کد خبر : 74467
/ 00:15
درپی اجرای عملیات اجرایی ضابطان قضایی به‌دست آمد؛

دستگیری ۲۷عضو گروه «عرفان حلقه» در مشهد

پس از ما‌ه‌ها کار اطلاعاتی و با به دست آمدن سرنخ‌هایی از فعالیت گستردۀ گروه انحرافی معروف به «عرفان حلقه» دو سرشاخه و ۲۵عضو این گروه در مشهد دستگیر شدند.

دستگیری ۲۷عضو گروه «عرفان حلقه» در مشهد

خبرنگار: محمد‌جواد ابوعطا

به گزارش شهرآرا آنلاین / پروندۀ محمد‌علی طاهری، پایه‌گذار فرقۀ منحرف موسوم به «عرفان حلقه»، در حالی از سال ۱۳۸۹ تاکنون از سوی دستگاه قضا در حال پیگیری است که با توجه روشنگری‌های رسانه‌ها و معرفی روش‌های کلاهبرداری این فرد هرروز از طرف‌داران او کاسته می‌شود.در ابتدای دستگیری این فرد حدود ۵۰ هزار نفر به طرف‌داری مستقیم از او پرداختند و امروز با توجه به رو شدن اهداف پلید اعضای این گروه که با موضع‌گیری مراجع تقلید مواجه شد این افراد به کمتر از ۱۰هزار نفر رسیده‌اند. در حالی پروندۀ اعضای این فرقۀ منحرفه در حال پیگیری بود که رصد تحرکات اعضای آن نشان می‌داد فعالان این فرقه در مشهد فعالیت خود را از سر گرفته‌اند و با برگزاری کلاس‌های آموزشی عدۀ زیادی را به گمراهی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کشانند.با به دست آمدن این سرنخ‌ها نیروهای امنیتی با تمرکز روی فعالیت اعضای فعال در مشهد توانستند این افراد را شناسایی و حدود یک هفته پیش ۲۷نفر را در این زمینه در مشهد دستگیر کنند.اطلاعات نیروهای امنیتی حاکی از این بود که فردی به نام م. ع . با تشکیل کلاس‌های آموزشی در حال ترویج افکار مسموم این فرقۀ گمراه است. پس از به دست آمدن اطلاعات قطعی و هماهنگی‌های قضایی، ضابطان قضایی با یورش به محل زندگی این فرد او را دستگیر کردند. از محل زندگی او مدارک زیادی همچون جزوات و کتاب‌هایی برای آموزش و انتشار افکار این گروه کشف شد که نشان می‌داد این فرد، خود، از مهره‌های اصلی تبلیغ عرفان حلقه در مشهد است.

یک روز پس از دستگیری این فرد، ضابطان قضایی در عملیاتی هماهنگ توانستند یکی از مکان‌هایی که در آن کلاس‌های این فرقۀ منحرف برگزار می‌شد را کشف کنند و برای دستگیری عدۀ زیادی از اعضای این گروه که در این ساختمان بودند وارد عمل شوند. در این عملیات ضابطان قضایی موفق شدند ۲۵نفر از افرادی که فریب خورده بودند و در حال آموزش بودند را به همراه فردی که به آن‌ها آموزش می‌داد به نام س. ه. دستگیر کنند.

 

افراد دستگیرشده آزاد شدند

جانشین سرپرست دادسرای انقلاب مشهد دربارۀ جزئیات این دو عملیات به خبرنگار ما گفت: «در مجموع ۲۷عضو این گروه در مشهد که ۲۵نفرشان در حال آموزش بودند دستگیر و با تشکیل پرونده راهی دادسرا شدند.». قاضی مهدی خدابخشی افزود: «پیش از این نیز در ماه‌های گذشته تعداد زیادی از طرف‌داران این فرقۀ منحرف در مشهد دستگیر شده بودند.». وی دربارۀ وضعیت افراد دستگیرشده بیان کرد: «۲۵نفر از اعضای این گروه که فریب خورده و در حال آموزش بودند پس از تشکیل پرونده آزاد شدند.».

جانشین سرپرست دادسرای انقلاب مشهد در پاسخ به سؤال خبرنگار ما مبنی‌بر ارائۀ توضیحات دربارۀ این پرونده گفت: «حسب بررسی‌های صورت‌گرفته محمدعلی طاهری که متولد کرمانشاه است در کلاس‌های آموزشی خود مدعی شده بوده که دارای مدرک دکتری و مهندسی مکانیک از کشورهای خارجی است. این در حالی است که بررسی‌های قضایی نشان داد این فرد با وجود سفر به ترکیه و ژاپن جهت ادامۀ تحصیل نه‌تنها هیچ مدرکی دریافت نکرده بلکه حتی نتوانسته است مدرک دیپلم خود را بگیرد.». خدابخشی دربارۀ ادعاهای این فرد در زمینۀ درمان افراد بیان کرد: «با وجود این ادعاها استعلام از وزارت بهداشت مشخص کرد که این وزارتخانه هیچ‌گونه مجوزی به نام «مؤسسه عرفان کیهانی و طب مکمل» صادر نکرده است و این مؤسسه فاقد وجاهت قانونی است اما متهم علی‌رغم اینکه خود هیچ‌گونه مجوزی نداشته شخصاً به درمان بیماران با روش درمانی ابداعی پرداخته و به دیگران نیز برای انجام این روش مجوز می‌داده است.».

 

متهم شدن طاهری به افساد فی‌الارض

وی دربارۀ مهم‌ترین اتهام این فرد که افساد فی‌الارض است تصریح کرد: «متهم از طریق ایجاد فرقۀ عرفان کیهانی و تشکیل کلاس و بسط تفکرات انحرافی ضددین و خلاف شرع و ادعاهای واهی و تضعیف نگرش دینی مردم و اعتقادات مذهبی ایشان به صورت گسترده و فعال در داخل و خارج از کشور به افساد فی‌الارض متهم است.».

خدابخشی با اشاره به موضع‌گیری‌های بموقع و صریح مراجع تقلید نسبت به عملکرد این فرد بیان کرد: «آیات عظام صافی گلپایگانی، علوی گرگانی و مکارم شیرازی، با صدور فتوا، بر مفسد بودن اقدامات این فرد صحه گذاشتند.». جانشین سرپرست دادسرای انقلاب مشهد در ادامه با اشاره به اتهامات متهم اصلی این پرونده پس از سال‌ها رسیدگی بیان کرد: «فروردین ۱۳۸۹ این فرد دستگیر می‌شود و پس از اظهار پشیمانی با قرار مناسب و دادن تعهد آزاد می‌شود اما پس از آن به کشورهای خارجی سفر می‌کند و بعد از چند وقت بازمی‌گردد و دوباره فعالیت منحرف خود را این‌بار به صورت گسترده در سراسر کشور آغاز می‌کند.».

وی افزود: «این فرد در اردیبهشت ۱۳۹۰ دوباره دستگیر می‌شود و، طبق حکم دادگاه انقلاب، برای اتهامات وارده به پنج سال زندان محکوم و راهی زندان می‌شود اما پروندۀ افساد فی‌الارض او در دادگاه مفتوح می ماند و مورد بررسی قرار می گیرد.».

جانشین سرپرست دادسرای انقلاب مشهد تصریح کرد: «حسب اطلاع چندی پیش این فرد به‌اتهام افساد فی‌الارض در دادگاه انقلاب تهران محکوم شد که رأی اولیۀ اعدام او صادر شد اما بررسی برای نهایی شدن این رأی ادامه دارد.».

 

هر گونه تجمع در ارتباط با این پرونده غیرقانونی است

جانشین سرپرست دادسرای انقلاب مشهد با اشاره به فعال شدن طرف‌داران این گروه به آن‌ها هشدار داد و گفت: «هر گونه تجمع یا خلل در نظم عمومی و نصب بنر و... درراستای حمایت از سرکردۀ این گروه غیرقانونی است و با این افراد برخورد می‌شود.».

خدابخشی در پاسخ به اینکه این افراد بیشتر در کدام نواحی شهر مشهد فعالیت می‌کنند خاطرنشان کرد: «امروز این افراد بیشتر در مناطق برخوردار مشهد فعالیت می‌کنند اما به آن‌ها اجازۀ ادامۀ فعالیت نخواهیم داد و هرگونه حرکت مشکوک از این گروه را در نطفه خفه خواهیم کرد.».

وی به خانواده‌ها هشدار داد مراقبت بیشتری از فرزندان خود داشته باشند و گفت: «متأسفانه افکار این فرقۀ منحرف موجب فروپاشی خانواده‌ها می‌شود تا جایی که در بسیاری از موارد منجر به مشکلات عقیدتی، طلاق و... گردیده است.».

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی