کد خبر : 73904
/ 19:37
گزارشی از پیشرفت و آینده صنعت روباتیک در ایران؛

روبات ها را دست کم نگیرید

یکی از موضوعاتی که این روزها مورد توجه دانشگاه‌ها و مراکز علمی قرار گرفته است، علم روباتیک و مکانیزه‌کردن کارها توسط روبات است.

روبات ها را دست کم نگیرید

به گزارش شهرآرا آنلاین / روبات‌ها معمولا در مواردی استفاده می‌شوند که بتوانند کاری را بهتر از یک انسان انجام دهند یا در محیط پر‌خطر فعالیت کنند. در واقع می‌توان چنین برداشت کرد که ایجاد رشته مهندسی روباتیک می‌تواند نیازهای صنعتی و اجتماعی را به صورت هم‌زمان بر‌طرف سازد.

این علم در ایران نیز مورد توجه قرار گرفته؛ به طوری‌که رشته روباتیک در دانشگاه‌های کشور بر پایه دروس علمی و تحقیقات عملی پایه‌ریزی شده تا روبات‌هایی برای تسهیل زندگی مردم ساخته شوند. توسعه و تحقیق در مورد کاربردهای جدید نیازمند توجه ویژه به این رشته و تربیت مهندسان خلاق و متخصص است. از طرفی در چند سال گذشته فعالیت‌های چشمگیری در زمینه روباتیک در بین دانش‌آموزان و دانشجویان صورت پذیرفته که باعث به وجود آمدن طیف وسیعی از علاقه‌مندان به این رشته شده است.

 

اهمیت به مسابقات روبات‌ها در دنیا

روبوکاپ یا جام جهانی روبات‌ها، یک پروژه بین‌المللی برای ارتقای هوش مصنوعی و روباتیک است که فدراسیون جهانی روبوکاپ با طرح مسئله‌ای استاندارد دامنه گسترده‌ای از فناوری‌های موجود را به مشارکت و آزمون فرامی‌خواند تا به موضوع پرورش تحقیقات هوش مصنوعی و روبات‌های هوشمند پرداخته شود. همچنین روبوکاپ چارچوبی را برای تحقیق در جنبه‌های نرم‌افزاری خود فراهم کرده است. ایده برگزاری روبوکاپ برای اولین بار از ۲۵ سال پیش در کشور کانادا مطرح شد و رقابت‌های روبوکاپ در سال ۱۹۹۶ به صورت رسمی آغاز به کار کرد.

زمانی که اهمیت به تکنولوژی روباتیک و هوش مصنوعی در دنیا مورد توجه قرار گرفت، ایران نیز این توانایی را در خود دید که می‌تواند در این زمینه پیشرفت کند. بر همین اساس از سال ۱۳۸۵ گروهی از اساتید و دانشجویان ایرانی اقدام به راه‌اندازی کمیته ملی روبوکاپ و برگزاری مسابقات روبوکاپ آزاد ایران کردند. از آن پس هر ساله این مسابقات به میزبانی کشور ما، برگزار شد و در آن افزایش تیم‌ها نشان از پیشرفت سطح دانش در ایران بود.

 

برتری ایران در تولید دانش روباتیک

دکتر سروش صادق‌نژاد، عضو هیئت رئیسه فدراسیون جهانی روبوکاپ در لیگ روبات‌های انسان نما در گفتگو با مهر درباره جایگاه ایران در مقایسه با کشورهای فعال حوزه روباتیک اظهار کرد: همواره ایران در حوزه تولید دانش روباتیک جزو برترین کشورهای حال حاضر دنیا بوده؛ به‌طوری‌که محققان ایرانی جزو به‌روزترین دانشمندان این حوزه به شمار می‌روند.

 

برطرف‌کردن نیاز مردم با روبات‌ها

روبات‌هایی بیشتر به درد زندگی مردم می‌خورند که بتوانند دردی را از آن‌ها دوا کنند، این مشکل می‌تواند در بخش صنعت باشد یا در سلامت.

دکتر مرتضی موسی خانی، رئیس کمیته ملی روبوکاپ توضیح می‌دهد: «اکنون برخی روبات‌هایی که ساخته دست محققان کشور هستند نیاز را در برخی صنایع برطرف می‌کنند.»

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر شرکت‌های دانش‌بنیانی هستند که در زمینه روبات‌های صنعتی فعالیت می‌کنند، اظهار کرد: «روبات‌هایی که برای جابه‌جایی و شوت کردن کالا در برخی صنایع به کار گرفته می‌شوند،توسط شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاه آزاد اسلامی ساخته شده است. این روبات‌ها جایگزینی برای انسان‌ها هستند و می‌توانند در برخی صنایع که سلامت انسان را به خطر می‌اندازد، نیز به کار گرفته شوند.»

موسی خانی با اشاره به وضعیت روباتیک در کشور عنوان کرد: «البته که ما دیر شروع کرده‌ایم ولی به خوبی در حال پیشرفت هستیم؛ توجه و حمایت در این مسیر نیاز است.»وی درباره وضعیت ساخت روبات در کشور خاطر‌نشان کرد: «ساخت روبات‌های صنعتی کمتر در کشور ما دیده شده است لذا در ردیف کشورهای متوسط هستیم ولی در زمینه مسابقات در سطح کشورهای پیشرو همچون ژاپن هستیم. 

 

ورود به بخش صنعت در گرو حمایت

استفاده از روبات‌ها در بخش‌های صنعتی نیاز به حمایت و پیگیری جدی مسئولان کشور در حوزه روباتیک دارد تا بتوانیم از این طریق حمایت‌های بیشتر بخش صنعت به این حوزه را دریافت کنیم. توجه بیشتر وزارتخانه‌هایی همچون صنعت، معدن و تجارت به حوزه روباتیک برای کاربردی کردن آن‌ها در بخش صنعتی موجب توسعه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در زمینه روبات‌ها خواهد شد.

در اصل ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان یکی از موثرترین راهکارها در زمینه ایجاد اقتصاد مقاومتی، تولید و صادرات نرم‌افزار، اشتغال نیروهای تحصیل‌کرده و جلوگیری از فرار مغزهاست که با اعمال سیاست‌های مناسب می‌توان در زمینه جلوگیری از خروج مغزها و اشتغال‌زایی برای نیروهای تحصیل‌کرده گام‌های موثری برداشت.

موضوع ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان در این زمینه هم مورد تاکید بسیاری از مسئولان، اساتید و دانشجویان فعال در زمینه ساخت روبات‌هاست؛ به طوری‌که رئیس کمیته ملی روبوکاپ معتقد است که خیلی از فارغ‌التحصیلان ایرانی در قالب پروژه‌های دکترا با شرکت‌های خارجی برای تولید نرم‌افزار همکاری می‌کنند، این یک سودآوری برای آن‌ها دارد.

همه می‌دانیم که ایران در سطوح دانشگاهی و مسابقات روبوکاپ جایگاه قابل توجهی را به خود اختصاص داده است و از آنجا که این رشته از تکنولوژی می‌تواند نقش موثری در پیشرفت‌های صنعتی داشته باشد، اکنون دیگر وقت آن است که دستگاه‌های ذی‌ربط با فراهم کردن زمینه سرمایه‌گذاری و حمایت برای ورود روبات‌های ساخته شده ایرانی به صنعت و ساخت نمونه‌های جدید تلاش و برنامه‌ریزی کنند.

به عقیده افراد صاحب‌نام در زمینه روبوکاپ و فعالان شرکت‌های دانش‌بنیان وجود یک برنامه ۱۰‌ساله، سرمایه‌گذاری و صرف زمان بیشتر، شرکت در مسابقات بین‌المللی روبوکاپی، بی‌تاثیر در پیشرفت کشور در حوزه روباتیک نیست. نظر جمعی فعالان این عرصه گویاست که دست‌کم گرفتن حوزه روباتیک می‌تواند زنگ خطر بزرگی برای کشور باشد که می‌تواند سایر حوزه‌ها را نیز تهدید کند.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی