کد خبر : 74466
/ 22:55

متولی نان‌های آزادپز نیستیـم

ابراهیم براتی‌قربانی می‌گوید: از این آرد دولتی نان بهتری نمی‌توان انتظار داشت و دولت با اشتیاق فراوان از نانوا می‌خواهد آزادپزی کند!

متولی نان‌های آزادپز نیستیـم

خبرنگار: سلامی

گفتگوی شهرآرا آنلاین / شروع طرح تحول اقتصادی و هدفمندسازی یارانه‌ها در سال ۱۳۸۸ باعث شد نرخ نان افزایش یابد و چرخۀ چندسالۀ نان دولتی و تبعات مثبت و منفی ناشی از آن تغییر کند. با آزادشدن نرخ نان، عموم کارشناسان بر این عقیده بودند که رقابت بین نانوایان افزایش می‌یابد و نتیجۀ حاصل از این رقابت منجر به افزایش کیفیت نان می‌شود، که به نفع کل جامعه است.

‌حال که ۸‌سال از آزاد‌‌شدن نرخ نان می‌گذرد، ممکن است در برخی حوزه‌ها کیفیت نان تکانی خورده باشد، ولی کیفیتی که همگان انتظار داشتند، به دست نیامد. به نظر می‌رسد که چرخۀ کیفیت نامناسب نان در ایران به عوامل متعددی بستگی دارد. کارشناسان در این زمینه از کیفیت نامناسب آرد تحویلی، ارائه‌نشدن آموزش‌های به‌روز به کارکنان نانوایی، بی‌توجهی به انواع روش‌های نوین پخت‌ در روز دنیا، کم‌تعداد‌بودن پژوهش‌های صورت‌گرفته دربارۀ نان و... صحبت به میان می‌آورند. دراین‌باره با ابراهیم براتی‌قربانی، رئیس اتحادیۀ صنف نانوایان مشهد گفتگویی انجام داده‌ایم که می‌خوانید.

 

بعد از طرح تحول اقتصادی و گران‌تر شدن نان انتظار داشتیم حس رقابت در نانواها افزایش پیدا کند و از این طریق کیفیت نان ارتقا یابد، ولی به این هدف نرسیدیم. علت چه بود؟

بعد از طرح تحول اقتصادی و هدفمند‌سازی یارانه‌ها قیمت نان افزایش یافت، ولی هنوز کامل آزاد نشده و به‌اصطلاح نان هنوز دولتی است. اگر بخواهم دربارۀ کیفیت نان صحبت کنم، باید بگویم علت کیفیت‌نداشتن نان که حتی بعد‌از آزادسازی قیمت‌ها با آن مواجهیم، به کیفیت آرد اخذ‌شده از کارخانه‌های آرد بر‌می‌گردد. کارخانه‌ها جسم گندم و تمام فراورده‌های آن را می‌گیرند و باقی‌مانده را به ما می‌دهند.

 

طی چند سال اخیر با رشد نانواهای آزادپز مواجه هستیم. بر این اساس کیفیت نان باید بهتر می‌شد، ولی مردم هنوز به آن کیفیتی که از نان انتظار دارند، نرسیده‌اند. علت آن چیست؟

به نوع گندمی که از کشاورز خریداری می‌شود، بستگی دارد. کیفیت گندمی که داریم مناسب نیست؛ درنتیجه آرد استحصالی هم نامناسب و کم‌کیفیت است.

 

اما ما در کشور گندم خوب و با‌کیفیت هم داریم. پس چرا کیفیت نان بهتر نشده و به شرایط مطلوب نرسیده است؟

کشاورزی که گندم خوب و با‌کیفیت داشته باشد، آن را آزاد می‌فروشد و به دولت نمی‌فروشد. این آرد هم به ما تحویل داده نمی‌شود تا شاهد بهترشدن کیفیت نان باشیم.

 

آزادپزها در خرید آرد آزاد هستند و با‌کیفیت‌ترین آرد را می‌خرند. پس چرا کیفیت نان‌های آن‌ها هم به شرایط ایدئال و مطلوب نرسیده است؟

این بر‌می‌گردد به گندمی که از خارج وارد کشور می‌شود. گندم‌ها مخلوط، سپس تبدیل به آرد می‌شوند. شاید آرد آن‌ها از آن نوع گندم تأمین شده است. با‌این‌حال آزادپزها برای اینکه برای نان گران‌ترِ خود مشتری داشته باشند و مردم به خرید از آن‌ها راغب باشند، همیشه سعی می‌کنند بهترین کیفیت آرد را بخرند.

 

عده‌ای معتقدند اتحادیه برای کیفیت نان، کمتر به تشویق و تنبیه اعضا می‌پردازد و بیشتر برخوردهای آن به‌خاطر مسائل بهداشتی یا کم‌فروشی است. فکر نمی‌کنید تنبیه و تشویق اعضا به‌خاطر کیفیت، می‌تواند در بهبود کیفیت نان مؤثر باشد؟

در حال حاضر ۱۰بازرس در اتحادیه داریم که ۵‌نفر از آن‌ها با ادارۀ بازرسی صنعت و معدن به بازرسی از نانواها می‌پردازند و ۵‌نفر دیگر با بازرسان اتاق اصناف، از نانوایان بازرسی می‌کنند. همکاران بازرس ما به محض دیدن تخلف مطابق با تخلف صورت‌گرفته، سریع واکنش نشان می‌دهند. اگر نانوایی تخلفی در کیفیت نان داشته باشد، همکاران بازرس ما اول، علت آن را از نانوا می‌پرسند؛ شاید نانوا برای نامناسب‌بودن کیفیت نان دلیلی ارائه کند. گاهی آرد ارائه‌شده از‌سوی دولت بسیار کم‌کیفیت است و درنتیجه نانی که از آن آرد پخته می‌شود، کم‌کیفیت خواهد بود.

 

کارهای دیگری می‌توان برای افزایش سطح کیفی آرد کرد که نان مرغوب‌تری از آب درآید. به‌عنوان مثال افزودن ویتامین ث به آرد می‌تواند کیفیت آن را ارتقا دهد، ولی متأسفانه غنی‌سازی آرد در نانواهایی‌ها مغفول مانده است.

این را قبول ندارم. همۀ نانواها آرد خریداری‌شده خود را غنی می‌کنند. روغن، شکر و‌... به آرد می‌زنیم تا نان پخته‌شده ملایم‌تر شود. اصلا جوری شده که نانواها مجبور‌ند برای با‌کیفیت‌کردن نان خود هر کاری بکنند، چون تعداد نانوایان زیاد شده و ازطرفی پخت نانوایان کاهش یافته است، برای اینکه مشتری‌های خود را نگه‌دارند، مجبورند آرد خود را غنی کنند.

 

نمی‌شود تمام کیفیت نان را مربوط‌به آرد آن دانست. اگر چنین بود، باید تمام نانوایان آزادپز نان را با بهترین کیفیت ممکن می‌پختند که این‌طور نیست. به نظر می‌رسد عوامل دیگری هم دخیل است، مانند میزان مهارت کارکنان نانوایی‌ها یا تکنولوژی پخت نان.

ممکن است برخی کارگران جوان در نانوایی‌ها مهارت مناسبی نداشته باشند، ولی نانواهای قدیمی ما از مهارت قابل تحسینی برخوردارند.

 

به نظر می‌رسد نانواها به بازآموزی ضابطه‌مند و علمی معلومات قدیمی خود تمایلی ندارند و از کلاس‌های فنی‌و‌حرفه‌ای در این زمینه استقبال نمی‌کنند.

این حرف را قبول ندارم. هر نانوایی که می‌خواهد جواز کسب نانوایی بگیرد، اجباراً و در ابتدا به مراکز فنی و حرفه‌ای ارجاع داده می‌شود و زیرنظر آن‌ها مهارت‌های لازم را اخذ می‌کند و تا‌وقتی‌که مدرک لازم را از مرکز فنی‌و‌حرفه‌ای برای ما نیاورد، به او مجوز داده نمی‌شود.

 

اتحادیه برای آموزش ضمن‌خدمت کارکنان نانوایی به‌منظور افزایش مهارت چه اقداماتی انجام داده است؟

برنامۀ آموزشی نداریم.

 

فکر نمی‌کنید این یک ضعف است؟

خیر. وقتی نانوا برای اخذ جواز به مرکز آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای کشور ارجاع داده شده و از آن‌ها نمرۀ قبولی گرفته است، همین کافی است.

 

اتحادیه در این زمینه چه وظیفه‌ای دارد.

ما ۳هزار نانوایی داریم که در هر یک از این نانوایی‌ها اگر ۵‌نفر کار کنند، می‌شود ۱۵هزار نانوا. اتحادیه ظرفیت مالی و مکانی برای آموزش این تعداد را ندارد.

 

به نظر می‌رسد نانواها بعد‌از طرح تحول اقتصادی، اشتیاق قدیم خود را به حرفۀ نانوایی از دست داده و از ناچاری در این حرفه مانده‌اند.

بله. نانوایان ما اشتیاقی که سابقاً به کار خود داشتند، ندارند. به‌عنوان مثال الان سه سال است که نرخ نان هیچ تغییر نکرده، ولی بقیۀ مخارج از انرژی تا دستمزد افزایش یافته است. این در‌حالی است که خرید و تقاضای نان هم کاهش یافته و پخت کمتر شده است. با این شرایط این حرفه دیگر برای نانواهای دولتی نمی‌ارزد.

از‌طرفی تعداد نانواها افزایش پیدا کرده است. قبلا ۱۷۰۰‌نانوایی در مشهد بود که نیاز مردم شهر را تأمین می‌کرد، ولی امروز ۱۳۵۰‌نانوایی دیگر به این رقم افزوده شده است؛ به همین دلیل فروش نانواها کم شده است. تعداد نانواهای آزادپز هم مزید بر علت شده و بر پخت روزانۀ نان افزوده شده است. نانواهای دولتی نان سنگگ ۴۷۵‌گرمی را ۶۵۰‌تومان می‌فروشند، ولی نانواهای آزاد ۳۵۰‌گرم نان را به ۲هزار تومان می‌فروشند، به همین دلیل قدرت فروش کل نانواها کاهش یافته است. بگذریم از اینکه نانوایان دولتی مجبورند هر آردی را که دولت به آن‌ها می‌دهد با هر کیفیتی، بگیرند، ولی آزادپزها آرد را از هر کارخانه‌ای که بخواهند می‌خرند.

 

نانوایی‌های آزادپز چند سال است که راه افتاده‌اند؟

نانوایی‌های آزادپز ۲سال است که راه افتاده‌اند و نان را به هر قیمتی که بخواهند می‌فروشند. این دسته از نانواها آرد را آزاد می‌خرند و در انتخاب آرد خریداری‌شده، آزادی کامل دارند. البته به همان ترتیب، نان خود را هم بنا به کیفیتش و انصافی که دارند به هر قیمتی که بخواهند می‌فروشند.

 

چرا در سالیان اخیر نانواها از آزادپز‌بودن به‌شدت استقبال کرده‌اند. آیا دولت مانع‌از استقبال این تغییر رسته نمی‌شود؟

دولت با اشتیاق فراوان از نانوایان می‌خواهد که پخت خود را به آزاد تبدیل کنند.

 

یعنی دولت بخشنامه داده که نانوایان دولتی حتماً به آزادپز تبدیل شوند؟

خیر، این‌طور نبوده که دولت بر ما فشار بیاورد تا به آزادپزی رو بیاوریم. وقتی نانوای دولتی می‌بیند نانش خریدار آنچنانی ندارد، خودش راغب می‌شود مجوز نانوایی آزاد را بگیرد.

 

ولی همه شهروندان می‌بینند که تعداد نانواهای آزادپز در مقایسه با نانواهای دولتی‌پز روز‌به‌روز بیشتر می‌شود.

ببینید؛ خواه‌ناخواه این اتفاق می‌افتد. الان ما به مسئولان نامه‌ا‌ی زده‌ایم که بعد از سه‌سال، نرخ تازه‌ای بدهند که ما حداقل بتوانیم نانوایی‌های خود را سر پا نگه داریم یا همۀ ما را آزادپز کنند.

 

عده‌ای از مردم از هزینۀ دریافتی از کنجدهای ریخته‌شده روی نان شکایت دارند. شاطر با سرانگشتان خود مقدار کمی کنجد برمی‌دارد و روی نان می‌ریزد و ۵۰۰‌ تومان اضافی دریافت می‌کند. این منصفانه نیست.

ما هزینۀ اضافی کنجد برای نان‌های دولتی را ۵۰تومان تعیین کرده بودیم، ولی کنجد در نانواهای آزادپز نرخی ندارد و هر نرخی که تمایل داشته باشند، می‌فروشند! برای نانواهای آزاد، نرخ‌نامه و وزن تعیین‌نشده است و آن‌ها با هر وزن و نرخی که بخواهند می‌فروشند.

 

یعنی نانواهای آزادپز نرخ‌نامه ندارند؟

ما متولی نان‌های آزادپز نیستیم. دولت دستور داده که بر نانواهای آزادپز نظارتی نکنید. آن‌ها نه وزن مصوب و نه نرخ مصوب دارند. نانواهای آزادپز هر نرخی که بتوانند و در توان مشتری باشد، می‌فروشند.

 

نظارت شما بر نانواهای آزادپز به چه صورت است؟

ما فقط به نانواهای آزادپز، جواز کسب می‌دهیم و بعد از آن از نظارت ما خارج می‌شوند. دربارۀ نانواهای دولتی که درخواست می‌دهند آزادپز شوند نیز همین‌طور است و از حیطۀ نظارتی ما خارج می‌شوند.

..........................................

 

  • روزانه ۳الی۴ نانوایی غیرمجاز پلمب می‌کنیم

 

عدم نظارت اتحادیه بر نرخ و وزن نانواهای آزادپز منطقی به نظر نمی‌رسد. برای این موضوع فکری نکرده‌اید؟

من خودم به این مورد اعتراض دارم. بارها به مسئولان گفته‌ام که اگر موردی در نانواهای آزادپز اتفاق بیفتد، آیا شما اولین نفر رئیس اتحادیه را مقصر نمی‌دانید؟ من که فاقد صلاحیت نظات بر آزادپزها هستم، چطور مسئولیت بپذیرم؟ حتی برخی از آزادپزها اصلا جواز هم از ما نگرفته‌اند.

 

اگر شهروندی از نانوایان آزادپز شکایت داشته باشد، باید به کجا مراجعه کند؟

اگر کسی از آن‌ها رسماً شکایت کرد که اوضاع بهداشتی نامناسبی دارند یا برخوردشان نامناسب است، می‌توانیم با آن‌ها برخورد کنیم، ولی نه ما و نه اتاق اصناف دربارۀ وزن و نرخ آن‌ها نمی‌توانیم نظر دهیم. ما ۱۳‌تیم بازرسی داریم که به‌اتفاق اتاق اصناف و صنعت و معدن از نانوایان بازرسی می‌کنیم. همگی وقتی به نانوایان آزادپز می‌رسیم، دستمان بسته است. دولت دستور داده که می‌توانیم بر نانواهای آزادپز نظارت کنیم، ولی در‌زمینۀ نرخ و وزن چونه‌های خمیر، فاقد صلاحیت هستیم.

 

چه برخوردی با نانوایان متخلف دارید؟

هر روز سه‌چهار نانوایی غیر‌مجاز را در مشهد شناسایی و پلمب می‌کنیم. این نانوایی‌ها نه عوارضی می‌دهند و نه درگیر مسائل دیگر می‌شوند و نان خود را به هر قیمتی که بخواهند عرضه می‌کنند. در سوپر‌مارکت‌ها تعداد زیادی از این نان‌های نانوایی‌های غیر‌مجاز پیدا می‌شود. این نانواها به‌عنوان مثال در نان سنگگ باید از آرد ۷ تا ۱۱‌درصد استفاده کنند، ولی با آرد ۱۸‌درصد نان را می‌پزند و به بازار عرضه می‌کنند.

 

104121.jpg

 

..........................................

 

  • نان‌های صنعتی رقیب قَدَری برای ما نبودند

 

متأسفانه نانوا نان خود را با صرف هزینۀ زیاد می‌پزد، ولی می‌بینیم که گاه نان را از آن‌ها نمی‌خرند و روی دست آن‌ها می‌ماند و تبدیل به ضایعات می‌شود. آیا پخت نانواها کاهش یافته است؟

بله. بگذارید خودم را مثال بزنم. سابقاً من روزانه ۱۸کیسه آرد می‌پختم، ولی باتوجه‌به اینکه در سالیان اخیر تعداد نانوایان خیلی زیاد و جوازهای متعدد نانوایی صادر شده است، پخت روزانۀ من به ۶ کیسه رسیده یعنی به یک‌سوم کاهش یافته است. کارگران ما همان حقوق را دارند و بیمه‌ها هم فرقی نکرده، بلکه گران‌تر شده و کاهش نیافته است. با این اوضاع نانوایان دیگر توان مالی سابق را ندارند و حرفۀ نانوایی به‌صرفه نیست.

 

مسئولان از زیادشدن جوازهای صادرشده برای نانواها هدف دارند. آن‌ها می‌خواهند رقابت را در نانوایان بیشتر کنند تا از این طریق نانوا به پخت بهتر و مشتری‌پسند نان تشویق شود. پس افزایش تعداد نانوایی‌ها کار بدی نیست.

بله، ولی با این آرد نمی‌توان رقابت کرد. اگر مسئولان همین آردی را که به ما دولتی‌ها می‌دهند به نانوایان آزاد‌پز بدهند، هیچ آزادپزی نمی‌تواند دوام بیاورد.

 

در چند سال گذشته شاهد تأسیس کارخانه‌های نان صنعتی بوده‌ایم. تأسیس این کارخانه‌ها بازار شما را خراب نکرده است؟

قبلا نانواهای سنتی به آن‌ها به چشم رقیب نگاه می‌کردند، ولی بعدها دیدیم که از نان آن‌ها استقبال نشد و با ذائقۀ مردم جور در‌نیامد. برخی از کارخانه‌های نان صنعتی، دستگاه‌های خود را برچیدند و برخی دیگر دستگاه‌های خود را به کشورهای دیگر فروختند. دربارۀ کیفیت هم، نان صنعتی با نان ما تفاوتی نداشت.

..........................................

 

دیدگاه

  • در مورد نرخ نان اتحادیه باید پاسخ گو باشد

 

104120.jpgکیفیت نان در مشهد نسبت‌به سنوات گذشته رو‌به رشد بوده است. ما جلسات بسیاری در کمیتۀ سلامت و تنظیم استان برگزار کرده‌ایم و طی آن‌ها به موضوع افزودن سبوس به نان‌ به‌طور جدی پرداخته و تصمیم گرفته شده که به‌طور تدریجی سبوس وارد خمیر و آرد نانوایی شود تا بتواند بر کیفیت نان تأثیر تغذیه‌ای بگذارد. 

طرح افزودن سبوس به نان از بهمن ماه۹۵ شروع شد و به‌تدریج به تمام نقاط خواهد رسید. متأسفانه در سنوات گذشته، آردی که در تهیۀ نان به کار می‌رفت، آرد خالص و فارغ از فراورده بود. اکثر مردم تصور می‌کنند وقتی نان سفید باشد، بهترین کیفیت را دارد، اما این تصور نادرستی است.

 

نانواهای آزادپز زیر‌نظر ادارۀ غله نیستند

نانواهای آزادپز زیر‌نظر ادارۀ غله نیستند و آرد خود را آزاد تهیه می‌کنند. تمام هماهنگی‌ها، مجوزها و نظارت نانواهای آزاد زیر‌نظر اتحادیه نانوایان است. اگر اتحادیه نیز دربارۀ آن‌ها نمی‌تواند نظارت کامل داشته باشد، باید سازمان تعزیرات حکومتی و معاونت نظارت و بازرسی سازمان صنعت و معدن جواب‌گو و ناظر نانواهای آزادپز باشد. ادارۀ غله فقط تأمین کنندۀ آرد نانوایان است. 

در نانواهای آزادپز چون این نانواها می‌توانند خرید آرد خود را از استان‌های مجاور انجام دهند، شرکت غله نمی‌تواند بر آن‌ها نظارت کند؛ اینکه نانوای آزادپز آرد را از کجا آورده و چطور وارد فرایند پخت‌وپز شده است.

 

نانواهای آزادپز قارچ‌گونه درحال تکثیر هستند

نانواهای آزادپز باید پروانه و جواز کسب خود را از اتحادیۀ نانوایان بگیرند. خیلی از نانواهای آزادپزی که الان قارچ‌گونه درحال تکثیر هستند، از اتحادیه مجوز ندارند. علی‌رغم اینکه اتحادیۀ نانوایان، سازمان بازرسی ادارۀ صنعت و معدن و تعزیرات حکومتی بسیاری از این نانواهای غیرمجاز را پلمب کرده‌اند، می‌بینیم ظرف مدت کوتاهی، آن نانوایی رفع پلمب می‌شود و شروع به کار می‌کند. تقریبا ۱۰روزی است که با حکم دادستانی، موضوع نانواهای غیرمجاز قدری پررنگ‌تر شده و به‌شدت پیگیر نانواهای غیرمجاز هستند.

نانواهای آزادپز برخلاف اینکه برخی می‌گویند فاقد نرخ‌نامه هستند و بر‌حسب منطقه‌ای که نانوایی در آن قرار گرفته یا کیفیت نان خود برای خود نرخی تعیین می‌کنند، دارای نرخ‌نامه هستند. درمورد نرخ‌نامه نانواهای آزاد، اتحادیۀ نانوایان باید پاسخ دهد.

 

خراسان رضوی از نظر کیفیت آرد جزو استان‌های برتر است.

برخی نانوایان دلیل بی‌کیفیت‌بودن نان خود را نتیجۀ آرد تحویلی عنوان می‌کنند. باید بگویم این گفته کم‌لطفی و فرافکنی است. در زمان‌های قدیم، شاطر نانوا خمیر خود را ساعت‌۱۲ شب آماده می‌کرد و این خمیر تا فردا صبح به اصطلاح به‌صورت کامل وَر می‌آمد و عملیات تخمیر به‌صورت کامل انجام می‌گرفت. اما الان کارکنان نانوایی خصوصاً آزادپزها، صبح بلند می‌شوند و خمیر خود را آماده می‌کنند و چون تا مدت کوتاهی باید این خمیر آمادۀ پخت و به دست مشتری داده شود، در این بازۀ کوتاه، انواع افزودنی‌ و مکمل‌های غیرمجاز را به خمیر می‌افزایند و با کمک آن‌‌ها به‌زور نان را وَر می‌آورند. 

علاوه‌براینکه افزودن این مکمل‌ها غیرقانونی است و ما آن را ممنوع کرده‌ایم، نانی که بدین‌گونه پخته می‌شود، بی‌کیفیت است و آن نانوا هیچ وقت نمی‌گوید که تقصیر من است که دیر خمیر را آماده کردم، بلکه به ساده‌ترین راه آن متوسل می‌شود و آن را نتیجۀ کیفیت نازل آرد تحویلی، عنوان می‌کند.

عضو هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقۀ ۵ (استان‌های خراسان)/ حمید‌رضا نوری

..........................................

 

دریچه

  • راهکارهایی برای بهبود کیفیت نان

 

بررسی‌ها نشان می‌دهند که به‌طور کل متوسط کیفیت گندم‌های تولید داخل برای نان‌های پهن مناسب هستند. نبود ظرفیت لازم برای انبارداری گندم و نگهداری بخش قابل‌توجهی از گندم تولید داخل در شرایط نامناسب هر‌ساله لطمات و صدمات غیرقابل‌جبرانی را به گندم‌های نگهداری‌شده بر‌جای می‌گذارد. کامل نبودن خطوط بوجاری گندم در کارخانه‌ها، تولید نشدن آرد تخصصی برای هریک از فرآورده‌های نانوایی، ضعف در اختلاط آردها، ضعف در تکنولوژی تولید، ضعف اپراتوری و فرآیندی، همچنین مشکلات مربوط به بخش لجستیک شامل انبارداری و حمل‌و‌نقل آرد، از مهم‌ترین مشکلات مربوط به تولید و فرآوری آرد در کارخانه‌های آردسازی به‌شمار می‌آیند و حل مشکلات از مرحلۀ تولید گندم تا تولید نان و دستیابی به محصولی سالم و با‌کیفیت مستلزم تدوین یک نقشۀ راه برای زنجیرۀ تأمین و تولید نان است.

 

تدوین نقشۀ راه اساس حل مشکل کیفیت نازل نان است*

تدوین یک نقشۀ راه برای زنجیرۀ تأمین تولید نان اساس حل مشکلات و حصول محصولی سالم و باکیفیت است که پیشنهادهای ذیل می‌توانند بخشی از راه‌حل تلقی شوند:

۱- وزارت جهاد کشاورزی درباب اصلاح روش‌های کشت و انتخاب واریته‌های برتر و مقاوم به آفات (فرآیند تولید گندم) به‌نحوی عمل کند که گندم تولیدی کشور قابلیت عرضه در بازارهای داخلی و خارجی را داشته باشد. در‌‌‌‌‌‌‌این‌راستا آموزش کشاورزان برای کاشت ارقام با کیفیت بالا و انجام مدیریت بهینۀ مزرعه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

۲- دربارۀ خرید گندم تولید داخل ضروری است که همچنان قانون خرید تضمینی مبنای عمل باشد و از تخلف در ایجاد این قوانین جلوگیری شود. قیمت خرید تضمینی گندم این ضمانت را برای گندم‌کاران ایجاد می‌کند که، اگر محصولشان دارای حداقل کیفیت گندم خوراکی باشد، به‌صورت تضمینی خریداری می‌شود.

۳- به‌منظور ایجاد رقابت ارتقای کیفیت نان و کاهش قیمت برای مصرف‌کنندگان از ایجاد انحصار در تولید نان جلوگیری و نسبت‌به تنظیم بازار رقابتی در عرضۀ نان اقدام شود. در‌این‌راستا مکانیسم خرید نیز می‌تواند توسط بخش خصوصی و تعاونی کارخانه‌های آردسازی انجام شود و در‌قالب بورس کالای کشاورزی قیمت گذاری انجام شود.

۴- ساماندهی آردسازی و چگونگی مخلوط کردن و ترکیب انواع گندم‌های با کیفیت بالا با گندم‌های ضعیف در سیلوها و کارخانه‌های آرد کشور.

۵- اجرای استاندارد تولید نان اجباری شود و وزارت بازرگانی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از‌طریق مؤسسۀ استاندارد تحقیقات صنعتی بر کیفیت آردهای تولید داخل نظارت و از تولید و توزیع آردهای پایین‌تر از استاندارد تعیین‌شده جلوگیری کند.

۶- برای اصلاح و یکدست‌سازی تولید نان مرغوب، ارگانیک، بهداشتی و سالم باید کارخانه‌های تولید و فرآوری خمیر احداث شوند تا به‌جای دادن سهمیۀ آرد به نانوایی‌های مورد‌نظر در مرحلۀ هدایت یارانه به مسیر صحیح و تا زمان بلوغ بازار مورد‌نظر سهمیۀ خمیر داده شود. یکی از محاسن این روش عدم‌امکان قاچاق خمیر و امکانِ دادنِ یک خمیر یکدست، ارگانیک، استاندارد، بهداشتی با مشخصات کاملا علمی‌-تغذیه‌ای است.

۷- به‌منظور رعایت اصول بهداشتی و تولید نان توسط افراد متخصص و کاهش ضایعات و افزایش بهره‌وری با ارائۀ تسهیلات بانکی از ایجاد واحدهای تولید نان نیم‌پز و خمیر فریز‌شده در واحدهای بزرگ صنعتی حمایت شود.

۸- غنی‌سازی آرد با ریز‌مغذی‌ها تا از شیوع کمبود مواد مغذی (املاح و ویتامین‌ها) در جامعه پیشگیری شود.

*مرکز پژوهش‌های مجلس

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی