کد خبر : 73381
/ 21:56
معرفی روش‌هایی برای تشخیص گوشی و دستگاه تقلبی از اصل؛

اصل یا تقلبی؛ مسئله این است

شما هر ساله انواع مختلفی از گجت و گوشی‌های همراه با همراه لوازم جانبی‌شان را برای خود و دیگران خریداری می‌کنید و در این میان همیشه قبل و به هنگام خرید، چالشی با نام تشخیص اصل از تقلبی یا تقلبی بودن جنس خریداری شده را پیش رو دارید.

اصل یا تقلبی؛ مسئله این است

در این مطلب راهنمایی برای شما تدارک دیده شده است که از طریق آن می‌توانید ضمن آشنایی کلی با روش‌های تشخیص موارد تقلبی از اصل با یکسری مطالب عمومی به هنگام خرید دستگاه و گوشی‌ها هم آشنا شوید و خرید موفق‌تری داشته باشید.

 

چینی یا تقلبی‌بودن

چه بسیار مواقعی که به فروشگاه مراجعه می‌کنید و برای خرید یک محصول اقدام می‌کنید، به دنبال برند مورد انتخاب خود که اطلاعات کافی هم راجع به آن دارید، می‌گردید و زمانی که نام چین یا ساخته شده در چین را روی آن مشاهده می‌کنید اقدام به قضاوت در رابطه با تقلبی‌بودن یا فیک بودن آن محصول می‌کنید. دلیل شما هم برای این قضاوت این مورد است که فلان برند یا فلان محصول متعلق به فلان کشور است و دیدن نام چین استدلالی برای تقلبی‌بودن آن است، در حالی که این استدلال لزوماً درست نیست.

از آن‌جایی‌که قیمت تمام شده ساخت محصولات در چین به واسطه نیروی کار ارزان‌قیمت و... کمتر از هر کجای دیگر در دنیاست بدین وسیله حتی برند‌های معروف و شناخته شده اقدام به تولید محصولات خود در چین می‌کنند و این در شرایطی است که این محصول که در چین ساخته شده است تمام استاندارد‌ها و سیستم‌های کنترل کیفیت آن برند را باید با موفقیت پشت سر بگذارد. پس به عنوان مثال اگر گوشی آیفونی خریداری می‌کنید و روی آن نامی از چین می‌بینید، این موضوع نمی‌تواند استدلالی بر بی‌کیفیتی آن محصول باشد. نتیجه‌گیری اینجاست که هر محصول چینی بی‌کیفیت و تقلبی نیست.

 

بررسی جعبه محصول

زمانی که تصمیم به خرید محصول گرفتید، در اولین اقدام باید بسته‌بندی را بررسی کنید، همیشه به خاطر داشته باشید که نه تنها در خرید گوشی و گجت؛ بلکه در خرید هر کالایی از برندهای معتبر و معروف به جزئیات بسته‌بندی آن دقت کنید. همیشه این برند‌های معروف به کوچک‌ترین جزئیات در بسته‌بندی دقت می‌کنند، شما در ابتدا باید از فروشنده بخواهید که پک جعبه را در حضور شما باز کند و به هیچ‌وجه این جعبه و نایلون اطراف آن مشکلی نداشته باشد، معمولا اجناس بی‌کیفیت و تقلبی دارای بسته‌بندی مرتبی نیستند و از خود نشانه‌هایی برای تشخیص تقلبی‌بودن به جای می‌گذارند. به نوشته‌ها، بسته‌بندی، فونت نوشته‌ها و… با دقت نگاه کنید، هر گونه اشکال یا نامنظمی و موارد مشابه باید زنگ خطر را برای شما صدا در بیاورد.

 

بررسی دفترچه راهنمای محصول

دفترچه راهنمای هر محصول یا کالا به مثال یک پاسپورت برای آن محصول است که کمتر مورد توجه خریداران واقع می‌شود، معمولا این دفترچه‌ها به همراه راهنمای استفاده و گارانتی محصول در داخل بسته ارائه می‌شوند و از کیفیت تایپ و فونت، تصاویر و البته خوانایی خوبی برخوردارند. این دفترچه‌های راهنما‌ به زبان‌های مختلف ارائه می‌شوند که همیشه یکی از این زبان‌ها باید به زبان کشوری باشد که آن محصول را خریداری می‌کند؛ البته در ایران بسیاری از گوشی‌ها به واسطه قاچاق بودن و همچنین نداشتن نمایندگی در ایران فاقد دفترچه فارسی هستند.

 

بررسی جزئیات تجهیزات جانبی

همان‌قدر که خود محصول یا گوشی مهم است، به همان اندازه تجهیزات جانبی آن محصول هم برای تولید‌کننده مهم و با‌اهمیت است. پس از باز کردن جعبه و در نظر گرفتن نکات بالا حال باید به سراغ تجهیزات جانبی محصول خود بروید. هر موردی از پلاستیکی تا فلزی باید از کیفیت زیادی برخوردار باشد و هیچ نشانه‌ای از کم‌دقتی در تولید آن نباید یافت شود. وجود هر گونه اضافات یا خط و خش روی این تجهیزات باید وارسی شود، محصولات پلاستیکی باید یکدست باشند و با کشیدن دست روی آن‌ها دست شما متوجه موردی نشود، هر چند هر محصول پلاستیکی یا فلزی کم‌کیفیت حتی با یک نگاه قابل تشخیص است.

 

بررسی شماره سریال IMEI

یکی از روش‌های کاربردی برای بررسی اصالت گوشی‌ها تطابق دادن شماره سریال گوشی با شماره سریال روی جعبه است. این شماره سریال در جا‌های مختلف یافت می‌شود که از جمله آن‌ها روی جعبه، پشت باتری، و گاها روی دفترچه‌هاست. شما باید با روشن کردن گوشی خود کد # ۰۶ #* (ستاره، مربع، صفر، شش، مربع‌) را گرفته و سپس کد IMEI را که روی نمایشگر ظاهر می‌شود، با کد‌های موجود روی باکس و... تطابق دهید، باید این شماره سریال‌ها یکی باشد. در غیر این صورت محصول فاقد اصالت است.

 

تطابق سخت‌افزاری

شما پس از اینکه گوشی را خریداری کردید، سخت‌افزار مدل گوشی خود را با مشخصات سخت‌افزاری که سایت سازنده برای گوشی و مدل گوشی شما معرفی کرده است، تطابق دهید. این مشخصات سخت‌‌افزاری را در سایت سازنده محصول شما می‌توانید به راحتی و با یک جستجوی ساده پیدا کنید، حال باید به سراغ گوشی خود بروید و با استفاده از یک نرم‌افزار که مشخصات گوشی شما را به نمایش در می‌آورد، همچون نرم‌افزار (cpu z) مشخصات گوشی خود را با سایت سازنده بررسی کنید که همگی باید یکی باشند.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی