کد خبر : 74602
/ 22:34
گفتگوی شهرآرا با کتاب‌فروشان مشهدی دربارۀ دورۀ جدید طرح تابستانۀ کتاب ؛

زیر سایۀ کتاب در گرمای «تابستانه»

سومین دوره از طرح ملی «تابستانۀ کتاب» به‌منظور ترویج فرهنگ مطالعه و احیای جایگاه کتاب و کتاب‌خوانی درحالی آغاز شده است که در دوره‌های گذشته برخی کتاب‌فروشی‌های مشهد توانستند عناوین نخست بیشترین فروش را از آن خود کنند.

زیر سایۀ کتاب در گرمای «تابستانه»

خبرنگار: طیبۀ ثابت

شهرآرا آنلاین / سومین دوره از طرح ملی «تابستانۀ کتاب» به‌منظور ترویج فرهنگ مطالعه و احیای جایگاه کتاب و کتاب‌خوانی درحالی آغاز شده است که خراسان رضوی در دوره‌های گذشتۀ برگزاری طرح «کتابخانه‌ای به وسعت ایران»، از سری طرح‌‌های حمایتی وزارت فرهنگ‌وارشاد اسلامی‌(ازجمله طرح «پاییزه»، «تابستانه» و «عیدانۀ کتاب») با استقبال فراوان علاقه‌مندان کتاب توانست در سطح کشور بدرخشد و کتاب‌فروشی‌های مشهد ازجمله «پردیس کتاب»، «شهر کتاب» و کتاب‌فروشی «آبان» توانستند عناوین نخست بیشترین فروش را از آن خود کنند. این روزها حال‌وهوای دیگری دربین کتاب‌فروشان مشهد برای ثبت‌نام و استقبال از این طرح به‌چشم می‌خورد. به همین مناسبت به‌سراغ تعدادی از کتاب‌فروشان مشهدی رفتیم تا دربارۀ برطرف شدن کم‌وکاستی‌های برگزاری این طرح‌ها به‌ویژه تابستانۀ کتاب، نقد و نظر آن‌ها را بشنویم.

 

مدتِ اجرای «تابستانۀ کتاب» باید کاهش یابد

پرفروش‌ترین کتاب‌فروشی مشهد در طرح «پاییزۀ کتابِ» سال گذشتۀ کشور دربارۀ دورۀ جدید طرح «تابستانۀ کتاب» گفت: امسال هم پردیس کتاب در «تابستانۀ کتاب» شرکت کرده است. رضا رجب‌زاده دربارۀ سقف یارانه و تأمین اعتبار این طرح حمایتی از کتاب‌فروشی‌ها و انتشارات توضیح داد: سقف یارانه در این طرح براساس معیارهایی چون موقعیت جغرافیایی، متراژ کتاب‌فروشی، تعداد کتاب و میزان فروش در طرح‌های قبل است. رجب‌زاده با اشاره به این مطلب که اعتبارات مربوط به «عیدانه» ۱۰روز گذشته به همۀ کتاب‌فروشی‌ها واریز شده است، دربارۀ زمان یک ماهۀ اجرای طرح تابستانۀ کتاب تصریح کرد: به‌نظر می‌رسد اگر مدت اجرای طرح از یک ماه کوتاه‌تر شود، بهتر باشد. وی اضافه کرد: ازآنجایی‌که اعتبار داده‌شده به کتاب‌فروشی‌ها در طرح‌ها محدود است، بهتر است زمان اجرا به یک هفته کاهش یابد که تا آخرین روز بتوانند برای کتاب‌فروشی‌ها تأمین اعتبار کنند و کتاب‌فروشی‌ها هم بتوانند جواب‌گوی مراجعان خرید کتاب باشند. این کتاب‌فروش قدیمی‌ شهر همچنین گفت: در فاصلۀ بین اجرای طرح‌های عیدانه تا تابستانه، کتاب‌خوانان با مراجعه به کتاب‌فروشی‌ها از شروع طرح‌های تخفیف‌دار کتاب جویا می‌شوند و این یعنی اینکه طرح‌های «پاییزه، عیدانه و تابستانۀ کتاب» جای خود را دربین مردم پیدا کرده است.

 

در بین طرح‌های حمایتی از حوزۀ کتاب، «تابستانه» بهترین است 

مدیر «کافه‌کتاب آفتاب» نیز ضمن اشاره به این مطلب که در طرح «تابستانۀ کتاب» شرکت کرده است، دربارۀ اجرای سومین دورۀ این طرح حمایتی از کتاب‌فروشان و کتاب‌دوستان گفت: اگرچه این حمایت‌ها خوب است، تأمین اعتبار عادلانه یکی از موضوعاتی است که در دوره‌های حاضر متولیان، نباید آن را فراموش کنند. زهیر قدسی افزود: اگرچه با تخفیف‌ دادن برای کتاب موافق نیستم، فعلا طرح «تابستانۀ کتاب» دربین طرح‌های حمایتی از حوزۀ کتاب، بهترین است، چراکه تنها طرحی است که خیر و فایده‌اش به همه، چه به شبکۀ نشر و توزیع کتاب و چه به علاقه‌مندان کتاب می‌رسد.

 

نظارت‌ها برای اعطای اعتبارات، بیشتر شود

قدسی با اشاره به این مطلب که نمایشگاه‌های کتاب استانی سال‌هاست که کیفیت لازم را ندارد، تصریح کرد: ما امیدواریم که اجرای طرح‌های تابستانه، پاییزه و عیدانۀ کتاب، منجر به حذف نمایشگاه کتاب استانی شود. وی دربارۀ معایب برگزاری نمایشگاه کتاب استانی گفت: به‌دلیل ضعف در برگزاری نمایشگاه کتاب استانی که اغلب ناشرانِ خوب در آن شرکت نمی‌کنند، ناشران ضعیف اجناس درانبارماندۀ خود را عرضه می‌کنند و مراکز توزیع و کتاب‌فروشی‌ها جایگاهی در این نمایشگاه‌ها ندارند. این کتاب‌فروش مطرح مشهدی اظهار کرد: استقبال مردم از طرح‌های «تابستانۀ» دوره‌های گذشته، نشانگر این موضوع است که کتاب به یکی از نیاز‌ها و مطالبات مردم تبدیل شده است. وی دربارۀ میزان تخفیف گفت: در طرح تابستانۀ کتاب، تخفیف برای هر کتاب‌فروشی حداقل ۲۰میلیون ریال و سقف مجاز خرید برای هر خریدار، حداکثر یک میلیون ریال است. این کتاب‌فروش افزود: خریدار می‌تواند در چند نوبت و از چند کتاب‌فروشی، کتاب‌های عمومی‌ را با ۲۰درصد تخفیف و کتاب‌های کودک و نوجوان را با ۲۵درصد تخفیف از کتاب‌فروشی‌های عضو «تابستانۀ کتاب» خریداری کند. مسئول کافه‌کتاب آفتاب با اشاره به این مطلب که امیدواریم در طرح تابستانۀ کتاب مشکلات گذشتۀ «طرح پاییزه» حل شده باشد، گفت: تخصیص اعتبارات با توجه به طولانی بودن مدت اجرای طرح، هنوز برای ما مسئله ایجاد می‌کند. قدسی در پایان افزود: بهتر است نظارت‌ها بیشتر شود و ان‌شاءا... امسال بودجه و اعتبارات به اندازه‌ای باشد که در هفتۀ دوم مجبور نباشیم به مراجعه‌کننده‌ها بگوییم ما دیگر اعتبار نداریم!

 

اختصاص اعتبار به کتاب‌فروش‌ها باید عادلانه باشد

در ادامه، مدیر کتاب‌فروشی «جاودان خرد» نیز با اشاره به این موضوع که سومین‌بار است در طرح «تابستانۀ کتاب» شرکت کرده است، گفت: امروز دیگر مردم با مراجعه به کتاب‌فروشی‌ها به‌دنبال این هستند که چه زمانی طرح‌های تخفیف در خرید کتاب شروع می‌شود. امیر نیرومند ادامه داد: از فواید طرح تابستانۀ کتاب، این بوده که نیاز به کتاب‌خوانی دربین مردم ایجاد شده است اما نکته‌ای که همچنان برای ما باقی است، تأمین عادلانۀ اعتبارات است. وی ادامه داد: بعضی کتاب‌فروشی‌ها با ترفندی، تعداد کتاب‌های فروخته‌شدۀ خود را به‌صورت غیرواقعی در سامانه وارد می‌کنند تا اعتبارات بیشتری بگیرند. 

نیرومند با اشاره به این مطلب که این دوره نظارت بیشتری را می‌طلبد، اظهار کرد: به‌نظر من اگر مدت اجرای طرح کوتاه‌تر از یک ماه شود، خیلی بهتر خواهد بود. این کتاب‌فروش قدیمی‌ شهر اضافه کرد: طرح فروش کتاب‌های الکترونیک، بازار رقیبی برای ماست اما به‌صورت پیش‌فرض برای هر فردی که از ما کتاب می‌خرد، پیامکی ارسال می‌شود که آیا شما از طرح تابستانه استفاده کرده‌اید و به‌محض آنکه مخاطب به این سامانۀ پیامکی بله می‌گوید، پیامک تبلیغ «کتاب تخفیف‌دار ۵۰درصدی» برایش فرستاده می‌شود که اصلا درست نیست. نیرومند در پایان، نظارت بر اجرای این طرح را ازسوی مسئولان خواستار شد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی