• خانه
  • خبرهای سایت
  • سرمایه ملی حبس در مسکن‌های خالی
کد خبر : 73831
/ 22:28
زنده کردن ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایۀ کشور ؛ مطالبه مردم از دولت دوازدهم است؛

سرمایه ملی حبس در مسکن‌های خالی

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، همین امروز آمار داد: «۲۰۰میلیارد دلار را در خانه‌های خالی حبس کرده‌اند.»

سرمایه ملی حبس در مسکن‌های خالی

خبرنگار: الهام مهدیزاده

به گزارش شهرآرا آنلاین / احتکار مسکن با همان ادعای چهار‌دیواری اختیاری حالا به جایی رسیده است که روز گذشته مسئولان شهرسازی در آمار و ارقام خود اشاره‌ای به برآوردهای مالی این خانه‌ها داشتند و در این رابطه حامد مظاهریان، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، همین امروز آمار داد: «۲۰۰میلیارد دلار را در خانه‌های خالی حبس کرده‌اند.». 

البته زنده کردن این میزان سرمایه ملی به طور قطع یکی از مطالبات جدی مردم است و امید است که دولت دوازدهم برنامه دقیقی برای سامان‌دهی مسکن‌های خالی داشته باشد.

 

خرداد مالیاتی خانه‌های خالی

البته این مقام مسئول شهرسازی معضل خانه‌های خالی‌ را فراتر از مجال چند دقیقه گفتگو با خبرنگاران دانست و در این راستا فقط به اخذ مالیات از خانه‌های خالی‌ بسنده کرد.به اذعان او و با استناد به قانون، در حوزۀ مالیات بر خانه‌های خالی، سال اول، یعنی سال ۹۵، صاحبان خانه‌های خالی از مالیات معاف شدند اما از سال دوم، یعنی سال۹۶، مالیات به اندازۀ نصف مالیات اجاره تعیین شده است که از امسال اجرایی می‌شود.به گفتۀ معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، بر این اساس، سامانۀ شناسایی خانه‌های‌خالی از خردادماه که فصل مالیاتی است راه‌اندازی خواهد شد.اما آمار خانه‌های خالی خراسان‌ رضوی و مشهد را سید علیرضا علویان، نایب‌رئیس اتحادیۀ املاک مشهد، در گفتگو با ما ۱۱۰هزار واحد برآورد کرد که به گفتۀ او، در حال حاضر، با این تعداد واحد خالی، خراسان‌ رضوی، به لحاظ تعداد واحدهای خالی، در جایگاه سوم کشور قرار دارد.در همین رابطه و با استناد به آمار این مقام مسئول، تهران با ۳۲۷هزار خانۀ خالی و پس از آن اصفهان با ۱۴۰هزار خانۀ خالی دو استان صدرنشین کشور به لحاظ داشتن بیشترین واحد خالی هستند.

اما آن‌گونه که نایب‌رئیس اتحادیۀ املاک مشهد اشاره دارد بخش غالب این واحدهای خالی استان در مشهد است که دراین‌باره برآوردهای او حاکی از آن است که حدود ۹۰درصد واحدهای خالی استان در مشهد واقع شده است.

نکته‌ای که در کنار این تعداد واحد خالی وجود دارد این است که هریک از این واحدها با هزینۀ درخورتوجهی ساخته شده است و نگهداری این واحدها، آن هم بدون استفاده، به نوعی، جدا از احتکار واحدهای مسکونی، از بلوکه شدن رقم کلانی از سرمایه‌های کشور آن هم بدون استفاده حکایت دارد، موضوعی که معاون وزیر راه و شهرسازی نیز بر آن تأکید داشت و از احتکار ۲۰۰میلیارددلاری سرمایه‌های کشور در این خانه‌های خالی خبر داد.

 

بلوکه شدن ۳۳هزار میلیارد تومان سرمایه در خانه‌های خالی استان

نایب‌رئیس اتحادیۀ صنف مشاوران املاک مشهد نیز در برآورد ریالی از این تعداد واحد خالی استان اظهار داشت: «اگر به صورت متوسط هرکدام از این واحدها را ۳۰۰میلیون تومان در نظر بگیریم، در مجموع، ۳۳هزار میلیارد تومان سرمایۀ بدون استفاده در بخش خانه‌های خالی در استان وجود دارد.». اما علویان درمورد رکودی که چند سالی است بر حوزۀ مسکن سایه انداخته است معتقد است امسال و با یک شیب آرام مسکن در سه‌ماهۀ پایانی سال از رکود خارج می‌شود. وی نگاهی نیز به وضعیت و حوزۀ توزیع مسکن داشت و به اعتقاد او در حوزۀ توزیع خانوارهای شهری در حال حاضر ۵۴ درصد افراد مالک هستند. همچنین ۷ /۳۶ درصد استیجاری و باقی‌مانده در بخش «سایر» مانند خانه‌های خالی قرار دارند.

 

افزایش ۱۵درصدی اجارۀ مسکن در راه است

نایب‌رئیس اتحادیۀ صنف مشاوران املاک مشهد همچنین در پاسخ به سؤالی دربارۀ وضعیت اجارۀ مسکن در آستانۀ آغاز تب‌وتاب جابه‌جایی‌ها عنوان کرد: «پیش‌بینی‌هایی که دربارۀ افزایش اجاره‌بها وجود دارد بیانگر آن است که در تابستان امسال اجاره‌بها در حدود ۱۵درصد افزایش خواهد داشت.».

 

بازار تحرک چشمگیری نداشت

اما غلامعلی ثنایی، عضو هیئت‌مدیرۀ انجمن انبوه‌سازان خراسان‌ رضوی، در گفتگو با شهرآرا، دربارۀ بازار مسکن و رکود حاکم بر آن اظهار داشت: «از ابتدای سال که تاکنون دو ماه از آن گذشته است تحرک چشمگیری در حوزۀ بازار مسکن نداشته‌ایم.».

این عضو هیئت‌مدیرۀ انجمن انبوه‌سازان مشکلات اقتصادی و کم بودن توان مردم را از جملۀ علل رکود سنگین بازار مسکن ذکر کرد و گفت: «دولت در حوزۀ اقتصاد کلی کشور باید با اتخاذ تدابیری سبب افزایش گردش پول شود تا، با این افزایش گردش پول، توان خانواده‌ها برای خرید مسکن افزایش یابد.».

 

افزایش رهن و تمایل به خرید خانه‌های کوچک

ثنایی در ادامه نگاهی نیز به افزایش رهن و اجارۀ واحدهای مسکونی داشت که به گفتۀ او، به طور متوسط، هر سال این افزایش در حدود ۱۰-۱۵درصد صورت می‌گیرد و، با افزایشی که در رهن واحدهای مسکونی در این چند سال صورت گرفته است، افراد بسیاری راغب شدند که، به جای پرداخت یک‌پنجم قیمت یک واحد به عنوان رهن، از این پول و وام‌های مسکن برای خرید واحدهای کوچک‌تر استفاده کنند. این عضو هیئت‌مدیرۀ انجمن انبوه‌سازان خراسان‌ رضوی با اشاره به وام‌های مسکن اظهار داشت: «این وام‌ها که توسط بانک مسکن و حمایت بانک مرکزی پرداخت می‌شود رقم درخورتوجهی است که، با دریافت این وام‌ها و افزودن مبالغ رهن، بسیاری از مستأجران می‌توانند صاحب خانه‌ای کوچک و مناسب شوند.».

 

۳۰ هزار مسکن مهری که آمادۀ عرضه است

ثنایی همچنین به واحدهای ساخته‌شدۀ موجود در استان اشاره داشت که از نظر او واحدهای بسیاری در استان ساخته شده است و، بر این اساس، مشکلی به نام کمبود ساختمان در حوزۀ عرضه وجود ندارد. این عضو هیئت‌مدیرۀ انجمن انبوه‌سازان استان افزود: «وضعیت ساخت‌وساز و تعداد واحدهای موجود در شرایطی است که کمبودی وجود ندارد و حتی در استان ما و در شهر مشهد واحدهای خالی بسیاری وجود دارد. بنابراین، برای خروج از رکود مسکن، باید عزمی جدی برای افزایش توان خرید متقاضیان از سوی دولت صورت پذیرد.». وی در ادامه به آمارهای حوزۀ مسکن مهر نیز اشاره کرد و متذکر شد: «در استان خراسان‌ رضوی، ۳۰هزار واحد مسکن مهر وجود دارد که آمادۀ واگذاری است. در این راستا، اگر سیاست‌های مسکن در این بخش مورد توجه قرار بگیرد، بدون شک، می‌توان به نیاز بخشی از متقاضیان مسکن در استان پاسخ داد.». مسکن مهر حالا ۱۰ساله شده و، با وجود وعده‌های بسیار دولت یازدهم مبنی‌بر پایان یافتن ساخت آن‌، حالا در آستانۀ تشکیل دولت دوازدهم، احمد اصغری مهرآبادی، قائم‌‌مقام وزیر راه و شهرسازی، از افتتاح ۱۲۴هزار واحد باقی‌ماندۀ مسکن مهر تا پایان امسال خبر می‌دهد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی