کد خبر : 73563
/ 21:18
عادت‌های روزمره‌ای که باعث می‌شود سنتان زودتر افزایش یابد؛

پیری زودرس

حتماً شما هم در اطرافتان افرادی را دیده‌اید که بسیار جوان‌تر از سنشان نشان می‌دهند یا بسیار مسن‌تر. خیلی‌ها معتقدند که این موضوع به میزان رفاه و آرامش فکری افراد برمی‌گردد که تاحدودی هم درست است.

پیری زودرس

شهرآرا آنلاین / اگرچه جوان‌تر بودن حس خوبی را به ما می‌دهد، پیری زودرس یک دغدغه است. دغدغه‌ای که همه به‌ویژه بانوان را به‌شدت آزار می‌دهد. برای همین امروز می‌خواهیم دربارۀ پیری زودرس صحبت کنیم. حالا اگر کنجکاو شده‌اید که بدانید چه چیزهایی باعث می‌شود قبل از موعد، پیری به‌سراغ برخی افراد برود، این مطلب را بخوانید.پژوهشگران حوزۀ سلامت معتقدند درمیان تمام عوامل درگیر در پیری زودرس باید به التهاب توجه ویژه‌تری داشت؛ به‌طور مثال بسیاری از ما بیشتر روزها درگیر استرس هستیم و چگونگی پاسخ دادنمان به آن می‌تواند روی ژنتیک و سلامتمان به دو شکل فیزیکی و روانی تاثیر بگذارد؛ استرس اضافی، عامل آزادکنندۀ کورتیکوتروپین را افزایش می‌دهد که باعث ایجاد حفره‌هایی در روده می‌شود و بر تحمل‌ناپذیری غذا تأثیر می‌گذارد. استرس زیاد همچنین باعث به‌هم ریختن سیستم عصبی و ضعف در جذب مواد مغذی به‌ویژه ویتامین‌های گروهB می شود.یکی دیگر از اتفاق‌های ناخوشایندی که در زمان استرس رخ می‌دهد، این است که گلوکوکورتیکوئیدها وارد خون می‌شوند تا فرد بتواند از موقعیت استرس‌زایی که درگیر آن است، فرار یا با آن مقابله کند. این مسئله با افزایش فشارخون، ضربان قلب و قندخون همراه است که اگر هرچندوقت یک‌بار به طورمثال هر سه تا شش ماه رخ بدهد، مشکلی نیست و بدن می‌تواند دوباره خود را تنظیم کند اما اگر فرد مرتب تحت‌فشار استرس باشد، ریکاوری بسیار کند و ضعیف پیش می‌رود و این یک فاجعه برای سلامتی است. در ادامه با هم چند عادت دیگر را که باعث التهاب در بدن می‌شود و همچنین راه‌های مقابله با آن‌ را بررسی می‌کنیم.

 

چربی زیاد

102785.pngشاید دربارۀ چربی سفید و چربی قهوه‌ای چیزهایی شنیده باشید؛ چربی سفید، چربی احشایی است که به اعضای داخلی بدن با فرستاده‌هایی مانند اینترلوکین۶ و TNF-آلفا حمله می‌کند. از بین بردن این نوع چربی از چربی قهوه‌ای بسیار سخت‌تر است. چربی قهوه‌ای را بیشتر در کمر و گردن می‌توان یافت؛ چربی‌ای که بدن را گرم می‌کند و سوخت‌وساز را بالا نگه می‌دارد. درعوض چربی سفید معمولا در شکم متمرکز شده و زیرپوستی است و شما را در معرض خطر بیماری‌هایی نظیر دیابت و مشکلات قلبی قرار می‌دهد. برای رفع این مشکل بهتر است ورزش کنید. ورزش مقدار چربی‌های سفیدتان را کم ‌کرده و باعث می‌شود این چربی به رنگ بژ دربیاید(ترکیبی از هر دو چربی) و رفته‌رفته تبدیل به چربی قهوه‌ای شود. درضمن خواب به‌اندازه و کافی را هم درکنار ورزش مرتب نباید فراموش کرد.

 

نشستن زیاد

102786.pngمتأسفانه در دهه‌های اخیر، سبک زندگی مردم به سمتی رفته که فعالیت بدنی در آن بسیار کاهش یافته است و باوجودی‌که بیشتر ما می‌دانیم که ورزش کردن برایمان خوب است، تعداد کمی به آن مشغول هستیم. بدتر از همه اینکه شغل بسیاری از ما، پشت‌میزنشینی است و بعد از اینکه از سر کار به خانه بازمی‌گردیم، باز جلوی تلویزیون یا روی مبل می‌نشینیم و همچنان بی‌حرکتیم. حقیقت این است که نشستن، روند پیری را سرعت می‌بخشد؛ به‌طور مثال اگر خانم باشید، نشستن شش ساعت یا بیشتر در روز برابر است با افزایش ۱۰درصدی خطر ابتلا به سرطان و افزایش ۳۴درصدی خطر مرگ زودرس. مردانی هم که در روز شش ‌ساعت می‌نشینند، ۱۷درصد بیشتر از دیگران در خطر مرگ زودرس قرار دارند، درحالی‌که با حذف عادت یک‌جانشینی، می‌توان تاحدود زیادی از این خطرها پیشگیری کرد.

 

تغذیۀ نادرست

102787.pngبراساس تحقیقات اخیر، مصرف غذاهای فرآوری‌شده می‌تواند پیری را سرعت بخشد و تأثیر منفی شدیدی روی بدن بگذارد. با پرهیز از مصرف این غذاها شما به‌راحتی می‌توانید تا حدود زیادی التهاب‌های غیرضروری را از بدنتان دور کنید. این غذاها، سمی به‌حساب می‌آید و ارتباط مستقیمی با افزایش وزن، پیری و حتی بیماری‌های مزمن دارد. همچنین مصرف برخی قندها که به‌شدت قندخون را افزایش می‌دهد، در بروز التهابات نقش اساسی دارد، ازاین‌رو توصیۀ اکید می‌شود که مصرف کربوهیدرات‌های خود را به آن دسته که قند خون را افزایش نمی‌دهند و سرشار از فیبر هستند، محدود کنید. همچنین مصرف برخی داروها می‌تواند خطر ابتلا به آلزایمر را تا بیش از ۵۰درصد افزایش دهد؛ به همین دلیل افرادی که از دارو برای خواب راحت‌تر یا رفع آلرژی استفاده می‌کنند، بهتر است به‌دنبال جایگزین‌های طبیعی باشند.

 

خواب ناکافی

102788.pngدرصد بسیار اندکی از انسان‌ها دارای ژن(DEC2) هستند که به آن‌ها اجازه می‌دهد با کمتر از هشت ساعت خوابیدن، عملکرد مناسبی داشته باشند. این بدان معناست که بسیاری از ما خود را از خواب درست و مناسب یعنی هفت تا هشت ساعت خواب در شب محروم می‌کنیم. متخصصان می‌گویند کسانی که در طول شب، کمتر از پنج ساعت می‌خوابند، تا ۳۰۰درصد بیشتر در خطر سخت شدن عروق هستند. همچنین کمبود خواب باعث می‌شود ۹۷درصد از ژن‌های ریتمیک بدن تبدیل به آریتمی شود که برای DNA خطرناک است و می‌تواند منجر به بیماری‌هایی نظیر سرطان شود اما این تمام ماجرا نیست. ازطرفی بیش از هشت ساعت خوابیدن هم برابر است با کاهش قدرت شناختی، برابر با پنج تا هشت سال افزایش سن. پس سعی کنید خواب خود را به‌صورت متعادل تنظیم کنید و اگر قادر نیستید به‌تنهایی این کار را بکنید، به پزشک مراجعه کنید.

 

فقر ویتامین

102789.pngآیا می‌دانستید سطح پایین ویتامینD می‌تواند خطر زوال عقلی(آلزایمر) را تا دوبرابر افزایش دهد؟ پس با بالا بردن سطح ویتامینD بدن خود به سلامت مغزتان کمک کنید. ویتامینD یکی از عوامل مهم طول عمر است و همچنین به سلامت استخوان‌ها، تیروئید و خواب بهتر کمک می‌کند. ویتامینD روی ژن‌های بسیار زیادی تأثیر می‌گذارد. همچنین نقش کلیدی در علت و تداوم درد مزمن ناشی از مشکلات بی‌خوابی دارد، تاآنجاکه برخی، گسترش کمبود خواب را در افزایش کمبود ویتامینD مؤثر می‌دانند. همچنین کاهش سوخت‌وساز در بدن که با بالا رفتن سن شتاب می گیرد، به معنای افزایش ذخیرۀ بیشتر چربی و از دست دادن عضله است. معمولا بعد از سی‌سالگی به‌طور متوسط در هر دهه، حدود ۲کیلوو۳۰۰گرم حجم عضلانی از دست می‌رود که اگر برای آن‌ فکری جدی نکنیم، مطمئناً روند پیری سرعت بیشتری خواهد گرفت.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی