کد خبر : 74232
/ 23:18
شهرآرا در گفتگو با کارشناسان اقدامات سازمان فرهنگی‌تفریحی شهرداری مشهد هم‌زمان با فرارسیدن روز جهانی قدس را بررسی کرد؛

جهان علیه اسرائیل

در حالی که ماه رمضان به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود، مسلمانان جهان به‌ویژه مردم ایران طبق سنت نیکویی که امام خمینی(ره) بنیان‌گذار انقلاب اسلامی بنا نهادند برای برگزاری روز جهانی قدس در جمعۀ آخر ماه مهمانی خدا آماده می‌شوند.

جهان علیه اسرائیل

خبرنگار: خالدی

به گزارش شهرآرا آنلاین / در حالی که ماه رمضان به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود، مسلمانان جهان به‌ویژه مردم ایران طبق سنت نیکویی که امام خمینی(ره) بنیان‌گذار انقلاب اسلامی بنا نهادند برای برگزاری روز جهانی قدس در جمعۀ آخر ماه مهمانی خدا آماده می‌شوند. 

در همین راستا، اگر در چند روز گذشته گذر شما به سطح شهر مشهد افتاده باشد، با کمی دقت، احتمالا تابلوهایی را با مضامین و رویکرد ضد‌صهیونیستی دیده‌اید، تابلوهایی که در وضعیت آشفتۀ منطقه که نتیجۀ توطئۀ استکبار و صهیونیستم جهانی است توجه مردم شهر و کل مسلمین را به درد مشترک که همانا مسئلۀ فلسطین است جلب می‌کند. 

هرچند وجود نمادهایی مانند میدان بیت‌المقدس، بولوار فلسطین و نام‌گذاری برخی خیابان‌ها و معابر مشهد به نام رهبران و مبارزان فلسطینی و جهانی که علیه رژیم صهیونیستی مبارزه کرده‌اند نشان‌دهندۀ رویکرد همیشگی شهر به قضیۀ فلسطین است اما اکنون، با نزدیکی به روز جهانی قدس، شهر رنگ و بویی دیگر گرفته است.

 

آزادگان جهان علیه اسرائیل

احسان مینایی، رئیس ادارۀ تبلیغات سازمان فرهنگی‌تفریحی شهرداری مشهد، در گفتگو با شهرآرا، دربارۀ این اقدام عنوان کرد: «هم‌زمان با ایام ماه مبارک رمضان و فرا رسیدن روز جهانی قدس، سازمان فرهنگی‌تفریحی و ادارۀ تبلیغات فرهنگی شهرداری مشهد اتاق فکر تشکیل داد و، پس از بررسی کارهای گذشته و اولویت‌ها، طرح کار مورد‌نظر در قالب تابلوهای تبلیغاتی و رول‌آپ تأیید شد و، متناسب با آن، شروع به جمع‌آوری عکس‌ها و شخصیت‌هایی که علیه اسرائیل موضع گرفته بودند کرد و، بر همین اساس، اکران شهری این طرح‌ها آغاز شد. در زمینۀ تابلوهای تبلیغاتی با شعار «آزادگان جهان علیه اسرائیل» هشت شخصیت یعنی حاج احمد متوسلیان (ایران)، خانم راشل کوری (آمریکا) عبدالملک الحوثی (یمن)، روژه گارودی (فرانسه)، شیخ احمد یاسین (فلسطین)، شیخ ابراهیم زکزاکی (نیجریه)، شهید ابوحامد (افغانستان) و شهید عماد مغنیه (لبنان) که در طول زندگی خود رویکرد ضد‌صهیونیستی داشتند انتخاب شدند. همچنین در رول‌آپ هشت طرح که مربوط به راهپمایی مردم کشورهای مختلف جهان در روز قدس بود با شعار «‌جهان علیه اسرائیل» تهیه شد.». 

 

بازتاب رسانه‌ای اقدام شهرداری مشهد 

رئیس ادارۀ تبلیغات سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری مشهد در ادامه افزود: «این طرح‌ها در راستای روز قدس و با هدف یادآوری وجود دشمن مشترک و با توجه به این سخن امام خمینی‌(ره) که فرمودند اسرائیل باید از صفحه روزگار محو شود تهیه شده است تا بتواند نقشی هر چند کوچک در روشنگری مردم داشته باشد.». 

احسان مینایی با اشاره به بازتاب این اقدام در رسانه‌های فلسطینی و منطقه گفت: «در شرایطی که سخنان جنجالی نمایندۀ پارلمان مصر علیه شهید شیخ احمد یاسین با واکنش منفی فلسطینی‌ها مواجه شده است برپایی بیل‌بوردهای تصویر بنیان‌گذار حماس در شهر مشهد با بازتاب بسیار مثبتی در فلسطین روبه‌رو شد. 

بر همین اساس، سایت «الرساله» وابسته به جنبش حماس در خبری که در این رابطه منتشر ساخت تصریح کرد: «این بیل‌بوردها در مقدس‌ترین شهر ایران یعنی مشهد برپا شده است، شهری که مدفن امام رضا‌(ع) از نسل امام حسین‌(ع) است.». همچنین روزنامۀ «رأی الیوم» مصر نیز به بازتاب این اقدام پرداخته است. بنابر‌این، باید توجه داشت که این حرکت هرچند ناچیز است بی‌شک می‌تواند در جهت‌گیری مسلمانان برای توجه به مشکل اصلی مسلمانان بسیار تأثیرگذار باشد.».

 

طرحی در راستای وحدت امت اسلامی 

علیرضا کمیلی، عضو شورای مرکزی اتحادیۀ بین‌المللی «امت واحده»، نیز دربارۀ این اقدام عنوان کرد: «اینکه مشهد شهر امام رضا(ع) است، خود، این ضرورت را ایجاد می‌کند که در این شهر بیشتر به دردهای امت اسلامی توجه شود. از سوی دیگر، این شهر پیشینه‌ای عظیم در انقلابیگری دارد و انقلابیونی مانند هاشمی‌نژاد، مطهری و واعظ‌زاده با رویکرد‌های جهان‌وطن‌گرایانه در این شهر رشد یافته‌اند که این مسئله نیز ضرورت پیشتاز بودن مشهد در توجه به مسئلۀ فلسطین را ایجاد می‌کند.». کمیلی با اشاره به بازتاب این اقدام در رسانه‌های عربی و منطقه‌ای گفت: «در شرایطی که دشمن با سوءاستفاده از بحران‌های منطقه سعی در ایجاد فاصله میان مسلمانان و انحراف اذهان آن‌ها از قضیۀ فلسطین دارد، برگزاری این‌گونه طرح‌ها برای ایجاد وحدت بسیار مهم است و قطعاً از سوی کسانی که دغدغۀ وحدت دارند موردتوجه قرار خواهد گرفت.». 

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همیشه حامی اصلی ملت فلسطین بوده است و مردم ما در کنار این مردم مظلوم قرار داشته‌اند افزود: «البته روابط ما با گروه‌های فلسطینی در برخی مقاطع دچار فراز و نشیب بوده است اما قطعاً برگزاری این‌گونه اقدامات در راستای نزدیکی بیشتر مؤثر است و این‌گونه نشان می‌دهد که دغدغه و مشترکات ما با امت اسلامی یکی است. همچنین دیگر مسلمانان وقتی ببینند دو رکن اصلی مبارزه با صهیونیست یعنی ایران و فلسطین با هم همراه هستند بی‌شک به این مسئله پی می‌برند که باید اختلافات را کنار بگذارند و به مسئلۀ فلسطین توجه کنند.».

 

همۀ آزادی‌خواهان، حامی آرمان فلسطین

سید سرباز روح‌ا... رضوی، جوان کشمیری ساکن ایران و از اعضای اتحادیۀ بین‌المللی «امت واحده»، نیز با بیان اینکه این اقدام در دو سطح شهری و منطقه‌ای می‌تواند تأثیرگذار باشد تصریح کرد: «در سطح شهری، این اقدام پیام‌های مهمی در بر دارد و نشان می‌دهد توجه به مسئلۀ فلسطین تنها در سطح سران جمهوری اسلامی ایران موردتوجه نیست بلکه در نهادهای مردمی و شهری این کشور نیز وجود دارد و قضیۀ فلسطین یک مطالبه و خواست عمومی است. در سطح منطقه‌ای و حتی جهانی نیز این اقدام بازخوردهایی دارد چراکه نشان دادن شخصیت‌های آزادی‌خواه بین‌المللی که مقابل اقدامات متجاوزانۀ رژیم صهیونیستی ایستاده‌اند روشن می‌کند که این تنها ایران نیست که از مردم مظلوم فلسطین حمایت می‌کند بلکه در منطقه و جهان غرب نیز افرادی هستند که خواهان نابودی این رژیم جعلی می‌باشند. همچنین این طرح در بحث فرهنگی در حوزۀ منطقه تأثیرگذار و مهم است زیرا در شرایطی که حکام عرب هرروز در مقابل خواسته‌های اسرائیل کوتاه می‌آیند انجام این‌گونه کارها می‌تواند مانعی بر سر راه این‌گونه عقب‌نشینی‌ها باشد.».

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی