کد خبر : 74505
/ 20:58
چرا برخی کسب و کارهای نوپا محکوم به شکست می‌شوند؟

کپی ایده‌های مصرف‌شده

کسب و کار اینترنتی هرچند در دنیا رشد یافته و گروه‌های متعددی را برای ایجاد اشتغال و البته سودآوری همچون آهنربایی قوی به سمت خود کشیده اما در ایران نوپاست و بسیاری در این حوزه هنوز گام برنداشته، زمین می‌خورند.

کپی ایده‌های مصرف‌شده

شهرآرا آنلاین / بنابراین می‌توان گفت ایده و هدف تکراری، یکی از آفت‌های بزرگ این بخش است؛ حوزه‌ای که با پیشرفت دنیای فناوری و اینترنت نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد، به شرط آنکه قاعدۀ بازی را در این زمینه مستعد بدانید.

زمانی‌که یک نرم‌افزار در کشور با موفقیت مواجه می‌‌شود، عده‌ای به معنای واقعی هجوم آورده تا همانند کارکرد آن نرم‌افزار را با گرافیکی جدید به بازار معرفی و عرضه کنند اما این کار تا جایی می‌تواند ادامه داشته باشد که این نرم‌افزارها در ابتدای مسیر باشند، متأسفانه بی‌توجهی به نیاز مخاطب و تأمین‌نکردن امکاناتی جدید و خلاقانه، موجب رویگردانی کاربران از استارت‌آپ جدید شده و با توجه به سرمایه‌گذاری، تمام انرژی به کار گرفته شده هدر می‌رود. 

در ادامه قصد داریم برخی نکات مهمی را که باعث شکست استارت‌آپ‌های ایرانی می‌شود، بررسی کنیم.

 

کپی ایده‌ها، آفتی در دنیای نرم‌افزارها

دنیای استارت‌آپ‌ها دچار آفت شده است؛ آفت ایده‌های تکراری و تقلید بی‌هدف از آنچه مُد شده است. طراحی نرم‌افزارهایی که تنها پوسته‌شان تغییر کرده، از مؤلفه‌های اصلی است که یک کسب و کار اینترنتی را شروع نشده، به پایان می‌رساند.

اما ایدۀ جدید کجاست؟ ایده را باید بر‌اساس نیاز مخاطب پرورش داد، بسیاری از کسب و کارهای اینترنتی در ایران نه‌تنها نیازسنجی مخاطب را انجام نمی‌دهند؛ بلکه با تغییرات جزئی به دریای استارت‌آپ ورود کرده و با تبلیغات رنگارنگ تلاش می‌کنند تنها مخاطب را جذب کنند، غافل از اینکه ایدۀ اصلی با هدفی خاص طراحی شده و به موفقیت می‌رسد اما ایده‌های تکراری و نرم‌افزارهایی که در کوتاه‌مدت بی‌مصرف می‌شوند، به زودی طعم شکست را خواهند چشید.

اگر سازنده‌ای خود خواهان طرحش باشد، خود آن را بسازد و به ارزش آن پی ببرد، می‌توان گفت راه موفقیت را در پیش گرفته است؛ مایکروسافت، فیسبوک، اپل، یاهو و بسیاری از غول‌های دنیای فناوری، نمونه‌هایی از این کسب و کارهای موفق هستند.

همان‌طور که اشاره شد، یکی از عوامل مهمی که استارت‌آپ‌ها را محکوم به شکست می‌کند، استفاده از ایده‌های تکراری است، به ویژه در ایران که این امر به وفور دیده می‌شود؛ کسب و کارهای نوپای زیادی وجود دارد که حرفی برای گفتن ندارند و صرف تقلید از نرم‌افزاری با نفوذ در بین کاربران که توانسته موفقیت کسب کند یا سایتی با ایده‌های نو در حوزۀ فناوری آغاز به کار کرده و مورد استقبال قرار گرفته است، سعی بر آن دارند که آن‌ها هم به موفقیت برسند.

برای اینکه به صورت عینی این موضوع را لمس کنید، کافی است مثلاً در حوزۀ موزیک یا فیلم جستجویی در محیط وب داشته باشید تا ببینید که صدها سایت از یک منبع ویدئو و موزیک را کپی کرده و به جای تولید محتوا، ۹۰‌درصد سایتشان را تبلیغات رنگارنگ پوشانده است.

دلیل دیگر شکست استارت‌آپ‌ها کپی‌برداری از ایده‌های خارج از کشور است که البته اگر این ایده‌ها در جغرافیای محلی و با تأمین نیاز مخاطب صورت گیرد، می‌تواند قد علم کند و رشد داشته باشد اما آفت این حوزه، کپی‌برداری از کپی یک ایدۀ خارجی است! همین ایده‌هایی که حتی برای نخستین بار هم کپی می‌شوند و در کشور به اجرا درمی‌آیند نیز گاه شکست می‌خورند زیرا بدون توجه به فرهنگ و شرایط اقتصادی و نیاز مخاطب عرضه شده و بدون استقبال در اندک زمانی جمع‌آوری می‌شوند.

سرمایه‌گذاری اشتباه، ایده‌های تکراری، نرم‌افزارهای بی‌مصرف، مد‌شدن کپی از نرم‌افزارهای خارجی، کپی از کپیِ طرح خارجی و‌... همه و همۀ استارت‌آپ‌ها را در شیب تند شکست قرار می‌دهند.

 

انتخاب مسیر اشتباه

طراحان نرم‌افزار در ایران غالباً مسیر توسعۀ نرم‌افزار را پیش نمی‌گیرند؛ گام اول شناخت نیاز مشتری است که شرکت‌ها قدمی برای شناسایی آن بر نمی‌دارند. 

شرکت‌ها غالباً تولیدکننده محصولات و ایده‌هایی هستند که پیش از این در بازار جهانی معرفی شده است، آن ایده را ایرانی‌سازی می‌کنند و در اختیار مشتری قرار می‌دهند.

مشخص‌ترین نمونۀ کپی‌برداری از ایده‌ها را می‌توان در همین تاکسی‌های آنلاین دید. ایدۀ جالبی که برداشتی ماهرانه از نرم‌افزاری مطرح در اروپا و آمریکاست. 

اگر به اپ‌استور‌ها مراجعه کنید، این نرم‌افزار را در صدر پردانلود‌ترین نرم‌افزارهای جهان مشاهده خواهید کرد. حال این برنامه در ایران فارسی‌سازی شده و در اختیار کاربران قرا گرفته است. 

در ابتدا دو شرکت با هم سر آن به رقابت پرداختند، حالا تعداد نرم‌افزارهای تاکسی آنلاین از تعداد انگشتان دست هم بیشتر شده و فضا از حالت رقابتی به تکرار بیهوده رسیده است؛ به‌طوری‌که در همین مشهد هر ماه یک سرویس تاکسی آنلاین جدید معرفی می‌شود.

در واقع می‌توان گفت فضای تاکسی آنلاین را همان دو شرکت اول در دست گرفتند و احتمال موفقیت مابقی شرکت‌ها بسیار کم است. حال اگر همان شرکت‌های دیگر به جای تقلید محض ایده‌های مصرف شدۀ کمی به نیاز مشتری بیشتر توجه می‌کردند، امروز شاهد تولیدات متنوع‌تری بودیم.

 

در بهترین مسیر قرار بگیریم

اگر امروز فقط بخواهیم مصرف‌کنندۀ ایده‌های تکراری باشیم، هیچ‌گاه شانس موفقیت در بازار جهانی را نخواهیم داشت و پس از مدتی مشخص از چرخۀ رقابت حذف می‌شویم. 

آنچه امروز در داخل کشور به آن نیاز داریم، جذب ایده‌های نو و به‌روز است و نه کپی‌برداری از ایده‌های مصرف شده. بازار نرم‌افزارها زمانی شکوفا می‌شود که به همان اندازه که به گرافیک، کد‌‌نویسی و امنیت محصول توجه و هزینه می‌کنیم، در راه ارائۀ ایده‌های بکر بر‌اساس نیاز مخاطب و صنعت و همچنین پرورش ذهن ایده‌پرداز‌ها هم گام برداریم.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی