کد خبر : 73548
/ 20:04
بیان لزوم کارآفرینی از منظر اقتصاد مقاومتی؛

یک فنجان کارآفرینی

یک فنجان کارآفرینی، عنوان بخش جدیدی است که بنا داریم از هفته آینده در قالب یک مطلب گفتگو‌محور درباره کارآفرینی حوزه آی‌تی با حضور یک جوان موفق کارآفرین تقدیم حضورتان کنیم.

یک فنجان کارآفرینی

خبرنگاران: غیبی/سرادار

به گزارش شهرآرا آنلاین / این خلاصه‌ترین توضیح از اتفاق جدید بود. اما در رابطه با موضوع کارآفرینی و اهمیت آن مباحث بسیاری وجود دارد که می‌تواند زوایای مختلف نگاه به آن را برای ما مشخص کند. در کنار همه این موارد تجربه‌نگاری از مسیری که دیگران برای رسیدن به هدف خود در این حوزه طی کرده اند، بسیار حائز اهمیت است اما به آن توجه زیادی نشده است. با این توضیح می‌خواهیم کمی از این زاویه به موضوع کارآفرینی نگاه کنیم، اینکه از کجا شروع کنیم و چه مواردی را بر اساس تجارب موجود بهتر است رعایت کنیم. امیدواریم که مطالب ارائه شده در هر هفته برای شما جذاب و مورد استفاده باشد.

 

کارآفرینی به چه معناست؟

برای شروع بهتر است به یک ادبیات مشترک برسیم، بسیاری از مواقع به دلیل نرسیدن به یک ادبیات مشترک یا یک ترجمه صحیح از موضوع مورد بحث، زمان گذاشتن برای آن و بحث در مورد چیستی و چرایی آن به نتیجه مشخص و روشنی نمی‌رسد. لذا لازم است که ترجمه مشخصی از موضوع کارافرینی حوزه آی‌تی را با هم مرور کنیم و اینکه چرا در بین همه رشته‌هایی که وجود دارد، آی‌تی یکی از پر‌رنگ‌ترین‌ها به شمار می‌آید؟

کارآفرینی را می‌‏توان فعالیتی به‌شمار آورد که به آفرینش کار و ایجاد ارزش افزوده در سرمایه یا تولید و عرضه هرگونه کالا یا خدمت جدید منتج می‌شود و از آن‌‌جایی‌که نوآوری بدون خلاقیت، ایده‌‏یابی و پژوهش هدفمند معنا پیدا نمی‌‏کند، لذا جستجوی راهکارهای موثر برای پرورش خلاقیت، گردآوری و هدایت ایده‏‌ها در دستور کار بخش جدید یک فنجان کارآفرینی قرار گرفته است. از‌آنجایی‌که کارآفرینی، موجبات خودباوری و اعتماد افراد را فراهم یا تقویت می‌کند، همین امر موجب می‌شود تا جامعه انسانی به رشد و شکوفایی در همه زمینه‌ها از جمله حوزه اقتصادی دست یابد؛ بنابراین هرگونه فشار درونی و بیرونی را تحمل کرده و با صبر و شکیبایی و نیز سعی و کار و تلاش، مشکلات را از سر راه برمی‌دارد. این همان جایگاهی است که در اقتصاد مقاومتی تبیین شده است.

اقتصاد مقاومتی، مفهومی جدید در ادبیات اقتصادی جهان است که از سوی رهبر معظم انقلاب طرح شد. موضوع اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری در سال‌۱۳۸۹ مطرح شد که بر اساس آن اقتصاد مقاومتی کاهش وابستگی‌ها و تاکید روی مزیت‌های تولید و تلاش برای خود‌اتکایی است. هدف اقتصاد مقاومتی بازسازی و احیای اقتصاد ملی است. بند یکم سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به یکی از مهم‌ترین عوامل برای رسیدن به نقطۀ مطلوب اقتصادی اشاره دارد. آنچه در این بند آمده است تامین شرایط و فعال‌‏سازی کلیه امکانات و منابع مالی و سرمایه‏‌های انسانی و علمی کشور به منظور توسعه کارآفرینی و به حداکثر رساندن مشارکت آحاد جامعه در فعالیت‏‌های اقتصادی با تسهیل و تشویق همکاری‏‌های جمعی و تاکید بر ارتقای درآمد و نقش طبقات کم‏‌درآمد و متوسط است. حال بسیاری از صاحب‌نظران نیز کلید موفقیت در احیای اقتصاد ملی را کارآفرینی و راه‌اندازی کسب و کار توسط نیروی جوان کار می‌دانند.

همچنین باید به این نکته اشاره کرد که کارآفرینی یک مبحث ذاتی نیست و بلکه یک فرآیندی اکتسابی است که از طریق تجربه و انتقال آن، قابل آموزش و قابل یادگیری است. پس می توان با نگاهی به هزاران راه رفته و نرفته دیگر کارآفرینان، ایده‌های خود را پرورش داد و به اجرایی موفق رساند.

 

چرا کارآفرینی آی‌تی؟

یکی از نقدهایی که می‌شود این است که چرا توجه بیشتری به کارآفرینی در حوزه آی‌سی‌تی می‌شود تا رشته‌های دیگر مانند پزشکی یا کشاورزی و... ابتدا باید بگوییم اقبال به موضوع آی‌تی امری اجتناب‌ناپذیر است و لذا این کشش بازار و تمایل مصرف‌کننده به محصولات آی‌تی یکی از دلایل مهم در این موضوع به شمار می‌آید.

از طرفی آی‌تی یک رشته نیست و یک میان رشته به شمار می‌آید. یکی از ویژگی‌های میان رشته این است که گستره زیادی را به خود اختصاص می‌دهد. برای آنکه بهتر موضوع را پیش ببریم، به این سوال من در ذهن خود پاسخ دهید که چه رشته‌ها، خدمت‌ها، کارها و بازارهایی را می‌شناسید که نمی‌توانید از آی‌تی برای آن استفاده کنید و سرعت و سهولت و دقت را افزایش دهید؟ همین الان که دارید این مطلب را می‌خوانید از چه ابزاری استفاده می‌کنید؟ یا این مطلب با چه ابزاری برای شما آماده و ارائه شده است؟

به طور حتم شگفت‌زده خواهید شد، اگر بدانید که در جهانی که ما در آن زندگی می‌کنیم، هیچ بخشی وجود ندارد که آی‌تی در آن حضور نداشته باشد. شاید اغراق نباشد اگر بگوییم این روزها آی‌تی حکم آب را برای ادامه زندگی انسان پیدا کرده است.

حال با این توضیحات به طور حتم درباره اینکه چرا کارآفرینی با موضوع آی‌تی از جایگاه بالایی برخوردار است به جواب رسیده اند. اما نکته باقی‌مانده اینکه چه نوع کارآفرینی بر پایه آی‌تی می‌توان انجام داد. شاید در یک تقسیم‌بندی کلی بتوان گفت که ما یا سرویس‌محور می‌توانیم عمل کنیم یا محصول‌محور، تفاوت این دو نیز بسیار است و در برخی موارد محدودیت‌های تکنولوژی باعث می‌شود ناگریز کف یکی از این دو پایین‌تر از دیگری باشد.

موضوع بعدی که باید به آن اشاره شود؛ موضوع زیر‌ساخت‌های آماده‌تر آی‌تی در مقایسه با دیگر موارد برای کارآفرینی است. شما به راحتی و با هزینه اولیه بسیار کمتر نسبت به دیگر موارد می‌توانید کارآفرینی مورد نظر خود را انجام دهید.

داشتن ایده مناسب بازار، ساخت یک تیم قوی به دلیل اجرا و نگهداری محصول و فتح بازار، تمام این موارد می‌تواند به حداقلی‌ترین شکل ممکن پیش برود. پس این یکی از نقاط مهم و پر‌رنگ در حوزه اهمیت و جایگاه کارآفرینی به شمار می‌آید.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی