• خانه
  • یادداشت
  • جای خودمان باشیم
کد خبر : 73345
/ 07:40
قاسم رفیعا

جای خودمان باشیم

جای خودمان باشیم

- تو بگو چرا نیمار اون روز خوب توپ رو داخل دروازه فرونکرد.
- دختر خواهر‌خوندۀ برادرش صبح ترش کرده بود؛ نیمار حالش گرفته بود. یا شاید به‌خاطر اون مطلبی که یکی از طرفداراش توی اینستاگرامش نوشته بود، مخصوصاً خط ششمش که شائبۀ انتقاد از نیمار داشت، اون روز حسابی حالش گرفته بود.
ولی حقیقت این است که چهره شدن به آدم شخصیت نمی‌دهد؛ حتی ممکن است شخصیت انسانی آدم را هم زیر سؤال ببرد. نه اینکه همیشه همین‌طور است، اما واقعاً بسیاری از هنرمندان، ورزش‌کاران و چهره‌های سرشناس با وجود نگاه‌هایی که متوجه آن‌هاست به‌راحتی همان رفتار‌های خارج از عرف خود
را انجام می‌دهند و همان آدم‌های بی‌ظرفیت، بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تربیت و بی‌اخلاقی که قبل از کشف شدن بوده‌اند باقی می‌مانند؛ فقط یک لایۀ ریاکارانه روی رفتارشان را می‌گیرد که طرفدارانشان را گول می‌زند، و الا خودشان به‌خوبی می‌دانند که مال این حرف‌ها نیستند. من دربارۀ ورزش‌کاران و هنرمندان خارجی عرض کردم؛ یعنی کلا این اخلاق‌ها مال خارجی‌هاست، و الا هنرمندان و ورزش‌کاران و به‌اصطلاح «قهرمانان» ما که کوه اخلاق و معرفت و انسانیت و الگوی تمام‌عیار مردانگی هستند. اصلا این خارجی‌ها همه‌چیزشان بد است، از آدم‌های معروفشان بگیر تا هنرمندان و سیاست‌مدارانشان، ولی هنرمندان ما و ورزش‌کاران ما چقدر خوب‌اند!
راستی چرا بعضی از ما نمی‌پذیریم که قبل از آنکه هنرمند باشیم انسانیم، قبل از آنکه ورزشکار باشیم یک شهروند وظیفه شناسیم؟! چرا باید دیگران در مقابل ما همه‌چیز را مراعات کنند و ما چون به مقام شامخ هنرمندی و قهرمانی نائل شده‌ایم از همۀ اصول و قواعد شهروندی معاف هستیم؟!
حتی در اموری مثل همین شرکت در انتخابات واقعاً چرا هر ورزش‌کاری به خود حق می‌دهد در اموری که در آن‌ها تخصص ندارد وارد شود و به‌صرفِ توانمندی ورزشی و معروفیت آرای مردم را به‌سمت خود جلب کند؟
 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی