کد خبر : 73302
/ 19:00
آشنایی با کتابخانه شهیدمطهری در محله المهدی؛

دری گشوده به روی کتاب‌خوان‌ها

یکی از بخش‌های بوستان شادی در محله المهدی، کتابخانه آن است. کتابخانه شهیدمطهری در سال۱۳۷۴ گشایش یافت تا اهالی محدوده‌های ولی‌‌عصر، المهدی و سیدی نیز از نعمت فضایی فرهنگی و پر از کتاب برخوردار باشند.

دری گشوده به روی کتاب‌خوان‌ها

به گزارش شهرآرا آنلاین

خبرنگار: شاهیان

کتابخانه شهیدمطهری در سال۱۳۷۴ گشایش یافت تا اهالی محدوده‌های ولی‌‌عصر، المهدی و سیدی نیز از نعمت فضایی فرهنگی و پر از کتاب برخوردار باشند. این فضای فرهنگی را که نخست «شهرآرا» نام داشت، شهرداری ساخت و در سال۱۳۸۴ طبق تفاهم‌نامه‌ای به‌طور دائمی به نهاد کتابخانه‌های عمومی، واگذار کرد.

این کتابخانه شامل طبقات همکف و اول است که بخش‌های ویژه مطالعه آقایان و بانوان در طبقه همکف واقع شده است. ورودی‌های دو بخش یادشده، جدا ازهم و مساحت هر بخش، ۶۰مترمربع است تا درمجموع ۱۲۰مترمربع از کتابخانه به علاقه‌مندان تعلق بگیرد. بخش کودک از دیگر بخش‌های مجزای کتابخانه است که در ۳۰مترمربع، ۲هزار جلد کتاب کودک را در خود جای داده است. مساحت کل کتابخانه نیز ۵۰۰مترمربع است که ۶۰۰مترمربع بنا را شامل می‌شود.

همچنین اینجا ویژه نوجوانان و جوانان ۱۱ تا ۲۰سال طراحی شده است و درحال‌حاضر به غیر از کتاب‌خوان‌های متفرقه، محصلان مقاطع تحصیلی راهنمایی، دبیرستان، پیش‌دانشگاهی و کنکوری‌ها، از مخاطبان آن هستند و درواقع کتابخانه‌ای همگانی و آموزشگاهی به‌شمار می‌رود؛ به همین سبب مجموعه‌ای غنی از کتاب‌های کمک‌آموزشی و درسی برای جذب هرچه بیشتر این قشر فراهم شده است تا با انگیزه بیشتری به کتابخانه بروند.

..........................................

 

۲۵هزار نسخه کتاب

کتابخانه شهیدمطهری حدود ۲۵هزار نسخه کتاب چاپی و حدود ۵۰عنوان نشریه ادواری را برای علاقه‌مندان فراهم آورده و دراختیار مخاطبان خود قرار داده است. در حال حاضر این مرکز، حدود هزارو۷۰۰عضو دارد.

 

واحد امانت و گردش کتاب

در واحدهای امانت کتاب آقایان و بانوان، امور امانت و استرداد و تمدید کتاب ازطریق رایانه‌های مجهز به نرم‌افزار کاوش انجام می‌گیرد که در ابتدای ورودی مخزن مستقر شده‌اند. مدت امانت کتاب، یک‌ دوره(دو هفته) است، اما متقاضی می‌تواند پس از آن ۱۴روز دیگر امانت کتاب را تمدید کند.

 

از خواندن تا دیدن و شنیدن

این مرکز بخش‌های گوناگونی دارد که از آن میان می‌توان به مخزن قفسه باز، تالار مرجع، تالار مطبوعات، واحد امانت کتاب، واحد اینترنت، واحد منابع دیداری و شنیداری و جز این‌ها، ویژه پسران و دختران، اشاره کرد.

 

مخزن قفسه باز

هر یک از تالارهای مطالعه آقایان و بانوان دارای ۶۰صندلی مطالعه و درمجموع ۱۲۰صندلی است. یکی از مزیت‌های مهم قفسه باز، دعوت مراجعان به سوی کتاب و کتاب‌خوانی است.

تالارهای یادشده علاوه‌بر سالن ورودی و سالن مطالعه و مخزن کتاب، بخش اداری و سرویس بهداشتی و آبدارخانه را نیز دربرمی‌گیرد.

گفتنی است؛ به‌دلیل ویژگی‌های سِنّی و مسائل روان‌شناختی، در تالارهای مطالعه، محل استقرار مراجعان مقاطع تحصیلی راهنمایی و دبیرستان و پیش‌دانشگاهی با نصب تابلوهای راهنما از یکدیگر جدا شده است.

در ابتدای هر تالار مطالعه، کتابدار اطلاع‌رسان مستقر است و ازطریق رایانه، امور جستجو و بازیابی کتاب و اطلاع‌رسانی به مراجعان را انجام می‌دهد.

 

102394.jpg

 

بخش مطبوعات

قسمتی از لابی(سالن ورودی) هر یک از تالارهای آقایان و بانوان به بخش مطبوعات روز اختصاص پیدا کرده است. به‌طور متوسط در هر ماه حدود هزارو۳۰۰نفر از مطبوعات آقایان و حدود هزارو۷۰۰نفر از مطبوعات بخش بانوان استفاده می‌کنند.

تعداد مجلات و روزنامه‌های جاری، ۵۰عنوان(شامل طنز و کاریکاتور، کیهان بچه‌ها، نشریه کودک، دنیای تغذیه، سپیده دانایی، دنیای ورزش، دامدار، فرهنگ زیارت، ترمه(خیاطی)، خانه خوبان، همشهری جوان(داستان) و تعداد روزنامه‌های جاری دو عنوان(شامل قدس و خراسان و هفته‌نامه غذا و دنیای سلامت) است که به‌ویژه مجلات در موضوعات متنوع و متناسب با گروه سنی و علایق و نیازهای نوجوانان و جوانان انتخاب شده‌ است.

 

بخش مرجع

با وجود اینکه شمار کتاب‌های مرجع در کتابخانه شهیدمطهری محدود است، برای ارائه خدمات مرجع، مکانی مستقل درنظر گرفته شده است. این کتاب‌ها با نشان خاصی در بالای شماره راهنمای عطف آن به‌راحتی تشخیص‌دادنی است و تحت هیچ شرایطی امانت داده نخواهد شد. برای کتاب‌های فارسی در بالای شماره راهنمای عطف آن، حرف «م» و برای کتاب‌‌های لاتین در بالای شماره راهنمای عطف آن، حرف «r» علامت‌گذاری شده است.

از کتاب‌های مرجع می‌توان به منابع مرجع اختصاصی نوجوانان و جوانان ازقبیل فرهنگ‌نامه کودکان و نوجوانان، دایره‌المعارف کودکان و نوجوانان، دایره‌المعارف جوان، دانشنامه کودکان و نوجوانان، به من بگو چرا، دایره‌المعارف جهان کودک، کلید دانش یا فرهنگ‌نامه نوجوان، فرهنگ فارسی کودک و نوجوان، تاریخ ادبیات کودکان ایران، مجموعه علوم برای نوجوانان، فرهنگ‌نامه علمی دانش‌آموز و... اشاره کرد.

افزون‌بر لغت‌نامه‌ها و دایره‌المعارف‌ها و زندگی‌نامه‌های اختصاصی ویژه نوجوانان و جوانان، منابع مرجع عمومی دیگر و همچنین کتاب‌های پرمراجعه و پژوهشی نیز که مرجع نیستند ولی پرکاربردند، در این بخش گردآوری شده است که برای انجام تکالیف و تحقیقات کلاسی، کاربرد زیادی دارند.

خوب است بدانید با اینکه انواع گوناگونی از کتاب‌ها، ویژه کودکان و نوجوانان در سراسر جهان منتشر می‌شود، منابع مرجع از جایگاه و اعتباری خاص برخوردار است و در گسترش دانش و آگاهی‌های عمومی این گروه، نقش بسزایی دارد.

 

نشست‌های کتاب‌خوان

با توجه به استقبال اهالی و علاقه‌مندان کتاب از این کتابخانه، هر ماه نشست‌های کتاب‌خوان در آن برگزار می‌شود. در این نشست‌ها از کودکان و نوجوانان تا بانوان‌خانه‌دار و اهالی دست‌به‌قلم شرکت می‌کنند و دانسته‌هایشان از مطالعاتی را که انجام داده‌اند، با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند. برگزاری مسابقات کتاب‌خوانی و نمایشگاه کتاب و مسابقه مرجع‌شناسی و... از دیگر فعالیت‌های جنبی این کتابخانه در محله المهدی است.

 

102393.jpg

 

واحد اینترنت

در این بخش، خدماتی مانند اینترنت وای‌فای به عموم علاقه‌مندان اعم از اعضا و غیراعضا داده می‌شود. مراجعه‌کنندگان می‌توانند برای این منظور از رایانه‌های موجود در کتابخانه یا گوشی شخصی‌شان استفاده کنند.

فراموش نکنید که هر مراجعه‌کننده‌ به کتابخانه شهیدمطهری، ۵۰مگابایت اینترنت رایگان دریافت خواهد کرد.

 

شرایط عضویت

متقاضیان عضویت بدون هیچ‌گونه محدودیتی همه‌روزه با تحویل این مدارک می‌توانند ثبت‌نام کنند: رونوشت شناسنامه یا کارت ملی، یک قطعه عکس۳ در ۲، فرم عضویت تکمیل‌شده و پرداخت حق عضویت سالانه.حق عضویت برای افرادِ تا هفت‌ساله رایگان، برای متقاضیان هفت تا چهارده‌ساله نیم‌بها و برای چهارده‌ساله‌ها به بالا کامل است، اما خانواده‌های شهدا، بسیجیان فعال، بازنشستگان لشکری و کشوری، جانبازان و افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، می‌توانند رایگان از امکانات کتابخانه استفاده کنند.

 

ساعات کار کتابخانه

کتابخانه شهیدمطهری از شنبه تا چهارشنبه از ساعت۷:۳۰ تا ۱۹ و پنجشنبه‌ها از ۷:۳۰ تا ۱۳ آماده پاسخ‌گویی و خدمات‌دهی به نوجوانان و جوانان و سایر علاقه‌مندان است. برای استفاده از این کتابخانه می‌توانید به خیابان خلج، بین خلج۷ و ۹ بروید یا با شماره‌تلفن‌۳۳۸۵۱۸۲۲ تماس بگیرید.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی