کد خبر : 73776
/ 23:00
اگر هنوز برایتان مهم نیست که در انتخابات شورای شهر شرکت کنید این مطلب را بخوانید؛

به‌خاطر شهرمان

این روز‌ها همۀ حواس‌‌ها به‌سمت انتخابات ریاست‌جمهوری معطوف است و علی‌رغم تبلیغات پر‌زرق‌و‌برق نامزد‌های شورای شهر کسی توجه خاصی به آن‌‌ها ندارد، اما حقیقت این است که این انتخابات نیز اهمیتش، اگر بیشتر از ریاست‌جمهوری نباشد، کمتر هم نیست.

به‌خاطر شهرمان

نویسنده: معین اصغری

شهرآرا آنلاین / این روز‌ها همۀ حواس‌‌ها به‌سمت انتخابات ریاست‌جمهوری معطوف است و علی‌رغم تبلیغات پر‌زرق‌و‌برق نامزد‌های شورای شهر کسی توجه خاصی به آن‌‌ها ندارد، اما حقیقت این است که این انتخابات نیز اهمیتش، اگر بیشتر از ریاست‌جمهوری نباشد، کمتر هم نیست، چرا‌که تأثیرات تصمیم‌‌های آن‌ها به‌شدت با زندگی روزمرۀ ما گره خورده است. اما یک پرسش مهم مطرح است که اصلا چرا باید رأی بدهیم. این سؤال یکی از مباحث مهمی است که در هفته‌‌های پیش از انتخابات مطرح می‌شود. بی‌تردید شرکت‌ کردن در انتخابات یک رفتار مردم‌سالارانه است و کسی نمی‌تواند ما را مجبور کند که رأی بدهیم یا رأی ندهیم، اما می‌توانیم درمورد تصمیم خود فکر کنیم و آن را به‌بحث بگذاریم.

رأی دادن یک «حق» است که درصورت تمایل می‌توانیم از آن استفاده کنیم. همین امروز مردم زیادی در جهان برای داشتن حق رأی می‌جنگند و عدۀ بسیاری در این راه می‌میرند. امروز در برخی از کشور‌های عربی زنان حق رأی ندارند و فعالان سیاسی و اجتماعی برای احقاق این حق تلاش می‌کنند و در مواردی هزینه‌ای سنگین می‌پردازند. تصور کنید بگویند زنان ایرانی دیگر حق رأی ندارند. آیا این خبر شما را ناراحت نخواهد کرد؟ آیا دلتان نمی‌خواهد برای تغییر دادن شرایط کاری کنید؟ حالا این حق در کشور ما وجود دارد، حقی که باید برای داشتنش تلاش می‌کردید، حقی که برای داشتن آن زحمت بسیاری کشیده شده است. امروز زنان و مردان، مستقل از زبان و رنگ و قومیت، حق دارند که رأی خود را در صندوق بیندازند. از این حق استفاده کنیم. برخی از مردم فکر می‌کنند که شرکت نکردن در انتخابات یعنی رأی ندادن به هیچ‌کدام از گزینه‌‌های موجود. آن‌‌ها فکر می‌کنند که رأی ندادن به‌معنای اعتراض به فهرست نامزد‌های انتخاباتی است و دوست دارند صدای اعتراضشان شنیده شود.

..........................................

 

ما می‌خواهیم در این نوشتار چند تا دلیل ساده برای انتخابات شورای شهر بیاوریم تا بدانید این یک موضوع مهم است که نباید آن را سرسری گرفت و به‌راحتی از کنارش رد شد.

 

ناوگان اتوبوسرانی

آن‌هایی که با اتوبوس تردد می‌کنند خوب به خاطر دارند چند سال قبل به‌یکباره بلیت اتوبوس از ۱۰۰ تومان دویست‌درصد افزایش پیدا کرد و شد ۳۰۰ تومان. چندوقتی اوضاع به همین منوال بود و داد همه درآمد تا اینکه بالأخره با مصوبۀ شورای شهر قیمت بلیت‌ها تعدیل شد و امروز بعد از نزدیک به ۵ سال رسیده به ۳۵۰ تومان. این یکی از اتفاقات مهم شورای شهر بود.نکتۀ دیگر خرید اتوبوس‌‌های BRT است، اتفاقی که در حوزه حمل‌و‌نقل شهری مشهد بسیار مهم بود.خرید این اتوبوس‌‌ها گزینه‌ خوبی بود که دستی به سر و روی ناوگان اتوبوس‌رانی شهر کشیده شود و کلا همه را به‌طور ملموس راضی کرد.نکتۀ مهمی‌ که باید به آن توجه کرد این است که لزومی‌ ندارد شورای شهر حتماً در همۀ اتفاقات شهری به‌طور مستقیم نقش ایفا کند، بلکه گاهی تصمیم‌‌های بزرگ‌تر منجر به اتفاقات خوبی در کف شهر می‌شود که همه می‌توانند آن را حس کنند؛ مثلا شورای شهر یک شهردار قوی انتخاب می‌کند، شهردار یک رئیس اتوبوس‌رانی کاربلد سر کار می‌گذارد و او تصمیماتی می‌گیرد که سودش به همۀ مردم شهر می‌رسد. پس برای بررسی کارنامۀ یک شورای شهر باید همۀ تصمیمات شهری را بررسی کنید تا به نتیجه برسید.

 

قطار شهری

اسفندماه سال گذشته یک اتفاق بزرگ برای شهر ما افتاد. خیلی‌‌ها شاید باور نمی‌کردند بعد از اینکه فرآیند ساخت و توسعه خط یک قطار شهری مشهد سال‌‌ها طول کشید و کار به کندی پیش می‌رفت، به این سرعت خط دوی مترو نیز راه بیفتد. البته هنوز همۀکار تمام نشده و این خط تنها چند ساعت و بخشی از مسیر اصلی را پوشش می‌دهد، اما به‌هر‌حال کاری بزرگ انجام شد. جالب است که بدانید در این شرایط بخشی از پروژۀ خط سۀ قطار شهری هم آغاز شده و آن‌هم احتمالا تا قبل از سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری برسد که، اگر این وعده محقق شود، مشهد بدون‌شک به یکی از شهر‌های مدرن خاورمیانه تبدیل خواهد شد، شهری که در آن دیگر نباید به‌خاطر ترافیک و حمل‌و‌نقل اعصابی خرد شود.

 

فضای سبز

چند سال قبل که در بجنورد زندگی می‌کردیم وقتی ایام عید نوروز به مشهد می‌آمدیم با صحنه‌‌هایی شگفت‌انگیز مواجه می‌شدیم. دیدن یک دنیا اِلمان جذاب و بانمک کنار گل‌کاری‌‌های فوق‌العاده خاطراتی بسیار خوب از آن روز‌ها برایمان به‌جا گذاشته است. آن روز‌ها که در مشهد نبودیم فقط همان منظره‌‌هایی که می‌دیدیم توجه ما را جلب می‌کرد، اما امروز که چند سالی می‌شود به مشهد برگشته‌ایم از جزئیات کار نیز اطلاع پیدا کرده‌ایم. شهرداری مشهد هر سال تقریباً یک ماه قبل از شروع سال جدید برنامه‌‌های خود را که در این چند سال با عنوان «بهار فیروزه‌ای» مطرح شد آغاز می‌کند و یک تیم نخبه و کاربلد برنامه‌‌ها را جلو می‌برند. همچنین فضای سبز شهر ما افزایش شگفت‌انگیزی در این چند سال اخیر داشته است. احداث باغ گل‌ها، بوستان چهل‌بازه و پارک مینیاتوری گوشه‌ای از فعالیت‌‌های فضای سبزی شورای شهر اخیر بوده است.

 

این‌همه آدم؛ چه‌جوری رأی بدم؟

حتماً برایتان جالب است، اگر بدانید برای نامزد شدن در انتخابات شورای شهر تنها یک مدرک کارشناسی و نداشتن سوءسابقه کافی است. بله؛ فقط همین! قانون‌گذار خیلی برای ورود به این عرصه سخت نگرفته است. احتمالا دلیلش هم این بوده که شهر را خود مردم باید اداره کنند و دیگر نباید حساسیت‌‌های انتخابات‌‌هایی مثل ریاست‌جمهوری داشت، تا همه شرکت کنند و مردم خودشان برای آیندۀ شهر خود تصمیم بگیرند. حتماً در همین چند روزی که نامزد‌ها اجازۀ تبلیغات پیدا کرده‌اند هزار‌و‌یک جور تبلیغات در خیابان‌‌ها و کوچه‌پس‌کوچه‌‌ها دیده‌اید: بنر‌های قدّی، عکس‌‌های آتلیه‌ای عجیب و غریب، بروشور‌های مختصر و جمع‌و‌جور، تراکت‌‌های پشت چراغ‌قرمز و ... .

بدون‌شک انتخاب در چنین شرایطی کار سخت و دشواری است و باید دقت بیشتری به‌خرج داد. سه راه برای انتخاب وجود دارد:

راه اول: خیلی‌‌ها حوصلۀ تحقیق ندارند و یک روز قبل از انتخابات در خیابان‌‌ها دور می‌زنند و به هرکس که عکس بیشتری داشت و هیاهویش بیشتر بود رأی می‌دهند. برای این افراد هرچه قدّ بنر‌ها بیشتر باشد موفقیت بیشتری محسوب می‌شود. بعضاً دیده شده این افراد حتی در خود حوزۀ انتخابیه نفرات خود را از کسانی که توی صف هستند می‌پرسند و حتی گاهی برگۀ خود را به آن‌ها می‌دهند تا برایشان پر کنند. فکر می‌کنم لازم به توضیح نباشد که چقدر این روش غیر‌عقلانی است و هیچ نسبتی با منطق ندارد.

راه دوم: گروه دیگری عاقلانه‌تر تصمیم می‌گیرند و به لیست رأی می‌دهند. خیلی از نامزد‌ها برای اینکه بخواهند راحت‌تر آرای مردم را جذب کنند خودشان را زیر چتر حمایتی یکی از گروه‌‌های سیاسی می‌برند تا طرفداران آن‌ها را از سردرگمی‌ دربیاورند. شما می‌توانید براساس سلیقۀ سیاسی‌ای که دارید به لیست حزب خود اعتماد کنید و به نفراتی که آن‌ها معرفی کرده‌اند رأی بدهید. طبیعتاً انتخاب این روش آسان‌تر است.

راه سوم: همیشه دور‌و‌بر آدم افراد دل‌سوز و آگاهی پیدا می‌شوند که می‌شود از آن‌ها مشورت گرفت. این یک راه خیلی مطمئن است برای آن‌هایی که دوست دارند در تعیین سرنوشت شهر خود نقش داشته باشند، ولی به هیچ حزب و گروهی گرایش خاصی ندارند. فایدۀ دیگر این کار این است که گاهی در یک لیست شما از ناکارآمدی چند نفر مطمئنید و این مشورت می‌تواند شما را به یک فهرست خوب برساند که از افراد مختلف با آرا و اندیشه‌‌های متفاوت تشکیل شده است.

 

شخص یا شاخص؟

شخصی در جنگ «جمل» به امیرالمؤمنین گفت: «دیگر کلافه شده‌ام و نمی‌دانم تو راست می‌گویی یا زبیر»؟حضرت جوابی به او دادند که در تاریخ به یادگار ماند. گفتند: «برو حق و باطل را بشناس و بعد ببین چه کسانی دنبال‌روِ آن‌اند.».

گاهی نامزدی شعار‌هایی می‌دهد که مشخص می‌کند اهل حق نیست، چون وعده‌‌هایش اصلا در حوزۀ اختیارات او نیست که بخواهد برای بهبود آن برنامه‌ریزی کند؛ مثلا، اگر یک نامزد شورای شهر بیاید و وعدۀ افزایش یارانه‌‌ها را بدهد، دروغگو بودنش کاملا اثبات می‌شود، چون افزایش یارانه در حوزۀ اختیارات یک عضو شورای شهر نیست؛ بنابراین خود همین موضوع می‌تواند تا حدودی انتخاب را برای ما راحت کند. 

نکتۀ دیگر این است که امروز شهر ما چالش‌‌های مهم زیست‌محیطی، ترافیک، آلودگی شهری و حاشیه‌نشینی را رو‌به‌روی خود دارد که حل این‌‌ها نیازمند افرادی متخصص و کاربلد است. اگر تجربه هم به این موارد اضافه شود، عالی است. در چنین شرایطی رأی دادن به یک بازیگر، خواننده، فوتبالیست و یا هر چهرۀ سرشناس دیگری اصلا کار عاقلانه‌ای به‌نظر نمی‌رسد. درست است که مسئلۀ فرهنگ یکی از موضوعات مهم است، اما این به آن معنا نیست که مثلا یک استاد دانشگاه نمی‌تواند در حوزه‌‌های فرهنگی نظر بدهد و حتماً باید یک بازیگر در شورا باشد تا مشکلات فرهنگی و هنری را سامان دهد؛ بنابراین باید خیلی دقیق بود تا اسیر تبلیغات و شهرت‌‌های کاذب نشد، چراکه خودمان سرنوشت خودمان را رقم می‌زنیم.

..........................................

 

نگاهی به وظایف شهرداری‌ها در کشورهای مختلف دنیا

  • آن سوی مرزها

 

103084.pngوظایف شهرداری‌ها در جهان در چند دهۀ اخیر روندی فزاینده داشته است و شهرداری‌ها به‌عنوان نهادهای مدنی، عمومی و محلی، دائماً وظایف بیشتری را برعهده می‌گیرند. در بیشتر نظام‌های سیاسی، شهردار نقش بالاترین مقام اجرایی یا تشریفاتی را در انواع شهرداری‌ها ایفا می‌کند. در سطح جهانی، تنوع گسترده‌ای در قوانین و رسوم محلی درزمینۀ سطح اختیارها و مسئولیت‌های شهرداران و همچنین چگونگی انتخاب یا انتصاب آن‌ها وجود دارد؛ به‌عنوان نمونه وظایف شهرداری‌های چند شهر منتخب جهان ذکر می‌شود:

اتریش،وین: خدمات‌دهی شهری، نگهداری آثار باستانی، برنامه‌ریزی برای ترافیک، حفاظت از محیط‌زیست، ایجاد مدرسه‌های ابتدایی

سوئد،استکهلم:تصمیم‌گیری برای مسائل شهری، وضع مالیات‌های محلی، خدمات‌دهی درمانی و پزشکی، مراقبت از عقب‌ماندگان ذهنی، دایر کردن مراکز بهداشت کودکان، توسعۀ صنعت و تجارت، آموزش بیکاران، ارائۀ خدمات پستی، تأسیس واحدهای تصفیۀ آب و فاضلاب، تأمین آب، برق و گاز، رسیدگی به امور مدرسه‌ها شامل تمامی پایه‌های آموزش پایین‌تر از دانشگاه و...

بریتانیا، لندن:برنامه‌ریزی توسعۀ اقتصادی، برنامه‌ریزی استراتژیک شهری، خدمات شهری، خدمات حمل‌ونقل، برگزاری برنامه‌های فرهنگی، ایجاد گالری‌ها و اماکن تفریحی، خانه‌سازی عمومی، حفاظت آثار تاریخی، ایجاد اشتغال، حفاظت از محیط‌زیست، کنترل آلودگی هوا و ادارۀ اورژانس

ژاپن ، توکیو:ادارۀ امور فرهنگی. رسیدگی به امور بهداشتی، مدیریت بیمارستان‌های شهر، حفاظت از محیط‌زیست و جلوگیری از آلودگی، برنامه‌ریزی شهری، تأمین مسکن شهروندان، حمل‌ونقل انبوه مسافر با اتوبوس و مترو، تأمین آب آشامیدنی و سیستم فاضلاب، ادارۀ پلیس، آموزش و پرورش عمومی دبستان‌ها، دبیرستان‌ها وکودکستان‌ها، نظارت و کنترل ساختمانی

هلند، آمستردام: تأمین تأسیسات و تسهیلات زیربنایی آب و برق، ارائۀ خدمات شهری، حفاظت از محیط‌زیست، انجام امور حمل‌ونقل(اتوبوس و مترو) و امور ثبتی(صدور شناسنامه، تهیۀ آمار جمعیتی، انجام امور بهداشتی، بیمارستان‌ها و بیمه)، خدمات‌دهی اجتماعی و رفاهی، انجام امور فرهنگی و تفریحات(نمایشگاه‌ها و موزه‌ها)، صدور گواهی‌نامۀ رانندگی، امور انتظامی و

نظام‌وظیفه، انجام امور اقتصادی و کار و اشتغال .

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی