کد خبر : 73505
/ 21:34
چگونه از راه دور به اطلاعات کامپیوتر خود دسترسی پیدا کنیم؟

دسترسی دورادور

تقریبا برای هر کاربر کامپیوتر، مواقعی پیش می‌آید که به فایلی از کامپیوتر خود نیاز دارد اما کامپیوتر در دسترس نیست. خوشبختانه یک راه آسان برای دسترسی از راه دور به کامپیوتر، استفاده‌‌ مستقیم از تلفن همراه است و با کمک آن می‌توان به فایل مورد نیاز دسترسی پیدا کرد.

دسترسی دورادور

درحالی‌که راهکارهای زیادی برای دسترسی به اطلاعات کامپیوتر از طریق تلفن همراه وجود دارد‌ اما در این مطلب، به مرسوم‌ترین و راحت‌ترین روش‌ها اشاره خواهیم کرد.

 

استفاده از برنامه‌‌ Chrome Remote Desktop

استفاده از این برنامه امکان دسترسی سریع و آسان به برنامه‌های کامپیوتر را از راه دور فراهم می‌کند و در سیستم‌های عامل ویندوز، مک، لینوکس، اندروید و iOS قابل استفاده است.

البته لازمۀ استفاده از این برنامه آن است که جزو کاربران مرورگر کروم باشید. هر چند بسیاری از کاربران اینترنت از مرورگر گوگل کروم استفاده می‌کنند‌ اما برای آن عده از کاربران که مرورگرهای دیگر را ترجیح می‌دهند، راهکار بعدی را پیشنهاد خواهیم داد. با این حال چنانچه از گوگل کروم استفاده می‌کنید، این روش ساده‌ترین گزینۀ پیش‌رو خواهد بود.

اما چگونه Chrome Remote Desktop را راه‌اندازی کنیم؟ در گام اول، افزونۀ Chrome Remote Desktop را در مرورگر خود نصب کنید. این افزونه در

Chrome Web Store قابل دریافت است و نصب آن فقط چند ثانیه طول می‌کشد.

پس از نصب، برنامه را از منوی Chrome’s app (اولین لینک در نوار بوک‌مارک) اجرا کنید. در آن قسمت به دنبال لینک Chrome Remote Desktop بگردید.

پس از اولین باری که برنامه را اجرا کردید، با نصب یک ابزار کوچک می‌توانید اتصال راه دور به کامپیوتر را فعال‌سازی کنید. این فرایند بسیار آسان است و کروم مرحله به مرحله شما را راهنمایی خواهد کرد.

با ادامۀ مراحل، Chrome Remote Desktop از شما می‌خواهد کلمه‌ای که یادآوری‌اش ساده باشد، به‌عنوان پین‌کد انتخاب کنید.

پس از وارد کردن پین، چند ثانیه زمان خواهد برد که امکان اتصال راه دور فراهم شود. در پایان، نام کامپیوتر شما و هر دستگاه دیگری که با آن به کروم متصل هستید (با هر نامی که دارد) در فهرست حاضر دیده می‌شود.

فقط به خاطر داشته باشید که Chrome Remote Desktop را قبل از نیاز روی رایانه‌ای که می‌خواهید از دور به آن متصل شوید، باید راه‌اندازی کنید؛ چرا‌که امکان راه‌اندازی آن از راه دور وجود ندارد.

حالا که همه چیز را راه‌اندازی کردید، نیاز به دانلود اپلیکیشن Chrome Remote Desktop در گوشی همراه iOS یا اندروید خود دارید.

به محض اینکه اپلیکیشن را راه‌اندازی کردید، نام کامپیوترهای شما را نشان خواهد داد. روی نام هر کامپیوتری که می‌خواهید اتصال با آن برقرار شود، ضربه بزنید. در اینجا لازم است که پین‌کد را وارد کنید. البته این قابلیت وجود دارد که برای اتصال به دستگاه نیازی به وارد کردن پین‌کد نباشد. پس از وارد کردن پین‌کد روی Connect ضربه بزنید. بلافاصله اتصال برقرار می‌شود. در این حالت می‌توانید هر کاری که می‌خواهید انجام دهید و از طریق گوشی همراه، فایل‌های کامپیوترتان را کند‌و‌کاو کنید. پس از اینکه کار شما به پایان رسید، روی آیکن Stop Sharing در پایین صفحه ضربه بزنید. اتصال متوقف خواهد شد. به همین راحتی!

 

استفاده از نرم‌افزار TeamViewer

چنانچه از کروم استفاده نمی‌کنید، نمی‌توانید استفادۀ خوبی از Chrome Remote Desktop داشته باشید. در این صورت استفاده از نرم‌افزار TeamViewer پیشنهاد می‌شود. این نرم‌افزار هم مانند Chrome Remote Desktop برای سیستم‌های عامل‌ ویندوز، مک، اندروید، iOS و بقیه فراهم است. 

ابتدا آخرین نسخه از نرم‌افزار TeamViewer را از طریق www.teamviewer.com دانلود کنید.

هنگام نصب، باید نوع نصب و کاربرد مورد استفادۀ خود را انتخاب کنید. از‌آنجا‌که TeamViewer برای استفادۀ شخصی رایگان است؛ اگر فقط با کامپیوتر شخصی خود کار می‌کنید، گزینۀ Personal را انتخاب کنید. در حالت پیش‌فرض، TeamViewer برای شما یک ID از راه دور و یک PIN فراهم می‌کند‌ اما این مورد در صورتی کارآیی خواهد داشت که در مقابل کامپیوتر خود باشید. چنانچه از سیستم دور باشید، نمی‌توانید به رایانۀ خود متصل شوید.

از‌این‌رو باید یک اکانت TeamViewer تهیه کنید و به‌وسیلۀ آن به کامپیوتر متصل شوید. برای این منظور روی دکمۀ Sign Up واقع در پنجرۀ کوچک سمت راست کلیک کنید. با داشتن حساب کاربری می‌توانید پسورد مخصوصی برای اتصال به سیستم خود اختصاص دهید. 

پس از ایجاد پسورد، نوبت به تنظیمات امنیتی می‌رسد.حال برای دسترسی به اطلاعات کامپیوترتان، TeamViewer را روی دستگاه تلفن همراه یا تبلت خود نصب کنید. روی دکمۀ Computers ضربه بزنید و به حساب کاربری که ایجاد کرده‌اید، وارد شوید.پس از آن، روی My Computers ضربه بزنید تا فهرست کامپیوترهایی که به اکانت TeamViewer شما متصل هستند، نمایش داده شوند. روی کامپیوتری که می‌خواهید به آن متصل شوید، ضربه بزنید. پس از یک دقیقه اتصال برقرار خواهد شد. پس از پایان کار خود، به‌راحتی روی کلید ضربدر یا (back) کلیک کنید و از حالت اتصال خارج شوید. 

اما در‌صورتی‌که بخواهید چند فایل را از سیستم خود بردارید، گزینۀ دیگری به نام TeamViewer’s File Transfer وجود دارد. با وارد شدن به حساب کاربری TeamViewer خود، روی گزینۀ File ضربه بزنید و سپس Remote Files را انتخاب کنید. پس از وارد شدن، روی دکمۀ My Computers ضربه بزنید و کامپیوتر مورد نظر خود را که در فهرست قرار دارد، انتخاب کنید.

پس از این مرحله، روند کار ساده است. با ضربه زدن روی چک‌باکس کنار فایل مورد نظر، آن را به گوشی خود انتقال دهید. پس از انتخاب فایل‌های مورد نظر، روی دکمۀ My Files در پایین صفحه و سپس روی آیکون کاغذ مانند کوچک در بالای صفحه ضربه بزنید تا فایل‌های انتخابی به مکان دلخواه منتقل شوند. هنگامی که کار شما به پایان رسید، روی دکمۀ Back‌ برای قطع اتصال ضربه بزنید. کل فرآیند کار همین است!

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی