کد خبر : 74597
/ 20:52

گلایۀ حافظ از بدعهدی آمریکا!

البته حمایت حافظ از دکتر روحانی، باعث تغییر درمواضع او در سیاست خارجه نشده‌ است و وی در اشعار بسیاری از بدعهدی آمریکا در برجام گلایه می‌کند.

گلایۀ حافظ از بدعهدی آمریکا!

 

نویسنده: ارژنگ حاتمی

طنز سرسره شهرآرا آنلاین / به‌تازگی برخی اشعار «حافظ» مورد بازبینی واقع شده‌ است که نشان می‌دهد وی انسانی متفاوت با آنچه ما تصور می‌کرده‌ایم، بوده‌ است. در ادامه به برخی از این اشعار اشاره می‌کنیم.

 

حافظ و دولت تدبیر و امید

حافظ در برهه‌هایی از زمان به‌شدت تحت‌تأثیر دکتر روحانی قرار گرفته بود، به‌طوری‌که هر طور شده سعی داشته در ابیات خود، از نام کوچک وی استفاده کرده و ارادت خود را به ایشان نشان دهد: «ای روی ماه منظر نو بهار حسن، خال و خط تو مرکز حسن و مدار حسن».

 

حافظ و مجلس

حافظ در یکی از ابیات خود می‌گوید: «مشکلی دارم ز دانشمند مجلس بازپرس، توبه‌فرمایان چرا خود توبه کمتر می‌کنند» سالیان دراز در میان صاحب‌نظران بحث و اختلاف‌نظر وجود داشت که منظور حافظ از «دانشمند مجلس» دقیقاً چه کسی است؛ اما بعد از آنکه در یکی جلسات مجلس، دکتر لاریجانی از کواکبیان با عنوان «پرفسور کواکبیان» یاد کرد، همۀ صاحب‌نظرات متفق‌القول به این نتیجه رسیدند که دانشمند مجلس کسی نیست، غیر از پرفسور کواکبیان.

به نظر می‌رسد حافظ اخبار مجلس را با دقت رصد می‌کرد؛ وی بعد از آنکه یکی از خانم‌ها در مجلس سخنانش را با «به‌نام خداوند رنگین‌کمان» آغاز کرد؛ از این مورد استقبال کرد و مصرعی با این مضمون سرود: «مجلس انس و بهار و بحث شعر اندر میان».

 

سیاست خارجۀ حافظ

البته حمایت حافظ از دکتر روحانی، باعث تغییر در مواضع او در سیاست خارجه نشده‌ است و وی در اشعار بسیاری از بدعهدی آمریکا در برجام گلایه می‌کند. در بیتی از وی می‌خوانیم: «دیدی که یار جز سر جور و ستم نداشت، بشکست عهد و ز غم ما هیچ غم نداشت»؛ البته حافظ بعد از سرودن این شعر به دلیل آنکه از آمریکا به‌عنوان «یار» یاد کرده‌ است، برای ارائۀ برخی توضیحات به جایی دعوت شد که خوش‌بختانه بعد از ارائۀ توضیحات، سوءتفاهمات برطرف شد.

با وجود انتقادات اساسی، حافظ ارادت خاصی به وزیر امور خارجه داشت و وی را نگار چابکی می‌دانست که مدام از این کشور به کشور دیگری می‌رود: «نگاری، چابکی، شنگی، کله‌دار/ ظریفی، مهوشی، ترکی، قباپوش».

 

حافظ و ورزش

حافظ میانۀ چندان خوبی با ورزش و تحرک نداشت و تنها یک بیت درخصوص ورزش از وی به‌جا مانده است؛ به نظر می‌رسد مدال‌آوردن کیمیا علیزاده در مسابقات گوناگون، حافظ را آن‌قدر ذوق‌زده کرده‌ است که شعری در این زمینه سروده است: «از کیمیای مهر تو زرگشت روی من، آری به‌یمن لطف شما خاک زر شود».

با آنکه کیمیا مدال برنز و نقره را در مسابقات کسب کرده است، اما حافظ دوبار در بیت خود از کلمۀ «زر» استفاده کرد تا به وی نشان دهد مدال برنز و طلایش برای وی به اندازۀ دو مدال طلا ارزش داشته است.

 

زندگی خصوصی حافظ

حافظ در بازه‌ای از زمان اوضاع مالی‌اش اصلا مساعد نبود و به همین دلیل «نصاب» ماهواره شد؛ وی در ابیاتی از تبحر خود در این زمینه می‌گوید و مدعی است ماهواره‌هایی که نصب کرده همه درحد صد درصد و کمال سیگنال دارند: «نصاب حسن در حد کمالست».

وی در این دورۀ زمانی و به‌دلیل داشتن دوستانی ناباب، مدتی جزو یکی از اراذل و اوباش معروف شهرش بود و اقدام به شکستن سر و گردن دیگران می‌نمود: «ای که در کوچۀ معشوقه ما می‌گذری، برحذر باش که سر می‌شکند دیوارش».

 

دوران پیری حافظ

متأسفانه حافظ در سال‌های آخر عمر خود دچار اختلال حواس شد، به‌طوری‌که حتی املای بعضی کلمات را هم فراموش می‌کرد؛ این موضوع در برخی اشعار وی به‌شدت آشکار است: «ای هدهد صبا به‌سبا می‌فرستمت، بنگر که از کجا به کجا می‌فرستمت».

همان‌طور که مشاهده می‌کنید حافظ در ابتدا کلمۀ«صبا» را درست تایپ کرده و بعد به اشتباه نوشته‌ است: «سبا» و بعد هم هدهد را از جایی به نام «کجا» به همانجا یعنی «کجا» فرستاده‌ است.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی