کد خبر : 73332
/ 19:21
تلاش شهرداری منطقه ۱۲ با همراهی پژوهشکده هواخورشید برای پاک نگاه‌داشتن هوا؛

نیروگاه‌داری خانگی

در حال حاضر به‌جرئت می‌توان منطقه‌۱۲ را پاک‌ترین منطقه شهر مشهد از حیث آب‌و‌هوا دانست.

نیروگاه‌داری خانگی

به گزارش شهرآرا آنلاین

خبرنگار: شیما سیدی

تردد کمتر ماشین‌ها در این منطقه سبب شده هوای آن خنک‌تر و پاک‌تر از سطح شهر باشد و همین ویژگی نیز عاملی برای سکونت یا پناهنده‌شدن برخی مشهدی‌ها در اینجا شده است. شهرداری منطقه‌۱۲ که به‌خوبی قدر این ویژگی را می‌داند، سعی دارد این وضعیت سفید را حفظ کند و به‌عنوان پیشگام با اعلام شعار استفاده از انرژی‌های پاک، زمینه را برای بهره‌مندی ساختمان‌ها و پارک‌های سطح منطقه از انرژی‌های پاک مهیا کند. طبق توافق‌نامه‌ای با شرکت تعاونی پیشگامان انرژی هواخورشید وابسته به پژوهشکده هواخورشید، مقرر شده است آنان سه روز در هفته در شهرداری منطقه۱۲ مستقر شوند تا با مشاوره‌های مناسب، شهروندان و سازندگان را به بهره‌مندی از انرژی‌های پاک تشویق کنند. این انرژی با نصب پنل‌های خورشیدی بر بام خانه‌ها برق را به خانه می‌آورد و سودآوری اقتصادی نیز دارد.

..........................................

 

ما هم قدمی برداریم

از سال۱۹۶۹ که دوم اردیبهشت مصادف با ۲۲آوریل در تقویم جهانی به‌عنوان روز زمین پاک ثبت شد تا به امروز تلاش شده با شعارهای گوناگون به مردم روی زمین یادآوری شود سیاره خود، «زمین» را فراموش نکنند. اما متاسفانه ازآنجاکه ذات انسان با فراموشی گره خورده است، بسیاری از ما با مصرف بی‌رویه انرژی‌های تجدیدناپذیر تا آنجا پیش رفتیم که امروز دیگر نه‌تنها زمین و آیندگان که خودمان نیز با مشکلات مختلف مواجه شده‌ایم. افزایش گازهای دی‌اکسیدکربن، نازک‌شدن لایه ازن، افزایش دمای زمین، تغییرات اقلیمی همه ناشی‌از استفاده فراوان از سوخت‌های فسیلی است. استفاده‌از انرژی‌های تجدیدپذیر چون خورشید و باد که انرژی پاک نامیده می‌شوند، راه‌حلی است که دانشمندان با مطالعات مختلف برای رفع این مشکل پیش رویمان گذاشته‌اند و از مسئولان انتظار می‌رود تمهیداتی برای همه‌گیر‌شدن آن بیندیشند اما متأسفانه قدرت ریسک پایین مسئولان موجب کندی این روند در ایران شده است. البته همیشه می‌گوییم مسئولان؛ شاید وقت آن است که این‌بار ما هم قدمی در این راه برداریم.

 

سودآوری اقتصادی و زیست‌محیطی با پنل‌های خورشیدی

دکتر ایزدی مدیرعامل‌، دکتر غدیرزاده مسئول پروژه‌های خورشیدی، مهندس محمدزاده مدیر فنی و مهندس ولی‌زاده مدیربرنامه‌ریزی شرکت پیشگامان انرژی هوا خورشید درباره این نیروگاه‌های خانگی برایمان توضیح می‌دهند.

در‌راستای توسعه بهره‌گیری از انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر، مدتی است طرح خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های تجدیدپذیر توسط وزارت نیرو در دستورکار قرار گرفته است. بر‌اساس مصوبه وزارت نیرو در تاریخ ۱۹‌اردیبهشت‌۹۵، هر مشترک برق شامل خانگی، تجاری و... می‌تواند تا ظرفیت صد کیلووات برق ازطریق نیروگاه خورشیدی در پشت بام یا محوطه ملک خود، تولید کند و کل برق تولیدی را به‌صورت مستقیم توسط یک کنتور مجزا به شبکه سراسری برق بفروشد. برای این امر، قرارداد خرید تضمینی بیست‌ساله با مشترک متقاضی فروش برق بسته خواهد شد.

 

102441.jpg

 

سرمایه‌گذاری مطمئن اقتصادی

بهره‌مندی از این طرح که در‌راستای اقتصاد مقاومتی و منویات مقام معظم رهبری اجرا می‌شود، علاوه‌بر تأثیرات زیست‌محیطی و اقتصادی برای کشورمان، می‌تواند به لحاظ اقتصادی برای سرمایه‌گذاران نیز سودآور باشد. قیمت تمام‌شده یک نیروگاه کوچک ۵کیلوواتی درحدود ۲۵۰ تا ۳۳۰میلیون‌ریال است (قیمت‌های سال۹۶ هنوز اعلام نشده است). برای نیروگاه‌های تا ظرفیت ۲۰کیلووات، قیمت خرید به ازای هر کیلووات ساعت ۸هزار ریال و نیروگاه‌های از ظرفیت ۲۰ تا ۱۰۰کیلووات، ۷هزار ریال درنظر گرفته شده است. البته با خرید پنل‌های داخلی ۳۰درصد به این مبلغ افزوده شده و قیمت هر کیلووات ساعت برق به ۱۰۱هزار ریال نیز می‌رسد. با به‌کارگیری پنل‌های خورشیدی در زمانی حدود چهارسال، سرمایه‌گذاری اولیه به‌طور کامل برمی‌گردد و پس‌از آن با‌توجه‌به اینکه هزینه نگهداری نیروگاه بسیار کم و در حد ناچیز است، تا ۲۰سال تقریبا همه درآمد حاصل از فروش برق سود خالص خواهد بود.

 

سرمایه‌گذاری بهتر از بانک و خانه‌سازی

با فرض اینکه سود بانکی سالیانه ۱۵درصد باشد (که البته باتوجه‌به سیاست‌های دولت رو به کاهش است) میزان سود سالیانه ۳۳۰میلیون‌ریال معادل ۴۵میلیون ریال خواهد بود؛ این درحالی است که با به‌کارگیری یک مولد خورشیدی ۵کیلووات، میزان درآمد سالیانه در دوره ۱۰سال اول به‌ازای هر سال ۷۵.۵میلیون‌ریال است که ۲۶میلیون‌ریال در سال بیشتر از سود بانکی است. همچنین برای کسانی که به‌دنبال سود بیشتر قصد ساخت طبقه مازاد بر تراکم منطقه را دارند، این سرمایه‌گذاری بسیار مطمئن‌تر خواهد بود. با خرید یک نیروگاه خورشیدی اقدامی مقرون‌به‌صرفه انجام می‌شود که بدون نیاز به پرداخت خلافی و هزینه اضافی برای ساخت‌و‌ساز، ماهیانه رقمی در حدود ۶۰۰ تا ۸۰۰‌هزار تومان، در تاریخ مشخص به حساب شما واریز خواهد شد.

 

مجتمع‌هایی با شارژ رایگان

امروزه یکی از معضلات مجتمع‌های مسکونی، پول شارژ است که به‌دلیل پرداخت‌نشدن توسط برخی واحدها گاه شاهد درگیری‌ها یا خسرانی برای مجتمع چون قطعی برق آسانسور و... هستیم. احداث نیروگاه برق خانگی می‌تواند تا حد زیادی، این مشکلات را برطرف کند و به مدیران اجازه دهد بدون پول شارژ مجتمع‌های بزرگ را به‌خوبی اداره کنند. علاوه‌براین، نصب این پنل‌ها در پشت‌بام می‌تواند به‌عنوان آلاچیق نیز مورد استفاده اهالی قرار گیرد.

 

102442.jpg

 

پنل‌هایی مفید برای سلامتی

با مصرف هر کیلووات ساعت‌برق از پنل‌های خورشیدی، می‌توانیم حداقل ۷۰۰‌گرم در کاهش گازهای گلخانه‌ای و سالانه ۷۵‌میلیون بشکه در مصرف نفت و همچنین بیش‌از ۴۶‌درصد در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنیم. بنابراین این پنل‌ها نه‌تنها مضر نیستند که سلامت خود و نسل‌های آینده‌مان را نیز تضمین می‌کنند. آلوده‌نکردن محیط زیست، ایجاد اشتغال، تولید انرژی پاک و سهیم‌شدن در چرخه صنعت و مدیریت کشور، از دیگر مزایای پنل‌های خورشیدی است. این پنل‌ها با استهلاک کم و عمر زیاد، الکتریسیته تمیز و در‌دسترس را بدون مصرف هرگونه سوخت فسیلی تولید می‌کنند.

 

شرایط استفاده از پنل‌های خورشیدی

نصب پنل‌های خورشیدی بر سقف خانه‌ها نیازمند حداقل پارامترهایی است که برای دارندگان آن نوعی دارایی محسوب می‌شود. به‌طور‌تقریبی هر کیلووات نیروگاه خورشیدی به حدود ۷ تا ۱۰‌متر‌مربع فضای بدون سایه‌انداز در جهت جنوب جغرافیایی نیاز دارد. نبود ساختمان بلند یا سایه‌انداز در محل نصب پنل خورشیدی، مهم‌ترین شرط استفاده از پنل خورشیدی است؛ زیرا در‌صورت وجود چنین مانعی، عملا نمی‌توان از انرژی خورشید بهره برد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی