کد خبر : 74550
/ 22:28

سرعت حریق؛ دو هزار متر در چند دقیقه

بوستان خورشید، بزرگ‌ترین پارک مشهد است که از اردیبهشت تا‌کنون دو مرتبه در آتش بی‌احتیاطی شهروندان سوخته است‌؛

سرعت حریق؛ دو هزار متر در چند دقیقه

خبرنگار: حسین‌زاده

به گزارش شهرآرا آنلاین / مطلع‌شدن رسانه‌ها از حریق‌های مکرر در بوستان خورشید، برمی‌گردد به کلیپی که توسط شهروندی در فضای مجازی گوشی به گوشی چرخید. کارشناسان مربوطه با توجه به فضای کوهستانی بوستان خورشید، وزش پرسرعت باد و فضای سبز به‌هم‌پیوسته موجود در آن سرعت حریق را در هر چند دقیقه حدود دو هزار متر تخمین زدند؛ حریقی که خاموش‌نشدن آن می‌توانست‌ خسارات جبران‌ناپذیری را به محیط زیست شهر وارد کند. به گفتۀ مسئولان از ابتدای سال جاری تا‌کنون حریق‌های متعددی به خاطر سهل‌انگاری شهروندان در روزهای تعطیل در بوستان خورشید رخ داده که دو حریق از این مجموع با دخالت نیروهای آتش‌نشانی خاموش شده است، بنابراین برای اینکه راه تکرار بر خطر ببندیم، وظیفه دانستیم تا برای فرهنگ‌سازی حفظ این بخش از محیط زیست شهری که به گفته مسئولان، بیش از ۴۰۰گونۀ نادر گیاهی در آن کشف شده است، سری به مدیریت بوستان خورشید بزنیم و از چند و چون ماجرا مطلع شویم و توصیه‌های ایمنی را در چند سطر به رشته تحریر درآوریم.

................................................

 

  • مراقب حیات مشهد باشیم

مدیر بوستان خورشید، با اشاره به اینکه از اردیبهشت ماه تا‌کنون دو مرتبه آتش‌سوزی در این بوستان داشته‌‌ایم، می‌گوید: «بوستان خورشید با ۳۸۴‌هکتار مساحت حدود چهار برابر پارک ملت در جنوب مشهد و مجاور کمربند سبز قرار گرفته که شامل ارتفاعات« نه‌دره» قدیم است.».

سالارپیشه با بیان این مطلب تأکید می‌کند: «بوستان خورشید به عنوان بخشی از رشته‌کوه‌های هزار مسجد دارای گونه‌‌های گیاهی متنوع و نادری است که شاید تاکنون تعداد حدود ۴۰۰‌گونه درختچه‌ای و بوته‌ای از این دست در این بوستان شناسایی شده است که برخی در آسیا و خاورمیانه تک هستند.». 

این مسئول با اشاره به اینکه حفظ این تنوع ژنتیکی یک وظیفۀ خاص است، خاطر‌نشان می‌کند: «کسانی که از این بوستان استفاده می‌کنند، باید مراقب گیاهان مرتعی باشند. مسائلی که باید در این بوستان رعایت شود، یکی بحث ایمنی است که شهروندان باید مراقب خود و فرزندانشان در محیط کوهستانی این بوستان که دره و تغییر شیب‌های مختلفی را دارد، باشند. در مرتبه بعدی ،خودروهایی که در فضای کوهستانی این بوستان حرکت می‌کنند، باید سرعت مطمئنه داشته باشند و شهروندان باید مراقب باشند که به این گنجینه نادر سبز مشهد آسیب و خدشه‌ای وارد نکنند.».

وی با بیان اینکه سالانه صرفاًبرای نگهداری فضای سبز بوستان خورشید ۵/ ۳ میلیارد هزینه می‌شود که به این مبلغ باید هزینه‌های عمرانی، کاشت درختان جدید و موارد دیگری را اضافه کرد،اظهار می‌کند: «شهروندان باید مانند حیاط منزل خود از این بوستان مراقبت کنند زیرا در فصل گرم احتمال آتش‌سوزی در بوستان بسیار زیاد است.».

سالارپیشه با بیان اینکه چهارشنبه‌سوری سال گذشته عده‌ای از شهروندان چند اصله درخت را به راحتی آتش زدند، توضیح می‌دهد: «از اردیبهشت سال جاری دو مرتبه آتش‌سوزی ،حدود۳ هزار متر از این مرتع ارزشمند را سوزاند.».

وی بیان می‌کند: «شاید ۲۰ سال طول بکشد تا بتوانیم از سایه درختی استفاده کنیم و در طی این سال‌ها محدودیت آبیاری، تأمین مواد آلی و خاک مناسب و هزینه‌های بسیار دیگری را برای حفظ این درختان انجام می‌دهیم و در این راستا و با وجود این هزینه‌ها خواهشم این است که شهروندان به جای رعایت‌نکردن نکات ایمنی و آسیب‌رساندن به مراتع و درختان مانند بسیاری ان‌جی‌اوها که در این بوستان درخت می‌کارند، رفتار کنند و به جای خسارت‌زدن به حیاط مشهد به فکر توسعه و احیای آن باشند که این برای تنفس هوای سالم بهتر خواهد بود.».

این مسئول با بیان اینکه در فصل اردیبهشت گیاهان علفی رو به زردی می‌گذارند و مستعد آتش‌سوزی هستند، می‌گوید:«جریان باد می‌تواند تأثیر بسزایی در توسعه آتش داشته باشد و در برخی موارد در چند دقیقه حریق به بیش از دو هزار متر مراتع و درختان آسیب

می‌رساند.» این مسئول علت آتش‌سوزی‌های اخیر این بوستان را آتش روشن‌کردن در محل‌های رویش فضای سبز و گیاهان علفی و استعمال سیگار بیان کرد و یادآور شد: «شانس آوردیم که این موارد آتش‌سوزی در مساحتی از پارک رخ داد که گونه درختی در آن وجود نداشت وگرنه خسارات وارده و سرعت حریق چند برابر می‌شد و شاید اطفای آن بسیار سخت‌تر می‌شد.».

وی با بیان این مطلب که در سطح بوستان بنرهای زیادی نصب شده است که تذکرات ایمنی لازم را می‌دهد، توضیح می‌دهد: «روشن کردن آتش در قسمت‌هایی به جز محل‌های باربیکیو و محل‌های مخصوص روشن کردن آتش ،در این بوستان کوهستانی ممنوع است. قلیان کشیدن ممنوع است و انداختن ته سیگار در بین علف‌های مرتع نیز سبب ایجاد حریق می‌شود.».

این مسئول با اشاره به این موارد از شهروندان خواستار می‌شود: «برای حفظ ایمنی خود و فرزندان‌ و بهره‌مندی بیشتر از بوستان خورشید موارد ایمنی را رعایت کرده تا دیگر در فصل گرم سال شاهد آتش‌سوزی که علاوه بر خسارت به گیاهان هزینه‌های بسیاری به بار خواهد آورد و به ضرر خود شهروندان است، نباشیم.».

 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی