کد خبر : 74583
/ 20:46
۵‌سؤالی که قبل از وارد‌شدن به دنیای استارت آپ باید از خودتان بپرسید؛

اصول موفقیت در کسب و کار نوپا

استارت آپ کسب و کاری نوپاست که در راستای جستجوی راه‌حلی برای یک مدل تجاری قابل توسعه راه‌اندازی می‌شود. استارت آپ‌ها معمولاً در زمینۀ تکنولوژی فعالیت می‌کنند.

اصول موفقیت در کسب و کار نوپا

کار‌کردن روی یک استارت آپ مرتبط با تکنولوژی مانند شرکت‌کردن در یک مسابقۀ ورزشی مهیج است و کارآفرینان اهل ریسک‌های حساب‌شده در این زمینه موفق هستند.

کارآفرینی چالش‌های بسیار زیادی دارد و ریسک‌کردن در آن به‌اندازه‌ای بالاست که بعضی‌ها آن را با مسابقات اتومبیل‌رانی فرمول یک مقایسه می‌کنند. افرادی که وارد دنیای استارت آپ و کارآفرینی می‌شوند، خلاقیت و توان خطرپذیری دارند‌ اما از همه مهم‌تر اینکه دوست دارند تحت شرایط سخت به رؤیاهایی برسند که برای خیلی‌ها دست‌نیافتنی هستند. زندگی‌ استارت آپی سریع و پر از تصمیم‌گیری‌های کوچکی است که یا به پیروزی می‌رسند یا منجر به شکست‌خوردن می‌شوند. به‌طور خلاصه می‌توان گفت که شور و اشتیاق، کار سخت، پشتکار، کار تیمی و بهترین استفاده از منابع، مواردی هستند که باعث موفقیت یک استارت آپ می‌شوند.

استارت آپ نیز مانند مسابقات ورزشی است و هر کسی نمی‌تواند در آن‌ها شرکت کند. اگر قصد دارید کسب‌و‌کار خودتان را از طریق استارت آپ راه‌اندازی کنید، بهتر است که پیش از انجام این کار از خودتان یکسری سؤال‌ بپرسید. اگر این سؤال‌ها به‌جای اینکه شما را بترسانند مشتاق کردند، آن‌گاه مطمئن باشید که دنیای استارت آپ محل خوبی برای شما خواهد بود.

 

آیا برای کار سخت آماده هستید؟

شما برای اینکه در دنیای استارت آپ دوام بیاورید، باید هر روز از صبح تا شب برای رسیدن به اهدافتان تلاش کنید. شما حتی در اوقات فراغت خودتان نیز باید دائماً اطلاعات‌تان را به‌روز کنید تا از دیگران عقب نمانید. در هر مرحله‌ای که باشید، باید خودتان را برای انجام هر کاری آماده کنید. به عبارتی باید از منطقۀ راحتی خود بیرون بیایید و حتی گاهی ‌اوقات خودتان برای دیگران چای درست کرده و شرکت را تمیز کنید. کار‌کردن در یک استارت آپ یعنی باید به هر قیمتی موفق شوید. به همین دلیل باید این موضوع را با خانوادۀ خود نیز در میان بگذارید و برایشان توضیح دهید که چرا نمی‌توانید وقت بیشتری به بودن در کنار آن‌ها اختصاص دهید.

 

در مورد هدفتان چقدر شور و شوق دارید؟

منظور این نیست که چقدر دوست دارید پولدار شوید. منظور این است که چقدر برای وارد‌شدن به دنیای استارت آپ هیجان دارید و برای کاری که می‌خواهید انجام دهید، چقدر شور و اشتیاق دارید. مهم نیست موضوع استارت آپ شما این است که بخواهید راه جدیدی برای حمل‌و‌نقل و متصل‌کردن دنیا به هم اختراع کنید یا اینکه یک محصول پزشکی را توسعه دهید یا اینکه قصد ارائۀ نرم‌افزار جدیدی دارید، مهم این است که باید به کارتان علاقه داشته باشید. شور و اشتیاق منبع تغذیۀ شماست و اگر نباشد، نمی‌توانید نوآوری داشته باشید و مسائل اجتناب‌ناپذیری را که برایتان پیش می‌آید، حل کنید.

 

آیا تیم خوبی دارید؟

در یک استارت آپ شما بیشتر زمان خود را با شرکای تجاری و همکارانتان سپری خواهید کرد؛ پس بهتر است مشکلی با آن‌ها نداشته باشید. زمانی که می‌خواهید با آن‌ها مصاحبه کنید، سعی کنید علاوه بر صحبت‌کردن در مورد مسائل حرفه‌ای، بیشتر با آن‌ها معاشرت کنید و در مورد ویژگی‌های اخلاقی‌شان تحقیق کنید. با آن‌ها به یک پیاده‌روی بروید یا یک فنجان چای با هم میل کنید. سعی کنید با آن‌ها و دیگر همکارانتان دور هم جمع شوید و ببینید دیگران در موردشان چه نظری دارند. ببینید آیا می‌توانند با آن‌ها همکاری کنند و به ارزش‌های آن‌ها احترام بگذارند یا خیر؟ یک محصول عالی ممکن است با شکست مواجه شود اما یک تیم خوب همیشه راهی به سمت موفقیت پیدا می‌کند.

 

آیا منابع ضروری را تهیه کرده‌اید؟

هر استارت آپی برای اینکه به موفقیت برسد، باید بودجۀ کافی و منابع ضروری را در اختیار داشته باشد. به‌عنوان مثال اگر به دنبال یک بازاریاب برای تبلیغ محصولات خود هستید اما می‌بینید که همکارانتان با این ایده مخالف هستند و فکر می‌کنند محصول تولیدشده نیازی به تبلیغات ندارد و این کار هزینۀ اضافه برای شرکت دارد، بهتر است که شما هم پیگیر این موضوع نشوید. جو محیطی که در آن کار می‌کنید، توانمندی‌ها و مهارت‌هایتان همگی در موفقیت شما تأثیرگذار هستند.

 

آیا امکان موفق‌شدن وجود دارد؟

اگر فکر می‌کنید استارت آپتان می‌تواند با فیسبوک رقابت کند، بهتر است کمی بیشتر به این موضوع فکر کنید. یک استارت آپ زمانی به موفقیت می‌رسد که ایدۀ آن جدید باشد یا رقبای ضعیفی در این مسیر داشته باشد. ایده‌های جدید به‌اندازه‌ای زیاد هستند که شما می‌توانید مسیر خودتان را به‌راحتی پیدا کنید‌ اما فراموش نکنید که گاهی اوقات حتی با ارائۀ ایدۀ جدید هم نمی‌توان به موفقیت رسید. حدود ۷۰‌درصد از استارت آپ‌ها در مرحلۀ تأمین بودجه و جذب سرمایه‌گذار با شکست مواجه می‌شوند و از ادامۀ مسیر بازمی‌مانند.

در راه‌اندازی یک استارت آپ تکیه‌کردن به شانس نمی‌تواند عامل موفقیت باشد‌ زیرا شانس یک اتفاق پیش‌بینی‌ نشده است. اما انجام‌دادن ریسک‌های حساب‌شده، همان چیزی است که زندگی را هیجان‌انگیز می‌کند و برای افرادی که به این سبک زندگی علاقه دارند، استارت آپ‌ بهترین فعالیتی است که می‌توانند انجام دهند.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی