• خانه
  • خبرهای سایت
  • بیمه، آپشن‌ جدید خودروسازان برای گرانی
کد خبر : 73973
/ 21:50
رئیس سابق شورای رقابت در گفتگوی اختصاصی با شهرآرا صنعت خودروسازی را بی‌کفایت دانست؛

بیمه، آپشن‌ جدید خودروسازان برای گرانی

چند روزی است که خبرهایی از گرانی خودرو منتشر می‌شود، خبرهایی که حاکی آن است که خودروسازان قیمت خودروهای خود را از ۳۰۰هزار تومان تا ۱/۵میلیون تومان افزایش داده‌اند.

بیمه، آپشن‌ جدید خودروسازان برای گرانی

خبرنگار: الهام مهدیزاده

به گزارش شهرآرا آنلاین / چند روزی است که خبرهایی از گرانی خودرو منتشر می‌شود، خبرهایی که حاکی آن است که خودروسازان قیمت خودروهای خود را از ۳۰۰هزار تومان تا ۱/۵میلیون تومان افزایش داده‌اند. البته دربرابر این خبرها دربارۀ این افزایش قیمت واکنش‌هایی نیز شکل گرفت.

به عنوان نمونه، سعید مؤتمنی، رئیس اتحادیۀ فروشندگان خودرو، گفت: «خودروسازان این افزایش قیمت را ناشی از افزایش ۵۰-۷۰هزارتومانی نرخ بیمۀ خودرو اعلام کرده‌اند.». با این اظهارات خالی از کیفیت و آپشن جدید مسئولان دربارۀ مدل‌های خودرویی تولید داخل، نباید انتظاری برای تحقق این موارد در قبال پرداخت پول بیشتر داشت.

حتی جمشید پژویان، رئیس اسبق شورای رقابت، نیز در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار شهرآرا خودروهای تولید داخل کشور را خودروهایی از‌رده‌خارج در بازار بین‌المللی دانست و، به اعتقاد او، هیچ‌گونه افزایش کیفیتی در خودروهای داخلی دیده نمی‌شود که در پی آن بهانه‌ای برای افزایش قیمت شکل بگیرد.

 

گرانی خودرو، تخت‌گاز، قبل از تابستان

اما در کنار این گرانی‌ها، اظهارات رئیس شورای رقابت وجود دارد که هفتۀ گذشته از اعلام قیمت‌های جدید خودروها در اوایل تابستان صحبت به میان آورد و تأکید کرد شورا مشغول بررسی مؤلفه‌های اثرگذار بر قیمت تمام‌شدۀ خودروهای داخلی است. به گفتۀ رضا شیوا، شورای رقابت پس از بررسی مسائلی مانند نرخ تورم بخشی (اعلام‌شده از سوی بانک مرکزی) و همچنین وضع کیفی خودروها (اعلامی از سوی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران) قیمت جدید خودروها را اعلام خواهد کرد.

با این حال، خودروسازان خودروهای خود را از ۳۰۰هزار تومان تا ۱/۵میلیون تومان گران‌تر کردند و نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز در واکنش به این گرانی‌ها از قرار گرفتن پروندۀ این گرانی‌ها روی میز کمیسیون صنایع خبر دادند.

در همین رابطه، علی اسدی، نمایندۀ مردم شهر بابک معتقد است که در افزایش ۳۰۰هزار تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی قیمت خودرو به بهانۀ افزایش بیمۀ خودرو هیچ رابطۀ معقولی وجود ندارد و، بر این اساس، گرانی خودرو به این بهانه هیچ توجیهی ندارد.

این نماینده همچنین به نشست کمیسیون صنایع و معادن با خودروسازان برای ارائۀ دلایل این گرانی اشاره کرد و خواستار آن شد که خودروسازان دلایلی منطقی‌ برای افزایش قیمت خودرو در این جلسه ارائه دهند.

 

صنعت بی‌کفایت

اما جمشید پژویان در گفتگو با خبرنگار شهرآرا، در همان بدو امر، صنعت خودروسازی را صنعتی بی‌کفایت دانست و گفت: «اگر مقایسه‌ای نسبی با سایر صنایع خودروسازی داشته باشیم، باید این صراحت را داشته باشیم که بگوییم متأسفانه صنعت خودروسازی ما از آن دست صنایع عقب‌مانده و گران دنیاست.».رئیس اسبق شورای رقابت به انحصار در صنعت خودروسازی کشور نیز اشاره کرد. به اعتقاد او، همین انحصار سبب شده است خودروسازی کشور به یک صنعت تن‌پرور و تنبل بدل شود و، از سوی دیگر، در حوزۀ قیمت‌ها هر تصمیمی در نظر داشته باشند را عملی کنند.

 

صنعت خودرو و حامیان آن

پژویان در ادامه به حضور خود در شورای رقابت اشاره کرد و در تکمیل گفته‌هایش دربارۀ صنعت خودرو عنوان داشت: «در پنج سالی که رئیس شورای رقابت بودم، بارها با مجلس شورای اسلامی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز مجلس شورای اسلامی جلساتی را دربارۀ وضعیت صنعت خودروی داخلی برگزار کردیم اما، به دلیل حمایت‌های شدید صورت‌گرفته، هیچ‌گاه اجازه داده نشد این صنعت با اتکا به خود و حضور رقبا به سمت و سوی ساخت خودروی باکیفیت گام بردارد.».پژویان با اشاره به اینکه خودروسازان ایرانی همچنان خودروهایی بی‌کیفیت و با هزینۀ بالا تولید می‌کنند گفت: «خودروهای داخلی از نظر هزینه و کیفیت با خودروهای خارجی قابل‌مقایسه نیستند و، اگر خودروسازان داخلی تا به امروز موفق به فروش خودروهای بی‌کیفیت خود با این قیمت‌ها شده‌اند، به دلیل انحصاری بودن بازار خودرو است.».

سعید مؤتمنی، رئیس اتحادیۀ فروشندگان خودرو، نیز همانند رئیس اسبق شورای رقابت کیفیت پایین خودروهای داخلی را مهم‌ترین چالش این صنعت بدون رقیب ذکر کرد.این مقام مسئول همچنین نگاهی به عملکرد خودروسازان داخلی داشت و در این رابطه عملکرد خودروسازان امروز را به بانکداری تشبیه کرد و گفت: «پرداخت سود مشارکت ۲۲-۳۳درصدی مانع نصب قطعات باکیفیت در خودروها می‌شود.».

اما، در کنار این افزایش‌ اخیر قیمت خودرو، انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان، با اتخاذ سکوت، تاکنون اظهارنظر و واکنشی دربارۀ این افزایش قیمت‌ها نداشته است.

با این حال، حمیدرضا باقرزاده، رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف‌‌کنندگان مشهد، در گفتگو با خبرنگار شهرآرا هرگونه افزایش قیمت را تنها منوط به ارائۀ خدمات جدید از سوی تولیدکننده یا افزایش قیمت به دلیل افزایش قیمت تمام‌شدۀ یک کالا ذکر کرد.

رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان مشهد افزایش قیمت‌ها را بر پایۀ تعادل در سه محور مصرف‌کننده، نهادهای دولتی و تولیدکننده ذکر کرد و افزود: «بر این اساس، باید هرگونه افزایش قیمت به صورت متعادل باشد تا هیچ‌کدام از این سه وجه مثلث متضرر نشود.».

 

مقاومت مقابل انجمن حمایت

نکته‌ای که در کنار حضور انجمن حمایت از مصرف‌کننده باید به آن اشاره داشت این است که این انجمن در کنار همۀ اظهارنظرها دربارۀ حمایت از مصرف‌کنندگان آن‌چنان که باید و شاید نتوانسته است در این حوزه از ضلع سوم که مصرف‌کنندگان است حمایت کند.رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان مشهد یکی از دلایل این موضوع را نوپا بودن این انجمن ذکر کرد و در ادامه این موضوع را ضمیمۀ گفته‌هایش کرد که این انجمن سال۸۸ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است.باقرزاده مقاومت‌های شکل‌گرفته به علت تضادهای منافع میان تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان را یکی از چالش‌های فراروی انجمن حمایت از مصرف‌کنندگان برشمرد که با حمایت مصرف‌کنندگان برطرف خواهد شد.

 

ترمز قیمت خودرو را چه‌کسی خواهد کشید؟

یک دستی زدن خودروسازان در گران کردن خودروها همان یکه‌تازی در قیمت‌گذاری این صنعت انحصاری است آن هم در شرایطی که هنوز یک هفته از خبر شورای رقابت دربارۀ اعلام قیمت کارخانه‌ای خودروهای جدید ظرف یک ماه آینده نگذشته است.

باید منتظر ماند و دید مجلس شورای اسلامی و کمیسیون صنایع دربرابر اوج‌گیری قیمت‌ خودرو چه تدبیری را در دستورکار خود قرار می‌دهند.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی