کد خبر : 74347
/ 21:20
هنوز نتوانسته‌ایم مصرف این نعمت الهی را در خانه‌هایمان مدیریت کنیم؛

تب بی‌آبی

تابستان امسال با این آمار آغاز شد: «در حال حاضر ۶کلان‌شهر اصفهان، بوشهر، شیراز، بندرعباس، کرمان و مشهد به‌همراه ۲۸۹شهر کشور در معرض تنش آبی قرار دارند.»

تب بی‌آبی

نویسنده: تکتم جاوید

شهرآرا آنلاین / تابستان امسال با این آمار آغاز شد: «در حال حاضر ۶کلان‌شهر اصفهان، بوشهر، شیراز، بندرعباس، کرمان و مشهد به‌همراه ۲۸۹شهر کشور در معرض تنش آبی قرار دارند.» و این جمله‌ها قرار است آن‌قدر تکرار شود که روش زندگی ما را تغییر بدهد. به‌طور استاندارد میزان مصرف آب جهانی برای هر نفر، روزانه ۱۵۰لیتر است که متأسفانه این آمار در شهر مشهد، حدود ۸هزار لیتر در ثانیه عنوان شده‌ است. دکتر پرویز کردوانی، جغرافی‌دان برجستۀ ایرانی، در مصاحبه‌ای گفته‌ بود: «اگر روند مصرف آب به همین منوال ادامه یابد، باید به فکر تصفیه‌ کردن فاضلاب افتاد؛ ابتدا برای آبیاری‌ درختان شهری و مصرف در صنایع و در مراحل بالاتر، نوشیدن!»

آمارها حاکی از آن است که میزان متوسط بارندگی سالانه در اروپا، حدوداً ٧٥٠میلی‌متر، در آسیا ٥٠٠میلی‌متر و در ایران ٢٥٠میلی‌متر است، بنابراین در مقایسه با کشورهای پرباران، ایران حداقل ریزش‌های جوی را دارد و با توجه به تقسیم‌بندی‌های اقلیمی، استان ما جزو مناطق خشک و نیمه‌خشک محسوب می‌شود و تأمین آب در چنین اقلیمی، واقعاً دشوار و پرهزینه است.

اینکه کشور ما از لحاظ میزان بارش، ثلث متوسط جهانی و از لحاظ تبخیر سه‌برابر متوسط جهانی است، 

خود مدت ماندگاری آب در این منطقه را کمتر می‌کند. بررسی‌ها نشان می‌دهد بین ٣٠ تا ٤٠درصد آبی که وارد منازل می‌شود، در آشپزخانه مصرف می‌شود و اولین قدم، کنترل این مصرف بی‌رویه است.

..........................................

 

۸۰درصد مصرف آب مشهد خانگی است

پای توصیه‌های مهندس محمد محمدزاده، مسئول روابط‌عمومی شرکت آب مشهد، می‌نشینیم تا از صفر تا صد مصرف آب و به‌ویژه مصرف آب در خانه را آموزش ببینیم. طبق آمارها، ٨٠‌درصد آب مشهد در مصارف خانگی کاربرد دارد و ٢٠‌درصد در بخش‌های آموزشی، گردشگری، عمومی و خدماتی استفاده می‌شود. ازسوی دیگر اگر می‌خواهید بدانید که در منزل بیشترین سهم مصرف آب در کدام بخش است، نگاهی بر این اعداد و ارقام بیندازید. از میزان کاربری خانگی آب، ٣۵‌درصد آن در آشپزخانه مصرف می‌شود، ٢۵‌درصد در حمام، ١۵درصد در توالت و ٢۵‌درصد در دستشویی؛ البته این ارقام با توجه به اقلیم و آب‌وهوای شهرها کمی متفاوت است.

 

عادت‌های اشتباه در آشپزخانه

آشپزخانه‌ مرکز پخت‌و‌پز است و بیشترین مصرف و هدر‌رفت آب در این بخش از خانه رخ می‌دهد. عادات اشتباه افراد سبب می‌شود که به حجم آبی که در این بخش از دست می‌رود، توجه نکنیم؛ به‌عنوان مثال باز ماندن دائمی شیر آب هنگام ظرف شستن، باز گذاشتن شیر آب برای نوشیدن آب، باز نگه‌داشتن شیر آب گرم به مدت طولانی برای باز شدن یخ مواد غذایی منجمد و بالاخره شستن فرش و ماشین در منزل که میزان درخورتوجهی از آب مصرفی را هدر می‌دهد.

شیرهای آب استاندارد، راندمان آب‌دهی کمتر و البته با کیفیت‌تری دارند. افراد در انتخاب شیرآلات نباید فقط به زیبایی و لوکس بودن آن توجه کنند. شیرهای استاندارد ٢۵٠ تا ٢٨٠‌لیتر در ساعت آب‌دهی دارد، درحالی‌که شیرهای غیر‌استاندارد، بیش از ۴۵٠‌لیتر در ساعت آب‌دهی و بهتر است بگوییم هدر‌رفت آب دارد.

استفاده از ماشین ظرف‌شویی نیز تأثیر بسزایی بر کاهش مصرف آب می‌گذارد؛ به‌طور مثال ماشین ظرف‌شویی چهارنفره در هر بار استفاده، ١٧‌لیتر آب مصرف می‌کند و این درحالی است که در ظرف شستن با دست و به‌ روش سنتی، ۴٠‌لیتر آب مصرف می‌شود. برای یخ‌زدایی از مواد غذایی نیز راه‌های آسان‌تری وجود دارد که نیازی به هدر‌ دادن آب نیست. قرار دادن مواد در هوای آزاد می‌تواند یکی از این راهکارها باشد.

 

لباس می‌شویید و آب را دور می‌ریزید

ماشین‌های لباس‌شویی چهار‌نفرۀ معمولی در هر بار استفاده، حدود ۶٠‌لیتر آب مصرف می‌کنند، درحالی‌که در لباس‌شویی سنتی و با دست، چهاربرابر این رقم آب هدر می‌رود. برای شستشوی لباس‌های خیلی کثیف، ماشین‌های لباس‌شویی اتوماتیک به‌مراتب از غیراتوماتیک مناسب‌ترند و کمتر آب مصرف می‌کنند. درصورت استفاده از ماشین نوع دوم، از تکرار در تخلیۀ آب ماشین و پر کردن آب برای شستن لباس‌های خیلی کثیف، دوری کنید.

 

از مسواک زدن تا استحمام

بررسی‌ها نشان می‌دهد که برای هر بار استحمام(به مدت ۱۰دقیقه) حدود ۲۵درصد آب خانگی یا به‌طور متوسط ١٢٠لیتر آب مصرف می‌شود. به‌منظور صرفه‌جویی بیشتر در حمام، بهتر است لوله‌کشی ساختمان طوری انجام شود که با کمترین اتلاف آب، آب گرم به دوش برسد. در جاهایی که امکانات فنی اجازه می‌دهد، می‌توان برای افزایش فشار آب، از شیرهای دمندۀ هوا در مسیر آب استفاده کرد تا با پاشانیدن آب به‌صورت قطرات ریز، در مصرف آب صرفه‌جویی شود. هنگام شستشوی دست و صورت و مسواک‌ زدن نیز سعی کنید شیر آب باز نماند و با استفاده از یک لیوان آب، مسواک بزنید. همچنین برای دوش گرفتن در حمام، زمان بگیرید و آن را به کمتر از ۵دقیقه برسانید. چون در این ‏صورت، ماهیانه حدود ۴هزار لیتر آب صرفه‌جویی خواهد شد.‏

 

فلاش‌تانک؛ ابزار مصرف آب

فلاش‌تانک‌های پرحجم یا سیفون معیوب در توالت، می‌تواند در هر ساعت ٤٠ تا ١٠٠لیتر آب را هدر بدهد. اگر در منزلتان فلاش‌تانک‌ پرحجم نصب‌ شده و تعویض آن هزینه‌بر است، با استفاده از ابزارآلات ساده مثل بطری‌های حاوی شن و قرار دادن در داخل فلاش‌تانک، از میزان مصرف آب اضافی بکاهید. از مواد رنگی به‌منظور تعیین نشتی در فلاش توالت استفاده کنید. در این صورت، رنگ در اتصالات پدیدار می‌شود و می‌توان محل نشتی را مشخص کرد.

 

جلوگیری از چکه‌ کردن شیرهای آب و سردوش‌ها

چکه‌ کردن و بسته‌ نشدن کامل شیر آب، می‌تواند تلفات بسیار زیاد آب را در پی داشته باشد. گزارش‌ها در این حوزه حاکی است که در بسیاری از خانه‌ها شیرهای آب، لوله‌ها یا سیفون‌ها نشتی دارد و اهالی خانه معمولا از آن بی‌خبرند و نشت آب از توالت فرنگی یا سیفون، سالانه بیش از ۸۰هزار لیتر آب را هدر می‌دهد. هدررفت آب در کولرهای آبی هم زیاد است که علت آن شیرهای شناوری است که‌ پس از مدتی از کار می‌افتد. یک کولر‌ آبی در روز تا ۲۰۰لیتر آب مصرف می‌کند، ازاین‌رو کولرهایی که در تکنولوژی آن‌ها، آب در معرض هوا قرار می‌گیرد، راندمان بهتری دارند.

 

در مسافرت هم صرفه‌جویی را فراموش نکنید

قبل از اینکه خانه را برای چند روزی ترک کنید، باید شیرهای آب را کنترل کرده و از بسته بودن آن‌ها مطمئن شوید تا هم از بروز خطرات ناشی از باز بودن شیر آب و هم از هدر رفتن آب جلوگیری شود. افراد خانواده موظفند در طول سفر هم از اسراف‌ کردن آب خودداری کنند تا ساکنان شهرها به‌خصوص شهرهای زیارتی مانند مشهد که هرساله پذیرای بیش از ۲۰میلیون زائر هستند، با کم‌آبی و جیره‌بندی آب مواجه نشوند.

 

کودکان؛ منبع هدر دادن آب!

درشرایطی‌که سالانه حدود ١٦میلیون کودک زیر ٥سال به‌سبب کمبود آب آشامیدنی سالم، جان خود را از دست می‌دهند، بازی‌ کردن کودکان در منازل در ساعت‌های متمادی ازطریق رها کردن آب، نوعی بی‌اعتنایی به آیندۀ همین کودکان است، بنابراین به کودکان خود بیاموزید که شیرهای آب را بعد از هربار استفاده، خوب ببندند و‏ از خرید اسباب‌بازی‌هایی که به مصرف دائمی آب نیاز دارد، پرهیز کنید.‏

 

استفاده از آب شستشو برای آبیاری باغچه

باغچه، موجب زیبایی خانه است و افرادی که در منزل خود باغچه دارند و گل و گیاه آبیاری می‌کنند، می‌توانند برای پیشگیری از هدر دادن انرژی، از آب شستشوی میوه و سبزیجات برای آبیاری باغچه استفاده کنند. از این طریق با «یک تیر دو نشان می‌زنند»؛ هم میوه و سبزیجات تمیز دارند، هم باغچه را سیراب کرده‌اند. همچنین افرادی که باغچه دارند، می‌توانند برای آبیاری آن از سیستم‌های قطره‌ای استفاده کنند، زیرا این سیستم تا ۵٠درصد، مصرف آب را کاهش می‌دهد.

 

وسواسی‌ها چقدر آب را دور می‌ریزند؟

دردناک خواهد بود وقتی بدانیم گروهی از اعضای خانواده‌ها که حجم زیادی از آب شیرین را به هدر می‌دهند، افراد وسواسی هستند. وای به روزی که مادر خانواده وسواس شستشو داشته باشد! آن‌وقت هر غذایی که پخته می‌شود و هر ظرفی که شسته می‌شود، نشانۀ ازبین رفتن آب‌هایی است که خیلی‌ها از تشنگی در حسرت آن هستند. آن‌ها باید به یاد آورند افراد تشنه‌ای هستند که به کمتر از همان آب هدررفته نیازمندند.

 

آیا می‌دانید که...

هر دقیقه‌ که یک شیر آب باز باشد، حدود ۲گالن آب از آن جاری می‌شود.

اگر در مواقع مسواک زدن، مسواک خود را فقط با کمی آب، خیس یا مرطوب کنید، هر بار بیشتر از ‏‏۹گالن آب صرفه‌جویی کرده‌اید.‏

‏ اگر در موقع اصلاح صورت فقط محفظۀ شیر را پر کنید، در حدود ۱۳گالن آب صرفه‌جویی ‏کرده‌اید.‏

..........................................

 

دربرابر نکته‌های ریز هدر رفتن آب، حساس باشید

اسراف‌های پنهان

 

103931.pngهرگز آبی را که می‌توان به مصارفی نظیر آبیاری گیاهان یا شستشوی حیاط و خودرو رسانید، فاضلاب محسوب نکنید. در اینجا نکاتی را یادآوری می‌کنیم که ممکن است از چشم شما افتاده باشد.

اول: قبل از هر راهکاری پیشنهاد می‌شود که شستشوی خودرو در بیرون از منزل و در کارگاه‌های مخصوصِ این کار انجام گیرد. اگر به هر دلیل این کار در خانه صورت می‌پذیرد، باید شستن اتومبیل با حداقل آب در حجم یک یا دو سطل آب انجام شود.

دوم: برای تمیز کردن کف حیاط یا پله‌های آپارتمان، بهتر است جارو، تی و سایر وسایل تمیزکننده، جایگزین شیلنگ آب شود. میزان هدر رفتن آب برای چنین مصارفی را می‌توان با یادداشت‌ کردن شمارۀ کنتور آب، قبل و بعد از شستشو، اندازه‌گیری کرد.

سوم: وجود حوض آب‌نما یا استخرهای خصوصی در جاهای گرم که تبخیر سطحی آن‌ها بیشتر از هزارو۵۰۰ میلی‌متر در سال است، مقرون‌به‌صرفه نیست. شاید تابه‌حال به این فکر نکرده‌ باشید که میزان تبخیر آب توسط کتری یا سماور یا ظروف دیگر در روی اجاق گاز هم بسیار زیاد است. در این‌گونه مواقع می‌توان پس از جوش آمدن آب، آن را در فلاکس نگهداری و سماور را خاموش کرد.

چهارم: یکی از عوامل هدر رفتن آب در خانه، نظافت‌چی‌های ساختمان هستند که ممکن است بدون توجه به میزان آب مصرفی برای نظافت، هر کاری انجام می‌دهند. لازم است به فرد نظافت‌چی سفارش کنید ابتدا خاک و خاشاک را جارو کند و ‏سپس با مصرف کمتر خانه را تمیز کند.

پنجم: برای نگهداری و شستشوی آکواریوم خانگی هم آب زیادی لازم دارید. درصورت تخلیۀ آب حوضچۀ زینتی خانگی یا آکواریوم ماهی، آب تخلیه‌شده را برای ‏آبیاری گیاهان خانگی و باغچه به‌کار ببرید. این آب مملو از نیتروژن و فسفر است که به‌طور ‏رایگان و مؤثر شما را از به‌کارگیری کود شیمیایی بی‌نیاز خواهد کرد.

ششم: لوله‌های آب منزل خود را عایق‌بندی کنید. عایق‌کاری لوله‌های آب گرم، روشی است که هدر رفتن آب را قبل از خروج آب گرم کاهش می‌دهد. لوله‌های آب گرم را عایق‌بندی کنید تا برای رسیدن آب گرم به شیر آب، لازم نباشد آن را بی‌دلیل باز بگذارید.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی