کد خبر : 74189
/ 22:24
استاندار خراسان رضوی برنامه‌های سال جاری استان را برای ایجاد اشتغال تشریح کرد؛

اشتغال‌زایی برای ۱۵۰هزار نفر

پس از ابلاغ دستورالعمل جدید طرح رونق اقتصادی از سوی وزیر صنعت برای کمک به واحدهای تولیدی، بازدیدهای استاندار از واحدهای صنعتی استان و مشهد و تشکیل کارگروه تسهیل تولید از سر گرفته شد.

اشتغال‌زایی برای ۱۵۰هزار نفر

خبرنگار: علیرضا ظهیری

به گزارش شهرآرا آنلاین / پس از ابلاغ دستورالعمل جدید طرح رونق اقتصادی از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت برای کمک به ۱۰هزار واحد تولیدی در سال جاری، بازدیدهای استاندار خراسان رضوی از واحدهای صنعتی استان و مشهد و تشکیل کارگروه تسهیل تولید از سر گرفته شد تا دوباره تولیدکنندگان بتوانند از نزدیک مشکلات خود را به گوش مقامات استانی برسانند.

روز پنجشنبه نیز استاندار به همراه مدیران استانی و مدیران بانکی بازدیدی از دو طرح صنعتی در شهرک صنعتی فناوری‌های برتر داشت و مشکلات این شرکت‌ها از نزدیک بررسی گردید و دستورات لازم جهت رفع مشکلات آنان داده شد.

در جریان این بازدید، علیرضا رشیدیان در جمع خبرنگاران هدف‌گذاری‌های استان در رابطه با ایجاد ۱۵۰هزار شغل در سال جاری را برشمرد.

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه براساس هدف‌گذاری انجام‌شده در کارگروه توسعه و اشتغال استان، تا پایان سال جاری باید برای ۱۵۰هزار نفر فرصت شغلی ایجاد شود اظهار کرد: «براساس آخرین سرشماری در اواخر سال گذشته، ۲۹۰هزار نفر بیکار در این استان وجود دارد که ۴۸درصد آنان دارای تحصیلات بالای دیپلم هستند و براساس برآوردها این رقم احتمالا به ۳۲۰هزار بیکار خواهد رسید.».

وی ایجاد ۱۰۰هزار فرصت شغلی از مجموع ۶۵۰ هزار فرصت ایجاد شده در سال گذشته در سطح کشور را مربوط به استان خراسان رضوی دانست.

رشیدیان به افزایش اعتبارات کمک‌های فنی و اعتباری استان اشاره کرد و افزود: «از کل ۱۲هزار میلیارد ریال بودجۀ اختصاص‌یافته به خراسان رضوی در سال جاری، ۱۳۳۰میلیارد ریال مربوط به حوزۀ ارتقای شاخص‌های اقتصادی استان است که در مقایسه با سال گذشته حدود دوبرابر شده است.».

وی گفت: «تا نیمۀ اول سال آینده ۱۵پروژه با هزینۀ ۱۰۵هزار میلیارد ریال و ایجاد ۸۴۸۹ فرصت شغلی در حوزۀ صنعت و معدنِ این استان به بهره‌برداری می‌رسد.».

وی با اشاره به بهره‌برداری از ۱۱پروژۀ کشاورزی با اشتغال‌زایی مستقیم برای ۵۶۵۰ نفر طی سال جاری و اوایل سال آینده گفت: «علاوه‌بر آن ۲۹۱ پروژۀ گردشگری و زیرساختی مرتبط با آن با ایجاد اشتغال برای ۷هزار نفر در این استان به بهره‌برداری می‌رسد.».

استاندار خراسان رضوی افزود: «در حوزۀ آی‌سی‌تی و ‌آی‌تی نیز ۲۳تفاهم‌نامه با شرکت‌های حوزۀ فناوری اطلاعات با سرمایه‌گذاری ۳۲۰۰میلیارد ریال و اشتغال‌زایی برای ۴هزار نفر به امضا رسیده است.».

استاندار خراسان رضوی همچنین در پاسخ به سؤالی در زمینۀ تفکیک وزارتخانۀ صنعت، معدن و تجارت به دو وزارتخانۀ بازرگانی، و صنایع و معادن گفت: «حجم فعالیت‌ها و مسئولیت‌های این وزارتخانه و همچنین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بسیار زیاد است که تفکیک دو وزارتخانۀ مزبور به وزارتخانه‌های کوچک‌تر به تخصصی شدن امور به‌ویژه در حوزۀ اشتغال و تولید کمک شایانی خواهد کرد.».

 

افزایش ۱۰درصدی تولید به همراه افزایش ۱۰درصدی اشتغال

همچنین راضیه علیرضایی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی، با اشاره به ارائۀ دستورالعمل رونق تولید اظهار کرد: «در این راستا، پنج بسته طراحی شده است تا بتوان هم ۱۰درصد افزایش تولید به همراه افزایش ۱۰درصدی اشتغال را داشته باشیم، و هم برای ۱۰هزار واحد تولیدی ۲۰هزار میلیارد تومان تسهیلات در نظر گرفته شده است.».

وی با بیان اینکه در سال گذشته استان از حیث استفاده از تسهیلات تولید رتبۀ سوم را داشته و با توجه به اینکه در سال جاری سقفی در نظر گرفته نشده است بخش خصوصی می‌تواند استفادۀ بیشتری از این تسهیلات ببرد ادامه داد: «البته در برخی موارد، برای ارائۀ تسهیلات، متأسفانه ما سخت‌گیری‌هایی را در سطح استان داریم که این موضوع در استان‌های دیگر زیاد نیست. بنابراین، برای کمک به واحدها، باید این سخت‌گیری‌ها نیز مرتفع شود.».

 

ایجاد تصفیه‌خانۀ جدید در چرمشهر

بیش از یک ماه پیش بود که شهرآرا دربارۀ وضعیت فاضلاب چرمشهر و ورود آلودگی ناشی از این فاضلاب به کشف‌رود گزارشی منتشر کرده بود و روز پنجشنبه، در حاشیۀ بازدید استاندار از واحدهای صنعتی، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی، در گفتگو با خبرنگار ما، از انعقاد قرارداد توسعۀ تصفیه‌خانۀ چرمشهر و انجام اقدامات فوری برای کاهش آلودگی ناشی از ورود فاضلاب خبر داد.

مسعود مهدیزاده‌مقدم گفت: «موضوع چرمشهر، به عنوان یک مسئلۀ زیست‌محیطی کشوری، برای مشهد و استان خراسان رضوی مهم است و ما نیز به سهم خود، به عنوان شرکت شهرک‌های صنعتی، اقداماتی را در این راستا شروع کرده‌ایم.».

وی افزود: «با توجه به پیگیری‌های انجام‌شده، خوشبختانه طی چند روز گذشته قرارداد طرح توسعۀ تصفیه‌خانۀ چرمشهر با ظرفیت ۳هزار مترمکعب و بالا بردن استاندارهای پذیرش به لحاظ cod به سه‌برابر وضع موجود با رقمی بالغ بر ۱۸میلیارد تومان بسته شده است.».

مهدیزاده زمان شروع عملیات اجرایی توسعۀ تصفیه‌خانۀ چرمشهر را بعد از ماه مبارک رمضان و هم‌زمان با ایام عید فطر عنوان کرد و اظهار کرد: «البته در همین رابطه موضوع کنترل آلودگی از منشأ نیز در دستور کار قرار گرفته است و توسط کمیته‌ای که در سطح استان تشکیل شده است واحدهای صنعتی در این شهرک در حال پایش هستند تا، با ارائۀ یک سری کمک‌ها، این واحدها بتوانند از مبدأ اقداماتی را جهت کاهش آلودگی داشته باشند.».

کمک به واحدهای تولیدی از لحاظ فنی و تسهیلات خواهد بود و، به گفتۀ مدیرعامل شرکت‌ شهرک‌های صنعتی استان، با توجه به اختصاص اعتباری برای کمک‌‌های فنی و اعتباری، لیست واحدهای این شهرک صنعتی در حال پایش است تا آن‌هایی که نیاز به تسهیلات دارند، در جهت انجام اقدامات پیش‌تصفیه در محل واحد تولیدی خود از این اعتبارات استفاده کنند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی عنوان کرد: «برنامۀ زمان‌بندی برای ایجاد این تصفیه‌خانه دوساله است اما یک سری اقدامات فوری در جهت کاهش آلودگی در دست اقدام است که ظرف شش ماه با انجام این اقدامات حداقل ۴۰درصد از آلودگی‌های ناشی از فاضلاب چرمشهر کاهش می‌باید.».

با توجه به وعده‌های این مقام استانی، امید است موضوع فاضلاب چرمشهر با دقت و سرعت بالایی پیگیری شود، و همان‌طور که انتظار می‌رود واحدهای مستقر در این شهرک صنعتی نیز باید همکاری‌های لازم را داشته باشند.

 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی