کد خبر : 74360
/ 18:00
گفتگو با دکتر حسین شفاعی، پزشک خیراندیش خیابان حسینی محراب؛

طعم خوش معامله با خدا

قطعاً پزشکانی که نیکوکارانه برای سلامت مردم قدم برمی‌دارند، با خدا معامله می‌کنند و سودشان از این معامله با هیچ سود مادی قابل قیاس نیست.

طعم خوش معامله با خدا

خبرنگار: مغربی

به گزارش شهرآرا آنلاین / دکتر شفاعی بجستانی، سالیانی زیادی را در محله کم برخوردار میثم شمالی مشغول طبابت بوده است و دست به اقدامی خداپسندانه زده و در واقع با معاینه رایگان اهالی گره از مشکلات درمانی خانواده‌های بی‌بضاعت باز کرده اند. 

دکتر بجستانی یادآور نسلی است که دکتر شیخ را به یاد می آورند. حرکت جهادی- انسانی او در ماه رمضان بی سروصدا دنیایی از محبت و ایثار را تداعی می‌کند. دکتر در همه طول ماه رمضان و حتی پس از این ماه مراجعانش را که عموما مردمانی کم برخوردار هستند را به رایگان ویزیت می کند و دوست دارد سهم بهداشت حاشیه شهر افزایش یابد. ...

..........................................

 

خدمت در حاشیه شهر 

دکتر خود را بدون لقب های متعارف معرفی می کند و می‌گوید: حسین شفاعی بجستانی متولد ۱۳۳۷ هستم و حدودا از سال ۶۸ که در سپاه بودم کار پزشکی کردم. در شیروان، استان مازندران و گناباد کار کردم. بیست و پنج سال اخیر را هم در محله کم برخوردار میثم شمالی خدمت رسانی کردم. 

 

جهادگر و بی‌ادعا

او سالیان متمادی است که در ماه رمضان و حتی یک ماه پس از رمضان از مراجعان ویزیت نمی‌گیرد. چندان دوست ندارد که به این مساله بپردازم اما بالاخره توضیح می دهد: همان طور که می دانید مطب من در منطقه ای کم برخوردار واقع شده است. سالیان قبل، بیشتر مریض های مطبم را افغانستانی های تشکیل می دادند که در این محدوده ساکن شده بودند و عموما وضعیت مالی بسامانی نداشتند. روزی یکی از این افراد که وضعیت مالی فوق العاده ضعیفی داشت به من گفت: «می شود از من ویزیت نگیرید؟» با خودم گفتم: این مدت برای خودم و خانواده ام کار کردم. بگذار یک مدتی هم برای خدای خودم و آن دنیایم کار کنم. به او گفتم: «چرا که نشود. نمی خواهد ویزیت بدهی». بعد از این ماجرا، تصمیم گرفتم از همه مراجعانم (عموما مردمی هستند که از لحاظ مالی ضعیفند) در ماه مبارک رمضان و در مواقع دیگر حق ویزیت نگیرم. این کار را سالها است که با لطف و یاری خداوند ادامه می دهم.

او از سال ۷۳ این سنت صالحه را شروع کرده است و این کار را «افتخاری» می داند که خدا به او داده است. دکتر می گوید: الان در دو شیفت صبح به صورت رایگان معالجه می‌کنم و تا آخرین مریضی که در مطب هست را رسیدگی می‌کنم.

 

103949.jpg

 

راه دکتر شیخ ادامه دارد

شیوه نیکوی دکتر شفاعی که بیماران را بی‌هزینه معالجه می‌کنید، یادآور مرحوم دکتر شیخ است که خاطره‌ای نام آشنا برای همه مردم مشهد بوده و هست. تا این نکته را یاد آور می شوم دکتر می گوید: نه آقا! لطفا من را با ایشان مقایسه نکنید. ایشان و آن همه تجربه و سالها خدمت به مردم کجا و من که کار کوچکی می‌کنم کجا؟ ایشان مرد بزرگواری بودند. خدایش رحمت کند. آن افغانستانی به ذهنم صرفا تلنگری زد و من هم کار مهمی نمی کنم.

 

بار مالی چندانی ندارد

از او درباره بار مالی که این کار برای زندگی دکتر دارد جویا می شوم و می گویم: به هر حال این سنت صالحه برای شما بار مالی دارد. می توانید این کار را نکنید و برای خود درآمد خوبی در این یک ماه داشته باشد.

دکتر با لبخند می‌گوید: این طوری ها که می‌گویید نیست. من پزشک عمومی هستم و اصولا هیچ وقت درآمدم مثل همکاران چاقو به دستم (جراحان) نیست. حداکثر درآمدم در ماه سه میلیون تومان است و خیلی نفع و ضرری برای زندگیم ندارد.

 

آثار معنوی در زندگی نیکوکاران

دکتر شفاعی معتقد است این سنت در زندگی او تأثیرگذار بوده است و می گوید: حس می کنم زندگی دوباره ای به من داده شده است. سال ۷۶ سکته قلبی کردم. آن دوره هیچ امکانات خاصی در مشهد نبود و مجبور شدم برای عمل جراحی به تهران بروم. عملم چندان خوب انجام نشد. گفته بودند نهایتا پنج و یا شش سال عمر خواهم کرد. افسردگی پیدا کرده بودم. بعد از شش سال به دکتری که عمل کرده بود تماس گرفتم و گفتم وقتی راه میروم زود خسته می شوم. او گفت مگر هنوز زنده ای؟ دکتر دیگری در سال ۸۵ به من پیشنهاد عمل داد. این دفعه عمل موفقیت آمیزتری داشتم. حس می‌کنم احتمالا طول عمرم بعد از آن عمل ها به همین مساله بر می‌گردد. شاید!

 

مشخصات پزشک خوب و بیمار خوب

از دکتر درباره مشخصات پزشک خوب می پرسم اما او ترجیح می‌دهد تا درباره مشخصات بیمار خوب سخن بگوید. دکتر می‌گوید: مهمتر از دکتر خوب، بالا رفتن سطح آگاهی های مردم است. اگر مردم وقتی سالم هستند بدانند چگونه زندگی مناسبی داشته باشند و وقتی مریض می شوند به چه ترتیبی عمل کنند، بهترین خدمات را دریافت خواهند کرد. عموم مردم می‌آیند پیش من و می‌گویند آقای دکتر لطفا یک دکتر خیلی خوب معرفی کن. منظورشان این است که دکتر متخصص معرفی کنم. متاسفانه نمی دانند که باید از پزشک عمومی شروع کنند و بر اساس تشخیص او اگر لازم باشد به دکتر متخصص مراجعه کنند. این روال در همه ی کشورهای متمدن انجام می شود. باید به این نکته مردم برسند که پزشک عمومی در صف اول سلامت عموم مردم است.

وقتی صحبت به توصیه هایش به نسل جدیدی که می خواهند وارد رشته پزشکی شوند می رسد، توضیح می دهد: انشاءا... همه خوب هستند. من ترجیح می دهم به کسانی که هنوز پزشک نشدند توصیه داشته باشم. الان ورودی برای پزشکی در جامعه ما زیاد شده است. به نحوی که ۴۰ درصد پزشک های عمومی در نه کار پزشکی بلکه در کارهای دیگر مشغول به کار هستند. آنهایی هم که در کار پزشکی هستند به درآمد آنچنانی که شاید در ذهن ها باشد نمی رسند. بهتر است نسل جدید با آگاهی بیشتری وارد این شغل شوند. اگر کسی هوش خوبی دارد و میخواهد از طریق دانش به ثروت برسد به نظرم بهتر است در رشته ای غیر از پزشکی در جامعه امروزمان تحصیل کند. یک دکترای آی.تی به مراتب از جنبه مالی از یک پزشک عمومی موفق تر می تواند باشد. 

 

103948.jpg

 

سطح آگاهی های مردم منطقه تغییر کرده است

دکتر از سطح آگاهی های پزشکی مردم حدودا راضی است و می‌گوید: کاملا بهتر شده است و مردم آگاهانه تر با مساله پزشکی برخورد می‌کنند. کاملا ما را سوال پیچ می‌کنند! دنبال چراهای پزشکی هستند و جزییات را می پرسند. اما سطح بهداشت مردم شاید بهتر بوده است. متاسفانه بیماری هایی مثل شپش زدگی و گال هم پیدا شده است.

دکتر درباره سطح سلامت منطقه پنجتن و میثم شمالی با توجه به اینکه پیش از این، فاضلاب خانگی را به کوچه ها و جوی های خیابان رها می شد اما الان سیستم فاضلاب بهتری را در این منطقه شاهدیم می گوید: من هم منکر نیستم که تلاش‌هایی شده است. نکته این است که جمعیت این منطقه زیاد شده است و شاید بیماری های که گفتم در حجم فوق العاده ای انسانهایی که در سالهای اخیر در این منطقه ساکن شده باشند طبیعی باشد. به هرحال حاشیه نشینی، مساله امروز منطقه است و مردمی از فرهنگ های مختلف در هم آمیخته شدند. همین مساله باعث دردسرهای مختلفی اجتماعی و البته بهداشتی شده است. الان عموم افغانستانی ها رفتند و ایرانی هایی از همه روستاها و شهرهای کم برخوردار استان در اینجا ساکن شدند. به هرحال حاشیه همیشه مشکلات خودشان دارد.

او ادامه می دهد: در سال‌های اخیر هم فوق العاده مناطق حاشیه‌ای بزرگ شده است و افراد به علت فرهنگ های مختلف و سطوح مختلف زیستی باعث مشکلاتی برای خودشان و شهر مشهد شدند. خوشبختانه سیستم دولتی برای این افراد خدمات بهداشتی قائل شدند. در سفر اخیر آقای وزیر بهداشت به منطقه رسیدگی ها بهتر شده است. آنچه مشکل این منطقه است، کمبود فرهنگ مناسب است که خود باعث مشکلات مختلفی شده است. 

 

باقی الصالحات

درانتهای این گفتگو نظر دوتن از افراد این محله را جویا می شویم «علی .ا» که تحت پوشش کمیته امداد قرار دارد و با وجود کهولت سن تنها زندگی می کند، ضمن گلایه از گرانی، مشکلات اقتصادی و هزینه های بالای درمان، اقدام دکتر شفاعی در ویزیت رایگان بیماران را تحسین کرده و باقیات صالحاتی برای او می داند که در این اوضاع نابسامان توانسته باری را از دوش خانواده های نیازمند بردارد.

 

دست آقای دکتر شفاست

«م. ح» از بانوان محله طبرسی شمالی است است که آقای دکتر هزینه‌ درمان از او نمی‌گیرد او می گوید: «به لطف خدا و نیت خیر آقای دکتر، دستش شفاست. مدتی بیمار بودم. به دکترهای زیادی مراجعه کردم. از طرفی هزینه‌های درمانی هم سنگین بود. ناچار درمان را کامل انجام نمی‌دادم. تا اینکه به واسطه یکی از همسایگان به مطب آقای دکتر آمدم. بابت معاینه هیچ پولی نگرفت. همیشه هنگام نماز دعایش می‌کنم که سالم و سلامت باشد. او هوای مریض‌ها را دارد.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی