کد خبر : 74306
/ 00:24
مؤسس آکادمی مجازی لرن‌فایلز، به شهرآرا از تصمیمی می‌گوید که زندگی او را متحول کرد؛

رستگاری در ترک تحصیل!

موضوع آموزش یکی از موضوعات مهم جوامع رو‌به‌پیشرفت به شمار می‌آید. برای این مهم، راهکارهای زیادی وجود دارد که سهم فضای مجازی، با وجود ابزارهای متنوع، بیشتر از موارد دیگر است.

رستگاری در ترک تحصیل!

خبرنگار: مهدی غیبی

شهرآرا آنلاین / احسان چرم‌پیشه مؤسس و مدیرعامل آکادمی مجازی «لرن‌فایلز» (learnfiles.com) است که به گفتۀ وی در حال حاضر و به لحاظ آماری بزرگ‌ترین تولید‌کنندۀ فیلم آموزشی فارسی‌زبان در کشور است و از لحاظ رتبه و اعتبار بین کاربران وب ایران نیز محبوب‌ترین سیستم آموزشی آنلاین شناخته می‌شود. در مصاحبۀ امروز، با کسب‌و‌کار او و شیوه‌هایی که برای موفقیت به کار بسته است بیشتر آشنا می‌شویم.

 

تصمیمی دشوار، آغاز کار لرن‌فایلز

احسان چرم‌پیشه نقطۀ آغاز کار خود را اواخر تحصیلات متوسطه در هنرستان می‌داند و بیان می‌کند:

در آن زمان در بیرجند وارد بازار کار شدم و در شرکت‌های مختلف حوزۀ نرم‌افزار به عنوان برنامه‌نویس سیستم‌های تحت وب و ویندوز و پشتیبان شبکه فعالیتم را شروع کردم و در این حین ۳۰درصد از وقتم را به تدریس در آموزشگاه‌های مختلف اختصاص دادم و حدود دو سال این فعالیت‌ها را با درآمد زیر یک میلیون تومان ادامه دادم. سال سوم فعالیتم بود که اعتبار کمی در بازار کار پیدا کردم و توانستم پروژه‌های بزرگ‌تری قبول کنم و رشدم سریع‌تر شد. ایدۀ لرن‌فایلز خیلی ساده و بدون هیچ اصول درست و منطقی‌ای در همان روزها استارت خورد. هم‌زمان، برای ادامۀ تحصیل در مقطع کارشناسی ناپیوسته، دانشگاه غیر‌انتفاعی سجاد مشهد را انتخاب کردم و همین باعث شد مدت دو سال از بیرجند دور باشم. دلیل انتخاب این دانشگاه توسط من این بود که بتوانم تحصیلات کاربردی و خوبی را در کنار کار تخصصی خودم داشته باشم اما دقیقاً نتیجه عکس بود. در تمام این دو سال از بازار کار و تخصص خودم و از همه مهم‌تر از لرن‌فایلز و ادامۀ این ایده عقب افتادم و تمام رقبای من مسیر خود را با سرعت ادامه دادند. لذا در ترم آخر دانشگاه تصمیمی گرفتم که بهترین تصمیم زندگی‌ام بود. من با تمام مخالفت‌ها و تمام ترس‌ها، وقتی شاهد این بودم که تحصیل من را عقب انداخته به جای اینکه رشدی در مسیر من حاصل کند، از ادامۀ تحصیل در دانشگاه انصراف دادم و به بیرجند برگشتم و در منزل لرن‌فایلز را ادامه دادم. بعد از مدتی هم دفتر کاری ساده‌ای برای خودم دست و پا کردم با محیطی اشتراکی و اجاره‌ای کمتر از ماهانه ۷۰هزار تومان. در‌مورد تیم هم باید بگویم که من تا وقتی احساس نکردم کاری هست که می‌توانم به کسی واگذار کنم شروع به تیم‌سازی نکردم و تنهایی امور را انجام می‌دادم تا اینکه، بعد از حدود دو سال فعالیت مستمرم و زمانی که به درآمدی ماهانه حدود ۲۰میلیون تومان رسیدم، نیاز به تیم را احساس کردم، البته نه یک تیم با اعضای زیاد بلکه یک تیم دونفره متشکل از خودم و یک فرد متخصص. در واقع، من اطلاعاتی دربارۀ تیم‌سازی نداشتم و حدود یک هفته مطالعه کردم و از بزرگان مشورت گرفتم و نهایتاً بهترین دوست و همکار در مسیر این استارت‌آپ، آقای مهندس پردل، را پیدا کردم که هنوز هم با ایشان در حال همکاری هستم. روند تیم‌سازی به همین روش و تا زمانی که نیاز به آن احساس می‌شد ادامه پیدا کرد تا اینکه امروز تیم حضوری ما متشکل از هفت نفر و تیم غیر‌حضوری یا همان مدرسان ما حدود ۴۰۰نفر هستند.

 

رفع نیاز به آموزش، ارزش پیشنهادی لرن‌فایلز

چرم‌پیشه، مؤسس لرن‌فایلز، وجود نداشتن یک پایگاه اینترنتی فارسی‌زبان برای دریافت آموزش‌های حوزۀ کامپیوتر و الکترونیک را منشأ راه‌اندازی وب‌سایت لرن‌فایلز دانست و عنوان کرد:

تا کنون از سال ۹۱ حدود ۳۰۰۰ ویدئوی آموزشی در حوزۀ کامپیوتر و الکترونیک توسط مدرسین این وب‌‌سایت که در نقاط مختلف کشور هستند به صورت اختصاصی تولید شده است و می‌توان گفت، بدین طریق، نیاز آموزشی کشور را در این دو حوزه تا ۸۰ درصد پوشش داده‌ایم.

 

خودکفایی و ایجاد اشتغال در حوزۀ آموزش

چرم‌پیشه با بیان این مطلب که فعالیتش در حوزۀ اشتغال و کارآفرینی اثرگذار بوده است گفت:

ما به معنای واقعی تولید داخلی کردیم. از هیچ تولید کردیم و از توان خودساختۀ خود و بدون حمایت کار را به جلو بردیم که این مزیت ماست. طی این سال‌ها برخی مراجع اصلی آموزش غیر‌فارسی‌زبان برای یادگیری ایرانیان در دسترس قرار نداشت و تحریم شده بودیم اما حالا می‌توانیم بگوییم کشور را در مواردی که پوشش داده‌ایم از نیاز به منابع خارجی کاملا بی‌نیاز کرده‌ایم و حتی در مواردی تولیداتمان نسبت به نمونه‌های مشابه خارجی برتری هم دارد. در حوزۀ ایجاد اشتغال هم، همان‌گونه که عنوان شد، برای هفت نفر حضوری و برای ۴۰۰نفر غیرحضوری اشتغال‌زایی کرده‌ایم و تقریباً ۵۵۰ نفر از دانشجویان آکادمی خود را، با توافق‌هایی که با بخش‌ خصوصی داشته‌ایم، در شرکت‌های مختلف در سرتاسر کشور مشغول‌به‌کار کرده‌ایم .

 

تخصص و تجربه، لازمۀ کارآفرینی

احسان چرم‌پیشه دربارۀ مشکلات پیش روی خود برای رسیدن به موفقیت بیان می‌کند:

خانوادۀ بنده آرزوی وارد شدن فرزندانشان به بدنۀ دولت را داشتند اما روحیات و روش زندگی من کارمندی نبود. در ابتدای راه، مخالفت‌های زیادی می‌کردند اما مسیر را ادامه دادم تا جایی که این روز‌ها همۀ اطرافیان روش من را می‌پسندند. هر فردی برای کاری ساخته شده است و قطعاً تبدیل یک فرد که روحیات کارمندی دارد به یک کارآفرین ممکن است اما به‌شدت سخت و گاه غیرممکن می‌باشد. لذا من همیشه به همۀ دوستان و اطرافیان توصیه می‌کنم قرار نیست همۀ افراد کار‌آفرین باشند. ما متخصص هم در این مملکت لازم داریم و، بیشتر از کار‌آفرین، ما به نیروی انسانی نیاز داریم. همچنین نیاز هست که ما روش جنگیدن در مسیر ممکن کردن غیر‌ممکن‌ها را یاد بگیریم و با تمام وجود بدانیم و باور داشته باشیم که زندگی بدون کارآفرینی و مسیر سخت آن جذاب نیست. به عبارتی، زندگی بدون جنگیدن و پستی و بلندی بی‌معناست. لذا توصیه می‌کنم برای شروع یک کسب‌و‌کار در یک حوزه متخصص شوید به گونه‌ای که در آن حوزه جزو ۳۰۰-۶۰۰ نفر اول در کشور باشید و، بعد از این مرحله، با تجربه‌ای که به دست آورده‌اید، می‌توانید یک کسب‌‌و‌کار راه‌اندازی کنید و بدانید که در این کسب‌‌و‌کار بدون شک موفق خواهید شد و به درآمد بالایی دست پیدا خواهید کرد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی