کد خبر : 74017
/ 22:17
گزارش شهرآرا از طرح مسئولین برای تفکیک آب شرب و بهداشتی در آستانۀ فصل گرما؛

مسئولین: انجام بدهیم؛ نخبگان: جواب نمی‌دهد

وقتی نگاهی به آمار بارندگی‌ها در سال‌های منتهی به سال جاری می‌اندازیم، متوجه می‌شویم که عمق فاجعه تاچه‌حد است و به‌درستی که وضعیت آب در مشهد روی خط بحران به جلو می‌رود.

مسئولین: انجام بدهیم؛ نخبگان: جواب نمی‌دهد

گروه گزارش

به گزارش شهرآرا آنلاین / آب، مایۀ حیات است. این جمله را آن‌قدر شنیده‌ایم که تقریباً خاصیت خودش را از دست داده است و گویا آب دیگر مایۀ حیات نیست! باوجوداین، مشهد همچنان گرفتار مشکل خشک‌سالی و کم‌آبی است. اما وقتی نگاهی به آمار بارندگی‌ها در سال‌های منتهی به سال جاری می‌اندازیم، متوجه می‌شویم که عمق فاجعه تاچه‌حد است و به‌درستی که وضعیت آب در مشهد روی خط بحران به جلو می‌رود.

حال سؤال اینجاست که آیا بحران کمبود آب قابل‌حل خواهد بود و چقدر حل این بحران سهم مردم و چقدر سهم دولتمردان است؟

شهرآرا در این گزارش به وضعیت منابع آب اطراف مشهد پرداخته و تلاش کرده است طرح تفکیک آب شرب از آب بهداشتی را که ازسوی بسیاری از نهادها به‌عنوان تنهاطرح کاربردی برای برطرف‌کردن مشکل کم‌آبی در مشهد مطرح می‌شود، بررسی کند. در ابتدای گزارش، ذکر این نکته لازم است که کوشش خبرنگار ما برای ارتباط با مسئولان شرکت آب‌وفاضلاب (آبفا) شهر مشهد بی‌نتیجه ماند و متولیان این شرکت که تقریباً مسئولان اصلی مشکلات آب مشهد هستند، حاضر به گفتگو با ما نشدند.

 

در کشورهای پیشرفته، آب شرب از آب بهداشتی جداست

باوجود‌این، محمد علایی‌کاخکی، قائم‌مقام شرکت آب‌منطقه خراسان‌رضوی در گفتگو با شهرآرا تصریح می‌کند: «درحال‌حاضر سرانۀ مصرف روزانۀ آب هر شخص ۱۵۰لیتر است که از این میزان، مصرف شرب روزانه هر شخص ۸ لیتر است و ۱۴۲ لیتر مربوط به مصارف غیرشرب یعنی شستشو و فضای سبز خانگی است.».

این ۱۵۰ لیتر درحالی به پای مردم حساب می‌شود که شبکۀ فرسودۀ آب‌رسانی در شهر، بخش عمده‌ای از مصرف را به خود اختصاص داده است.

علایی یادآور می‌شود: «کمتر کشور پیشرفته‌ای در جهان که آب شرب را از آب بهداشتی جدا نکرده باشد. آب بهداشتی را از طریق شبکۀ لوله‌کشی و آب شرب را از طریق بسته‌بندی استفاده می‌کنند و البته آب شرب در این کشورها از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است.».

آب بهداشتی، آبی است که استاندارد آن از آب شرب کمتر است. آب بهداشتی، قابل شرب نیست و برای مصارف خانگی استفاده می‌شود.

 

همه‌چیز لَنگ وزارت بهداشت است؟

باوجود‌این، جداسازی آب شرب از آب بهداشتی موضوعی است که ظاهراً به محل مناقشه‌ای بین مدیران آبی مشهد و وزارت بهداشت تبدیل شده است.

علایی درهمین‌مورد، توپ را به زمین وزارت بهداشت فرستاده و ادامه می‌دهد: «استاندارد آب شرب کاملا مشخص است، ولی مشکل اصلی تعیین استاندارد آب بهداشتی است. به‌همین‌دلیل شرکت آب‌وفاضلاب مشهد مدت‌هاست که از وزارت بهداشت و درمان و دانشگاه علوم‌پزشکی درخواست کرده است تا استاندارد لازم برای تولید آب بهداشتی را ابلاغ کند؛ اما تاکنون هیچ ابلاغیه‌ای از طرف وزارت بهداشت و درمان صورت نگرفته و کار همچنان معطل مانده است.».

علایی با اشاره به حجم بالای گردشگر در مشهد، مدعی می‌شود: «مقادیر زیادی از آب مشهد در اماکن تجاری و هتل‌های اطراف حرم مطهر امام‌رضا(ع) جهت مصارف بهداشتی و شستشو استفاده می‌شود؛ به‌همین‌دلیل بالأخره شرکت آب‌وفاضلاب شهر مشهد تصمیم به جداسازی آب شرب از آب بهداشتی گرفت.».

 

آب بهداشتی شود، سد ارداک به‌تنهایی پاسخ‌گوی آب شرب مشهد خواهد شد 

علایی ادامه می‌دهد: «ازآنجایی‌که ۸۰درصد آب مصرفی مشهد مربوط به خدمات است، می‌توان گفت با تفکیک آب شرب از آب بهداشتی، مشکل آب شرب مشهد به‌صورت کامل حل خواهد شد و درواقع سد ارداک به‌تنهایی می‌تواند آب شرب شهر مشهد را تأمین کند.».

سد ارداک که در آذر سال گذشته به بهره‌برداری رسید، با ۱۵میلیون مترمکعب آب، حدود ۱۵درصد آب مصرفی مشهد را تأمین می‌کند.

 

جیره‌بندی که برعکس کار می‌کند!

قائم‌مقام شرکت آب‌منطقه‌ای خراسان‌رضوی با بیان این مطلب که وزارت نیرو امسال به‌هیچ‌عنوان برنامه‌ای برای قطع یا جیره‌بندی آب شرب مشهد ندارد، یادآور می‌شود: «تجربه به ما نشان داده است که هر زمان ما آب را جیره‌بندی کردیم، خانواده‌ها به‌دلیل ترس از نداشتن آب اقدام به ذخیره‌سازی بیش از مصرف آب کرده‌اند که از قضا این موضوع موجب مصرف و اسراف بیشتر آب در مشهد می‌شده است.».

درحال‌حاضر آب مشهد از طریق چاه‌های آب شیرین اطراف مشهد که نزدیک به چهارصد حلقه بوده و همچنین از طریق سدهای دوستی، طرق و ارداک تأمین می‌شود. سدها به‌منظور استفادۀ بهینه از منابع آب ساخته می‌شوند. همچنین زمانی که منابع آب با حجم بالایی مثل سیلاب‌ها در زمستان و اوایل بهار راه می‌افتند، سد‌ها کمک می‌کنند تا منابع آب مدیریت شده و این آب‌ها برای مصارف بعدی ذخیره شود.

 

فرهنگ مصرف صحیح، چارۀ مصرف آب در مشهد

طرح تفکیک آب شرب از بهداشتی در مشهد، درحالی به طرح اول مسئولان برای کنترل مصرف آب در مشهد تبدیل شده است که برخی نخبگان و کارشناسان امر، آن را چارۀ کار نمی‌دانند.

حسین بانژاد، عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد در گفتگو با شهرآرا، راه‌حل نهایی را در تفکیک آب شرب از آب بهداشتی نمی‌داند و معتقد است: «اگر شبکۀ مجزایی هم برای آب بهداشتی در نظر گرفته شود، باز هم باید داخل آن شبکۀ آب جریان داشته باشد؛ درواقع در میزان استفادۀ ما از منابع آبی، تغییری ایجاد نخواهد شد، فقط نوع آب است که تغییر می‌کند. لذا درحالی‌که با بحران کم‌آبی مواجه هستیم، این طرح مناسب نیست.».

عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به آیات قرآن کریم به ماجرای خشک‌سالی و کم‌آبی در زمان حضرت‌یوسف(ع) اشاره کرده و تصریح می‌کند: «مهم این است که باید فرهنگ صحیح استفاده از آب در بین مردم نهادینه شود؛ حتی اگر ذخیره‌سازی در سدها درست اتفاق بیفتد و آب شرب هم از آب بهداشتی تفکیک شود، ولی مردم آب را درست مصرف نکنند، باز هم دچار کم‌آبی خواهیم شد.».

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی