• خانه
  • خبرهای سایت
  • بازارگرمی انتخاباتی مسئولان در بازار گرانی ماه رمضان
کد خبر : 73757
/ 21:56
نمایندۀ مردم مشهد: استانداری‌ها باشگاه‌های انتخاباتی شده‌اند و دولت حداقل‌های امور جاری کشور را انجام نمی‌دهد؛

بازارگرمی انتخاباتی مسئولان در بازار گرانی ماه رمضان

یک هفته و دو سه روز دیگر تا ماه رمضان بیشتر نمانده و در این میان بازار اقلام اساسی مانند تب و تاب انتخاباتی داغ شده است.

بازارگرمی انتخاباتی مسئولان در بازار گرانی ماه رمضان

خبرنگار: الهام مهدیزاده

به گزارش شهرآرا آنلاین / یک هفته و دو سه روز دیگر تا ماه رمضان بیشتر نمانده و در این میان بازار اقلام اساسی مانند تب و تاب انتخاباتی داغ شده تا جایی که گوشت قرمز که از ابتدای سال در کورس افزایش قیمت بود، با همان شیب افزایشی، راه خود را بدون مانع ادامه داده است و قصد کاهش هم ندارد. حتی منصور پوریان، رئیس شورای تأمین‌کنندگان دام زندۀ کشور، چند روز قبل، دربارۀ دلایل گرانی گوشت قرمز تنها به واژۀ «‌نمی‌دانم‌» اکتفا کرد و، با افزودن دیدگاه خود، برای ابتر نماندن جمله‌اش گفت: «به نظر من، تقریباً ۸ هزار تومان از قیمت کنونی گوشت قرمز کاذب است.».

 

بگذارید جلسه برگزار شود

اما وضعیت تنظیم بازار استان را که از شرف‌زاده، رئیس اتحادیۀ بنکداران مشهد، جویا می‌شویم، آماری از قیمت‌ها ندارد و خواستار آن است که تا کسب قیمت‌ها گزارش منتشر نشود. سید حمیدرضا جوادی، مدیر تنظیم بازار سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌ رضوی، نیز در گفتگو با ما دربارۀ وضعیت تنظیم بازار رمضان، ارائۀ اطلاعات را به برگزاری جلسه امروز ستاد تنظیم بازار حواله می‌دهد تا پس از برگزاری جلسه اطلاعات را ارائه دهد.

 

تأمین کالا مهم‌تر از قیمت است

علی باخرد، معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌ رضوی، تنها فردی است که وضعیت تنظیم بازار را حوالۀ امروز نکرد. معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌ رضوی در گفتگو با خبرنگار شهرآرا دربارۀ توزیع کالاهای پرمصرف مانند گوشت قرمز، مرغ، برنج و شکر تأکید ابتدایی‌اش بر این است که قبل از ورود به حوزۀ قیمت‌ها باید به تأمین کالا توجه داشت که در این حوزه با جدیت می‌توان عنوان داشت که کمبودی در حوزۀ کالاهای اساسی موجود در بازار نداریم. معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌ رضوی در ادامه عنوان داشت: «با نظارت‌ها و بازرسی‌هایی که داشتیم، باید عنوان کنم که به‌جز گوشت قرمز هیچ تکانۀ قیمت دیگری در بازار نداشتیم و حتی در برخی از اقلام قیمت‌ها روند کاهشی داشته است.» باخرد این روند کاهشی قیمت‌ها را با مصداقی از این کالاها مانند مرغ تکمیل کرد و افزود: «اگر بخواهیم مقایسه‌ای با سه سال قبل و در همین ایام نزدیک به ماه رمضان داشته باشیم، باید عنوان کنیم که قیمت مرغ در مقایسه با آن زمان روند تثبیت‌شده‌ای دارد.».

 

مرغ بالاخره گران شد یا ارزان؟

اما معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌ رضوی در پاسخ به این سؤال که آیا در نهایت مرغ و تخم‌مرغ گران شده است، با ارائۀ توضیحاتی، عنوان داشت: «در آستانۀ ماه رمضان، مصرف اقلام پروتئینی بیش از قبل می‌شود و همین افزایش تقاضا بدون‌شک در افزایش قیمت آن کالاها مؤثر است اما در مجموع افزایش قیمت مرغ قابل‌درک است و این افزایش به صورت غیرطبیعی و یا سوءاستفادۀ افراد نیست.».

 

گرانی گوشت را از جهاد بپرسید

معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌ رضوی درمورد گرانی‌های اخیر گوشت قرمز گفت: «قیمت گوشت قرمز در چند ماه اخیر افزایش یافته اما، از آنجایی که توزیع گوشت قرمز در حوزۀ اختیارات جهاد کشاورزی است، بهتر است علت آن را از جهاد کشاورزی جویا شوید.».

یکی دیگر از مواردی که باخرد در حوزۀ تنظیم بازار رمضان به آن اشاره داشت، همانند دو مسئول قبل، به جلسۀ امروز اختصاص داشت، جلسه‌ای که به گفتۀ این مقام مسئول در یکی از دستورهای جلسۀ آن بازار رمضان بررسی خواهد شد.

 

جلسه فقط هماهنگی است

وی در پاسخ به این سؤالات که آیا برگزاری این جلسه آن هم در شرایطی که کمتر از ۱۰روز دیگر تا ماه رمضان بیشتر نمانده دیرهنگام نیست گفت: «در حال حاضر و با توجه به شرایط موجود در بازار، ذخیرۀ کافی برای ماه رمضان وجود دارد. بنابراین، این جلسه دیر برگزار نشده است.». به گفتۀ معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌ رضوی، وقتی کالا به میزان کافی وجود داشته باشد و در این میان نگرانی‌ای برای تأمین وجود نداشته باشد، فقط نیاز به هماهنگی است.

 

رها شدن بازار ماه رمضان شایعه است

اما این مقام مسئول در پاسخ به رها شدن بازار در آستانۀ ماه رمضان به دلیل تمرکز دولتی‌ها بر انتخابات گفت: «این اظهارات را دشمنان دولت که توان دید بهروزی دولت را ندارند عنوان می‌کنند و شایعه است.».

باخرد ادامه داد: «ما به عنوان دستگاه مجری برنامه‌های خواست‌های مردم را فدای موقعیت‌ها نمی‌کنیم و سعی بر این بوده است که نیازهای مردم قربانی دعوای سیاسی نشود و، اگر قرار بود دولت را بیشتر در میان مردم معرفی کنیم، باید نظارت را بیشتر می‌کردیم که مشکلی ایجاد نشود.». وی تأکید کرد: «آنچه مسلم است این است که نظارت‌های بازار رمضان همانند سال‌های گذشته وجود دارد و با قاطعیت می‌گویم آرامش بازار و مردم را برای مسائل سیاسی فدا نمی‌کنیم.».

 

دولت سرگرم انتخابات است نه خدمت به مردم

اما حجت‌الاسلام نصرا... پژمانفر، نمایندۀ مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با خبرنگار شهرآرا و ارزیابی عملکرد دولت در حوزۀ بازار رمضان گفت: «متأسفانه دولت امور جاری کشور را تحت شعاع انتخابات قرار داده و دولت در این رابطه خود را سرگرم انتخابات کرده است و حتی به وظایف حداقلی خود عمل نمی‌کند.». به گفتۀ نمایندۀ مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی، تنظیم بازار رمضان و جلوگیری از افزایش قیمت‌ها در آستانۀ این ماه مبارک یکی از این وظایف است. حجت‌الاسلام پژمانفر در ادامه و برای مصداقی دیگر در این حوزه به ابلاغ نکردن برنامۀ ششم توسعه اشاره داشت که دولت در ابلاغ آن کوتاهی کرده است. نمایندۀ مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی افزود: «اکنون استانداری‌ها و فرمانداری‌ها باشگاه‌ سیاسی شده‌اند و این اقدامات و کم‌رنگ شدن خدمات به مردم، جدا از آنکه تخلف است، پیامدی جز ناراحتی مردم ندارد.». وی ادامه داد: «همین مسائل مردم را ناراضی کرده است تا جایی که ارادۀ خود را بر تعویض دولت قرار دهند و در این راستا، حتی اگر انتخابات، به جای چهار سال، سه یا دو سال قبل بود، باز هم مردم این تصمیم خود را عملی می‌کردند.». نمایندۀ مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی افزود: «اگر این تغییر محقق شد، بهتر است دولت در چند ماه باقی‌ماندۀ سکان‌داری حداقل خاطره‌ای خوب برای مردم در حوزۀ خدمت‌رسانی به جا بگذارد و در این چندماه پایانی، با کاهش رفتارهای سیاسی و جناحی، شیب فعالیت خود را سمت مردم متمایل کند.».

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی