کد خبر : 74363
/ 20:21
معرفی دستاوردهای نانویی محققان ایرانی؛

از تشخیص ویروس هپاتیت C تا تصفیۀ سوخت‌های فسیلی

جایگاه ویژه ایران در حوزه نانو مجب شده است روز‌به‌روز پژوهش‌ها و محصولات جدیدی مبتنی بر دانش نانو در کشور تولید شود

از تشخیص ویروس هپاتیت C تا تصفیۀ سوخت‌های فسیلی

شهرآرا آنلاین / جایگاه ویژه ایران در حوزه نانو مجب شده است روز‌به‌روز پژوهش‌ها و محصولات جدیدی مبتنی بر دانش نانو در کشور تولید شود که نه تنها در کشور؛ بلکه در دنیا حرفی برای گفتن دارند و بسیاری از مشکلات پیش روی بشر را به راحتی برطرف می‌کنند. حال طبق روال هر ماه قصد داریم به معرفی برخی از پژوهش‌ها و تولیدات نانویی برتر محققان ایرانی بپردازیم تا با این فناوری و کاربردهای آن بیشتر آشنا شوید.

 

تشخیص زودهنگام ویروس هپاتیت C

پژوهشگرانی از دانشگاه ایلام موفق به طراحی و ساخت نانوحسگری شدند که قادر است ویروس هپاتیت C را در بدن با سرعت و گزینش‌پذیری بالایی شناسایی کند. ویروس هپاتیت C از عوامل اصلی هپاتیت مزمن عفونی است که حدود ۲۰۰میلیون نفر در سراسر جهان به آن مبتلا هستند. هپاتیت C، خطرناک‌ترین نوع هپاتیت محسوب می‌شود که از طریق خون آلوده منتقل می‌شود. اغلب افراد مبتلا به ویروس هپاتیت C علائمی ندارند و تا مدت‌ها از بیماری خود بی‌‌اطلاع هستند. این بیماران زمانی از بیماری خود اطلاع می‌یابند که آسیب کبدی از طریق آزمایش‌های پزشکی مشخص شود. بنابراین تشخیص و شناسایی این ویروس توسط مراکز بهداشتی درمانی و کلینیک‌های تشخیصی طبی بسیار حائز اهمیت است.

دکتر محمود روشنی، مسئول این پروژه در گفتگو با مرکز خبر ستاد توسعه نانو اهمیت و ضرورت انجام این پژوهش را این‌گونه تبیین کرد: «با توجه به اهمیت تشخیص هپاتیت C، نیاز به یک روش ساده و بسیار حساس است که بتواند مقدار این ویروس را در نمونه‌های سرم خون به‌راحتی اندازه‌گیری کند، احساس می‌شود. ازآنجایی‌که روش‌های مرسوم معایبی از قبیل دقت و حساسیت کم دارند، این موضوع دانشمندان را به سمت طراحی حسگرهای الکتروشیمیایی نسبتاً ارزان‌قیمت سوق داده است. در این طرح سعی بر آن بوده یک نانوحسگر با حساسیت، گزینش‌پذیری و دقت بالا برای تشخیص بیماری هپاتیت C در سرم خون طراحی شود.»

وی تصریح کرد: «استفاده از این نانوحسگر منجر به کاهش هزینه‌های مربوط به فرایند تشخیص این بیماری می‌شود. از سوی دیگر سرعت این نانوحسگر در مقایسه با روش‌های معمول تشخیص این بیماری بسیار بالاست.»

 

افزایش قدرت خنک‌کنندگی روغن

محققان دانشگاه تبریز امکان استفاده از اکسید گرافن در افزایش خواص حرارتی روغن‌های خنک‌کنندۀ موتورها را در قالب یک طرح آزمایشگاهی مورد بررسی قرار داده‌اند. از نتایج این طرح می‌توان در صنایع تولید و انتقال نیرو و صنعت خودروسازی بهره برد.

انباشتگی حرارت در تجهیزات توزیع و انتقال قدرت امری اجتناب‌ناپذیر است. این موضوع ناشی از اتلاف انرژی است و می‌تواند منجر به فرسودگی زودرس و نهایتاً خرابی تجهیزات شود. لذا دفع حرارت انباشته شده ضروری به نظر می‌رسد. یکی از متداول‌ترین روش‌ها، استفاده از گردش مایعات خنک‌کننده است. امروزه، چندین میلیارد لیتر از روغن‌های خنک‌کننده در سراسر جهان جهت خنک‌کردن تجهیزات الکتریکی نظیر ترانسفورماتورها استفاده می‌شود. بااین‌حال، روغن‌ها خواص ترموفیزیکی کافی از خود نشان نمی‌دهند که این امر موجب محدود شدن قدرت خنک‌کنندگی آن‌ها می‌شود.

به گفتۀ مهندس سید امیرحسین عارف، در طرح پیش رو از اکسید گرافن به‌منظور بهبود خواص ترموفیزیکی و خنک‌کنندگی روغن‌های خنک‌کننده استفاده شده است.

روغن‌های بهینه‌شده به‌وسیلۀ اکسید گرافن، میزان انتقال حرارت و بنابراین قابلیت خنک‌کنندگی زیادی از خود بروز می‌دهند؛ به‌علاوه میزان مصرف روغن با استفاده از روغن بهبود یافته کاهش یافته و عمر تجهیزات افزایش می‌یابد.

 

تصفیه سوخت‌های فسیلی

یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه زنجان در طی دوازده سال پژوهش آزمایشگاهی، اکنون نانوکاتالیستی را سنتز کرده‌اند که می‌توان به کمک آن درصد زیادی از ترکیبات گوگردی را از سوخت فسیلی حذف کرد. حذف این ترکیبات از سوخت منجر به کاهش قابل توجه آلاینده‌های هوا و تولید یک سوخت پاک و دوستدار محیط زیست خواهد شد.

دکتر محمدعلی رضوانی با اشاره به پیامدهای زیان‌بار حضور ترکیبات گوگردی در سوخت‌های فسیلی، درباره نحوۀ پیشگیری از این پیامدها گفت: «گازهای خروجی کوره‌های صنعتی که از سوخت‌های فسیلی استفاده می‌کنند، حاوی مقادیر فراوانی ترکیبات گوگرددار اعم از دی‌اکسید گوگرد است. این موضوع علاوه بر ایجاد آلودگی هوا، موجب ایجاد بوی نامطبوع، تولید باران‌های اسیدی، بروز بیماری‌های تنفسی و برخی دیگر از اختلالات زیست‌محیطی می‌‌شود. ازاین‌رو، در این پژوهش سعی بر آن بوده تا با سنتز یک نانوکاتالیست کارآمد، سرعت و بازدهی فرایند حذف ترکیبات گوگردی از نفت خام را بهبود بخشیم.»

وی از کاهش آلودگی محیط‌زیست، افزایش ارزش سوخت کشور و پیشگیری از تخریب تجهیزات و مخازن مرتبط به‌عنوان مزایای منحصربه‌فرد استفاده از نتایج این طرح آزمایشگاهی در بخش صنعتی یاد کرد.

رضوانی تصریح کرد: «نانوکاتالیست سنتز شده در این طرح از سرعت عملکرد بالایی برخوردار است و در برابر حرارت مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد. همچنین قیمت تمام‌شدۀ این نانوکاتالیست پایین است و ورود آن به طبیعت از لحاظ زیست‌محیطی بدون ضرر خواهد بود.»

 

رنگ خود تمیز‌شونده نانویی

این محصول یک پوشش خود تمیزشونده شفاف است که با بهره‌گیری از خاصیت فوتوکاتالیستی دی‌اکسید تیتانیوم و نیز فناوری نانو توسط شرکت نیلی فام طراحی و عرضه شده است. در حضور نور، فوتوکاتالیست قادر به تجزیه آلاینده‌های محیطی خواهد بود. علاوه بر آن، به دلیل نبود چسبندگی این مواد روی سطح، باقیمانده آلاینده‌ها نیز به راحتی و به وسیله بارش باران از روی سطح زودوده می‌شوند.

کاربردهایی را که می‌توان برای این محصول در نظر گرفت، عبارتند از: صنایع ساختمان به منظور حفاظت از سطوح ساختمانی به همراه ویژگی خود تمیز‌شوندگی، در صنایع غذایی و دارویی به عنوان پوشش کاملاً بهداشتی قابل اعمال روی سطوح مختلف، حتی سطوح از پیش رنگ‌آمیزی شده، در بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی و درمانی برای جلوگیری از رشد میکروب و باکتری‌های مضر و روی سطوح ساختمانی محافظت از نمای بیرونی ساختمان‌ها در برابر آلودگی‌های محیطی و حفظ بیش از ۹۵‌درصد زیبایی و دوام اولیه به مدت ۱۰‌سال.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی