• خانه
  • یادداشت
  • آیا امکان افزایش مبلغ یارانه وجود دارد؟
کد خبر : 73709
/ 08:42
دکتر علی‌اکبر کریمی

آیا امکان افزایش مبلغ یارانه وجود دارد؟

آیا امکان افزایش مبلغ یارانه وجود دارد؟

بحثی که روز جمعه در مناظره‌ها درگرفت، مبنی‌بر اینکه می‌بایست یارانۀ فقرا را افزایش داد، مورد اعتراض و نقد رقبا واقع شد. حالا، فارغ از همۀ جهت‌گیری‌های سیاسی و حزبی، آنچه اهمیت دارد امکان‌سنجی علمی و عملی افزایش یارانه برای فقرای جامعه است و اینکه نحوۀ تأمین آن چگونه باشد. پاسخ مختصر این است که بله، می‌شود، اما بشرطها و شروطها. در این باره چند نکته را به خوانندگان محترم عرضه می‌داریم .
نکتۀ اول: لزوم یارانۀ نقدی در کنار یارانه‌های تولید و اشتغال. یکی از انواع مختلف یارانه‌ها یارانۀ نقدی و مستقیم به نیازمندان است. از جهت اقتصادی، از آنجا که این امر موجبات آزادی انتخاب مردم را برای هزینه‌کرد مبالغ یارانه فراهم می‌سازد، می‌تواند با تشخیص مردم به صورت مؤثرتری به نیازهای ایشان تخصیص یابد.
نکتۀ دوم: یارانه می‌بایست به نیازمندان و فقرا اختصاص یابد، نه به همۀ مردم. حتی در کشورهای غیرنفتی دنیا که عمدۀ درآمدهای دولت از محل مالیات و در واقع جیب مردم است، نظیر ایالات متحده، یارانه‌ها به صورت هدفمند در قالب سبد غذایی و بن کالا به بیش از ۴۵میلیون نفر پرداخت می‌شود و نه تمام ٣٠٠ و چند میلیون نفر جمعیت کل این کشور؛ چه برسد به کشور ما که عمدۀ منابع یارانه در بودجه می‌بایست از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی تأمین شود که آن هم در اختیار حکومت اسلامی می‌باشد و حکومت باید در راستای بهره‌مندی همۀ مردم از منابع جامعه به صورت عادلانه اقدام کند و نه اینکه ملک اختصاصی فردی از افراد جامعه باشد.
نکتۀ سوم: طبق پیشنهاد خود دولتمردان فعلی، بنا بود که منابع حاصل از انصراف یا حذف یارانه‌بگیران داوطلب یا غیرنیازمند در اموری همچون اشتغال، درمان و افزایش سهم فقرا و دهک‌های درآمدی پایین جامعه از یارانه‌ها اختصاص یابد. متأسفانه دولت، علی‌رغم تکلیف گزارش‌دهی شش‌ماهه نسبت به هزینه‌کرد این مبالغ به مردم، تاکنون هیچ گزارشی دراین‌باره به مردم ارائه نداده‌ است و این امر، خود، موجبات سلب اعتماد مردم به دولت را فراهم آورده‌ است.
نکتۀ چهارم: معمولا دولت‌ها از سیاست‌های حذفی استقبال نمی‌کنند؛ بدین معنا که حاضر نیستند عواقب آن را تحمل نمایند. به عنوان مثال، با اینکه دولت از ابتدای سال٩۵ مکلف به حذف سه دهک بالای درآمدی جامعه یعنی ٢۴میلیون نفر از یارانه‌بگیران غیرنیازمند به وسیلۀ مجلس محترم بوده‌ است، همچنان آمار حذفی‌های یارانه در حد ٢-٣میلیون نفر است که البته بسیاری نیز ،با اعتراض به حذف، دوباره یارانه‌بگیر شده‌اند. متأسفانه دولت نشان داده‌ است که جرئت حذف این تعداد را ندارد چون از آیندۀ سیاسی خود می‌هراسد اما غافل از این است که مردم در صورت قاطعیت مبارزه با فساد و ایجاد شفافیت و عدالت به شما رأی می‌دهند و نه با دادن یارانه به هر قیمتی و به هر فردی.
نکتۀ پنجم: از مسائلی که جای خالی آن به‌شدت در مناظرۀ اقتصادی خالی بود بحث شفافیت اقتصادی و ایجاد سامانۀ اطلاعاتی و بانک جامع اطلاعاتی کل کشور بود. این سامانه به قدری اهمیت دارد که، اگر دولت‌ها تمام برنامه‌های میان‌مدت خود را صرف تکمیل و اجرای صحیح آن بکنند، نه‌تنها چیز زیادی از دست نمی‌دهند بلکه کشور از برکات آن تا سال‌های سال بهره‌مند خواهد شد.
نکتۀ ششم: پیشنهاد می‌شود دولت محترم در راستای شفاف‌سازی مالی و آگاهی‌بخشی عمومی گزارشی از ابتدا تا انتهای عملکرد خود در قبال یارانه در چهار سال مسئولیت خود را با استناد به آمار متقن و معتبر به مردم ارائه دهد تا مردم، خود، قضاوت کنند و تصمیم بگیرند که با همین دولت چهار سال آیندۀ خود را رقم بزنند یا سکان مدیریت اجرایی را به فردی شایسته‌تر و بانشاط‌تر و مسئولیت‌پذیرتر بسپارند.

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی