کد خبر : 73988
/ 20:50
کارآفرین جوان مشهدی از تبدیل ایده خود به محصول و مشکلات موجود در مسیر آن می‌گوید؛

ایده، اراده ،کار

کلمه تولید که به گوش می‌رسد، ذهن آدم ناخودآگاه به سمت یک فضای کارخانه‌ای سوق پیدا می‌کند و در تصورش تولیدات حجیم و سنگین نقش می‌بندد اما این درحالی است که در بسیاری مواقع تولید می‌تواند یک ابزار کوچک اما کاربردی به شمار آید ...

ایده، اراده ،کار

خبرنگار: مهدی غیبی‌

شهرآرا آنلاین / کلمه تولید که به گوش می‌رسد، ذهن آدم ناخودآگاه به سمت یک فضای کارخانه‌ای سوق پیدا می‌کند و در تصورش تولیدات حجیم و سنگین نقش می‌بندد اما این درحالی است که در بسیاری مواقع تولید می‌تواند یک ابزار کوچک اما کاربردی به شمار آید که به استفاده کننده خدمات بزرگی را ارائه می‌دهد. امیر سابقی‌نیا و تیمش توانسته‌اند با تولید یک ابزار کوچک اما کاربردی، خدمات بزرگی را برای استفاده‌کننده فراهم آورند و در عین حال محصولی متفاوت از نمونه‌های موجود را عرضه کنند. در ادامه گفتگوی ما را با وی خواهید خواند.

 

دزدگیری با روش‌های خلاقانه

امیر سابقی‌نیا شرکت خود را این‌گونه معرفی می‌کند که ما یک شرکت تولید‌کننده دزدگیر هوشمند با نام سیمکارتل در کشور هستیم که تنها تولید‌کننده دزدگیر هوشمند و موقعیت‌یاب خودرو به صورت هم‌زمان می‌باشیم و فعالیت خود را از سال‌ ۱۳۹۱ با هدف تولید سیستم‌های امنیتی و حافظتی در مشهد آغاز کردیم. وی افزود: در اختراع این دستگاه، تا حد امکان سعی شده است تا با شناخت و رفع نواقص و کاستی‌های موجود در سایر سیستم‌های امنیتی، گامی موثر در راستای ایجاد امنیت بیشتر وسایل نقلیه و آسایش خاطر مالکین آن‌ها برداشته شود. 

سابقی نیا، مدیر عامل شرکت دانش بنیان سیمکارتل ادامه داد: این دزدگیر ترکیبی از روش‌های خلاقانه و پیشرفته‌ای است که مزایای متعددی در اختیار مالکین خودرو قرار می‌دهد که از ویژگی‌های آن می‌توان به موقعیت‌یابی خودرو از سراسر کشور بدون نیاز به اینترنت، قفل و باز کردن در‌ها و خاموش و روشن کردن خودرو بدون محدودیت جغرافیایی، برقراری تماس و ارسال پیامک از سوی دزدگیر در صورت باز شدن غیر‌مجاز در‌ها یا ضربه به خودرو و در نهایت ارائه تمام این خدمات بر بستر نرم‌افزاری موبایلی برای IOS،Android وJava اشاره کرد. وی افزود: تمام این امکانات می‌تواند محصول مناسبی را در اختیار مصرف‌کننده قرار دهد که با خیالی راحت و با امکاناتی بالا خودروی خود را مدیریت کند.

 

صبر و تلاش رمز موفقیت بود

سابقی‌نیا در جواب به این سوال که در پاسخ به چه نیازی به ایده تولید این محصول رسیده‌اید، عنوان کرد: در یکی ازکارخانه‌های بزرگ شهر مشغول به کار بودم که نمونه‌ای از محصول ردیاب را مشاهده کردم و همانجا ایده این کار به ذهنم رسید و یک سال برای آن تحقیقات انجام دادم. بعد از آن توانستم نمونه اولیه را بسازم و به پارک علم و فناوری رفتم آنجا از ایده و محصول اولیه من حمایت کردند و من از کار قبلی انصراف دادم و به این کار مشغول شدم.

وی ادامه داد: نمونه اولیه را در مشهد تولید کردم و فروش را هم از مشهد شروع کردیم. سرمایه اولیه برای این کار حدود یک میلیون تومان بود که بعدها به ۱۵۰‌میلیون تومان افزایش پیدا کرد و در انتها برای آنکه بتوانیم کشوری عمل کنیم، ۳۰۰‌میلیون دیگر جذب سرمایه کردیم و الان در حال بهره‌برداری و نمایندگی دادن هستیم و در این مسیر صبر و تلاش همراه با اعتماد بنفس به نتیجه‌بخش‌ بودن این کار در طی چهار سال کمک کرد.

 

اشتغال‌زایی برای ۳۰‌نفر

با توجه به اینکه تمامی تولید در شرکت انجام می‌شود تعداد نفرات کارمند به صورت مستقیم ۱۰‌نفر است و غیر‌مستقیم ۲۰‌نفر مشغول به کار هستند. البته این ارقام باتوجه به اینکه ما درحال نمایندگی دادن به کشور هستیم، بسیار بیشتر است اما درحال حاضر قابل جمع بستن نیست. همچنین در حال حاضر تعداد تولید سالیانه ما ۱۰‌هزار دستگاه است که امیدواریم این تعداد را افزایش دهیم و به بازارهای خارجی هم فکر می‌کنیم.

 

حمایت‌نکردن دولت مشکل‌ساز است

این کارآفرین جوان مشکلات موجود در راه‌اندازی کسب و کار خود را این‌گونه بیان کرد: به دلیل اینکه از صفر تولید دستگاه تا فروش آن را خودم انجام داده‌ام با تمامی قسمت‌های تولید، بازاریابی، فروش، تحقیق و توسعه و فرآیند به نتیجه رسیدن محصول آشنایی کامل دارم و از مشکلات موجود این را می‌توانم بیان کنم که اگر حمایت دولت به صورت واقعی برای شرکت‌های دانش‌بنیان و کوچک باشد، مسیر پیشرفت بسیار بسیار کوتاه‌تر و نتیجه بهتری خواهد بود، مثلا از وام اولیه برای راه‌اندازی محصول یا به طور مثال بیمه پرسنل که سنگین است یا مبالغ دارایی یا ارزش افزوده که روی قسمت تمام شده می‌آید که رقابت را سخت می‌کند یا مشکلات موجود در گمرک که موجب گیرکردن قطعات بعضاً به مدت دو ماه می‌شود، را نام برد. حمایت مجموعه‌هایی مانند شهرداری هم برای ما ارزشمند است که اگر موانع آن کمتر شود، به طور حتم می‌تواند در اشتغال مولد سهم زیادی 

داشته باشد. سابقی نیا با اشاره به تجربیات قبلی خود عنوان کرد: همین‌جا به همه آن‌هایی که به فکر تولید و کارآفرینی هستند، این توصیه جدی حاصل از تجربه را می‌گویم که قبل از شروع کار حتما تحقیق کنند، تحقیقات گسترده‌ای هم انجام دهند؛ چرا‌که در صورت ورود بدون اطلاع به این حوزه‌ها مشکلات بزرگی آن‌ها را تهدید می‌کند.

 

هم راستا با اقتصاد مقاومتی

مدیر‌عامل این شرکت دانش‌بنیان با اشاره به هم راستا بودن اقدامات خود با اقتصاد مقاومتی می‌گوید: مسلماً وقتی تولید در داخل کشور باشد هم اشتغال‌زایی اتفاق می‌افتد و هم ارز از کشور خارج نمی‌شود و این امر باعث رونق اقتصادی و تحقق اقتصاد مقاومتی است. صادقانه بگویم اگر کسی بخواهد وارد تولید بشود کار دشواری را پیش‌رو دارد، مگر اینکه دولت شدیداً حمایت کند که هنوز این اتفاق کم‌رنگ بوده و در برخی موارد محقق نشده است.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی