کد خبر : 74006
/ 22:17
با اذن مقام معظم رهبری ۱/۵ میلیارد دلار از صندوق توسعۀ ملی به اشتغال روستائیان اختصاص یافت؛

سهم ۳۵۰ میلیاردی روستائیان استان

آن گونه که محمدرضا عباس‌زاده، معاون سرمایه‌گذاری و اشتغال دفتر روستایی استانداری خراسان‌ رضوی، در تکمیل این خبر اشاره داشت سهم استان خراسان‌ رضوی از این اعتبار ظرف دو هفتۀ آینده به استان تزریق خواهد شد.

سهم ۳۵۰ میلیاردی روستائیان استان

خبرنگار: الهام مهدیزاده

به گزارش شهرآرا آنلاین / با اذن مقام معظم رهبری به منظور توجه به حوزۀ اشتغال روستائیان کشور و موافقت مجلس شورای اسلامی دولت مجاز شد که از صندوق توسعۀ ملی رقمی معادل ۱/۵ میلیارد دلار برداشت کند که در این رابطه آن گونه که محمدرضا عباس‌زاده، معاون سرمایه‌گذاری و اشتغال دفتر روستایی استانداری خراسان‌ رضوی، در تکمیل این خبر اشاره داشت سهم استان خراسان‌ رضوی از این اعتبار ظرف دو هفتۀ آینده به استان تزریق خواهد شد.

معاون سرمایه‌گذاری و اشتغال دفتر روستایی استانداری خراسان‌ رضوی در پاسخ به سهم روستائیان استان از این مبلغ گفت که هنوز رقمی اعلام نشده است اما با توجه به توزیع اعتبارات استانی بر مبنای جمعیت و جایگاه استان پیش‌بینی می‌شود ۸ درصد این مبلغ که رقمی بیش از ۳۵۰‌میلیارد تومان خواهد بود به استان واریز شود.

 

ردیف کردن قطار اشتغال روستایی از صندوق ملی

اما برداشت ۱/۵ میلیاردی دولت از صندق توسعۀ ملی برای ردیف کردن اشتغال روستائیان، عشایر و رسیدگی به مناطق محروم به آذرماه سال گذشته و ارائۀ لایحه‌ای از سوی دولتی‌ها به مجلس شورای اسلامی برای برداشت این رقم برمی‌گردد.این لایحه با نظرات موافق و مخالف بسیاری همراه بود و برخی از نمایندگان به اذن و موافقت رهبری برای برداشت این رقم از صندوق توسعۀ ملی تأکید داشتند. در نهایت، این لایحه ۲خرداد در صحن علنی مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گرفت. در آن جلسه، محمدباقر نوبخت، سخن‌گوی دولت، برای پاسخ به دغدغه‌های نمایندگان تأکید کرد: «این ۱/۵ میلیارد دلار، در اصل، تسهیلات است. بنابراین پولی از صندوق برداشته نمی‌شود.».نوبخت در همان جلسۀ صحن علنی شورای اسلامی به دیدار دولتی‌ها با مقام معظم رهبری در آذرماه سال گذشته اشاره داشت که به گفتۀ او در آن جلسه مقام معظم رهبری تأکید داشتند که دولت در این زمینه لایحه بدهد و مجلس نیز با فوریت بررسی کند.حالا، پس از ۱۱روز از رأی موافق ۱۶۸ نفر از مجموع ۲۱۷ نمایندۀ حاضر در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در دوم خردادماه و به تصویب رسیدن این لایحه، اکنون عباس‌زاده، معاون سرمایه‌گذاری و اشتغال دفتر روستایی استانداری خراسان‌ رضوی، از توزیع استانی در دو هفتۀ آینده و پیش‌بینی اختصاص رقمی در حدود ۸ درصد این اعتبار به روستائیان استان خبر داد.با اختصاص این رقم، آن‌گونه که دولتی‌ها قول داده‌اند و در اهداف خود ذکر کرده‌اند، باید قطار اشتغال روستایی ردیف شود و نرخ بیکاری روستائیان در کشور که یکی از اصلی‌ترین دلایل مهاجرات روستائیان به شهرها و بعضاً حاشیۀ کلان‌شهرهاست کاهش یابد.در نگاهی به نرخ بیکاری استان و بر پایۀ آماری که معاون سرمایه‌گذاری و اشتغال دفتر روستایی استانداری خراسان‌ رضوی از تابستان قبل ارائه داد نرخ بیکاری روستائیان استان از متوسط کشوری بیشتر است.

به گفتۀ معاون سرمایه‌گذاری و اشتغال دفتر روستایی استانداری خراسان‌رضوی، در تابستان ۹۵ نرخ بیکاری جمعیت روستایی استان خراسان‌رضوی ۷ /۸ درصد بود که در مقایسه با نرخ بیکاری کشوری باید اذعان داشت تعداد بیکاران روستایی استان ما از میانگین کشوری (با رقم ۸ درصد) بیشتر است.

عباس‌زاده این را هم ضمیمۀ آمارش کرد که در حال حاضر سهم کشاورزی در اشتغال روستائیان استان ۴ /۱۹ درصد است که، با لحاظ کردن این آمار، آن‌گونه که این مقام مسئول تأکید دارد، توسعۀ اشتغال روستایی تنها در شرایطی محقق می‌شود که آب کافی برای کشت‌وکار وجود داشته باشد اما در چند سال اخیر کاهش بارندگی و کم‌آبی‌ استان کشاورزی استان و رونق آن را تحت تأثیر قرار داده است.

این مقام مسئول در توجه به صنایع دستی برای ایجاد اشتغال در روستاها به موضوع غلفت از برندسازی در این حوزه به عنوان نقدی وارد بر سهم اندک اشتغال در حوزۀ صنایع دستی اشاره داشت.

به گفتۀ وی، در شرایطی که در استان هنرها و رشته‌های متعددی برای ایجاد صنایع دستی وجود دارد، به دلیل همین غفلت، بازاری برای فروش این محصولات و رونق آن‌ها ایجاد نشده است و اکنون زائران و مسافران استان ما را تنها با فیروزه و صنایع دستی این حوزه می‌شناسند.

معاون سرمایه‌گذاری و اشتغال دفتر روستایی استانداری خراسان‌ رضوی گردشگری را یکی دیگر از ظرفیت‌ها و بسترهای مهم برای ایجاد اشتغال در حوزۀ روستایی دانست که، به گفتۀ وی، در این بین، توجه به بوم‌گردی در ۲۳ روستای استان برای ایجاد اشتغال و حتی فروش صنایع دستی در همان محل و با بازدید گردشگران مورد توجه قرار گرفته است.

 

چون آمار نداریم نمی‌توان سهمی از اشتغال ارائه داد

اما کم و کیف وضعیت اشغال روستائیان را که از محمود احمدی، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان‌ رضوی، جویا می‌شویم پاسخ‌گویی به سؤالات را منوط به ارسال سؤالات به روابط عمومی ادارۀ کل کار می‌داند که در ادامۀ گزارش سؤالات و پاسخ‌های ادارۀ کل کار دربارۀ اشتغال روستایی آمده است.

نخستین محور سؤالات بیکاری روستائیان بود و اینکه در حال حاضر در استان خراسان‌ رضوی نرخ بیکاری روستائیان چه رقمی است که پاسخ این سؤال را مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان‌ رضوی اینگونه بیان کرد: «این آمار توسط مرکز آمار ایران اعلام می‌شود و در این رابطه آماری توسط مرکز آمار ایران ارائه نشده است.».

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین پاسخ به سؤالی مبنی‌بر سهم اشتغال روستائیان از مجموع کل اشتغال استان را باز هم به آمار و نبود این مهم گره زد: «با توجه به در اختیار نداشتن آمار، این رقم قابل بیان نیست.». البته مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد که آماری از اشتغال در اختیار ندارد که همواره موضوع اشتغال روستائیان و برنامه‌ریزی برای فراهم کردن بستر اشتغال آنان مورد تأکید مسئولان استانی بوده است و اکنون با نبود این آمار این سؤال مطرح است که چگونه می‌توان در ایجاد اشتغال برای این قشر برنامه‌ریزی کرد.

 

اشتغال روستایی اعتباری ندارد

اما اعتباری که ادارۀ کار برای ایجاد فرصت‌های شغلی در روستا در سال جاری در نظر گرفته است را احمدی این‌گونه پاسخ داد: «هیچ ردیف اعتباری‌ای به‌جز مشاغل خانگی در اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان وجود ندارد.».

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان‌رضوی در ادامه اظهار داشت: «در حوزۀ مشاغل خانگی نیز در سال گذشته ۴ میلیارد تومان تخصیص یافت که برای فعالان مشاغل خانگی اعم از شهری و روستایی در حال پرداخت است.»

احمدی همچنین به اعتبارات مناطق روستایی که توسط معاونت امور روستایی و مناطق محروم کشور به استانداری‌ها ابلاغ شده اشاره داشت که به اذعان او با مدیریت فرمانداری‌ها به متقاضیان پرداخت می‌شود. 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی