کد خبر : 73308
/ 23:21
گفتگوی شهرآرا با سیدعلی پورحسینی، به بهانه رونمایی از انیمیشن «مرد طلایی»در پردیس سینمایی چهارسو تهران؛

قلب انیمیشن ایران در مشهد می‌تپد

طی چند سال اخیر شاهد رشد تولیدات انیمیشنی در مشهد و درخشش هنرمندان این عرصه در جشنواره‌های سینمایی کشور بودیم.

قلب انیمیشن ایران در مشهد می‌تپد

به گزارش شهرآرا آنلاین

خبرنگار: طیبه ثابت

باخبر شدیم که درهفته پیش‌رو و هم‌زمان با مبعث پیامبر اکرم، حضرت محمد(ص) از اثر بلند انیمیشنی « مرد طلایی» که از تولیدات هنرمندان مشهدی است، در پردیس سینمایی چهارسو تهران رونمایی به عمل می‌آید. به همین مناسبت به‌سراغ سیدعلی پورحسینی مدیر گروه نقاشی متحرک اسلامی موسوم به (نما)رفتیم تا بیشتر با تولیدات دینی آن‌ها و وضعیت انیمیشن خراسان آشنا شویم.

 

آیا گروه نقاشی متحرک اسلامی موسوم به( نما) به‌تنهایی دست به تولید این همه آثار در حوزه انیمیشن کودک و نوجوان زده که به کشورهای اسلامی منطقه هم رفته است؟

نه، گروه نقاشی متحرک اسلامی (نما)با گروه نقاشی متحرک ایرانی که زیر نظر دکتر رضوانی است با هم فعالیت می‌کنیم. ما هر دو گروه تولیدی هستیم و دو گروه پژوهشی دیگر هم وجود دارند که یکی تحت عنوان« نیاز به مخاطب امروز» و«نیاز به مخاطب آینده» فعالیت می‌کنند و عقبه این دوگروه پژوهشی، مجموعه موسسات فراگستر است که با سند چشم‌انداز ۲۰ساله از سال۷۷ شروع به کار شده است.

 

انیمیشن‌های تولیدی شما بیشتر تم دینی دارند. محتوای این آثار چگونه به دست آمده‌اند؟

ما از۱۰سال پیش صرف پژوهش‌هایی در منابع اسلامی و دینی داشتیم و کار تخصصی در این زمینه را شروع کردیم. در۱۰ساله دوم موظف بودیم تا از این تحقیقات اسلامی خروجی تنظیم کنیم. خروجی‌های ما در سه قالب نوشتاری، تصویری و نرم‌افزاری قرار داده شد که در کارهای تصویری یک زیرمجموعه به نام حوزه فعالیت‌های کودک و نوجوان وجود دارد که مجموعه «گروه نما» در آنجا فعالیت‌هایش را انجام می‌دهد.

 

انیمیشن کشور و مشهد را چطور ارزیابی می‌کنید؟

در حال حاضر می‌شود از این نظریه که قلب انیمیشن ایران در مشهد می‌تپد، دفاع کرد؛ چرا که از هشت کار حوزه انیمیشنی که در جشنواره فیلم فجر حضور داشت، چهار کار از هنرمندان مشهدی بود. هنرمندان مشهدی در پروژه‌های مختلفی که می‌خواهد شروع شود، در کنار همدیگر قرار می‌گیرند و تیم تولید بسته می‌شود و تولیداتی در حد تولیدات جشنواره‌های بین‌المللی ساخته می‌شود که رتبه‌های درخورتوجهی را هم به خود اختصاص می‌دهد. پارسال بهترین کارگردانی را در حوزه انیمیشن کارهای دوستان مشهدی به خود اختصاص داد. این نشان‌دهنده این است که ظرفیت و پتانسیل پویانمایی و انیمیشن در خراسان و به‌خصوص مشهد فراوان و بالاست.

 

چرا دغدغه حوزه انیمیشن را دارید؟

یکی از دغدغه‌های جدی من و جمع دوستانم این است که از ظرفیت‌های این عرصه شهرستان استفاده کنیم و شعارهای سال را در حد شعار ندانیم و درحد توانمان در کنار کلام مقام معظم رهبری قرار بگیریم و اقدام و عمل داشته باشیم. چیزی مثل انیمیشن می‌تواند مثل خیلی از بنگاه‌های بزرگ اقتصادی فعالیت بکند. کشوری مثل ژاپن از تولیدات انیمیشنی خود نه‌تنها فرهنگ خود را به دنیا صادر می‌کند و پیام خود را می‌رساند که چهاربرابر صنعت نفت ما با انیمیشن‌سازی سودآوری اقتصادی دارد و ارز جهانی را به جیب کشور خود سرازیر می‌کند.

 

یعنی زیرساخت‌های تولید و نگاه حمایتی خوبی از سوی ارگان‌ها در حوزه انیمیشن مشهد وجود دارد؟

بعضی وقت‌ها غفلت از سوی مسئولان صورت می‌گیرد یا فراهم‌نبودن بستر مناسب برای این فعالیت‌ها سبب می‌شود که فرار مغزها و توانمندی‌ها صورت بگیرد. در حال حاضر این اتفاق‌های ناخوشایند در مشهد و شهرستان‌ها کمابیش می‌افتد. وقتی شخص می‌بیند فضای مناسب برای فعالیت آن‌ها وجود ندارد، به پایتخت مهاجرت می‌کند یا وقتی توان مهاجرت به خارج را ندارد، دچار سرخوردگی می‌شود. تا همین الان که با شما مصاحبه می‌کنم، یک ریال از سازمان و ارگانی دریافت نکردیم یا مورد حمایت قرار نگرفتیم. ما کاملا خودجوش هستیم و نگاهمان این بوده است که وقتی کالایی تولید می‌شود، این کالا به‌گونه‌ای فاخر هنرمندانه باشد که بتواند مخاطب را جذب کند و مخاطب هم احساس کند برای دیدن این محصول اگر از جیب خود هزینه می‌کند، هزینه نیست بلکه سرمایه‌گذاری است، چون وقتی کودک ما با آداب و رسوم و سبک زندگی دینی ما آشنا می‌شود در آینده رفتار شایسته را پیش‌روی خود قرار می‌دهند.

 

در خصوص موضوع انیمیشن بلند« مرد طلایی» که قرار است در روز مبعث پیامبر اکرم(ص) در پردیس سینمایی چهارسوی تهران معرفی شود. توضیح دهیدآیا مشکلی درپخش بعد از تولید داشته است؟

مجموعه «مرد طلایی» نسبت به بحث اقتصاد مقاومتی تولید شده است. این اثرداستان فانتزی‌موزیکال است و صفر تا صد آن در مشهد تولید شد اما برای پخش آن در سیمای خراسان دچار مشکل شدیم و مسئولین خراسان می‌گویند ردیف بودجه‌ای برای انیمیشن ندارند. چرا من نشست خبری و رونمایی این اثر مشهدی را درتهران برگزار کنم؟ من مشهد را به عنوان پایتخت معنوی ایران می‌دانم اما احساس می‌کنم آن‌هایی که باید برد رسانه این مجموعه را در مشهد قوی کنند، این‌کار را نمی‌کنند. ما نامه از طرف استانداری و وزارت کشور درخصوص حمایت از این اثر به همه نهادهایی که در استان خراسان فعالیت دارند، داشتیم اما یکی از این سازمان‌ها با ما تماس نگرفت. در« مرد طلایی» دیگر ما نخواستیم این ریسک را بکنیم.

 

درخصوص بازتاب‌های انیمیشن‌هایی مثل«عزازیل، مومنان مهاجر، حیوانات قرآنی، لوصا و دیگر تولیدات گروه« نما » نگفتید!

خدا را شکر مثل زعفران و فرش دستباف، ما در محصولات توانستیم بازارهای جهانی را تقریبا به نوعی رصد کنیم و محصولاتمان را به آنجا بفرستیم. فاز اول مجموعه «از خانه تا بارگاه» که بزرگ‌ترین مجموعه پویانمایی جهان اسلام است۱۶۶قسمتش تولید شد. این مجموعه را به لبنان فروختیم. در حالی که این مجموعه را به صداوسیما بردیم و گفتند قدرت خرید ۱۱قسمت آن را دارند الان برای لبنان، عراق و سوریه وکشورهای آمریکای لاتین داریم کارمان را دوبله می‌کنیم. مخاطبان جهانی ومسلمانانی که در کشور‌های غیرمسلمان زندگی می‌کنند، دوست دارند.برای کودکانشان خوراک‌های فرهنگی داشته باشند که فرهنگ اسلامی داشته باشند.

 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی