کد خبر : 73443
/ 22:14
۷ قابلیت پنهان اندروید که نمی‌دانستید؛

راه‌مخفی‌های اندروید

امروزه کمتر کسی را می‌توان دید که از گوشی‌های هوشمند و سایر دستگاه‌ها استفاده نکند. یکی از پرکاربردترین و محبوب‌ترین سیستم‌عامل‌های موجود بر روی این گوشی‌ها و تبلت‌ها اندروید است که ۹۰درصد از سهم بازار سیستم‌عامل‌ها را در دست دارد.

راه‌مخفی‌های اندروید

شهرآرا آنلاین / کار کردن زیاد با دستگاه‌های اندروید تاکنون شما را با قابلیت‌های مختلف و روتین آن‌ها آشنا کرده است اما هم‌اکنون قصد داریم، در این مطلب، هفت قابلیت و عملکرد مخفی برای گوشی‌های اندرویدی را معرفی کنیم که کمتر دیده و شناخته شده است و در مواقع مختلفی حتماً به کمک شما خواهد آمد.

 

راحت‌ترین روش برای ذخیرۀ شارژ باتری

یکی از مشکلات رایج برای گوشی‌های اندروید و البته تمامی گوشی‌های هوشمند مشکل مصرف باتری والبته مدت‌زمان شارژ نگهداشتن است. 

روش‌ها و موارد بسیاری برای بیشتر کردن این زمان وجود دارد که قبلا در همین صفحه بارها به آن‌ها اشاره کرده‌ایم ولی این‌مرتبه به سراغ یک مورد ساده خواهیم رفت که شاید خیلی از شما با آن آشنایی نداشته باشید. 

در گوشی‌های هوشمندی که طی سال‌های اخیر روانۀ بازار شده‌اند، چنانچه شما یک پس‌زمینه یا تصویر با رنگ تاریک یا غیرروشن انتخاب کنید، نمایشگر شما اقدام به خاموش کردن نور‌های اضافی نمایشگر خواهد کرد و نتیجتاً مصرف شارژ بسیار کاهش پیدا خواهد کرد. 

بنابراین، با تکنولوژی‌هایی که اخیراً به کار رفته است و با انتخاب تصاویری با رنگ تیره و کم‌رنگ، شما، ضمن خاموش کردن نور‌های اضافی، به‌مراتب در مصرف شارژ گوشی صرفه‌جویی خواهید کرد.

 

به نوشته‌ها گوش فرا دهید

اگر شما گوشی هوشمند دارید پس نه‌تنها می‌توانید مقالات را بخوانید بلکه می‌توانید به آن‌ها گوش هم فرا دهید. البته این ویژگی هنوز برای تمامی زبان‌ها عملکرد خوبی ندارد ولی برای زبان‌های پرکاربرد دنیا من‌جمله انگلیسی این عملکرد قابل‌تحسین است. برای فعال کردن این قابلیت، مسیر زیر را در گوشی اندرویدی خود دنبال کنید.

Settings > Accessibility و سپس گزینۀ Text-to-Speech Output را فعال کنید تا از این ویژگی بهره ببرید.

 

کنترل گوشی از راه دور

یکی دیگر از قابلیت‌های جذاب اندروید قفل کردن گوشی از راه دور یا پیدا کردن مکان گوشی شماست، آن هم از هر کجای دنیا. با این ویژگی، مخصوصاً زمانی که گوشی خود را گم کرده‌اید و نگران اطلاعات آن هستید، به‌راحتی می‌توانید، ضمن قفل کردن گوشی، آن را ردیابی کنید. 

برای فعال کردن این ویژگی، باید مسیر زیر را دنبال کنید.

Settings > Security > Device administrators, Android Device Manager

و سپس تیک این گزینۀ نهایی را بزنید. قبل‌تر، این آموزش را در صفحۀ «فناوری» معرفی کرده بودیم.

 

حالت مهمان

اگر احیاناً گوشی خود را زیاد به دست دیگران می‌دهید یا دیگران زیاد گوشی شما را مورد جستجو قرار می‌دهند باید هرچه زودتر با ویژگی «مهمان» آشنا شوید. با دو انگشت نوار وظیفه را از بالای گوشی خود پایین بکشید و سپس بر روی آیکون یوزر در بالا، سمت راست، بزنید. حال، یک مهمان جدید را معرفی کنید و مشخص کنید که این فرد به چه مواردی می‌تواند دسترسی داشته باشد. 

با این کار، تنها چند ثانیه قبل از دادن گوشی به دست کودکان یا شخص دیگر، یوزر را تغییر می‌دهید و دسترسی‌ها محدود می‌شوند. 

این ویژگی با اسم‌ها و البته امکانات مختلف در گوشی‌های مختلف مشخص شده است.

 

ذره‌بین صفحۀ نمایش

بنا به هر دلیلی از جمله کوچک و ریز بودن نوشته یا ضعیف بودن چشمانتان، اگر قادر به خواندن و مشاهدۀ جزئیات در صفحۀ نمایش نیستید، می‌توانید بر روی آن زوم کنید و آن نوشته یا تصویر و... را چندبرابر بزرگ کنید. برای پیدا کردن این ویژگی مسیر زیر را دنبال کنید.

Settings > Accessibility > Magnification gestures

 

کنترل گوشی با حرکات سر

در سرما‌های زمستان که تصمیم ندارید دستان خود را از دست‌کش خارج کنید یا در شرایطی که بنا به هر دلیل دستان شما بند هستند و نمی‌توانید با دستان از گوشی استفاده کنید، می‌توانید از صورت و سر خود نیز برای کنترل گوشی‌تان کمک بگیرید. 

برای انجام این قابلیت جذاب، شما می‌بایست یک نرم‌افزار معروف را راحت دانلود کنید و از این ویژگی بهره ببرید. 

نام این نرم‌افزار معروف EVA Facial Mouse است که برای دانلود آن هم کافی‌است بارکد زیر را اسکن کنید. 

این اپلیکیشن از سر و صورت شما همانند موس استفاده می‌کند و برای شما انجام وظیفه می‌کند، بدون اینکه احتیاج به انگشتان یا دست باشد.

دانلود نرم افزار

 

بازی مخفی

این ویژگی در تمامی گوشی‌های اندرویدی فعال نیست ولی در اکثر آن‌ها قابل انجام شدن است. 

اندروید به صورت پیش‌فرض یک بازی برای تمامی گوشی‌های هوشمند مشخص کرده است که البته این بازی به نوعی مخفی است. 

این قابلیت از نسخه‌های اندروید ۳/۲ به بعد فعال شد. پیدا کردن این ویژگی، بسته به برند و محیط کاربری شما، ممکن است کمی متفاوت باشد. 

با این حال، شما می‌بایست به تنظیمات گوشی بروید و سپس از آنجا به «دربارۀ گوشی/ دستگاه» بروید. 

سپس چندین‌بار بر روی گزینه نسخۀ اندروید بزنید تا، بعد از تکرار دفعات، این گزینه فعال شود و بازی رونمایی شود.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی