کد خبر : 73694
/ 10:40
رئیس پلیس فتای خراسان‌رضوی از شیوۀ جدید سارقان برای ربودن گوشی‌های تلفن همراه هوشمند پرده برداشت

شگردی عجیب برای سرقت تلفن همراه

محمدجواد ابوعطا- رئیس پلیس فتای خراسان‌رضوی دربارۀ شگردی مجرمانه برای سرقت گوشی‌های هوشمند و اطلاعات آن‌ها در مشهد هشدار داد.

شگردی عجیب برای سرقت تلفن همراه

سرهنگ جواد جهانشیری در گفتگو با شهرآرا دربارۀ جزئیات این پرونده گفت: «با شکایت فردی مبنی‌بر سرقت گوشی هوشمند خارجی او که یکی از برندهای معروف روز دنیای تلفن همراه بوده، مشخص شد که این فرد، اسیر شگرد سارقان شده است.».
وی افزود: «سارقان گوشی گران‌قیمت این فرد را ربوده بودند اما او از امنیت این گوشی اطمینان داشته است و مطمئن بوده که سارقان نمی‌توانند رمز ورود گوشی او را بشکنند و به دیگر اطلاعاتش دسترسی پیدا کنند.».
رئیس پلیس فتای خراسان‌رضوی تصریح کرد: «بعد‌از گذشت ٢۴ساعت از سرقت، از‌سوی شرکت سازندۀ این تلفن همراه پیامی به این فرد می‌رسد، مبنی‌بر اینکه طبق رصدهای کارشناسان این شرکت در حال حاضر گوشی شما در یکی از مناطق شهر تهران است. برای ردیابی دقیق گوشی، لطفاً رمز ورود و سایر اطلاعات‌تان را در سایتی که اعلام شده است، وارد کنید.».
جهانشیری با بیان اینکه این فرد که از ردزنی گوشی تلفن همراهش خوشحال بوده، به‌سرعت اطلاعات خود را در سایت مذکور وارد کرده است، تصریح کرد: «طبق بررسی کارشناسان پلیس فتای استان، متأسفانه آنچه این جوان از آن غافل بود و متوجه آن نشد، فیشینگ بودن این سایت بود. به‌این‌ترتیب اطلاعاتی که وارد کرد، مستقیم برای فرد سارق ارسال شد. پیام اولیه نیز جعلی و از‌سوی سارقان ارسال شده بود.».
رئیس پلیس فتای خراسان‌رضوی با اشاره‌به اینکه این فرد با این اقدام عجولانه در‌واقع به سارقان برای تکمیل سرقتشان کمک کرده است، بیان کرد: «فیشینگ یعنی ایجاد سایتی جعلی شبیه سایت اصلی که اطلاعات وارد‌شده را برای مجرمان ارسال می‌کند.».
وی دربارۀ راهکارهای گرفتار‌نشدن در سایت‌های فیشینگ خاطرنشان کرد: «معمولاسایت‌های فیشینگ کاملا شبیه سایت‌های اصلی هستند و تنها در آدرس وارد‌شده فرقی کوچک دارند. شهروندان برای انجام امور بانکی یا کارهای حساس، نشانی سایت را حتماً به‌صورت دستی وارد کنند و از اعتماد به موتورهای جستجوگر خودداری کنند. اگر اجرای این کار برایشان سخت است، حتماً از یک فرد مطمئن و آگاه به فضای سایبری کمک بگیرند.». 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی