• خانه
  • خراسان رضوی
  • مراسم احیاء شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان در حرم مطهر رضوی برگزار شد
کد خبر : 74217
/ 12:17

مراسم احیاء شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان در حرم مطهر رضوی برگزار شد

مراسم احیاء شب بیست و سوم ماه رمضان شنبه شب، هم زمان با سومین شب قدر با حضور پرشور زائران و مجاوران بارگاه منور رضوی در مشهد برگزار شد.

مراسم احیاء شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان در حرم مطهر رضوی برگزار شد

در این شب عزیز، صحن و سرای آستان ملائک پاسبان رضوی آکنده از عطر معنویت و شور زائرانی بود که نوای الغوث - الغوث و العفو - العفو آنان در فضای شهر مشهد مقدس طنین افکنده بود.
مراسم احیاء شب بیست و سوم ماه رمضان با قرائت آیاتی از قرآن کریم آغاز شد و سپس دعای جوشن کبیر توسط ذاکران اهل بیت عصمت و طهارت (ع) قرائت شد..
در این مراسم یکی از استادان حوزه و دانشگاه به توصیف برکات شب سوم قدر پرداخت و گفت: بنا به فرموده امام صادق (ع) خداوند سه چیز را از بشر مخفی کرده است که زمان دقیق شبهای قدر نیز از آن جمله است.
حجت الاسلام ناصر رفیعی افزود: مخفی بودن شب قدر از سوی پروردگار حکمتی دارد تا بندگان بیشتر به راز و نیاز و دعا بپردازند تا اثر استغفار و دعا در این شبها بیشتر باشد.
وی بیان کرد: پروردگار همچنین ولی خود را نیز در بین مردم پنهان قرار داده تا آنان به زعم اینکه هر یک از بندگان مومن می تواند ولی خدا باشد، به یکدیگر احترام بیشتری نهند.
وی اظهار کرد: همچنین خداوند حد رضایت خود در عمل خیر را از بشر پنهان نگهداشته تا بندگان اعمال خیر بیشتری انجام دهند.
این استاد حوزه و دانشگاه گفت: براساس روایات احتمال قدر بودن شب 23 ماه رمضان بیشتر از شبهای دیگر است، بنابر این کسی که امشب به دعا و نماز و استغفار بیشتری بپردازد، درهای بیشتری از بهشت به روی او گشوده می شود و همزمان 124 هزار فرشته با او مصافحه می کنند.
در این مراسم احیاء و قرآن بر سر نهادن در سومین شب از شبهای قدر توسط حجت الاسلام رفیعی برگزار شد.
همچنین بنا بر سنتی قدیمی، همزمان با شب 23 ماه رمضان بزر‌گترین محفل قرآنی جهان اسلام در ﺣﺮم علی بن موسی الرضا(ع) برگزار و سوره های دخان، روم، عنکبوت و قدر توسط قاریان ملی و بین‌ المللی همچون حامد علیزاده، مهدی رجبی و رضا گلشاهی تلاوت شد.

** احیاء شب 23 ماه مبارک رمضان در نمایشگاه بین المللی مشهد
به همین مناسبت آئین احیاء شب 23 ماه مبارک رمضان در نمایشگاه بین المللی مشهد برگزار شد.
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی در این مراسم گفت: خداوند برای تحول و فعال کردن ذهن انسان ها از روش پرسش و سئوال استفاده کرده است ولی بیشترمردم آیات قرآن را به صورت سئوالی نخوانده و همه جمله ها را به شکل خبری می خوانند.
حجت الاسلام محمد حسین حسین زاده بحرینی افزود: قرآن وقتی می خواهد درباره معاد و فلسفه خلقت صحبت کند ما را با سئوال متوجه واقعیت خلقت می کند.
وی در بخش دیگری از سخنانش به تشریح مفهوم خشوع در قرآن پرداخت و اظهار کرد: خشوعی که در قرآن ناپسند است ترس از ظالم است به گونه ای که ممکن است به واسطه آن در برابر ظالم تسلیم شویم، یعنی به دلیل ترس از ظلم ، تسلیم ظالم شویم.
این نماینده مجلس افزود: از نظر قرآن باید خشوع در برابر عظمت عدل خداوند باشد زیراوقتی انسان در مقابل انسان دیگری تضرع می کند برای این است که دل او را نرم کند ، اما فلسفه تضرع در برابر خدا برای این است که دل خود بنده نرم شود .
این مراسم با حضور اقشار مختلف مردم و همراه با قرائت دعا و ذکر مصیبت اهل بیت (ع) برگزار شد .  
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی