• خانه
  • خبرهای سایت
  • کالای قاچاق زیر ذره‌بین
کد خبر : 74249
/ 22:40
از دو روز دیگر ۱۱ گروه کالایی ملزم به نصب کد شناسه خواهند شد؛

کالای قاچاق زیر ذره‌بین

محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت، دستورالعمل‌های اجرایی ثبت شناسنامه، اخذ و نصب شناسۀ کالا برای ۱۱گروه کالایی را به وارد‌کنندگان ابلاغ کرد.

کالای قاچاق زیر ذره‌بین

خبرنگار: الهام مهدیزاده

به گزارش شهرآرا آنلاین / خبر این بود: «محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت، دستورالعمل‌های اجرایی ثبت شناسنامه، اخذ و نصب شناسۀ کالا برای ۱۱گروه کالایی را به وارد‌کنندگان ابلاغ کرد.»، خبری که حاکی از اجرای این دستور از تابستان، یعنی دو روز دیگر، بود و، آن‌گونه که در تکمیل این خبر آمده بود، این طرح براساس مادۀ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز تهیه و اجرا می‌شود که در این راستا و طبق دستورالعمل کالاهای وارداتی و تولیدی طبق قانون مبارزه با قاچاق باید شناسۀ کالا و کد رهگیری داشته باشند و، در غیر این صورت، این کالاها قاچاق محسوب می‌شوند. با این حال، این طرح در شرایطی قرار است از دو روز دیگر در استان همانند کشور اجرایی شود که در ردیف گروه طلا و زیورآلات آمارهای مسئولان از قاچاقی بودن زرق و برق ویترین طلا‌فروشی‌ها تناقضی ده‌برابری دارد. تناقض آنجاست که مسئولی درگفتگو با ما تأسف می‌خورَد از بازگشت حدوداً ۳۰درصدی طلاهای قاچاق و در ادامه از کم‌کاری دستگاه‌ها گلایه می‌کند اما، در نقطۀ مقابل آن، دستگاهی از موفقیت در برخورد با طلای قاچاق و کم‌ شدن حجم آن به رقمی کمتر ۳درصد اشاره دارد.

 

کد شناسۀ کالا و تکلیف دولت در اجرا

در این راستا، محمد ابراهیم افشاری، دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استانداری خراسان‌ رضوی، در گفتگو با خبرنگار شهرآرا در حوزۀ کد شناسه که این روزها وزارت صنعت، معدن و تجارت آن را رسانه‌ای کرده و قول داده است از تابستان (دو روز دیگر) اجرایی کند گفت: «این اقدام در راستای قانون تکلیف‌شده به دولت در حوزۀ مبارزه با قاچاق کالاست که در مرحلۀ نخست برای این ۱۱گروه کالایی اجرایی می‌شود.». دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استانداری خراسان‌ رضوی دربارۀ طلا که یکی از کدکالاهای موردتأکید در اجرای این طرح است اظهار داشت: «تاکنون کد شناسه برای طلا و مصنوعات آن در کشور نداشتیم و در‌این‌باره کدی که اکنون برای طلا داریم کد استاندارد است.». به گفتۀ وی، به کارگاه‌های تولیدی هر استان یک کد استاندارد داده شده است تا برمبنای آن تولید داخلی و خارجی مشخص شود. دبیر کمیسیمون مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان‌ رضوی این کد شناسه را کمکی برای مقابله با قاچاق طلا دانست و با اشاره‌ای به وضعیت کنونی ویترین طلا‌فروشان اظهار داشت: «متأسفانه طلای قاچاق در ویترین‌ها به دلیل کوتاهی دستگاه‌های مسئول که دلایل خاص خودشان را دارند بیشتر از قبل شده است.». افشاری در ادامه تصریح کرد: «در گذشته، طلای قاچاق پشت ویترین طلا‌فروشان در حدود ۳۵-۴۰ درصد بود که، پس از برخوردهایی که با طلای قاچاق در سال‌های۹۴و۹۵ صورت گرفت، اتحادیۀ طلا‌فروشان مدعی آن شد که میزان طلای قاچاق داخل ویترین طلافروشان به ۵ درصد رسیده است.».

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان‌ رضوی مشکلات حوزۀ تولید، مالیات بر ارزش افزوده، عوارض زیاد برای وارد کردن دستگاه‌های تولید طلا و در نهایت کوتاهی دستگاه‌های کاشف و شرایط خاص آنان را علل افزایش طلای قاچاق برشمرد.

وی در بیان رقمی برای طلای قاچاق طلافروشان گفت: «پیش‌بینی درصد طلاهای قاچاق در سال جاری آن است که دوباره به رقم گذشته (در حدود ۳۰درصد) بازگشته است.».

 

ماهانه چندین تن نقره در بازار رضا به فروش می‌رسد

وی با اشاره به از دست رفتن میزان قابل‌توجهی از اشتغال استان در حوزۀ تولیدات نقره و مصنوعات گفت: «مشهد قطب نقره و تولید انگشتر بود اما اکنون ماهانه چندین تن مصنوعات نقره وارد بازاررضای مشهد می‌شود و به فروش می‌رسد.». افشاری افزود: «با توجه به از دست رفتن تعداد زیادی از مشاغل و نیز افزایش طلای قاچاق، در نامه‌ای به فرمانداری‌ها، موضوع برخورد با طلای قاچاق طلافروشی‌ها ابلاغ شد.».

اما در فهرست یازده‌گانۀ وزارت صنعت برای ارائه کد شناسه، کالاهای پرفروشی مانند لوازم آرایشی و گوشی تلفن همراه نیز وجود دارد که، به اذعان مسئولان امر، در حال حاضر، بخش غالب این کالاها را کالاهای قاچاق به خود اختصاص داده است. دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان‌ رضوی دربارۀ این گروه‌های کالایی عنوان کرد: «در این ۱۱گروه، گوشی‌های تلفن همراه و لوازم آرایشی از جملۀ اقلامی است که کالای قاچاق آن در سطح بازار درخورتوجه است.». به گفتۀ این مقام مسئول در حوزۀ گوشی تلفن همراه، با اجرای طرح رجیستری، مشکل گوشی‌های قاچاق برطرف خواهد شد. وی افزود: «با درخواست وزارت ارتباطات برای ارائۀ فرصت دوماهه، طرح رجیستری که قرار بود از ابتدای تیرماه اجرایی شود در شهریورماه اجرایی خواهد شد. در این راستا و با اجرای این طرح، دیگر امکان فعال‌سازی تلفن‌های قاچاق در سطح کشور وجود ندارد.». وی دربارۀ لوازم آرایشی نیز به اجرای طرح «سیب سلامت» اشاره کرد و گفت: «در این طرح، خریدار با پیامک کردن کد کالا از سلامت کالا و تقلبی بودن آن آگاه می‌شود اما در حوزۀ قاچاق این شرایط وجود ندارد. در این ارتباط، با ارائۀ کد شناسه، خریدار، جدا از سلامت، از قاچاق نبودن لوازم آرایشی‌ای که خریده است نیز آگاه می‌شود.».

 

قاچاق ۳۰ درصدی کالا را تأیید نمی‌کنیم؛ ۳ درصد است

علی باخرد، معاون بازرسی صنعت، معدن و تجارت خراسان‌ رضوی، در گفتگو با خبرنگار شهرآرا دربارۀ میزان ۳۰درصدی طلای قاچاق اظهار داشت: «طلا باید شناسۀ کالا داشته باشد که در طرح شناسه نیز جزو گروه‌ کالاهای دارای شناسه قرار گرفته است.».

معاون بازرسی صنعت، معدن و تجارت خراسان‌ رضوی ادامه داد: «اینکه گفته شود ۳۰درصد طلای ویترین‌ها قاچاق است را تأیید نمی‌کنیم چراکه نه در سطح بازار کشور و نه در سطح استان این میزان طلای قاچاق در سطح عرضه وجود ندارد.». معاون بازرسی صنعت، معدن و تجارت خراسان‌ رضوی در پاسخ به برآورد این سازمان از میزان طلای قاچاق پشت ویترین طلافروشان گفت: «نمی‌توان درصد ارائه داد اما با اقدامات پیشگیرانۀ سال گذشته و برآوردی که در اواخر سال صورت گرفت، حجم طلای قاچاق طلافروشان در حدود ۳درصد است.». در کنار اظهارات مسئولان برای عملی کردن کد شناسه و تأکیدات آنان که حکایت از اجرای این طرح از چند روز دیگر دارد، سابقۀ طرح‌های پیشین مانند طرح «شبنم» قرار دارد که اصل حضور و بروز آن‌ها، همانند طرح فعلی، برای مقابله با قاچاق کالا و شناسایی کالاهای قاچاق از سایر کالاها بود. با این حال، دیری نگذشت که طرح «شبنم»، پس از منتشر شدن خبرهایی از خرید و فروش برچسب‌های آن، حاشیه‌دار شد و در نهایت مسئولان تصمیم به حذف آن در سال۹۲ گرفتند. حالا و با اجرای طرح کد شناسه از چند روز دیگر، باید منتظر ماند و دید کد شناسۀ کالا چقدر در‌برابر کالاهای قاچاق مقاوم است.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی