کد خبر : 73735
/ 19:15
شش راه ساده برای ایمن نگه داشتن گوشی‌های اندرویدی؛

محکم‌کاری

از جیب‌برها گرفته تا بدافزارها (Malware) و مهاجمین اینترنتی‌ که همواره به دنبال راه و تکنیکی جدید برای در دست گرفتن کنترل دستگاه‌ها هستند، گوشی اندرویدی شما همیشه در معرض خطر است.

محکم‌کاری

شهرآرا آنلاین / پیش از اینکه به آموزش‌های این مطلب برسیم، لازم است به این نکته اشاره کنیم که هیچ راه مطمئن و صد‌در‌صدی برای مقابله با هکرها وجود ندارد و در‌صورتی‌که یک حمله پیچیده به دستگاه انجام شود، جلوگیری از نفوذ مهاجمین بسیار مشکل خواهد بود.

با این حال، راه‌های ساده و فراوانی وجود دارد که گوشی را در برابر بیشتر خطرات بیمه می‌کند. همان‌طور که یک قفل بزرگ دزدهای معمولی را از خانه دور می‌کند، یک پسورد نیز می‌تواند تلاش‌ جیب‌برها را خنثی کند و استفاده از تنظیمات امنیتی درست، جلوی بسیاری از بدافزارها را خواهد گرفت. در ادامه ۶ راه ساده که با استفاده از آن‌ها می‌توانید دستگاه اندرویدی خود را ایمن نگاه دارید، مرور می‌کنیم.

 

گوشی خود را قفل کنید

شاید این نکته که باید همیشه از یک رمز عبور برای روشن کردن صفحه گوشی استفاده کنید، بدیهی به نظر برسد‌ اما کاربران بسیاری وجود دارند که هنوز این قابلیت مهم را فعال نکرده و گوشی خود را در معرض خطر قرار می‌دهند. البته شاید وارد کردن چندین باره رمز عبور هنگامی که استفاده زیادی از دستگاه داشته باشید کمی خسته‌کننده به نظر برسد‌ اما به این فکر کنید که همیشه این احتمال دارد گوشی شما در تاکسی جا بماند یا یک جیب‌بر آن را از شما بدزدد. پس همین حالا با مراجعه به منوی تنظیمات و سپس ورود به قسمت امنیت، قابلیت قفل صفحه را فعال کنید یا در‌صورتی‌که از یک دستگاه جدید استفاده می‌کنید، اثر انگشت خود را به عنوان قفل گوشی وارد کنید.

 

مکان‌یابی دستگاه و حذف اطلاعات از راه دور

بعد از فعال کردن قفل گوشی هنوز هم این احتمال وجود دارد که دستگاه شما گم یا دزدیده شود. در این صورت می‌توانید با استفاده از «مدیریت دستگاه اندرویدی» یا همان Android Device Manager محل گوشی خود را مشخص کرده یا حتی تمامی اطلاعات آن را پاک کنید. اما برای استفاده از این ویژگی بسیار کاربردی لازم است که برخی تنظیمات گوشی را فعال کنید.

برای این کار وارد Settings شده و تنظیمات گوگل را پیدا کنید. از صفحه باز شده گزینه امنیت یا Security را انتخاب کرده و در اینجا دو گزینه Remotely locate this device و Allow remote lock and erase را فعال کنید. همچنین می‌توانید وارد این لینک شده و از روشن بودن این ویژگی برای دستگاه اندرویدی خود مطلع شوید. با این ترتیب حتی بعد از گم شدن یا دزدیده شدن گوشی، به محض اینکه دستگاه شما به اینترنت متصل شود، می‌توانید از محل دقیق آن اطلاع یابید یا در صورت لزوم تمامی اطلاعات موجود در آن پاک کنید.

 

نصب‌نکردن اپلیکیشن از منابع غیرمعتبر

تقریبا می‌توانیم مطمئن باشیم که اپلیکیشن‌های موجود در گوگل پلی بدون بدافزار هستند و مشکلی برای دستگاه‌های ما ایجاد نمی‌کنند اما در مورد اپلیکیشن‌هایی که کاربران از مارکت‌ها و سایت‌های غیررسمی دریافت می‌کنند، این اطمینان وجود ندارد. مشکل اصلی مربوط به وب‌سایت‌ها و نرم‌افزار‌های غیر‌امنی است که تلاش دارند بدون اجازه کاربران اپلیکیشن‌های مخرب خود را نصب کنند. خوشبختانه در دستگاه‌های اندرویدی قابلیتی وجود دارد که باعث می‌شود تنها اپلیکیشن‌های دریافتی از گوگل پلی روی گوشی نصب شوند. برای روشن کردن این قابلیت وارد تنظیمات گوشی شده و بخش امنیت یا Security را انتخاب کنید و سپس گزینۀ Unknown sources را غیر‌فعال کنید. البته یادتان باشد که برای دریافت اپلیکیشن از مارکت‌هایی مثل بازار باید این گزینه را فعال کرده و پس از اتمام کار دوباره آن را غیرفعال کنید.

 

بررسی اپلیکیشن‌ها توسط اندروید

ویژگی مفیدی در دستگاه‌های اندرویدی وجود دارد که با استفاده از آن می‌توان به صورت دوره‌ای تمام نرم‌افزارهای نصب شده روی گوشی را بررسی و اپلیکیشن‌های مخرب را شناسایی کرد.

وارد تنظیمات گوشی شده و تنظیمات گوگل را پیدا کنید. در صفحه باز شده گزینۀ امنیت یا Security را انتخاب کرده و سپس وارد منوی بررسی اپلیکیشن‌ها یا Verify Apps شوید. در صفحه باز شده قابلیت Scan device for security threats setting یا بررسی دستگاه برای تهدیدات امنیتی را فعال کنید. به این ترتیب گوگل اپلیکیشن‌های دستگاه را بررسی و نرم‌افزارهای مخرب را تشخیص می‌دهد.

 

به‌روز‌رسانی اندروید گوشی

هکرها همواره در تلاشند تا با استفاده از روش‌های جدید به گوشی‌های اندرویدی شما دسترسی پیدا کنند و به همین دلیل گوگل نیز این حفره‌های امنیتی را به سرعت شناسایی کرده و به‌روز‌رسانی‌های امنیتی زیادی را برای جلوگیری از نفوذ این افراد منتشر می‌کند. به این ترتیب به‌روز‌رسانی گوشی یکی از فعالیت‌های مهم در زمینه امنیت دستگاه است. در صورت آپدیت نکردن دستگاه احتمال نفوذ هکرها بسیار بالا خواهد بود. معمولا گوشی‌های اندرویدی در‌صورتی‌که آپدیت جدیدی برای آن‌ها ارسال شود، به کاربر اطلاع خواهند داد‌ اما برای چک کردن دستی به‌روز‌رسانی‌ها می‌توانید وارد تنظیمات دستگاه شده و گزینۀ درباره گوشی یا About Phone را انتخاب کنید. از صفحه باز شده منوی به‌روز‌رسانی‌های سیستم یا System Updates را انتخاب کرده و آپدیت‌های ارسالی از طرف گوگل یا سازنده گوشی را بررسی کنید.

 

فعال‌سازی قابلیت مرور امن در مرورگر کروم

اپلیکیشن‌های مخرب تنها تهدیداتی نیستند که ممکن است با آن‌ها مواجه شوید؛ بلکه وب‌سایت‌های زیادی وجود دارند که گردانندگان آن‌ها در تلاشند تا با تکنیک‌های فیشینگ (Phishing) اطلاعات شخصی و مهم شما را به سرقت برده یا بدافزارهای خود را روی دستگاه شما نصب کنند. اما خوشبختانه کروم در گوشی‌های اندرویدی دارای قابلیتی به نام «مرور امن» یا Safe Browsing است که قبل از وارد شدن به هر وب‌سایت مشکوک به شما در مورد خطرات احتمالی باز شدن آن هشدار می‌دهد. به این ترتیب کاربران پیش از اینکه دستگاه خود را در معرض هرگونه خطری قرار دهند، می‌توانند این وب‌سایت احتمالا مخرب را ببندند. برای روشن‌کردن این قابلیت مرورگر کروم را باز کرده و منوی سه نقطه را از قسمت بالا سمت چپ صفحه انتخاب کنید. از منوی باز شده وارد تنظیمات شده و گزینه Privacy را انتخاب کنید و در صفحه باز شده قابلیت مرور امن را فعال کنید.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی