کد خبر : 73353
/ 21:06
هم هوایی کوهنورد خراسانی به‌همراه سایر کوهنوردان در بیس کمپ اورست؛

حمله به بزرگ‌ترین قلۀ دنیا آغاز شد

صعود به بلندترین قلۀ دنیا، آرزوی تمامی کوهنوردان جهان است و طلای جهانی را درپی دارد. کوهنوردان خراسانی نیز در سال‌های اخیر موفق شده‌اند افتخارات بسیار زیادی را کسب کنند و خود را در کارنامۀ هفتادسالۀ ورزش کوهنوردی در استان نمایان کنند.

حمله به بزرگ‌ترین قلۀ دنیا آغاز شد

به گزارش شهرآرا آنلاین

خبرنگار: جواد طاری‌بخش

کوهنوردان خراسان از دهۀ۵۰ فعالیت‌های برون‌مرزی خود را آغاز کردند و در دهۀ۹۰ نیز مرحوم مهدی عمیدی توانست به‌عنوان نخستین ایرانی بدون اکسیژن قلۀ اورست را فتح کند و البته درپی چندین صعود موفق به قله‌های بالای هفت‌هزار متر موفق شد عنوان پلنگ برفی را از آنِ خود کند.

حالا نیز جواد نوروزی، یکی دیگر از کوهنوردان باتجربۀ خراسانی که اتفاقاً او هم موفق شده است تا در کنار مرحوم عمیدی و یکی دیگر از کوهنوردان کشورمان به‌عنوان سومین پلنگ برفی ایران شناخته شود، قرار است این بار به‌همراه یک تیم حرفه‌ای و باتجربه از کوهنوردان کشور به قلۀ اورست صعود کند.

 

هم هوایی و حرکت

تیم صعود به اورست ایران، ۱۹فروردین‌ماه وارد نپال شده و پس از پنج روز وارد روستای فریچه با ارتفاع حدود ۴هزارو۳۷۱متر در منطقۀ خومبوی نپال شد. اعضای تیم، مسیر دبوچه تا این کمپ را با توجه به بارش برف و شرایط خاص مسیر، با زمان تقریبی شش ساعت طی کردند. کوهنوردان کشورمان، پنجشنبه نیز در بیس‌کمپ اورست مستقر شدند و پس از استراحت قرار است امروز برای صعود به کمپ دوم و البته نزدیک‌شدن به فتح اورست، آماده شوند.

حالا تیم صعود به اورست در یازدهمین روز از پیمایش، در محل بیس‌کمپ درحال هم‌هوایی و آماده‌سازی برای حرکت است. اعضای تیم اورست به سرپرستی جواد نوروزی، جلسۀ هماهنگی و برنامه‌ریزی فعالیت‌های آتی خود را با حضور شرپاها (حمل‌کنندگان بار) برگزار کردند. در این هماهنگی، ضمن تعیین مسئولیت و وظایف شرپاها، مقرر شد تا عملیات بارگذاری مستقیم به کمپ دوم انجام و چادرهای کمپ‌ در آن مکان برپا شود و صعود اعضای تیم تا کمپ اول قلۀ پوموری امروز انجام و حدوداً هم‌‌ارتفاع کمپ اول اورست صورت خواهد گرفت. درحال‌حاضر جواد نوروزی، پلنگ‌برفی خراسانی به‌همراه دیگرکوهنوردان ایرانی همچون عظیم قیچی‌ساز، قلی‌پور، حسین مقدم، ایرج معانی، حاجی‌پور و هادی ستارفروغ در محل بیس‌کمپ حضور دارند.

 

۴ کمپ تا صعود نهایی

همۀ کوهنوردانی که قصد صعود به اورست را دارند، برای رسیدن به کمپ۴ که آخرین کمپ قبل از صعود به قله است، باید به‌صورت رفت‌وبرگشت سه مرتبه از کمپ ۱ تا کمپ۴ را بپیمایند تا بدن بتواند به هماهنگی‌های لازم دست یابد. کمپ۱ دارای ارتفاع حدود شش‌هزار متر است، پس از آن کمپ۲ است که ۶هزارو۵۰۰ متر ارتفاع دارد و دارای یخچال‌های خطرناکی است و کمپ۴ نیز ۸هزار متر است که به منطقۀ مرگ معروف است و میزان اکسیژن در این منطقه به یک‌سوم حالت معمولی می‌رسد.

فصل صعود به اورست و هیمالیانوردی، بهار و پاییز است که اصولا ۹۰درصد تیم‌ها در فصل بهار این صعود را انجام می‌دهند. هرساله در این زمان کمپ اصلی اورست تبدیل به شهری چادری می‌شود و از همۀ کشورهای جهان و نزدیک به ۲۰۰ تیم در منطقۀ اورست مستقر می‌شوند و خود را برای فتح قلل هیمالیا آماده می‌کنند.

فرصت برای صعود به اورست، فقط ۷۰روز است و تنها در این مدت سه تایم دو‌روزه برای صعود از کمپ۴ به قلۀ اورست دارند و غیر از این سه زمان به‌هیچ‌وجه امکان صعود وجود ندارد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی