کد خبر : 73334
/ 20:54

چوب معلم گل است!

تنبیه‌های دوران دانش‌آموزی و بشین و پاشوهای سربازی را جدی نگرفتیم، نتیجه‌اش این شد که روس‌ها رفتند از تنبیه‌های ما ایده گرفتند و بشین پاشوهای ورزشی و درآمدزا درست کردند.

چوب معلم گل است!

طنز سرسره در شهرآرا آنلاین

نویسنده: مجتبی نخعی‌راد

این قدیمی‌ها گاهی جملاتی می‌گفتند که خودشان هم نمی‌دانستند بعدها چقدر کاربرد پیدا می‌کند، مثلا همین که «چوب معلم گل است و ... » حالا به بقیه‌اش کاری نداریم! تنبیه‌های دوران دانش‌آموزی و بشین و پاشوهای سربازی را جدی نگرفتیم، نتیجه‌اش این شد که روس‌ها رفتند از تنبیه‌های ما ایده گرفتند و بشین پاشوهای ورزشی و درآمدزا درست کردند. این‌جوری که «در یکی از ایستگاه‌های مترو مسکو آن‌هایی که ۳۰بار نشست و برخاست انجام دهند، از دستگاه خودکار یک بلیت مترو جایزه می‌گیرند.» حالا ما هم پیشنهاد می‌کنیم تا دیر نشده:

کارمندانی که روزی صدبار جلوی رئیس خم و راست می‌شوند، به ازای هر ۳۰خم و راست شدن، یک روز مرخصی با حقوق جایزه بگیرند.

ارباب‌رجوع‌هایی که در ادارات به دنبال دریافت امضا پای پرونده هستند، به ازای هر دویست پله‌ای که بالا و پایین بروند، یک امضای رایگان دریافت کنند.

کسانی که صدبار نوزاد برجام را به هوا بیندازند و بگویند: «قربونش بشم ماشاءا...، چشم نخوری ان‌شاءا...» یک گلابی رایگان جایزه بگیرند.

کسانی که سه هزار بار بتوانند دراز و نشست بروند، بتوانند یک بلیت پرتاب رایگان توسط وزیر راه دریافت کنند. سر تعدادش هم چانه نزنید، کمتر از این باشد پرتاب نمی‌کنند!

 

کلنگ‌برداری و افتتاح مقدماتی

پارسال بیمارستان افتتاح کرده‌اند به این قشنگی، دیگر ایراد الکی نگیرید که هنوز نمی‌تواند بیمار پذیرش کند، این مشکل شماست، مشکل مسئولین نیست. به این جمله حکیمانه رئیس بیمارستان امام رضا(ع) دقت کنید که می‌گویند: «راه‌اندازی بیمارستان ۵۴۰تختخوابی به صورت مقدماتی انجام شده و بقیه کارهای آن هم‌اکنون در حال انجام است.» نتیجه می‌گیریم که هر افتتاحی چند مرحله دارد:

کلنگ‌زنی مقدماتی: مسئولان کلنگ را برمی‌دارند و زمین را سوراخ سوراخ می‌کنند تا خاک نرم و مناسب را پیدا کنند.

کلنگ‌زنی اصلی: مسئول مربوطه کلنگ پروژه را می‌زند و این کلنگ سال‌ها همانجا می‌ماند تا خوب در زمین جا گیر شود.

کلنگ‌برداری: مسئول مربوطه مجددا به محل پروژه می‌آید و کلنگ را از جایش درمی‌آورد بر اجرای سریع‌تر پروژه تأکید می‌کند.

پیش‌افتتاح: هنوز اسکلت پروژه کامل نشده، ولی چون مسئول مربوطه از آن طرف‌ها رد می‌شده، برای اینکه عریضه خالی نباشد و مسئول مربوطه دلش نشکند، روبانی می‌کشند و ایشان قیچی می‌کند.

افتتاح مقدماتی: پروژه هنوز کامل نیست، ولی چون وقت ندارند که صبر کنند کامل شود، همان روبان و قیچی‌کاری مرحله قبل را دوباره انجام می‌دهند به علاوه یک «علی برکت ا...»!

افتتاح نهایی: این مورد برای وقتی است که چند سال پیش پروژه افتتاح شده و دارد کار خودش را می‌کند، ولی مربوط به دوره قبل از مسئول مربوطه است، بنابراین دو مرحله قبلی را مجددا انجام می‌دهد و یکی عکس یادگاری هم با این پروژه می‌گیرد.

 

مسئولان مشکل‌گشا

ما در«سرسره» به حال برخی از این مسئولان غصه می‌خوریم که کسی نیست قدر آن‌ها را بداند، واقعا حیف هستند. مثلا همین استاندار محترم تهران را در نظر بگیرید که راهکاری داده‌اند اساسی، کل مشکل تهران را با یک جمله حل کرده‌اند: «باید هزینه زندگی در تهران بالا برود تا مهاجرت به این شهر متوقف شود!» باید بدهند این جمله را از طلا بنویسند و به دروازه تهران بچسبانند تا آیندگان بدانند در دوره ما چه افراد نخبه‌ای زندگی می‌کرده‌اند!

بنابراین اگر از فردا دیدید اپراتورهای تلفن همراه در قبض‌هایشان (البته اگر جایی باقی مانده بود!) یک ردیف هزینه جدید برای تهرانی‌ها اضافه کردند با عنوان «درآمد خصوصی دولت برای جلوگیری از مهاجرت» تعجب نکنید، به هر حال نشستن در سایه گنبد گیتی، ای دماوند! و هم‌جوار شدن با مسئولان زحمت‌کش مجانی نیست. چه‌بسا در کتاب‌های درسی هم بنویسند: «هزینه‌ بیشتر، تهرانی کمتر!»

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی