کد خبر : 73289
/ 21:18
با خبر فوت ناگهانی عارف لرستانی، بازیگر طنز کشورمان، بار دیگر بحث‌ها پیرامون سکته قلبی شدت گرفت؛

قلبم گرفت

درد سینه علت شایعی برای مراجعه بیماران به اورژانس بوده و با توجه به افزایش شیوع حمله‌ها و سکته‌های قلبی و نیز کاهش سن ابتلا به آن، به یک دغدغه و نگرانی در بیماران تبدیل شده است.

قلبم گرفت

شهرآرا آنلاین

نویسنده: علیرضا گرانپایه

همچنین هر چند کمتر از تنها یک سوم از بیماران با درد حاد قفسه سینه، واقعاً مشکل مهمی دارند اما با توجه به تشخیص‌های مهم و وخیم تهدیدکننده حیات مانند سندرم حاد کرونری (آنفارکتوس یا سکته قلبی)، آمبولی ریه (لخته داخل شریان ریه معادل سکته ریوی)، دایسکشن آئورت (پرگی ناگهانی رگ اصلی بدن)، پنوموتراکس خودبخودی (پاره شدن الوئول ریه و تجمع هوا در بیرون ریه) و پریکاردیت یا تامپوناد( تجمع مایع اطراف قلب و غرق شدن قلب) با توجه به کشنده بودن تمام تشخیص‌های فوق به یک چالش تشخیصی و با توجه به لزوم شروع فوری و اورژانسی درمان در هر مرکز اولیه، به یک چالش درمانی برای تمام بیماران و پزشکان تبدیل شده است. با تمام این اوصاف حرف زدن از سکته اصلا اتفاق ویژه‌ای نیست ولی خب چه می‌شود کرد که این روزها تا دلتان بخواهد حرف از سکته در خانواده‌ها و رسانه‌ها به گوش می‌رسد. فوت ناگهانی عارف لرستانی، بازیگر شناخته شده طنز کشور مزید بر علت شد بار دیگر که به بررسی این بیماری بپردازیم. به همین بهانه در ادامه به بررسی مهم‌ترین علائم این بیماری پرداختیم تا بتوانید با تشخیص بموقع، مراحل درمان را تسریع بخشید. از طرف دیگر نگاهی هم به عوامل به وجود آورنده بیماری‌های قلبی کرده و از شما خواستیم که تا می‌توانید خودتان را از این عوامل دور کنید.

..........................................

 

علائم را بشناسید

یکی از علائم سکته قلبی شروع درد قفسه سینه است که این درد قفسه سینه می‌تواند متنوع باشد و گاه به شکل درد زیر جناق سینه یا ریشه گردن و دست‌ها به ویژه دست چپ و گاهی هم‌زمان در هر دو دست و کتف و شانه بروز می‌کند.در مواردی که فرد دچار سکته قلبی می‌شود، درد ۲۰دقیقه طول می‌کشد و گستره درد ممکن است به صورت سنگینی یا خنجری یا احساس فشردگی در قفسه سینه خود را نشان دهد.

این دردها معمولا با سایر علائمی همچون تعریق شدید و احساس سردی در تمام نقاط بدن که ناشی از تحریک قوه سمپاتیک است، همراه است. در این موارد همچنین افراد دچار احساس ترس، نگرانی و بی‌قراری، تپش قلب و افت فشار خون و گاه نیز افزایش فشار خون می‌شوند.متاسفانه در بعضی افراد همچون دیابتی‌ها، سالمندان و افرادی که دارای سابقه طولانی مدت فشار خون هستند، افرادی که اعتیاد شدید دارند، خانم‌های خیلی چاق و سیگاری‌های حرفه‌ای درد ناشی از سکته احساس نمی‌شود.بزرگ‌ترین خطر بی‌توجهی به سکته قلبی و علائم آن، مرگ است و در غیر این صورت فرد دچار نارسایی قلبی، تنگی تنفس، خستگی زودرس و علائم نارسایی قلبی همچون ورم پا و تندی ضربان قلب در هنگام فعالیت و استراحت می‌شود.اغلب موارد علائم این سکته‌ها با بیماری گاستریت یا التهاب معده اشتباه گرفته می‌شود که این امر بسیار خطرناک است زیرا در این موارد این علائم نشان‌دهنده سکته قلبی است که بیمار بلافاصله باید به مرکز درمانی مراجعه کرده تا منطقه سکته رد شود.عرق‌های سرد مداوم، حالت تهوع شدید و به ویژه درد شدید معده از علائم اصلی سکته‌های خفیف قلبی به ویژه سکته‌هایی است که در بخش تحتانی قلب رخ می‌دهد.به ویژه در افرادی که مبتلا به دیابت هستند سکته‌های سطح تحتانی قلب شایع‌تر است که در اغلب موارد درد ناشی از این سکته‌ها در معده بروز می‌کند.گاستریت یا التهاب معده بیشتر اوقات با درد در ناحیه معده بروز می‌کند، اما نکته‌ای که در این میان حائز اهمیت است لزوم مصرف‌نکردن دارو بدون تجویز پزشک است زیرا ممکن است دردی که در معده بروز کرده ناشی از سکته بوده نه گاستریت در نتیجه عوارض سکته قلبی در این موارد افزایش می‌یابد.افرادی که دچار سکته قلبی شده‌اند الزامی است، علاوه بر پزشک متخصص قلب همواره تحت نظر متخصص گوارش و کبد هم قرار داشته باشند تا از ایجاد ناهنجاری‌های گوارشی به ویژه زخم و درد معده، التهاب معده و هرگونه اختلال در کار معده در امان باشند.

 

پیشگیری بهتر از درمان

در سایت سازمان جهانی بهداشت در پاسخ به این سوال که چطور می‌توان از بروز حمله قلبی یا سکته قلبی جلوگیری کرد، ابتدا تاکید شده که وقوع ۸۰درصد از حملات قلبی قابل پیشگیری هستند.در ادامه این مطلب آمده است که داشتن یک رژیم غذایی سالم، داشتن تحرک و فعالیت بدنی منظم و نیز خودداری از استعمال تمام انواع محصولات دخانی کلیدهای اصلی این موفقیت هستند.چهار راهکار ساده نه‌تنها به میزان قابل توجهی درصد بروز سکته قلبی را کاهش می‌دهند؛ بلکه در بیشتر موارد در پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع دوم، اختلالات مزمن در مجاری تنفسی و نیز انواع خاصی از سرطان‌ها موثر هستند.

یک رژیم غذایی سالم داشته باشید: یک رژیم غذایی متعادل برای داشتن قلب و دستگاه گردش خون سالم ضروری است و اغلب شامل مقادیر زیادی از میوه‌ها و سبزیجات، غلات سبوس‌دار، گوشت لخم،‌ ماهی و مرغ می‌شود. همچنین لازم به ذکر است که در این رژیم غذایی میزان مصرف قند و نمک باید محدود شود.

تحرک بدنی منظم داشته باشید: حداقل ۳۰‌دقیقه در روز فعالیت بدنی منظم داشته باشید تا سلامت قلب و عروق شما حفظ شود. به علاوه حداقل ۶۰دقیقه فعالیت بدنی در بیشتر روزهای هفته می‌تواند وزن بدن شما را در حد سلامتی نگه دارد.

سیگار نکشید: دخانیات از هر نوعی که باشد برای سلامت بدن به طور کلی بسیار مضر است. همچنین قرار گرفتن در معرض دود سیگار هم خطرناک است. براساس تحقیقات علمی معتبر خطر بروز سکته قلبی به محض ترک سیگار کاهش می‌یابد و پس از گذشت یک سال این خطر نصف می‌شود.

در معرض ترافیک‌بودن: براساس تحقیقات دو گروه مورد مطالعه در بلژیک و فرانسه حدود هشت درصد موارد سکته قلبی ناشی از در معرض ترافیک‌بودن است. براساس این تحقیق، فرقی نمی‌کند شما راننده وسیله نقلیه باشید یا مسافر آن‌ یا حتی دوچرخه‌سواری که در خیابان در لابه‌لای اتومبیل‌‌ها گیر افتاده است. مطالعات متعددی در این زمینه انجام شده است تا مشخص شود آلودگی هوای ناشی از ازدحام ماشین‌ها، استرس ماندن در ترافیک و دیر رسیدن به مقصد یا ترکیبی از این دو، عامل این حمله‌های قلبی است اما هنوز دقیقا این مسئله مشخص نشده است اما آنچه مشخص و بسیار هم بر آن تاکید شده، این است که اگر سابقه مشکلات قلبی یا ریسک‌های ابتلا سکته قلبی دارید، نباید در ساعات اوج ترافیک و شلوغی در ازدحام ماشین‌ها بمانید.

احساس شادی یا غم زیاد: هر استرس و اضطراب شدید ممکن است باعث بروز حمله قلبی شود، جالب است که حتی احساس خوشی و شادمانی شدید هم می‌تواند این حالت را ایجاد کند. اما خشم، عصبانیت و اضطراب شما را بیشتر در خطر قرار می‌دهند (براساس آمار گروه بلژیکی هفت درصد از موارد بروز حمله قلبی در افرادی بود که دچار احساس اضطراب، خشم و عصبانیت شدید شده بودند و سه درصد از حملات قلبی هم متعاقب مواردی بود که اشخاص احساس شادی و سرخوشی زیادی را تجربه کرده بودند).

 

اقدامات اولیه درمانی

بیمارستان‌هایی را که مراقبت‌های اورژانسی قلبی دارند، همیشه به خاطر داشته باشید و اگر درد قلبی بیش از دو دقیقه طول کشید، حتما به اورژانس زنگ بزنید.

مسلما با ترافیک کلان‌شهر‌هایی نظیر تهران و مشهد، احتمال به موقع رسیدن آمبولانس ضعیف است، اگر می‌توانید سریع‌تر بیمار را به بیمارستان یا مرکز درمانی برسانید، خودتان اقدام کنید. نشستن و دراز کشیدن: تا رسیدن اورژانس، فرد مشکوک به سکته باید بنشیند یا دراز بکشد. راه رفتن احتمال زمین خوردن فرد را بیشتر می‌کند که این امر می‌تواند وضعیت را بد‌تر کند. با دراز کشیدن، تأثیر جاذبه به طور عمده بی‌اثر می‌شود. به بیان دیگر در این حالت قلب می‌تواند با تلاش کمتری خون بیشتری به مغز برساند. در صورت دراز کشیدن فرد روی کمر، چانه را کمی بالا‌تر قرار دهید تا مجرای هوا باز بماند. در‌صورتی‌که فرد بیهوش است یا مشکل قورت دادن دارد نیز او را به پهلو بخوابانید.

مصرف غذا و نوشیدنی ممنوع: از آنجا که توانایی قورت دادن فرد دچار اختلال شده است، احتمال خفگی بر اثر مصرف نوشیدنی یا خوردنی وجود دارد. علاوه بر آن، برای برخی کارهای لازم در اتاق اورژانس، بهتر است شکم خالی باشد تا غذا از معده به دهان باز نگردد. بیماران دیابتی که دچار سکته شده‌اند، شاید تصور کنند به علت افت میزان قندخون نیاز به خوردن چیزی شیرین دارند. در‌صورتی‌که افت فشار به علت سکته باشد از مصرف مواد شیرین بپرهیزید.

از مصرف قرص‌های فشارخون بپرهیزید: شاید با کمک دستگاه سنجش فشارخون، متوجه بالا بودن فشار خون در زمان مشکوک بودن سکته شوید. فشارخون بالا در مرحله حاد سکته رخ می‌دهد. این امری طبیعی است اما نه در همه افراد. به هیچ عنوان داروی فشار خون مصرف نکنید، حتی اگر فرد فشار خون دارد و مصرف دارو را در آن روز فراموش کرده است. مصرف داروی فشارخون در زمان سکته می‌تواند وضعیت را بد‌تر کند.

..........................................

 

ابتدا هفته خبر فوت ناگهانی بازیگر طنز، همه را شوکه کرد

  • سکسکه لعنتی

102375.pngخشایار الوند، نویسنده سینما و تلویزیون در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین، درباره علت مرگ عارف لرستانی گفت: «من تا چند لحظه پیش در منزل عارف لرستانی بودم و طبق شنیده‌های من ظاهرا دیشب ایشان سکسکه‌اش می‌گیرد و چون مدت طولانی سکسکه‌اش بند نمی‌آمده، به همراه همسرش به بیمارستان می‌روند و آنجا دو آمپول آرامبخش البته دقیق نمی‌دانم، به او تزریق می‌شود و به خانه می‌آید و می‌خوابد اما متاسفانه در خواب سکته می‌کند.»

با شنیدن این خبر، احتمالا شما هم مثل ما برایتان سوال پیش آمده است که سکسکه، چه رابطه‌ای با سکته دارد. دکتر ایرج خسرونیا‌، رئیس جامعه متخصصان داخلی ایران در مورد پاسخ به این سوال گفت: «سکته قلبی، جزو بیماری‌هایی است که در برخی به‌صورت ناگهانی و بدون هیچ نشانه‌ای بروز می‌کند. تنگی عروق قلب علت اصلی سکته قلبی شناخته شده است، به عبارتی خون به عضله قلب نرسیده و قلب دچار کم‌خونی شده و سکته قلبی رخ می‌دهد‌. سکته قلبی می‌تواند با یک درد در ناحیه قفسه سینه و یا ناحیه‌ای در شکم آشکار شود علاوه بر آن تنگی نفس به همراه سکسکه شدید می‌تواند یکی دیگر از عاملان بروز سکته قلبی باشد. همان‌طور که می‌دانیم «مرحوم لرستانی» به علت سکسکه شدید به بیمارستان مراجعه می‌کند که خود یکی از نشانه‌های پنهان سکته قلبی است اما علت دقیق‌تر مرگ وی فقط با کالبدشکافی مشخص می‌شود. سکسکه طولانی مدت که به طور ناگهانی آغاز می‌شود یکی از نشانه‌های حمله قلبی است، حتی اگر با علائم دیگری مانند عرق‌کردن، ضعف، درد قفسه سینه و‌... همراه نباشد. سکسکه ناشی از تحریک اعضا و اندام‌هایی است که در قسمت قفسه سینه قرار گرفته‌اند و مهم‌ترین آن‌ها پرده دیافراگم، معده، مری و قلب است. درد در قفسه سینه، گوش، گردن و شانه جزو شایع‌ترین علامت سکته قلبی است علاوه بر آن خستگی مفرط، کمبود نفس و سرگیجه، خواب‌آلودگی، بی‌خوابی و اضطراب، ضربان تند و نامنظم قلب از دیگر علائم هشدار‌دهنده محسوب می‌شوند. بدون شک افراد همیشه مشکلاتی مانند آروغ زدن، معده درد یا سکسکه را به مشکلات گوارشی نسبت می‌دهند. درست است که در بیشتر موارد این مسائل نشان‌دهنده مشکلات گوارشی است‌ اما همین مشکلات به ظاهر ساده نیز می‌تواند نشان‌دهنده احتمال بروز سکته قلبی در افراد باشد.»

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی