کد خبر : 74085
/ 22:19
گشت‌وگذاری در سفره‌های افطاری اشرافی که در هتل‌ها و رستوران‌های مشهد پهن می‌شوند؛

خودسازی یا خودنمایی؟!

ناقابل منوی افطار برای هر نفر از ۵۰ تا ۲۵۰هزار تومان آب می‌خورد که با انتخاب نوع سالن غذاخوری از "وی آی پی" و "خوان سنتی" گرفته تا "فضای باز"، "سالن ایتالیایی" و "بوفه آزاد"، قیمت منوی افطار تغییر می‌کند.

خودسازی یا خودنمایی؟!

خبرنگار: محدثه شوشتری

به گزارش شهرآرا آنلاین / «با چیکن فینگر، پلوی مکزیکی، رولت گوشت ایتالیایی، بیف استروگانف، میگو پلو اسپانیایی، بوقلمون و بره بریان، دسر و سالاد فرانسوی، آمریکایی، اندونزی و تنوعی از غذاهای سنتی، مهمان سفره‌های افطار ما در معروف‌ترین هتل‌های مشهد باشید و ثواب اطعام روزه‌دار را به‌جا آورید! ناقابل منوی افطار برای هر نفر از ۵۰ تا ۲۵۰هزار تومان آب می‌خورد که با انتخاب نوع سالن غذاخوری از "وی آی پی" و "خوان سنتی" گرفته تا "فضای باز"، "سالن ایتالیایی" و "بوفه آزاد"، قیمت منوی افطار تغییر می‌کند.».

 

«مسابقۀ تجمل» در پهن‌کردن سفره‌های افطاری اشرافی

دراین‌میان، عده‌ای برای اینکه از «مسابقۀ تجمل» در پهن‌کردن سفره‌های افطاری اشرافی برای اطعام دوستان و آشنایان فامیلِ متمولشان جا نمانند، قبل از ماه رمضان سالن مدنظرشان را رزرو کرده‌اند و عده‌ای دیگر برای پیوستن به این قافله به جنب‌وجوش افتادند تا از شب‌های باقی‌ماندۀ ماه مبارک رمضان برای دادن ضیافت میلیونی بهره ببرند.

نه به‌عنوان یک خبرنگار که در ژست این دست خانواده‌ها و درقالب یک متقاضی برای اطلاع و رزرو میز افطار برای ۵۰ نفر، شمارۀ یکی از هتل‌های لوکس مشهد را می‌گیرم. صدای خانم آن طرف خط، شمارۀ داخلی تالار و رستوان‌های هتل را اعلام می‌کند: «رستوران ایتالیایی عدد۱، رستوران خوان‌سنتی عدد۲، رستوران وی‌آی‌پی عدد۳ و بوفۀ آزاد عدد۴ را شماره‌گیری کنید.» با وارد‌کردن عدد۱، تلفن به رستوران ایتالیایی وصل می‌شود. متصدی رستوران، فهرستی از منوی غذاهای موجود برای میهمانی افطاری را شامل ۱۹ نوع غذا اعلام می‌کند. از او دربارۀ هزینۀ افطاری این منو به ازای هر نفر جویا می‌شوم که رقم پایۀ آن را ۸۵هزار تومان به ازای هر نفر اعلام می‌کند که با نوع انتخاب «سالاد بار»، «بوفۀ آزاد» و نوع سالن تا ۲۵۰هزار تومان تغییر می‌کند.

 

منوی افطاری از ۵۰ تا ۲۵۰هزار تومان به ازای هر نفر

با یک حساب سرانگشتی، افطاری برای ۵۰ نفر از اعضای فامیل با قیمت پایه در این هتل ۵ستاره که نفری ۵۰هزار تومان اعلام شد، حدود ۴میلیون و ۵۰۰هزار تومان و با درنظر‌گرفتن سایر گزینه‌ها تا سقف ۲۵۰هزار تومان به ازای هر نفر، ۱۲میلیون‌و۵۰۰هزار تومان آب می‌خورد؛ پولی که اگر صرف یک اقدام خیر شود، می‌توان با غذایی نظیر «قیمه»، سفره‌ای برای اطعام بیش از ۱۵۰۰ نیازمند برپا کرد.

در ادامه، سناریوی افطاری فرضی برای ۵۰ نفر از اعضای فامیل را با متصدی چندین رستوران در هتل‌های ۵ستارۀ مشهد و برخی از رستوران‌های معروف طرقبه و شاندیز ادامه می‌دهم. منوی افطاری در هتل‌های ۵ستارۀ مشهد از نظر قیمت تقریباً نزدیک به هم، ولی از نظر تنوع غذایی و نوع پذیرش متفاوت‌اند. درعین‌حال وجه‌مشترک همۀ آن‌ها داشتن مشتریانی از نوع اعیونی برای برپایی سفره‌های میلیونی افطار در ماه مهمانی خداست؛ چراکه در رزرو افطاری، برخی از شب‌های ماه رمضان را پُر اعلام می‌کردند و تاریخ پیشنهادی دیگری را به ما اعلام می‌کردند. در مقایسۀ قیمت، هر چند رستوران‌های معروف ییلاقات مشهد قیمت پایین‌تری دارند، در عین حال نوع برپایی این سفره‌های میلیونی که بیشتر حجم غذاها تلنبار شده و دورریز می‌شوند، سنت حسنۀ اطعام روزه‌دار به‌ویژه روزه‌داران نیازمند در ماه رمضان و اصل هدفی را که قرار است به یاد گرسنگان و فقرا بیفتیم، به فراموشی برده است. «خودسازی» در ماه مهمانی خدا، جایش را به «خودنمایی» داده است و تغییر سبک زندگی و فاصلۀ طبقاتی شدید، سفره‌های افطار را به‌جای معنویات، پُر از مادیات کرده است.

 

مشتری‌های دولتی ضیافت‌های میلیونی

در ادامه، شمارۀ یکی از مجتمع‌های تفریحی معروف مشهد که هیاهوی تبلیغاتی‌اش «چشیدن طعم غذا در ارتفاع چندمتری در فراز کوه است» را می‌گیرم؛ مجتمعی شامل چندین نوع رستوران و سالن‌های متعدد که شهر زیر پای آن قرار گرفته و حتی با تملک کوه بغلی، مشکل پارک خودرو را هم همانند برخی از رستوران‌های بزرگ مشهد ندارد. سه سال پیش بحث ضیافت افطاری «استانداری» در این مکان رسانه‌ای شد که برخی از صرف بودجۀ بیت‌المال برای افطاری‌های میلیونی ادارات انتقاد کردند. این بریز‌وبپاش‌ها درحالی‌که انتظار می‌ر‌فت مجموعه‌هایی نظیر استانداری الگوی سایر ادارات در جلوگیری از اسراف و مصرف صحیح بیت‌المال باشند، باب پهن‌کردن سفره‌های افطاری ادارات را در هتل‌ها و رستوران‌های معروف دوچندان کرد و همچنان این نوع ضیافت‌ها پابرجا هستند.

ارتباط تلفنی‌ام با این مجتمع تفریحی معروف برقرار می‌شود. تقاضای رزرو مراسم افطاری را اعلام می‌کنم. مشابه هتل ۵ستارۀ قبلی که متصدی رستوران توضیح می‌داد، منوی غذاها، از غذاهایی ایتالیایی شروع می‌شود تا انواع غذاهای دریایی و سنتی و مخصوص. از هزینه‌ها که جویا می‌شوم، بحث نوع سالن غذاخوری در کنار منوی غذا مطرح می‌شود. هزینه‌ها اینجا از هتل‌های ۵ستارۀ معروف مشهد هم بالاتر است. حساب‌کتاب هزینۀ افطاری برای ضیافت ۵۰نفره در این مجتمع تفریحی مشهد میلیونی درمی‌آید و مبالغ متفاوتی از چند میلیون تومان تا بیش‌از ۱۰ میلیون تومان را شامل می‌شود.

 

فاصلۀ طبقاتی سفره‌های افطار؛ از خالی تا میلیونی

حکایت این سفره‌های افطار میلیونی در هتل‌ها و رستوران‌های معروف، درحالی است که در گوشه‌ای دیگر از این شهر، پدری از صبح تا غروب سر گذر در انتظار یک لقمه نان حلال برای فرزندانش نشسته، اما از کار خبری نبوده و با جیب خالی به خانه برگشته است؛ سر سفرۀ افطار، سرش بیشتر از هر زمانی خم است و شرمسار خانواده‌اش. در وضعیت رکود و بیکاری کارگران سرگذر و کارگران فصلی، کم نیستند ازاین‌دست‌خانواده‌ها که با فقر اقتصادی دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

خانواده‌ای دیگر حتی برای نان و خرما و یک کاسه سوپ هم درمانده‌اند؛ یا خانواده‌ای که سایۀ پدر بالای سرشان نیست و مادر با کارگری در بیرون از خانه، توانش بیشتر از پرداخت اجاره‌خانه و تأمین مخارج تحصیل فرزندان نیست و اگر سفره‌ای پهن می‌کند، فرزندان از عشق و محبت مادر زحمت‌کش سیر می‌شوند، نه از غذا؛ سفره‌ای که حتی در این شب‌های ماه مبارک رمضان نیز خالی است و در طول شبانه‌روز شاید با یک‌وعده غذای گرم نیز آراسته نشود. این‌دست خانواده‌ها در مشهدی که آفت فاصلۀ طبقاتی به جان آن افتاده، کم نیستند. همین چند‌وقت‌پیش بود که حسین اکبری، جامعه‌شناس و عضو هیئت‌علمی دانشگاه فردوسی در پژوهشی با موضوع آسیب‌های اجتماعی مشهد، از میزان فقر شدید در برخی از خانوارهای مشهد سخن گفت و تعداد کسانی را که برای تهیۀ یک وعده غذای گرم خود درمانده‌اند، حدود ۳۰درصد جمعیت این شهر اعلام کرد؛ جمعیتی که در این روزهای ماه رمضان، با گران‌شدن گوشت تا کیلویی حدود ۵۰هزار تومان و برنجِ ایرانی کیلویی از ۱۰ تا ۱۶هزار تومان، حکایت سفره‌هایشان خالی‌تر از همیشه خواهد بود.

 

گزارش کامل را در روزنامه شهرآرا بخوانید:

ورود به صفحه گزارش روزنامه شهرآرا ۲۰ خرداد 

  

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی