کد خبر : 73960
/ 00:33
گزارش شهرآرا از فعالیت‌ عجیب‌وغریب آرایشگاه‌های مردانه هم‌زمان با خواب آرایشی مسئولان و رسانه؛

امپراتوری مدل‌های غربی

یاد دوران «سلمانی»‌ها به‌خیر! آقا اسماعیل، سلمانی محله، همیشه با یک قیچی و شانه توی دست به استقبال مشتری می‌رفت و جلویش چای دارچینی قندپهلو هم می‌گذاشت.

امپراتوری مدل‌های غربی

خبرنگار: امیرعلی قاسمی‌مقدم

به گزارش شهرآرا آنلاین / خیلی سال است که سلمانی‌های قدیمی، همان‌ها که با یک قیچی و شانه و ماشین ریش‌تراش جادو می‌کردند و از قیافه‌های داغان یک دسته‌گل تحویل می‌دادند، تبدیل شده‌اند به سالن‌های بزرگ آرایش و پیرایش.

دوره‌ای که مرد را با سبیل پرپشت و پوست صورت زبر می‌شناختند گذشت. برخی مدعی هستند قرن٢١ عصر صورت‌صاف‌ها و ابرو‌تمیزهاست! دیگر خبری از چای قندپهلوی آن‌روزها هم نیست. ابزار کار سلمانی‌ها، نه، ببخشید، سالن‌های آرایش مردانۀ امروزی، دست‌‌کمی از آرایشگاه‌های زنانه ندارد؛ از تجهیزات کراتینه و شفاف‌کردن مو گرفته تا میک‌آپ، پلینگ و برنزه‌کردن صورت.

﷯ 

همه‌چیز عوض شده است؛ الا شانه و قیچی

آرایشگاه‌های مردانۀ امروزی همه‌نوع مدل مویی را به مشتری‌هایشان ارائه می‌دهند؛ مدل‌هایی که عمدتاً از مدلینگ‌های خارجی و شخصیت‌های فوتبالی یا‌ هالیوودی الگو گرفته و حالا سبک ظاهر جوانان ایرانی را تحت‌تأثیر قرار داده است و مدام به آدم تلنگر می‌زند که چرا این‌روزها جای خالی انواع مدل‌های مو مطابق با فرهنگ اسلامی در کاتالوگ آرایشگاه‌های مردانه دیده می‌شود.از یک هفته قبل، وقت گرفته‌ام؛ ساعت ۶ بعداز‌ظهر، آرایشگاه تخصصی «الیاس» در یکی از محله‌های بالاشهر مشهد. با چند دقیقه تأخیر می‌رسم. موزیک ملایم و بوی عطر، فضای آرایشگاه را دل‌انگیز کرده است. آینه‌های بزرگ و قدی، میزهای آن‌چنانی و نورپردازی قشنگ و ماهرانه، اولین چیزی‌ است که نظر هر کسی را به خود جلب می‌کند. توی این سالن هر چیزی پیدا می‌شود؛ از همان ریش‌تراش و قیچی و شانۀ ساده بگیر تا ابزار عجیب‌وغریب رنگ و مش و صاف‌کردن مو. انتهای سالن هم دو صندلی مخصوص شستن مو قرار دارد تا بعد از کوتاه‌کردن‌ موها، حالی هم به سر مشتری بدهند.

﷯ 

استادهای جوان اما حرفه‌ای در تقلید از غربی‌ها 

چند جوان با ظاهری آراسته گرم صحبت هستند. «آقا الیاس» آرایشگر، روی مدل موی یکی از مشتری‌هایش کار می‌کند. شروین، جوانی است که تقریباً ١٠سالی می‌شود در این حرفه فعالیت دارد. او حالا دیگر برای خودش اوستا شده و خیلی‌ها در حرفۀ آرایشگری قبولش دارند.

سر صحبت را که با او باز می‌کنم، با خنده می‌گوید: «شما وقت گرفتی که موهایت را کوتاه کنم یا حرف از زیر زبونم بکشی؟!» از مدل موهای امروزی می‌پرسم؛ اینکه مشتری‌هایش بیشتر چه سبکی را ترجیح می‌دهند. می‌گوید: «ما اینجا کاتالوگ مدل مو داریم، مشتری درخواست کند، دراختیارش می‌گذاریم تا انتخاب کند؛ البته مشتری‌های دائمی‌ام خیلی به کاتالوگ و این‌جور‌چیز‌ها توجهی ندارند، مدل مویشان مشخص است. ما هم با مدل و جنس مویشان آشنایی داریم و سلیقه‌شان دستمان آمده است.».

﷯ 

همه چیز به‌جز اصلاح موی سر و صورت

«آقا الیاس» ٣٠ساله ادامه می‌دهد: «کسی برای اصلاح معمولی سر‌وصورت اینجا نمیاد! عمدتاً مشتری‌هام جوان هستن که بیشتر به مدل موهای امروزی و چهره‌های شناخته‌شدۀ ورزشی و هنری علاقه دارن.».از او دربارۀ مدل موهای امروزی که عمدتاً از سبک‌های غربی الگو گرفته است، می‌پرسم. پاسخ می‌دهد: «مدل که زیاده... مثلا راک، تینیجر، فشن یا آلمانی. برخی‌ها هم علاقه دارن که مدل مویشان شبیه شخصیت‌های خارجی مثل برد‌پیت، مسی یا رونالدینیو و تام هنکس باشه.».

این آرایشگر مشهدی می‌گوید: «دیگه گذشت آن زمانی که مردها فقط برای کوتاه‌کردن مو به آرایشگاه می‌رفتن؛ البته این شامل همه نمی‌شه، اما حالا خیلی‌ها خصوصاً جوان‌تر‌ها، خواهان ارائۀ خدمات مختلف زیبایی هستن و ما هم اگر این خدمات رو ارائه نکنیم، از قافله عقب می‌مونیم.».

﷯ 

برداشتن ابرو را توصیه نمی‌کنم 

او تصریح می‌کند: «کارهایی مثل مرتب‌کردن ابرو، یک جوری جزو نظافت جوانه حساب می‌شه؛ البته بعضی‌ها هم دوست دارن ابروهایشان کاملاً مدل‌دار برداشته بشه که خب، دیگه سلیقۀ آن‌هاست؛ اما اگر از من بپرسن، معمولا توصیه می‌کنم که فقط ابروها را کمی تمیز و مرتب کنن، طوری که خیلی به چشم نیاد.».امروز فقط خانم‌ها نیستند که روی دست‌ها، پاها و ناخن‌هایشان حساس‌اند. هستند آقایانی که حتی برای گرفتن ناخن و مرتب‌کردنشان به آرایشگاه مراجعه می‌کنند. قسمت مخصوص مانیکور و پدیکور، همیشه مشتری دارد و در آن ناخن‌های دست‌وپا ترمیم می‌شوند.

﷯ 

بیشتر جوان‌ها دنبال مدل‌های عجیب و غریب‌اند 

مشتری‌های این سالن، بیشتر جوان و میان‌سال هستند. کم پیش می‌آید آدم پا‌به‌سن‌گذاشته‌ای، چنین‌آرایشگاهی را برای انجام خدمات پیرایشی انتخاب کند.

همکار آقاشروین که مشغول اصلاح موهای مشتری‌اش است، وارد بحث می‌شود و می‌گوید: «وقتی مشتری میاد و توقع داره که زیر ابروهاش رو تمیز کنیم، کار درستیه که بگیم ما این کار رو انجام نمی‌دیم؟!».

او ادامه می‌دهد: «ما خدماتی نظیر تغییر حالت مو، گریم و برنزه‌کردن صورت، آب‌رسانی به پوست و فرم‌دادن مو را در اسرع وقت انجام می‌دیم. برای این کارها هم مشتری خاص خودش وجود داره!».

آقامیلاد تصریح می‌کند: «مدل‌های مو، اسم خاصی ندارد و بیشتر ترکیب و سلیقه‌ای است؛ البته من براساس مختصات چهره و‌ هارمونی مدل با صورت، طراحی‌های مختلفی دارم.».

﷯ 

مدل موی ایرانی؟! فایده‌ای ندارد 

از او دربارۀ مدل‌های ایرانی و مطابق با فرهنگ و معیار دینی که می‌پرسم، انگار موضوع ناآشنایی را مطرح کرده‌ام. می‌گوید: «دربارۀ چی صحبت می‌کنی؟ مدل ایرانی؟! اگر این‌چنین مدل‌هایی را طراحی کنیم، چون مشتری ندارد، بی‌فایده است.».

وی خاطرنشان می‌کند: «عمدۀ جوانان یا به مدل‌های غربی علاقه دارند یا به مدل‌های طراحی آرایشگر. تا حالا موردی نداشتیم که بخواهد موهایش را با مدل ایرانی اصلاح کنیم.».

سر صحبت را با یکی از چهار جوانی که مشغول صحبت با یکدیگر هستند، باز می‌کنم. وقتی درمورد اسم مدل موهایش می‌پرسم، می‌گوید: «مدل‌های امروزی را خیلی قبول ندارم؛ اما به مدل ساده هم علاقه‌ای ندارم. بیشتر ترجیح می‌دهم موهایم را با سبک خاص موردعلاقۀ خودم اصلاح کنم.».

علی ٢۵ساله معتقد است: «امکانات آرایشگاه مردانه از آرایشگاه‌های زنانه بیشتر شده و کارهایی که برای مشتریان انجام می‌دهند، خیلی متنوع است.».

﷯ 

جای خالی رسانه در فرهنگ‌سازی و شخصیت ‌پروری 

و اما در آخر، باید به این نکته اشاره کرد که ترویج مدل‌های موی غربی در بین جوانان ناشی از نبود الگوهای بومی و مطابق با فرهنگ دینی است؛ موضوعی که متولیان امر به‌سادگی از کنار آن عبور کرده‌اند و توجهی به مقولۀ مهم سبک مو ندارند. این قشر از جامعه، به‌دنبال مدل‌های جدید هستند و در سال‌های اخیر به الگوهای غربی که دارای تنوع زیادی است، گرایش پیدا کرده‌اند؛ به‌طوری‌که دیدن این مدل‌ها در جامعه عادی شده و اگر یک جوان این مدل‌ها را نداشته باشد، مورد تمسخر قرار می‌گیرد. دراین‌بین نقش رسانه‌ها و به‌ویژه شخصیت‌های هنری و ورزشی را هم در الگوسازی برای نسل امروز نباید فراموش کرد.

با همۀ این‌ها، اگرچه کمی دیر شده است، اما شاید ضرورت داشته باشد که از همین حالا، متولیان حوزۀ فرهنگی، فکری به حال فضای رهاشدۀ موجود کنند تا فردا برای درمان این بیماری، به‌دنبال نسخه‌های اورژانسی و بی‌نتیجه نباشند.

 

گزارش کامل را در روزنامه شهرآرا بخوانید:

ورود به صفحه گزارش روزنامه شهرآرا 9 خرداد 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی