• خانه
  • خبرهای سایت
  • تهیه دستورالعمل پیشگیری از نفوذ بزرگ‌ترین باج‌گیر سایبری
کد خبر : 73714
/ 21:15
با توجه به حملات بی‌سابقه سایبری در سطح جهان ، معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران خبر داد؛

تهیه دستورالعمل پیشگیری از نفوذ بزرگ‌ترین باج‌گیر سایبری

معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران از تنظیم دستورالعمل پیشگیری از نفوذ باج‌افزار سایبری که دو روز گذشته در بیش از ‌۱۰۰کشور شناسایی شده و ابلاغ آن به نهادها و سازمان‌های کشور خبر داد.

تهیه دستورالعمل پیشگیری از نفوذ بزرگ‌ترین باج‌گیر سایبری

به گزارش مهر، از روز گذشته حملات سایبری بی‌سابقه‌ای در کل جهان با سوءاستفاده از نشت اطلاعات از آژانس امنیت ملی آمریکا آغاز شده است. این حمله سایبری که گفته می‌شود در بیش از ۱۰۰‌کشور جهان مشاهده شده، از طریق یک باج‌افزار به نام WannaCry و نفوذ به سیستم عامل ویندوز مایکروسافت انتشار یافته است.

سید هادی سجادی معاون امنیت سازمان فناوری اطلاعات ایران، آخرین اقدامات انجام شده برای جلوگیری از شیوع این باج‌افزار در ایران را تشریح کرد.

وی با بیان اینکه نفوذ این باج‌افزار به سرعت در حال گسترش بوده و نه تنها در ایران؛ بلکه برای بسیاری از کشورها نیز مشکل‌آفرین شده است، گفت: مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ای (ماهر) به شدت در حال پیگیری این نفوذ است. براین اساس نسبت به تنظیم دستورالعمل پیشگیری از نفوذ این باج‌افزار در سیستم‌های کامپیوتری کشور، اقدام کردیم. این دستورالعمل به تمامی سازمان‌ها و نهادها ارسال شده است.

معاون امنیت سازمان فناوری اطلاعات ایران با تاکید براینکه هم اکنون مراکز آپای استانی (مراکز آگاهی‌رسانی و پشتیبانی حملات سایبری) و مراکز ماهر در کل استان‌ها در حالت آماده‌باش قرار دارند، خاطرنشان کرد: در این زمینه به مدیران سازمان‌ها اطلاعیه دادیم و از آن‌ها خواسته‌ایم که سیستم‌های خود را به روز رسانی کنند.

سجادی با بیان اینکه مهم‌ترین مسئله این است که مدیران درباره به روزرسانی نسخه ویندوز سیستم‌های کامپیوتری اقدام کنند، افزود: این باج‌افزار ناشی از یک آسیب‌پذیری در سیستم عامل ویندوز است که مایکروسافت پیش از این نیز در این زمینه هشدار داده بود اما بسیاری از کاربران، این سیستم را به روزرسانی نکردند.

 

۲۰۰ رایانه آلوده ایرانی

وی با اشاره به کد اسپلویت لو رفته در این سیستم عامل و دستیابی هکرها به این کد، گفت: این مشکل تنها مربوط به یک نوع خاص از ویندوز نبوده و این حمله سایبری نسخه‌های مختلف ویندوز را هدف قرار داده است.

سجادی گفت: در این دستورالعمل از تمامی مدیران سازمانی خواسته شده که پورت‌های ۴۴۵ و ۱۳۹ غیرضروری را بسته و از دسترس خارج کنند و اجازه اشتراک‌گذاری فایل‌ها و اطلاعات روی دستگاه‌ها را ندهند.

وی با اشاره به اینکه درحال رصد اوضاع لحظه‌به‌لحظه هستیم، گفت: تاکنون بیش از ۲۰۰‌سیستم رایانه‌ای در ایران به این باج‌افزار آلوده شده که اطلاع‌رسانی لازم در این زمینه صورت گرفته است.

سجادی از کاربران و مدیران فناوری اطلاعات سازمان‌ها خواست تا درخصوص به روزرسانی نسخه ویندوز سیستم عامل خود اقدام کنند و گفت: کاربران و مدیران شبکه‌ها باید از فایل‌های مهم و حساس بک آپ (فایل پشتیبان) بگیرند و فایل‌های مشکوک و ناآشنا را باز نکنند.

این مقام مسئول در مرکز ماهر با تاکید براینکه این باج افزار بدترین نوع باج‌افزاری است که تاکنون شیوع یافته گفت: این نرم‌افزار مخرب به شیوه انتقال پول بیت کوین باج‌خواهی می‌کند و پس از آلوده کردن سیستم و سرقت اطلاعات، حدود ۳۰۰‌دلار از قربانی درخواست می‌کند تا اجازه دسترسی مجدد به فایل‌های قربانی را بدهد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی