• خانه
  • یادداشت
  • گیجی راهبردی آمریکا در سوریه
کد خبر : 74342
/ 13:54
دکتر علیرضا رضاخواه

گیجی راهبردی آمریکا در سوریه

جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا، در جریان سفر اخیرش به اروپا گفته که آمریکا قصد مداخله در جنگ داخلی سوریه را ندارد و ائتلاف تحت رهبری آمریکا قصد دارد که همچنان بر نبرد با گروه موسوم به «داعش» متمرکز باشد.

گیجی راهبردی آمریکا در سوریه

جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا، در جریان سفر اخیرش به اروپا گفته که آمریکا قصد مداخله در جنگ داخلی سوریه را ندارد و ائتلاف تحت رهبری آمریکا قصد دارد که همچنان بر نبرد با گروه موسوم به «داعش» متمرکز باشد. این سخنان را بالاترین مقام نظامی‌ آمریکا درحالی مطرح می‌کند که تنها در چند هفتۀ گذشته ارتش ایالات‌متحده یک جنگندۀ سوری و دو هواپیمای بدون سرنشین این کشور را هدف قرار داده و همچنین دو سامانۀ توپخانه‌ای سنگین را در منطقه مستقر است، رفتاری که برخلاف سخنان وزیر دفاع آمریکا نشان از برنامۀ طولانی‌مدت واشینگتن در سوریه دارد. همچنین واشینگتن به‌تازگی ادعاهای جدیدی را مطرح کرده که احتمال شروع مرحلۀ دیگری از ماجراجویی آمریکا در سوریه را تقویت می‌کند. وزارت دفاع آمریکا اخیراً مدعی فعالیت‌های مشکوک در پایگاه هوایی «الشعیرات» در حومۀ حمص در زمینۀ آمادگی برای حملۀ شیمیایی شده است، ادعایی که با واکنش تند روس‌ها مواجه شده است. کرملین با تأکید بر اینکه هیچ‌گونه اطلاعاتی مبنی‌بر احتمال وقوع حمله‌ای شیمیایی در سوریه وجود ندارد تهدیدات واشینگتن علیه ارتش سوریه را «غیرقابل‌قبول» توصیف کرده
است. 
واقعیت این است که آمریکایی‌ها استراتژی کلان خود در سوریه را گاه در چارچوب مبارزه با تروریسم معرفی کرده‌اند، گاه آن را تلاش برای مقابله با نفوذ ایران و حمایت از متحدان منطقه‌ای‌شان دانسته‌اند، گاهی مداخلات خود در سوریه را درراستای براندازی حکومت سوریه توجیه کرده‌اند و گاهی نیز رسالت خود را در ایجاد یک خاورمیانۀ جدید و تجزیۀ کشورهای عربی دانسته‌اند، امری که منتج به رفتار ضد‌و‌نقیض آمریکایی‌ها در غرب آسیا، به‌صورت عام، و سوریه، به‌صورت خاص، شده است؛ آن‌ها از‌یک‌سو دم از جنگ با داعش می‌زنند و از‌سوی‌دیگر نیروهایی را که با داعش می‌جنگند هدف قرار می‌دهند، از‌یک‌سو مدعی مداخله نکردن در جنگ داخلی سوریه می‌شوند و ازسوی‌دیگر هر‌گاه نیروهای دولتی سوریه و متحدانشان در مقابله با تروریست‌ها دست بالا را پیدا می‌کنند زیر‌ساخت‌های ارتش سوریه را هدف قرار می‌دهند؛ به‌بیان‌دیگر فقدان استراتژی واحد در دولت آمریکا در مسئلۀ سوریه کاخ سفید را دچار نوعی دوگانگی شخصیتی و اختلال روانی «اسکیزوفرنی» کرده است. 
گیجی راهبردی آمریکا در سوریه به‌گونه‌ای است که حتی صدای کنگره را هم در‌آورده است. نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، اخیراً در یک کمیتۀ مجلس نمایندگان کنگره با این سؤال روبه‌رو شد که «آیا هدف دولت ترامپ در سوریه و خاورمیانه تمرکز بر ازمیان بردن داعش است یا ساقط کردن دولت سوریه؟»، سؤالی که ظاهراً نه‌تنها نظامیان آمریکا، بلکه سیاستمداران این کشور هم از پاسخ دادن به آن عاجز هستند.
فقدان استراتژی و گیجی راهبردی از‌یک‌سو و بیش‌فعالی تاکتیکی نیروهای آمریکایی ازسوی‌دیگر فضای خطرناکی را در سوریه ایجاد کرده است. این شرایط در مرزهای سوریه و عراق، همان‌جایی که نیروهای مقاومت درحال اتصال کریدور زمینی خود هستند، بیش از هرجای دیگری دیده می‌شود. نداشتن راهبرد مشخص باعث شده که نظامیان ارتش آمریکا منفعلانه رفتار خود را در واکنش به تحولات میدانی تعریف کنند. درواقع در اکثر تحلیل‌هایی که کارشناسان مطرح و سرشناس آمریکایی در چند روز گذشته منتشر کرده‌اند این مسئله بیان شده که اقدامات نظامیان آمریکایی در سوریه صرفاً تاکتیکی است و استراتژی مشخصی در پس این رفتارها وجود ندارد. ظاهراً این اقدامات تاکتیکی آمریکا در سوریه است که استراتژی واشینگتن را در آن کشور پیش
می‌برد.

 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی