کد خبر : 74182
/ 22:52
گفتگو با محمد سلطانی نخبه علمی که رفع مشکلات شهری را هدف خود قرار داد؛

مدیریت فناورانه شهر

روز گذشته در صفحه فناوری شهرآرا از ظرفیت‌های بکر موجود در حوزه فرهنگی برای راه‌اندازی کسب و کار سخن گفتیم، ظرفیتی که در کشور ما خیلی جدی گرفته نشده است.

مدیریت فناورانه شهر

خبرنگاران: غیبی/سرادار

شهرآرا آنلاین / روز گذشته در صفحه فناوری شهرآرا ( اینجا ) از ظرفیت‌های بکر موجود در حوزه فرهنگی برای راه‌اندازی کسب و کار سخن گفتیم، ظرفیتی که در کشور ما خیلی جدی گرفته نشده است. در واقع بسیاری از کارها پیرامون ما انجام می‌شود که شاید کم‌اهمیت به نظر برسد اما تاثیر زیادی در زندگی ما دارد و ما به نوعی از آن غافل هستیم یا فکرش را نمی‌کنیم که چنین موضوعی هم وجود دارد. مصاحبه امروز را دنبال کنید تا دقیق متوجه منظورمان شوید و تازه بفهمید که چه فضاهای متفاوت و مختلفی برای ایده دادن، کار کردن و کارآفرین شدن وجود دارد و ما از آن غافلیم.

محمد سلطانی، مدیرعامل شرکت آروین، فارغ‌التحصیل رشته الکترونیک است. وی سال ۸۵ فعالیت‌های پژوهشی و نوآورانه‌اش را با ثبت اولین اختراع شکل رسمی داده و تاکنون موفق به شرکت در بسیاری از رویدادهای علمی و کسب افتخارات و ثبت ده‌ها اختراع و مقاله در حوزه‌های مختلف شده است. در ادامه با او و فعالیت‌هایش بیشتر آشنا می‌شویم.

 

مشکلات مدیریت شهری نقطه آغاز کار

محمد سلطانی، مدیرعامل شرکت آروین درباره تیم کاری خود و نحوه شروع فعالیتش این‌گونه بیان می‌کند که تیم آروین از سال ۸۷ با یک جمع چهار نفره با هدف تجاری‌سازی طرح‌ها و اختراع‌ها در حوزه مدیریت شهری شکل گرفت و به عنوان جوان‌ترین شرکت در مرکز رشد ict پارک علم وفناوری خراسان پذیرش شدیم؛ چراکه در آن زمان تنها ۱۸ سال داشتیم. پس از ثبت اولین اختراع در حوزه خدمات شهری با عنوان سیستم هوشمند‌سازی خودروهای جمع‌آوری زباله و بازیافت در سال ۸۵، وارد دنیای جدیدی از مسائل مختلف شدم؛ چرا‌که حوزه مدیریت شهری، با بیشترین زمینه‌های مختلف علمی سروکار دارد ولی به دلیل روح اجرایی آن، این شناخت کمتر حاصل می‌شود.

وی در ادامه افزود: ما با ورود خود به این عرصه تبدیل به یک شرکت با فعالیت تخصصی جهت رفع نیاز‌ها و حل مشکلات شهری شدیم‌ که منجر شد بیشترین زمان و موضوع تحقیقات خود را در این زمینه تخصصی قرار دهیم که برای درک بهتر، چند مورد از فعالیت‌های انجام گرفته را مختصراً توضیح می‌دهم: «دستگاه شست‌وشوگر نرده‌های BRT که در ظاهر شاید لزوم شکل‌گیری آن زیاد ملموس نباشد‌ اما باید گفت ما در سطح شهر نزدیک به ۱۰۰‌کیلومتر نرده داریم که تا قبل از این به صورت دستی شستشو می‌شد و بدیهی است که بسیار پرهزینه، زمان‌گیر و پرخطر بود، تا جایی که دو نفر از پاکبان‌های زحمت‌کش ما طی سه سال اخیر با انجام عملیات شست‌وشوی در این محل‌های حادثه‌خیز جان خود را از دست دادند. همه این‌ها باعث ایجاد حساسیت در مجموعه ما شد که دستگاه فوق را طراحی و تولید کنیم. یا بحث مربوط به بهینه‌سازی آبسردکن‌ها که در نگاه اول خیلی‌ها ساده از آن عبور می‌کنند ولی در حوزه مدیریت شهری تبدیل به یک دغدغه پیرامون مباحث ایمنی، نگهداری و مصرف انرژی شده که ما با طراحی یک پنل هوشمند این دغدغه‌ها را به حداقل کاهش دادیم.

محمد سلطانی با اشاره به توفیقات کسب شده سرمایه اصلی کار خود را این‌گونه معرفی کرد که در ابتدای مسیر حرکت، تمام سرمایه ما داشتن یک هسته تحقیق و توسعه قوی یا همان R&D بود که تا‌کنون موفق به تولید بیش از ۴۰‌مورد طرح فناورانه شد که ۱۱‌مورد از آن‌ها با حمایت‌های پارک علم و فناوری خراسان و برخی مدیران خوش‌فکر شهرداری و تلاش‌های یک تیم جوان و با توکل به خدا به نتیجه رسیده است. همچنین ۷ عنوان اظهارنامه ثبت در زمینه‌های مدیریت شهری، برق و هوشمند‌سازی، پزشکی و مکانیک داریم و نیز ۹‌طرح را پس از انجام مراحل تحقیقاتی در مجموعه نمونه‌سازی کردیم و اکنون این طرح‌ها آماده تولید منطقه‌ای یا انبوه است.

 

خودکفایی و اشتغال‌زایی ثمره فعالیت‌های ما

سلطانی با عنوان اینکه فعالیت‌های شرکتش در راستای اقتصاد مقاومتی بوده است، افزود: «ما در حوزه اقتصاد مقاومتی تنها در سال‌های ۹۴ و ۹۵ موفق شدیم دو پروژه در زمینه خودکفایی و چهار طرح فناورانه را اجرا و به بهره‌برداری برسانیم، برای مثال در یک مورد در سال ۹۱ متوجه شدیم آذین شهری یکی از اولویت‌های مدیریت شهری به شمار می‌رود ولی بیشتر کالاهای مصرفی در آذین‌بندی‌ها محصولات وارداتی است، ما بر آن شدیم تا با تولید محصولی با کیفیت و مطابق با نیاز شهری علاوه بر کاهش هزینه‌ها به خودکفایی در این زمینه برسیم و همین‌طور در طرح‌های دیگر که ما‌حصل زحمات همان هسته تحقیق و توسعه است، به موفقیت‌های زیادی برسیم. اکنون در این راستا توانستیم ۱۴‌نفر اشتغال‌زایی مستقیم و بیش از ۲۰ نفر اشتغال‌زایی غیر‌مستقیم ایجاد کنیم.»

 

حمایت شعاری از نخبگان

این نخبۀ مشهدی دربارۀ حمایت‌هایی که از شرکت‌های دانش‌بنیان می‌شود بیان می‌کند که پارک علم و فناوری حمایت‌های خوبی در حوزۀ تبدیل علم به ثروت دارد، اما برای رشد علم و فناوری که یک مرحله قبل از کارآفرینی است زیاد کاری صورت نمی‌گیرد. همچنین بنیاد نخبگان نیز تنها یک‌سری حمایت‌های سمبلیک می‌کند و برای ایجاد امید و بهره‌برداری از تحرکات نخبگان هیچ حرفی برای گفتن ندارد. رسانه‌ها نیز حمایت کمی از حوزۀ علم و فناوری دارند و تنها به اعلام شعارهایی در حمایت از نخبگان می‌پردازند که حتی یک متولی برای اجرا ندارند؛ لذا در‌این‌بین فقط تعداد افراد محدودی هستند که در این تلاطم با یک‌سری افکار و آرزوهای زیبا و تنها با تکیه‌بر تلاش خود و امداد‌های الهی می‌توانند در راه کارآفرینی دانش‌بنیان قدم بردارند.

 

شکست پلی برای پیروزی

مدیر‌عامل شرکت آروین خطاب به جوانانی که قصد دارند به کارآفرینی بپردازند، گفت: «در پس این همه موفقیت، طعم تلخ ده‌ها شکست را چشیدیم و در آخر می‌خواهم تمام تجربیات خودم را برای کسانی که می‌خواهند در این عرصه وارد شوند، در یک جمله بیان کنم، آن این مورد است که کارآفرینی برای شروع عشق می‌خواهد، برای ادامه تلاش و برای موفقیت چشیدن طعم شکست را.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی