کد خبر : 74246
/ 19:24
معرفی موتوشاب برای ساخت شبکه‌های اجتماعی بومی؛

شبکه اجتماعی خود را بسازید

آخرین آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد که بیش‌از ۲.۸‌میلیارد نفر در دنیا کاربر شبکه‌های اجتماعی هستند و حدود ۲.۶‌میلیارد نفر از طریق موبایل به شبکه‌های اجتماعی متصل می‌شوند.

شبکه اجتماعی خود را بسازید

خبرنگار: سرادار

شهرآرا آنلاین / تقریباً از چند سال پیش بود که شبکه‌های اجتماعی مجازی پای خود را به ایران باز کردند و در دسترس عموم مردم قرار گرفتند؛ به‌طوری‌که جلوی هر کدام گرفته می‌شد، یکی دیگر با امکانات بیشتر در اختیار قرار می‌گرفت و در آخرین مورد یعنی تلگرام چنان فراگیر شد که نیمی از جمعیت کشور را مشغول خود کرد که البته تب استفاده از این پدیده جدید نه تنها در ایران که در جهان فراگیر شد.

آخرین آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد که بیش‌از ۲.۸‌میلیارد نفر در دنیا کاربر شبکه‌های اجتماعی هستند و حدود ۲.۶‌میلیارد نفر از طریق موبایل به شبکه‌های اجتماعی متصل می‌شوند. براین اساس برآوردها حاکی از آن است که روزبه‌روز به تعداد کاربران شبکه‌های اجتماعی افزوده می‌شود، به نحوی‌که افزایش تعداد کاربران این شبکه‌ها از سال ۲۰۱۵ تا سال ۲۰۱۶ با رشدی ۲۱ درصدی همراه بوده است.

اما شبکه‌های اجتماعی را باید منبعی ارزشمند و عظیم از اطلاعات شخصی و گروهی دانست که به راحتی در اختیار سازندگان شبکه‌های اجتماعی قرار می‌گیرد و با تحلیل‌هایی که روی این اطلاعات انجام می‌شود، مذاق و سلایق کاربران در اختیار بنگاه‌های تبلیغاتی برای بمباران کردن مخاطب با تبلیغات هدفمند و در موارد دیگر در اختیار سازمان‌های امنیتی قرار می‌گیرد؛ و این اساس درآمد‌زایی سازندگان شبکه‌های اجتماعی در بیشتر موارد می‌شود. همین درآمد‌زایی بالا و کسب اطلاعات مناسب موجب می‌شود افراد زیادی به ساخت شبکه‌های اجتماعی روی بیاورند.

همین فعالیت پر‌رنگ جامعه ایرانی در شبکه‌های اجتماعی خارجی و تهدیدهای ناشی از آن دولت را برآن داشت تا حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و تشویق بخش خصوصی برای راه‌اندازی شبکه‌های اجتماعی بومی با هدف افزایش تولید محتوای فارسی در فضای وب و استفاده از ابزارهای بومی را در دستور کار قرار دهد.

براین اساس سازمان فناوری اطلاعات درجهت تسهیل فرآیند طراحی و پیاده‌سازی شبکه اجتماعی توسط متولیان داخلی، موتور تولید شبکه اجتماعی «موتوشاب» را راه‌اندازی کرده است.

این موتور تولید شبکه اجتماعی، با تأکید بر امنیت و حفظ حریم خصوصی کاربران، تمرکز بر نیازمندی‌های داخلی و معماری قابل توسعه، گزینه‌ای برای تولید یک شبکه اجتماعی ایرانی است و با وجود آن کاربران می‌توانند در کوتاه‌ترین زمان و با کمترین هزینه، شبکه اجتماعی خود را طراحی کرده و استقرار دهید.

 

ساخت شبکه اجتماعی با کمترین هزینه

ساخت یک شبکه اجتماعی بسیار پیچیده و دارای ابعاد مختلفی بوده و در بُعد فنی آن نیاز به سرمایه‌گذاری‌های کلان جهت ساخت بستر نرم‌افزاری مناسب است که همین امر موجب می‌شود که هر شخص یا گروهی نتواند به تولید شبکه‌های اجتماعی بومی بپردازد.

براین اساس «موتوشاب» بستری برای تولید و توسعه شبکه‌های اجتماعی بومی متنوع به صورت سریع‌تر، امن‌تر، با هزینه کمتر و منطبق با نیازهای بومی کشور است. برای هر گروه اجتماعی ایرانی، استفاده از موتوشاب می‌تواند بهترین گزینه برای تولید یک شبکه اجتماعی مطابق با اهداف و سلائق آن گروه باشد.

طبق اطلاعات منتشر شده در درگاه جامع شبکه‌های اجتماعی بر خط، این موتور با بهره‌مندی از معماری نوین و انعطاف‌پذیر و بر مبنای فناوری‌های متن‌باز (اپن سورس) توسعه داده شده است. موتوشاب انشعابی از موتور «اکسوال» است که با استفاده از زبان برنامه‌نویسی PHP و پایگاه‌داده MySQL طراحی شده و ضمن برخورداری از جامعه وسیع پشتیبانی و توسعه، قابلیت استقرار روی تمامی سیستم‌های عامل و محیط‌های اجرا را دارد.

یکی از نکات اصلی در تهیه این موتور، توجه خاص به امنیت و حریم خصوصی کاربران است و به این منظور، سازوکارهایی برای کنترل حریم خصوصی و پیشگیری از انواع حملات تعبیه شده است. موتوشاب با برخورداری از معماری مناسب و استفاده بهینه از منابع، می‌تواند از شبکه‌های اجتماعی وسیع و کاربران متعدد، به‌خوبی پشتیبانی کند.

 

شبکه‌های اجتماعی مناسب برای همه

شرکت‌ها و سازمان‌ها، اصناف و گروه‌های صنعتی، جوامع علمی و دانشگاهی، مدارس و مراکز آموزشی، جوامع و گروه‌های هنری، گروه‌ها و باشگاه‌های ورزشی، اقوام، زبان‌ها و نژادها‌، هیئت و گروه‌های مذهبی می‌توانند با استفاده از موتوشاب، شبکه اجتماعی مخصوص خود را پیاده‌سازی کنند.

برای مثال هر سازمان و شرکت می‌تواند بدون نیاز به تحمل هزینه‌های کلان، در کوتاه‌ترین زمان بستری برای ارتباط مدیران، کارمندان، مشتریان و تمامی ذی‌نفعان خود در قالب شبکه‌های اجتماعی سازمانی فراهم کند. واحدهای صنعتی و کارخانه‌ها و به طور کل، اصناف و فعالان در حوزه‌های صنعتی مختلف می‌توانند با استفاده از موتوشاب یک شبکه ارتباطی مستحکم و قابل اعتماد‌ داشته باشند و بهبود چشم‌گیری در نشر اطلاعات تخصصی، افزایش بازدهی و در مجموع، رونق صنعت را تجربه کنند.

ساخت شبکه اجتماعی با موتوشاب برای یک محیط دانشگاهی این امکان را فراهم می‌کند تا متخصصان و فرهیختگان دانشگاهی و مراکز تحقیقاتی، بتوانند در محیطی تخصصی بر بستر وب با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و دستاوردهای خود را به اشتراک بگذارند. درهمین حال با استفاده از موتوشاب، هر مدرسه یا مؤسسه آموزشی می‌تواند شبکه اجتماعی مخصوص به خود را برای ارتباط صمیمی و پربازده میان معلمان، دانش‌آموزان و اولیا‌ برپا کرده و از فواید چنین زیرساختی بهره‌مند شود.

تشکیل شبکه‌های اجتماعی در فضای فرهنگی و هنری از دیگر مزایای راه‌اندازی شبکه اجتماعی هنری است تا از این طریق ارتباط مردم با شاخه‌های گوناگون هنر تقویت شده و حمایت‌های مردمی از هنرمندان به‌ویژه پایبندی عموم به موضوع حقوق معنوی آثار هنری افزایش خواهد یافت.

هر مسجد، هیئت و تشکل مذهبی می‌تواند با موتوشاب، در کوتاه‌ترین زمان شبکه اجتماعی خود را راه‌اندازی کرده و برای جذب افراد به شرکت در مراسم‌های مذهبی، پاسخ‌گویی به مسائل اعتقادی و جلوگیری از انحرافات دینی به بهترین نحو عمل کند.

درنهایت اینکه هر گروهی از افراد با علاقه‌مندی‌های مشترک می‌توانند با استفاده از موتوشاب، شبکه اجتماعی مخصوص خود را حول موضوعات مورد علاقه خود برپا کند. نسخه جدید این موتور توسعه شبکه‌های اجتماعی هم‌اکنون در وب‌سایت shub.ir منتشر شده است که از نظر نسخه قدیمی تقویت شده و با تمامی نسخه‌های پیشین نیز سازگاری دارد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی