کد خبر : 74598
/ 20:59

اختراع دستگاه مچی سنجش فعالیت خواب در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

محقق و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، موفق به طراحی و ساخت دستگاه سنجش مچی فعالیت خواب با قابلیت ارائۀ الگوی بهداشت خواب شد.

اختراع دستگاه مچی سنجش فعالیت خواب در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

به گزارش شهرآرا آنلاین به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر مهناز امینی، عضو هیئت علمی گروه داخلی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با همکاری دکتر هادی شهرکی، دستگاه سنجش فعالیت خواب مچی با قابلیت ارائۀ الگوی بهداشت خواب موفق را طراحی کرده و ساخته‌اند.

امینی در‌این‌باره اظهار کرد: «به وسیلۀ این دستگاه می‌توان اختلالات ریتم سیرکادین را تشخیص داد، الگوی خواب و بیداری را مشخص کرده و آن را اصلاح کرد.».

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: «خواب بخش مهمی از زندگی ما را تشکیل می‌دهد. اینکه چه میزان از شبانه‌روز را در خواب یا بیداری می‌گذرانیم، توسط ریتم سیرکادین تعیین می‌شود.».

امینی خاطر‌نشان کرد: «ریتم سیرکادین تعیین‌کنندۀ اصلی ساعت خواب و احساس خواب‌آلودگی یا بیدار شدن و برخاستن از بستر است.».

وی با اشاره به اینکه عوامل دیگری همچون میزان نور محیط، سفر در طول جغرافیایی و ساعت کار نیز بر ساعت خواب تأثیر می‌گذارند، تأکید کرد: «برخی از اختلالات ریتم سیرکادین شامل کوتاه‌تر یا طولانی‌تر‌شدن ریتم سیرکادین نسبت به زمان ٢٤ ساعت است. به کمک این دستگاه می‌توان این اختلالات را شناسایی کرد و برای اصلاح آن‌ها و بهبود شرایط خواب پیشرفت داشت.».

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تأکید کرد: «ریتم سیرکادین به طور طبیعی کمی بیشتر از ٢٤ ساعت است. بدین معنی که اگر در شرایطی قرار بگیریم که نور محیط را درک نکنیم، هر روز کمی دیرتر از روز قبل بیدار می‌شویم. ولی آنچه تنظیم‌کننده ساعت خوابیدن یا بیدار شدن ماست، مجموعه‌ای از این عوامل است.».

وی اظهار کرد: «در روش مورد استفاده برای بررسی اختلالات خواب در این دستگاه، به کمک حسگرهای دقیقی که درون دستگاه در ابعاد ساعت مچی طراحی شده و با باتری‌هایی با عمر طولانی کار می‌کند، سیکل خواب و بیداری فرد در بازۀ زمانی به مدت یک تا دو هفته سنجیده می‌شود.». 

امینی افزود: «این روش غیرتهاجمی، ارزان و سبک بوده و تداخلی با زندگی فرد ایجاد نمی‌کند.».

وی با اشاره به اینکه نمونۀ خارجی این دستگاه با هزینه‌ای بیش‌از چهار هزار دلار خریداری می‌شود، اظهار کرد: «دستگاه حاضر، با هزینۀ تمام‌شده‌ای حدود دو میلیون تومان تولید شده است.».

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی