کد خبر : 74528
/ 20:48
مدیر بنیاد نخبگان استان در گفتگو با شهرآرا، نخبگی را تعریف و وظایف سازمان خود درباره نخبگان را تشریح کرد؛

تمام حمایت‌های یک بنیاد

بنیاد ملی نخبگان، از آن بخش‌هایی هست که مأموریت اصلی‌اش حفظ استعدادهای برتر جوان ایرانی در داخل کشور با حمایت از آن‌ها و ایده‌های آن‌هاست.

تمام حمایت‌های یک بنیاد

خبرنگار: حامد سرادار

شهرآرا آنلاین / در هر کشوری ایجاد بسترهای مناسب برای محققین، پژوهشگران و نخبگان و حمایت از آن‌ها یکی از مهم‌ترین اولویت‌هاست؛ چراکه این افراد برجسته می‌توانند مشکلات پیش‌رو را حل کنند و موجب ارتقای تمامی سطوح کشور خود شوند. در این بین اگر حمایت‌ها از نخبگان انجام نشود و آن‌ها نتوانند زکات علم خود را در میهنشان پس بدهند، قطعاً به کشورهای دیگری مهاجرت می‌کنند تا بتوانند ایده‌های خود را به سرانجام برسانند. 

ایران نیز سال‌هاست که به دلیل کمبود حمایت از نخبگان و نبود زیر‌ساخت‌ها شاهد فرار مغزها بوده و فرزندان نخبۀ خود را بسیار از دست داده است. برای حل این مشکل راه‌های زیادی را باید در ایران طی کرد اما بنیاد ملی نخبگان، از آن بخش‌هایی هست که مأموریت اصلی‌اش حفظ استعدادهای برتر جوان ایرانی در داخل کشور با حمایت از آن‌ها و ایده‌های آن‌هاست. 

در مطلب امروز مصاحبه‌ای خواهیم داشت با دکتر سعید احمدی‌زاده که چند صباحی هست مدیریت بنیاد نخبگان خراسان رضوی را به دست گرفته است و از ایشان خواسته‌ایم بنیاد نخبگان و حمایت‌هایی را که انجام می‌دهد، برای ما توضیح دهند.

 

برای حمایت از نخبگان

دکتر سعید احمدی‌زاده، مدیر بنیاد نخبگان خراسان رضوی در تعریف هدف و مأموریت بنیاد نخبگان عنوان می‌کند: «بنیاد ملی نخبگان در سال ۱۳۸۴ با حمایت رهبر معظم انقلاب و تصویب اساس‌نامۀ آن در جلسۀ شورای عالی انقلاب فرهنگی با هدف اصلی شناسایی، جذب و پشتیبانی مادی و معنوی از نخبگان در راستای احراز جایگاه برتر علمی، فناوری و اقتصادی در منطقه و جهان طبق سند چشم‌انداز توسعۀ پیش‌بینی شدۀ کشور در ۱۴۰۴ شروع به کار کرد که از آن زمان تا‌کنون این بنیاد با رسیدگی به امور نخبگان کشور و پشتیبانی از طرح‌ها و دستاوردهای آنان نقش بسزایی در پیشرفت کشور داشته است.».

 

برترین‌ها در جمع نخبگان

احمدی‌زاده در پاسخ به این سؤال که از نگاه بنیاد نخبگان، به چه کسی نخبه گفته می‌شود، گفت: «نخبه در تعریف شورای عالی انقلاب فرهنگی که یک سند بالادستی در کشور است، به فردی گفته می‌شود که دارای یک هوش خدادادی در زمینۀ علمی یا فرهنگی یا ادبی است و با اکتسابی که از محیط به دست می‌آورد، شخصی اثرگذار در راستای اعتلای ارزش‌های میهن اسلامی می‌شود؛ ما به این شخص نخبه می‌گوییم. شخصی که در این راه مشغول طی مسیر است، در حوزه و تخصص خودش صاحب‌نظر و مرجع ملی است. اما افرادی که هنوز به این مرجعیت نرسیده‌اند ولی در حال طی این مسیر هستند، استعداد برتر به حساب می‌آیند و یکی از وظایف بنیاد نخبگان، تبدیل این استعداد‌های برتر به نخبه است.».

وی ادامه داد: «در شورای عالی انقلاب فرهنگی تعریف نخبگان مطرح شده است، ۹ گروه را به عنوان نخبه به ما معرفی کرده‌اند؛ اول افرادی که امتیازات بالایی در کنکور می‌آورند، دوم المپیادی‌های دانش‌آموزی و دانشجویی، سوم مخترعین و مکتشفین که اختراعاتی را در مراجع مربوطه ثبت می‌کنند که البته مراجعی که ما هر ساله قبول می‌کنیم، متفاوت هستند؛ جشنواره‌های خوارزمی، شیخ بهایی، فارابی و جشنواره‌های رویش بنیاد نخبگان از آن دست هستند، چهارم اساتید برجسته که دارای مقالات بین‌المللی بوده و اثرگذارند، پنجم حافظان و قاریان و مفسرین قرآن، ششم حوزویان نخبه، هفتم دانش‌آموختگان برتر دانشگاهی که معدل و امتیازات خیلی خوبی داشته‌اند و هشتم سرآمدان فرهنگی ادبی هنری سیاسی اقتصادی که معمولاً اثرگذاران و رهبران اجتماعی هستند. یک گروه هم خود دانشجویانند، دانشجویان در دانشگاه‌ها وقتی با امتیازات خوب مشغول تحصیل هستند، دانشجوی نمونه و دارای مقاله و تأسیس شرکت دانش‌بنیان و رستۀ فناوری هستند.».

 

شناسایی نخبگان

دکتر احمدی‌زاده در مورد نحوۀ احراز نخبگی افراد عنوان می‌کند: «شورای نخبگان به نمایندگی از شورای عالی انقلاب فرهنگی، احراز نخبگی می‌کند. سالیانه فراخوان می‌زند و در سطح جامعه سعی در شناسایی این گروه‌های مستعدین و نخبگان هست. همچنین هر شخصی که فکر می‌کند در رستۀ نخبگان یا استعدادهای برتر هست، می‌تواند با مراجعه به سامانۀ هوشمند ثریا به آدرس اینترنتی

www.soraya.bmn.ir اطلاعات خود را ثبت کرده و در نهایت با تجمیع اطلاعات افراد، خود سامانه امتیازات اولیه را محاسبه می‌کند و شرایط حضور یافتن یا نیافتن فرد در لیست اولیۀ نخبگان را مورد تأیید قرار می‌دهد.».

 

حمایت‌هایی که می‌شود

مدیر بنیاد نخبگان استان خراسان رضوی در تشریح حمایت‌های این بنیاد از نخبگان اعلام کرد: «دو نوع حمایت داریم که یکی بحث حمایت‌های علمی فناوری است و دیگری حمایت‌های فردی از خود نخبگان است. حمایت‌های ما در موارد دانشجویی و دانش‌آموختگی خیلی متنوع است که در حوزۀ دانشجویی یک راتبه در چهار شاخۀ پژوهش، فناوری، آموزشی و فرهنگی تعریف می‌کنیم. به عنوان مثال اگر نخبه‌ای دوست دارد در امور آموزشی مثل نوشتن کتاب یا تدریس یا کارگاه‌های آموزشی شرکت کند، ما به او ماهانه بین ۵۰۰هزار تا دو میلیون و ۵۰۰هزار تومان ماهانه حقوق می‌دهیم. در کنار این، موارد دیگری همچون هزینه‌های پایان نامه، ودیعه مسکن، وام مسکن، کمک مالی برای تشکیل هسته‌های فناور و‌... به نخبگان تعلق می‌گیرد.».

وی ادامه داد: «برای اساتید نیز گرند پژوهشی و سهمیۀ بورسیۀ دکترا پیش‌بینی شده است و همچنین فارغ‌التحصیلان را هم برای مقطع بعدی بورسیه می‌کنیم. تسهیلات نظام وظیفه هم داریم که نخبگان به جای گذراندن دورۀ سربازی، پروژه انجام می‌دهند. طول دورۀ خدمتشان نیز تنها ده ماه است و هم‌زمان می‌توانند در هرجایی که خواستند اشتغال رسمی داشته باشند. از دیگر تسهیلات بنیاد کمک به جذب نخبگان در نهاد‌های فناوری است؛ به‌صورتی‌که اگر نخبه‌ای در این نهاد‌ها جذب شود، سه سال اول حقوق فرد را بنیاد پرداخت می‌کند و به شرکت‌های فناوری که نخبگان ما را به‌کارگیری کنند، جایزۀ تشکیل هستۀ فناوری می‌دهیم که عبارت است از معافیت‌های مالیاتی و برخی تسهیلات دیگر.».

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی