کد خبر : 74468
/ 01:25

بررسی پیشینۀ «عرفان حلقه» در کشور

عرفان حلقه گروهی انحرافی است که فردی به هویت محمدعلی طاهری آن را در سال٨٣ با تشکیل کلاس‌هایی تحت موضوع عرفان و درمان از طریق غیرتخصصی و نادرست ایجاد کرد.

بررسی پیشینۀ «عرفان حلقه» در کشور

خبرنگار: مهدی قرآنی

به گزارش شهرآرا آنلاین / عرفان حلقه گروهی انحرافی است که فردی به هویت محمدعلی طاهری آن را در سال٨٣ با تشکیل کلاس‌هایی تحت موضوع عرفان و درمان از طریق غیرتخصصی و نادرست ایجاد کرد. این فرد سرانجام در سال٨٩ با ورود دستگاه قضایی دستگیر شد.

ماجرای شناسایی این گروه انحرافی از آنجایی شروع شد که نیروهای عملیاتی و اطلاعاتی سپاه ثارا... تهران طی رصد‌های خود در سال٨٣ به اخباری دست یافتند که نشان می‌داد جلساتی به مدیریت فردی که ادعا می‌کند مدرک دکتری از یک کشور خارجی دارد در سطح شهر تهران با محوریت نشر عقاید و تفکرات انحرافی، ضداخلاقی و عرفان دروغین برگزار می‌شود و متهم محمد علی طاهری در این جلسات با فریب شرکت‌کنندگان عقاید ضددینی خود را در قالب مسائل به‌ظاهر اسلامی، دینی و عرفانی به آنان خورانده و افرادی را منحرف می‌سازد و همچنین این فرد با ادعای اتصال به روح‌القدس و علم ماورا به درمان بیماران با روش‌های ساختگی و عجیب و غریب می‌پردازد.

با اعلام این گزارش به دادسرای تهران دستور پیگیری و بررسی پرونده صادر شد و تیمی از نیروهای زبدۀ سپاه ثارا... مسئول رسیدگی به آن گردید. در تحقیقات اولیۀ این پرونده مشخص شد که متهم اصلی به هویت محمدعلی طاهری هیچ مدرکی دال بر داشتن تحصیلات عالیه ندارد و ادعای او مبنی‌بر داشتن مدرک دکتری کذب و نام‌برده دارای مدرک زیر دیپلم است. همچنین در مراحل بعدی این تحقیقات اطلاعاتی دیگر به دست آمد که نشان می‌داد متهم در زمان رژیم ستم‌شاهی با ساواک همکاری داشته و برای انجام دوره‌هایی خاص از طرف این سازمان به آمریکا سفر کرده است.

این فرد پس از ورود به ایران از سال٨٣ اقدام به راه‌اندازی عرفان حلقه و «طب» فرادرمانی می‌کند و به شیوۀ شرکت‌های هرمی همانند گلدکوئیست، این‌گونه که هر عضو می‌بایست حداقل ٣۵نفر را وارد سیستم کند، عضو‌گیری می‌کرده است. برابر مستندات موجود، متهم برای هر دورۀ شش‌جلسه‌ای در آن سال‌ها از هر نفر ۵٠ هزار تومان و از افراد خاص ١۵٠هزار تومان دریافت می‌کرده و پس از اتمام دوره مدرکی جعلی که فاقد ارزش تحصیلی و علمی بوده را به شاگردانش می‌داده است. در این میان، افرادی به عنوان مدیر گروه یا مستر انتخاب می‌شدند و پس از اخذ مدرک مربوط اقدام به آموزش و عضوگیری می‌کردند. طبق بررسی‌ها متهم در آن سال‌ها از راه دریافت هزینۀ کلاس‌هایش مبلغ ۵١٠ میلیون تومان به جیب زده بود و این تنها گوشه‌ای از کلاهبرداری‌های اوست. مدارک به‌دست‌آمده بیانگر این بود که محمد‌علی طاهری درصدد به وجود آوردن انحرافی ضددینی و ضداعتقادی در جامعه است. پس دادسرای تهران دستور جلب وی را صادر کرد و او در اوایل فروردین‌ماه سال٨٩ توسط ضابطان قضایی در سپاه ثارا...(ع) دستگیر شد. متهم در جلسات بازپرسی پس از تفهیم اتهاماتش اظهار پشیمانی کرد و صراحتاً اذعان داشت که بدون اخذ هیچ‌گونه مجوز قانونی در امور پزشکی دخالت کرده و در حالی که پزشک نبوده اقدام به انجام آزمایش، پژوهش و اعمال فرادرمانی غیر‌مجاز و غیر‌قانونی کرده است. علاوه‌بر این، متهم در اظهارات خود اذعان داشت که فاقد مدارک تحصیلی عالیه و حوزوی است و در زمینۀ مسائل دینی و عقیدتی مطرح‌شده از جانب خود هیچ‌گونه تخصصی ندارد. با دستگیری متهم ده‌ها نفر از شهروندان تهرانی به دادسرای تهران مراجعه و از متهم اصلی این پرونده شکایت کردند. شاکیان که هرکدام به نوعی در این جریان بازی خورده بودند در مواجهه با مقامات قضایی عنوان کردند که متهم موجب طلاق، انحراف عقاید اسلامی و تشدید بیماری روحی و روانی آنان شده است. طبق بررسی‌های قضایی اتهام متهم اصلی این پرونده افساد فی‌الارض (از طریق ایجاد فرقۀ عرفان کیهانی و تشکیل کلاس و بسط تفکرات انحرافی ضددین و خلاف شرع و ادعاهای واهی و تضعیف نگرش دینی مردم و اعتقادات مذهبی ایشان به صورت گسترده و فعال در سطح داخلی و خارجی) شناخته شد و طبق رأی دادگاه انقلاب تهران این فرد شیاد به سبب اتهامات دیگرش همچون توهین به مقدسات اسلامی، مداخلۀ غیر‌قانونی و غیرمجاز در امور پزشکی و درمان بیماران، تهیه، تکثیر و توزیع آثار سمعی و بصری غیرمجاز و فعالیت غیر‌قانونی در این زمینه، ارتکاب فعل حرام و رابطۀ نامشروع با لمس نامحرم، تحصیل مال از طریق نامشروع و کلاهبرداری در سال٩٠‌ و استفادۀ غیر‌مجاز از عناوین علمی به پنج سال حبس محکوم شدو پروندۀ افساد فی‌الارض او در دادگاه مفتوح است و مورد بررسی قرار دارد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی