کد خبر : 73354
/ 21:23
ساخت اولین فیلم داستانی درباره بابارجب شهید؛

«ماه در برکه موّاج»

باخبر شدیم که گروهی از جوانان هنرمند مشهدی دست‌به‌کار شده و فیلم کوتاهی از زندگی «شهید رجب محمدزاده» درقالب یک ماجرای کوتاه داستانی به تصویر کشیده‌اند.

«ماه در برکه موّاج»

به گزارش شهرآرا آنلاین

هنوز یک سال از عروج «بابارجب» شهرمان نگذشته است و خبر چندانی از زنده نگه‌داشتن یاد و نام او نیست. «شهید رجب محمدزاده» معروف به بابارجب که ۳۰سال در مظلومیت زیست و مظلومانه هم شهید شد اما بعد از چند وقت باخبر شدیم که گروهی از جوانان هنرمند مشهدی دست‌به‌کار شده و فیلم کوتاهی از زندگی این شهید درقالب یک ماجرای کوتاه داستانی به تصویر کشیده‌اند. 

تولید این فیلم کوتاه که نام «ماه در برکه مواج» را به خود گرفته است و اکنون مراحل تولید خود را پشت‌سرمی‌گذارد، هرچند در شرح حال بابارجبی که ۳۰سال بدون ادعا زیست، اندک است، همین اندک نیز حاصل به میدان آمدن غیرت جوانان هنرمند بود. 

گروه «سراج‌فیلم»، چراغ‌خاموش کار می‌کنند اما تاکنون موفق شده‌اند ۱۷فیلم مستند، داستانی کوتاه و نماهنگ تولید کنند. 

این گروه از سال۱۳۹۰ با مدیریت «رضوان پورعلی» شروع به کار کرده است و در حوزه‌های گفتمان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس فعالیت می‌کند. این گروه سینمایی تاکنون چندین فیلم مستند ازجمله «فردوس تا فردوس»، «آواز عندلیب»، «رؤیای بیداری»، «آوای نقش‌ها»، مجموعه انیمیشن «جغله‌های جهادی» و نماهنگ«۲۵» را به‌کارگردانی موسی حاجی‌نژاد به شهدای هشت سال دفاع مقدس تقدیم کرده است.

 

لباس رزم

چندی پیش که «موسی حاجی‌نژاد»، کارگردان فیلم ماه در برکه مواج را دیدم، علاقه‌ زیادی به مصاحبه نداشت اما حیفم آمد درباره فعالیت‌های خودش و گروهش، گزارشی تهیه نکنم. از لباس‌هایی که به تن داشت، می‌شد فهمید که در سر چه می‌پروراند. لباس‌هایی که شبیه لباس رزم بود و معلوم بود که خود را برای رزم با دوربین آماده کرده است. اگر کارهایی را که در دست تولید دارد، فهرست کنیم، متوجه حجم فعالیت‌های او و گروهش می‌شویم. سراج‌فیلم یک فیلم آماده رونمایی دارد. یک فیلم در حال تولید و یک مستند مسابقه هم در دست دارد که تا چند روز دیگر وارد مرحله پیش‌تولید خواهد شد. وقتی با حاجی‌نژاد تماس گرفتم تا درباره فعالیت‌هایش جزئیات بیشتری به‌دست آورم، متوجه شدم که در حال ساخت دکور مستند مسابقه «قطب‌نما»ست که قرار است در مشهد برای شبکه استانی تولید شود.

 

و اما بابارجب

رجب محمدزاده یا بابارجب، جانباز ۷۰درصد بسیجی بود که سال‌های پیش از جنگ نانوایی داشت. او پس از سال‌ها جهاد در جبهه سرانجام در سال۱۳۶۶ در منطقه هور عراق، براثر اصابت خمپاره زخمی شد و صورتش را از دست داد. بابارجب بیش از سی‌بار تحت عمل جراحی قرار گرفت ولی چون بخش زیادی از صورتش از بین رفته بود، هرگز به حالت عادی ترمیم نیافت. در همه این سال‌ها به‌خاطر شرایط اجتماعی که وجود داشت، همه فکر می‌کردند بابارجب بر اثر بیماری خاصی به این شکل درآمده است و همین موضوع باعث شده بود او خانه‌نشین شود و با حرف‌های مردم، خودش و خانواده‌اش را آزار ندهد. چند سال آخر عمرش با کمک رسانه‌های مکتوب و تصویری، کمی از غربتش کاسته شده بود و تازه مردم داشتند با این یادگار دفاع مقدس آشنا می‌شدند که در اثر ایست قلبی و تنفسی به یاران شهیدش پیوست.

 

ماه در برکه مواج 

شاید به‌جرئت بشود گفت بهترین تعبیری که درباره وضعیت جانبازی بابارجب شنیده‌ایم،همین عنوان فیلمی است که درباره او به‌کارگردانی موسی حاجی‌نژاد ساخته شده است. ماه در برکه مواج به‌گفته خود حاجی‌نژاد، یک فیلم شاعرانه درباره این جانباز است که به سال‌ها زندگی او و معرفی زاویه‌های شخصیتی بابارجب اشاره می‌کند. او درباره چگونگی ساخت فیلم ماه در برکه مواج گفت: درمیان جانبازان هشت سال دفاع مقدس، شیرمردانی هستند که سخت‌ترین روزها را پشت‌سر می‌‌گذارند. جنگ، صورت آن‌ها را از آنان گرفته است و اکنون زنانی از جنس فرشتگان آسمانی، آن‌ها را همراهی می‌کنند.

او همچنین در این‌باره گفت: ماه در برکه مواج، حکایت سال‌های سخت اما سرشار از عشق بابارجب است. حکایت روزهای شیرین عاشقی. روزهایی که شرایط باعث شده دیگران سخت باورش کنند. ماه در برکه مواج، صدای شیرین دلدادگی و ایثار است که با نگاهی به زندگی شهید حاج‌رجب محمدزاده در مشهد کلید خورد. 

حاجی‌نژاد درمورد فیلم‌نامه این فیلم گفت: رضوان پورعلی این فیلم‌نامه را بر اساس خاطرات عروس خانواده بابارجب نوشته است و نگاهی عاشقانه به روزهای سخت ۳۰سال زندگی مشترک او با همسرش دارد که درواقع مجموعه‌ای از فلاش‌بک‌های زندگی بابارجب است.

وی با اشاره به اینکه برای باورپذیر بودن نقش بابارجب نیاز به گریم سنگینی بود، افزود: برای نقش شهید رجب‌زاده نیاز به شخصی داشتیم که بتواند این گریم طولانی و سختی‌های پس از آن را تحمل کند که در ادامه، با توجه به آشنایی که با رضا رادپور داشتم و با توجه به ویژگی‌های چهره‌اش، وی برای بازی در این نقش انتخاب شد. درمورد نقش همسر شهید، کار دشوارتر بود؛ چراکه نیاز بود بازیگری که انتخاب می‌شود، شباهت‌هایی با همسر شهید داشته باشد و از سوی دیگر بازیگر انتخاب‌شده باید توانایی بسیاری در بازی در سکوت می‌داشت که پس از تست‌های بسیار، سارا گل‌نژاد برای این نقش انتخاب شد. 

حاجی‌نژاد ضمن ابراز امیدواری برای نمایش این فیلم در سالگرد شهید رجب‌زاده که مردادماه است، افزود: اکنون فقط دو سکانس این فیلم باقی مانده است. سکانسِ مربوط به انفجار و نحوه مجروح شدن بابارجب و سکانس حضور خانواده شهید رجب‌زاده که به‌زودی تصویربرداری خواهد شد و سپس بلافاصله وارد مرحله تدوین خواهیم شد.

 

فردوس تا فردوس

حاجی‌نژاد همچنین مستند «از فردوس تا فردوس» را ساخته است که قرار است در روز سوم شعبان امسال رونمایی شود. این مستند که به زندگی شهید مهدی صبوری، فرمانده چزابه می‌پردازد، در سه قسمت سی‌دقیقه‎ای تولید شده است.

وی با بیان اینکه ساخت این مستند را از سال۹۲ شروع کردیم، ادامه داد: من در این مستند سعی کردم معنویت و حضور قرآن را در زندگی شهید صبوری به تصویر بکشم. وی اندیشه ساخت این مستند را از دغدغه‎های شخصی‌اش گرفته و در ساخت آن، از حمایت هیچ سازمان و نهادی بهره نگرفته است.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی