کد خبر : 74229
/ 21:54
واکنش جمعی از طلاب حوزه‌های علمیۀ مشهد نسبت به اظهارات اخیر رئیس‌جمهور:

جایگاه ریاست‌جمهوری جای طرح نظرات سطحی نیست

جمعی از طلاب حوزه‌های علمیۀ مشهد مقدس نسبت به اظهارات رئیس‌جمهور درخصوص دموکراسی و ولایت حضرت‌علی(ع) واکنش نشان دادند.

جایگاه ریاست‌جمهوری جای طرح نظرات سطحی نیست

جمعی از طلاب حوزه‌های علمیۀ مشهد مقدس نسبت به اظهارات رئیس‌جمهور درخصوص دموکراسی و ولایت حضرت‌علی(ع) واکنش نشان دادند.

متن بیانیه به این شرح است:

 

... قل انّ هدی الله هو الهدی و امرنا لنسلم لرب العالمین. ( انعام/۷۱)

در جهان بینی اسلامی، همه چیز در عالم از قدرت پروردگار ناشی می شود و کسی که همه پدیده‌های عالم برای اوست « له ملک السموات و الارض...» ( ال عمران/ ۱۸۹) علاوه بر ولایت تکوینی، فرمانروایی قانونی و تشریعی عالم را نیز به عهده دارد مثل حق امر و نهی، حق فرمان دادن، حق مشخص کردن خط و مشی حکومت درجامعه و... .

بنابراین ولّی جامعه یعنی آن قدرتی که همه فعالیت های فکری و عملی جامعه را رهبری می کند، در واقع خداوند است که بر اساس ملاک های خویش و طبق مصلحت انسان ها، افرادی را برای امر ولایت خویش در میان مردم انتصاب می کند. « انما ولیکم الله و رسوله و الذین امنوا، الذین یقیمون الصلاة و یؤتون الزکوة و هم راکعون» ( مائده/۵۵)

در واقع این که فقط خداوند به خاطر خالقیت و مالکیتی که نسبت به همه عالم دارد؛ حق منحصر به فرد فرمانروایی و ولایت بر انسان ها را دارد و سپس به خاطر اداره امور بشری، افراد شایسته ای را با ملاک های روشن برای هدایت، فرمانروایی و ولایت بر مردم بر می گزیند از شاخصه های ممتاز دین اسلام نسبت به نظام های دیکتاتوری، سلطنتی و حتی دموکراسی نما در جهان می باشد.

بنابراین می توان گفت مبنای ولایت و امامت در اسلام ناب محمدی و مکتب تشیع، واجب بودن انتصاب امام از سوی پروردگار است و اتفاقا همین قضیه دلیل مشروعیت حکومت اسلامی می باشد.

از آن جا که پذیرش اصول دین در اسلام به عنوان متعالی ترین دین آسمانی تقلیدی نیست، بلکه از راه عقل قابل اثبات می باشد؛ وجوب انتصاب امام توسط خداوند را می توان با دلائل عقلی ثابت کرد. مثلا این که نصب امام از جانب خداوند لطفی از سوی پروردگار نسبت به بندگانش است چون حضور امام در جامعه اسلامی باعث کاهش فساد و افزایش خیر و صلاح می شود و زمینه هدایت مردم به سوی اطاعت الهی و دوری از گناه، را فراهم می کند تا همگان به سعادتمندی دنیوی و اخروی برسند. پس به حکم عقل چنین لطفی بر خداوند واجب است، لذا ضرورت انتصاب امام از سوی خداوند امری کاملا عقلانی است.

از طرفی اگرعلت نیاز مندی مردم به امام را بررسی کنیم، در کنار اجرای حدود و احکام شرعی و.. مهمترین دلیل نیازمندی به امام ممکن الخطا بودن امت است. پس تا زمانی که بشر حیات دارد به وجود امام نیاز خواهد داشت و این نیاز چون عقلانی است؛ هرگز از بین نمی رود.

(بر خلاف نیاز شرعی که ممکن است به خاطر وجود عذرهایی ساقط شود) 

در واقع خداوند پیغمبر را معین می کند، امام را معین می کند و بعد از آن کسانی را که با معیارها و ملاک های الهی تطبیق بکنند؛ یعنی آن اولوالامری که شیعه معتقد است، اولوالامریست که خدا حکم فرمان را به نام او کرده، آن انسانی که اگر چه « منکم» است و از میان مردم، اما باید ولایت را از خدا گرفته باشد که صاحب ولایت کبری است.

علاوه بر دلائل عقلی و نقلی فراوان اعم از آیات و روایات متواتر مبنی بر مشروعیت و ضرورت نصب امام از سوی پروردگار، رجوع به تاریخ اسلام گواه دیگری است که با اندک تاملی این مساله را ثابت می کند.

اما همواره برای تشکیل تمدن شکوفای اسلامی، سه ضلع یک مثلث باید در کنار هم باشند: قانون ( کتاب خدا)، رهبری الهی ( امام) و مردم. بدون شک در طول تاریخ اسلام با وجود امام و قانون الهی، این مردم بودند که با غفلت ورزی خویش از ولایت امام و اطاعت وی دور شدند و با این کار، خودشان ضرر کرده و جامعه را از نعمت حکومت ناب اسلامی محروم نمودند اما این مساله هیچ ضرری به مشروعیت ولایت وارد نمی کند.

اما جای بسی شگفتی است ریاست جمهوری اسلامی ایران، که بر اساس قانون باید زمینه اشاعه فرهنگ و تفکر ناب اسلامی را در کشور فراهم نماید، مطالبی را در موارد مختلفی همچون درس آموزی از عاشورا، صلح امام حسن علیه السلام مطرح نموده که با هیچ یک از آموزه های اسلام ناب و انقلابی سازگاری ندارد و این بار نیز بزرگترین موهبت در اسلام، یعنی انتصاب امام از سوی خداوند را نادیده می گیرند و با خلط میان مشروعیت و مقبولیت، مغایر با مبانی اسلام سخن می گویند!! قطعا جایگاه ریاست جمهوری جای طرح نظرات سطحی و غیرکارشناسی آن هم در حوزه دینی نیست.

 

بدیهی است که قشر فرهیخته و ملت قهرمان ایران انتظار دارد مسئولین به جای پرداختن به حواشی به فکر رسیدگی به امور مردم و خدمت رسانی بیشتر باشند و همه تلاش خویش را صرف تحکیم نظام و ارزش‌های اسلامی نمایند.

 

جمعی از طلاب حوزه های علمیه مشهد مقدس 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی