• خانه
  • یادداشت
  • برادرخواندگی با شهید ‌هارون فقیری
کد خبر : 74537
/ 12:59
محمدسرور رجایی

برادرخواندگی با شهید ‌هارون فقیری

برادرخواندگی با شهید ‌هارون فقیری

چند سال پیش وقتی از شهر بجستان، شهری که حالا خانۀ شهید رجب غلامی‌ افغانستانی به‌حساب می‌‏آید، بازمی‌‏گشتم احساس بسیار خوبی داشتم، احساسی از جنس آرامش و افتخار. شهید رجب در عملیات «والفجر ٩» به‌شهادت رسیده بود. بعد از شهادت رجب مسئولان امور پیکر پاکش را به بجستان، شهری که از آن اعزام شده بوده، می‌‏فرستند. او در فرازی از وصیت‏‌نامه‌‏اش نوشته بود: «من غریبم و پدر و مادر ندارم و همچنین برادر و خواهری. از شما عزیزان تقاضا دارم گاه‌گاهی که به سر قبرم حاضر می‌‌شوید فاتحه‌ای بخوانید.». حالا با گذشت چند سال هنوز هم کسی از هموطنانم را نمی‌‏شناسم که شهید رجب غلامی‌ را بشناسد، اما حالا شهید رجب نه‌تنها غریب نیست، که بیش از ٣٠هزار دوست و فامیل بجستانی دارد که همیشه یادش را گرامی می‌‏دارند.

انگار تاریخ برای ما انسان‏‌های فراموش‌کار تکرار می‌‏شود و با ماجرا‌هایی از جنس شهادت و غربت نهیبمان می‌‏زند که کجای کاریم. ما در باره گمنامی‌ شهدا چه وظیفه‌ای داریم؟ روز پنجشنبۀ گذشته شماری از شهدای افغانستانی مدافع حرم در تهران با شکوه تشییع و در قطعۀ ۵٠ بهشت زهرای تهران به‌خاک سپرده شدند. در‌آن‌میان شهیدی به‌نام هارون فقیری بود که دوباره مفهوم عمیق غربت را در جانم دواند. او رجب غلامی‌ دیگری برای همدلی‏‌های بیشتر ماست که در این روز‌ها دشمنان ما آن را نشانه گرفته‌اند. به‌گفتۀ دوستان مسئول، ‌هارون فقیری که نه، بخشی از پیکر پاکش ماه‏‌ها پیش بازگشته بود. چون پدر و مادرش سال‏‌ها پیش فوت کرده بوده‌اند و هیچ‌کسی هم به‌عنوان اقوام شهید برای تحویل گرفتن پیکرش مراجعه نمی‌‏کند، شهید غریب روزگار ما همچنان در «معراج شهدا» به‌امانت باقی می‌‏ماند.

سر‌انجام یکی از برادران همدل ایرانی تقاضای برادر‌خواندگی با شهید را می‌‏کند، تقاضایی که در‌قالب کفالت معنوی با اجازۀ «لشکر فاطمیون» و همکاری «تشکل مردمی‌ مدافعان حریم ولایت» تحقق می‌‏پذیرد. پیکر شهید با احترام تحویل گرفته می‌‏شود و با شکوه تمام به خاک سپرده می‌شود. بعد از خاک‌سپاری پیکر شهید بیش از ١٢٠ نفر از تشییع‌کنندگانِ شهیدی که پیش از آن غریب و بی‌‏کس می‌‏دانستمش، تعهد کردند که نماز شب اول قبر را برایش بخوانند. حالا هم احساس خوبی دارم. بعد از این مزار ‌هارون فقیری در تهران مثل مزار شهید رجب خاستگاه همدلی‌های ما خواهد بود. ما باور داریم که «شمشیرِ تیزِ عشق ز سنگ مزار ماست».

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی